jarní povaření baterií

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

jarní povaření baterií

Příspěvek od vla »

Má smysl po zimě, kdy byly baterie minimálně používány a vybíjeny na max. 25 V je trošku provařit a tím zlikvidovat případné zárodky sulfátů, nebo je to zbytečné? Pokud byly použity trvalo plné nabití panelů několik dnů. Za celou zimi se může jednat o cca 10-15 takto mělkých cyklů, tak mě dnes napadlo "přilepšit" jim na jaře trochu povařením. Jsou loni nové, zaplavené olovo, dolití vody není problém. Jde mi o to, jestli to má nějaký smysl, případně zbytečné převaření ( přebití) nebude spíše na škodu.
Nemám rád tenhle stát.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: jarní povaření baterií

Příspěvek od Vitek »

vla píše:Má smysl po zimě, kdy byly baterie minimálně používány a vybíjeny na max. 25 V je trošku provařit a tím zlikvidovat případné zárodky sulfátů, nebo je to zbytečné? Pokud byly použity trvalo plné nabití panelů několik dnů. Za celou zimi se může jednat o cca 10-15 takto mělkých cyklů, tak mě dnes napadlo "přilepšit" jim na jaře trochu povařením. Jsou loni nové, zaplavené olovo, dolití vody není problém. Jde mi o to, jestli to má nějaký smysl, případně zbytečné převaření ( přebití) nebude spíše na škodu.
já dělám ekvalizaci jednou za pár měsíců. když vidím že se mi rozbíhaj články napětově. ted jsem ji naposledy dělal výkonem 2 kW po dobu cca 6 hodin. mám ale 65 kWh 48V baterii z trakčních článků. dobře se porovnaly dobily nedobité, povařily přebité, povařily dobité, není to naškodu. řid se napětím a hustotou. pokud stoupá hustota pokračuj. taktéž napětí ne článcích se ti začne samo porovnávat.
zdraví inženýr :D
Kamča
Příspěvky: 105
Registrován: ned pro 06, 2020 7:55 pm
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: jarní povaření baterií

Příspěvek od Kamča »

Na jaké napětí vybijite svoje olova? :-)
8x370Wp J,8x380Wp J,4x370Wp Z 6x450Wp,1xDeye,1x Axpert VMIII 48V 5kW,LiFe 3x16S 120Ah+ BEV 77kW V2L
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: jarní povaření baterií

Příspěvek od mypower.cz »

Kamča píše:Na jaké napětí vybijite svoje olova? :-)
Na co nejvyssi :D
Kamča
Příspěvky: 105
Registrován: ned pro 06, 2020 7:55 pm
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: jarní povaření baterií

Příspěvek od Kamča »

mypower.cz píše:
Kamča píše:Na jaké napětí vybijite svoje olova? :-)
Na co nejvyssi :D
Filipe takže jedeš raději jen ze sítě jo? :-)
8x370Wp J,8x380Wp J,4x370Wp Z 6x450Wp,1xDeye,1x Axpert VMIII 48V 5kW,LiFe 3x16S 120Ah+ BEV 77kW V2L
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: jarní povaření baterií

Příspěvek od mypower.cz »

Kamča píše:Filipe takže jedeš raději jen ze sítě jo? :-)
Na chate maximalne z centraly, ale bylo tim mineno to, ze olovo je lepsi vybijet co nejmene a hned pak samozrejme nabit. Kvuli zivotnosti. Samozrejme praxe je jina. Viz posledni dny treba u me, kdy to dojelo az na 22V (11V reci 12V systemu) a tehdy to urval menic a podle meho zacal lehce cyklovat, kdy se baterky mirne zvedly a on zapnul, coz zpusobilo ubytek napeti a hned vypnul. To je samozrejme uz uplne tragicky stav, tohle delat baterkam je srovnatelne s terorismem.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: jarní povaření baterií

Příspěvek od vla »

Já vybíjím max. na 12V, pokud vím, že se druhý den nabijí, jinak 12,5 V, baterky jsou pakticky nové, takže zatím to takhle lze provozovat. V zimě je pro mě důležité večerní svícení a pokud svítí :)) mohu si vařit kafe, ohřívat oběd atd. Mám chatu ostrovního typu.
Nemám rád tenhle stát.
Kamča
Příspěvky: 105
Registrován: ned pro 06, 2020 7:55 pm
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: jarní povaření baterií

Příspěvek od Kamča »

Diky za info hoši. :-)
8x370Wp J,8x380Wp J,4x370Wp Z 6x450Wp,1xDeye,1x Axpert VMIII 48V 5kW,LiFe 3x16S 120Ah+ BEV 77kW V2L

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek