Automaticky štart el. centraly (home made)

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
JRM-666
Příspěvky: 21
Registrován: pát led 08, 2021 8:11 pm
Reputace: 0
Bydliště: Prešov

Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od JRM-666 »

Tak chlapi na podnet diskusie v mojom vlakne a dohovore s niektorymi uživaťeľmi som sa rozhodol založiť vlakno ktoré sa bude venovať externemu nezavislemu prevadzkovaniu klasickych generatorov ktore nie sú vybavene touto vymoženosťou. Trocha som hľadal po nete ake sú možnosti v pripade nakupu nejakeho setu ktorý by to vyriešil asi najjednoduchšie! No dosť ma šokovala cena jedneho kompletu(bez centraly) v cene okolo 2-tis € :o :shock: :roll: ktorá ma doslova šokovala! Takže sa mi vyrojila v hlave myšlienka skúsiť niečo vymyslieť a vyrobiť k našej spokojnosti v podstatne nižšej cene ako za dany set! Ja ako byvali Rc modelar tak mám voľaake skúsenosti ohľadom hardware k ovladaniu sytiča karburatora ako aj bonusoveho vstreku aby ten motor naskočil hned na prvy pokus! Manualne to už mam vyskušane myslim s tym bonusovym vstreko ked generator aj v zime chytal na prvu šupu! Problemom pre mňa je snaď ten elektronicky managment ktorý je moja veľmi slaba stranka! Preto budem rad ked sa niektory odvažlivci s Vás pridaju a využju svoje napady a navrhy aby sme spoločne niečo vymysleli! Moj navrh hardwaru bude asi taky to: Takže ako bod č.1 je ovladanie sytiča a to v kroku uplneho zapnutia až po nasledne postupne vypnutie do cca 1 minuty od štartu motora. Aby to v zimnych mesiacoch fungovalo na prvý štart tak je potrebny aj bonusovy-pridavny vstrek pri prvom štarte no možno maximalne aj pri druhom štarte ak by to náhodou na prvý krát nevyšlo! Viem vymyslieť celu konštrukciu na obe veci ako aj dať to zrealizovat! Sytič by ovladalo vhodne nastavene modelarske servo s určitym vykonovym parametrom kde rychlosť serva nieje prioritou ale skôr jeho vykon a pomalosť! Serva su v pohode na 12v DC takže by mohli využivať bateriu generatora alebo doplniť to malou Lipo bateriou vhodneho napätia. Servo by bolo umiestnene v blizkosti sytiča na vhodnom drziaku ktory by bol umiestneny na tele generatora a nie ramu! Bonusovy štartovaci vstrek by bol už umiestneny na rame centraly ktoremu nevadi že je mimo odpruženeho motora, myslim škubanie motora pri štarte na silentblokoch. Člen Salvatore spominal že dalo by sa vymysliet ovladacie centrum pre obe serva tak aby to fungovalo ako ma! Predstava je taka že pri zapnuti zap. sa zapne automaticky sytič a v momente štartu zapnutim štartera by sa aj vstreklo jednorazovo ale davka vstreku by sa myslim mohla aj dať ovladat, čo by bolo celkom dobre lebo nie každy motor je rovnaky a hlavne už ma niečo za sebou. Čo Vy chlapi na to?
Toľko veľa som napisal z mobilu!
V pláne mám vystavbu absolutneho ostrova! Zatiaľ naberam informacie a dobre rady od členov fora! Dakujem za pochopenie. 0948833957
qq357
Příspěvky: 57
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm
Reputace: 8

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od qq357 »

JRM-666 proč vynalézat vynalezené?Stačí se oprostit od zde populárních Heronů a jejich klonů a je zde originál bimetalový ovladač sytiče!I když to není můj boj,nedávno jsme teoretizovali na toto téma s Otou a vzpoměl jsem si na svoji bubnovou sekačku osazenou motorem Briggs-straton.Má elektrostart a tento sytič,chytá to fajnově a otvírá postupně,motor se nedusí a je schopný okamžitého výkonu..Ta věc je namontovaná na hlavě,nebo na výfuku(musel bych to oddeklovat).Je to spřažený táhlem se sytičovou klapkou. Motor v létě chytá při 1-2 otáčce.
Na zimu bych to vylepšil o svoji konstrukci kdysi otestovanou v autě.Když jsem jezdil po zdražení benzínu na alternativní paliva,která neměla tz 10 procentní frakci nutnou k nastartování.Do difuzeru nebo sání vyvrtat malou dirku,zalepit do ní injekční jehlu na konci rozklepnutou,aby prášila.El čerpadlo,tehdy š 1203 a před startem vstříknout benzin.Motor chytal i ve velkých mrazech při první otáčce,protože měl udělanou směs.1.1. 1977 jsem u nás v ulici nastartoval jen já a můj akumulátor měl už jen 21AH.
Při dotazu u mého servizáka sekačky jsem se dozvěděl,že ne jen Briggs,ale i Honda a já nevim co tento sytič běžně používá a dobastlit to jde i na čínský sranda centrály.
Pak to už jen zautomatizovat pro vzdálený start.
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
JRM-666
Příspěvky: 21
Registrován: pát led 08, 2021 8:11 pm
Reputace: 0
Bydliště: Prešov

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od JRM-666 »

Ospravedlňujem sa všetkym ktory už o tom maju aku taku šajnu ale nie je v mojich silach a možnostiach vedieť viac ako možno u niektorych členov. Ja som na to šiel tak trocha povedane od lesa a home made technikou. Preto som založil toto vlakno aby sme dali viac hlav dokopy a niečo zmysluplne vymysleli! Už Phhilips niekedy u VHS tvrdil že viac hlav viac rozumu. Existuje aj centrala s BS motorom s potrebnou vybavou pre naše vyuzitie? Resp. konkretny sytič pre dany objem motora? Co viem tak Honda generator s motorom cca400cm3 vyjde na necelych 3-tis € čo nie je pre každeho až tak dostupne!
V pláne mám vystavbu absolutneho ostrova! Zatiaľ naberam informacie a dobre rady od členov fora! Dakujem za pochopenie. 0948833957
qq357
Příspěvky: 57
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm
Reputace: 8

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od qq357 »

Tomu bimetalu je jedno,jestli tahá za karbec Hondy,nebo nějaký náhražky.Kup to a dofušuj.Trochu vývojový práce a trápení.Ten ostrov není moc o šetření za každou cenu.A nejraději značkový invertor.
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
JRM-666
Příspěvky: 21
Registrován: pát led 08, 2021 8:11 pm
Reputace: 0
Bydliště: Prešov

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od JRM-666 »

https://www.minibikemania.sk/galeria/1_ ... iginal.jpg Bolo by blbosťou použiť podobny karburator s el. sytičom ako je to u skutrov? Daju sa použiť overene karburatory DelOrto alebo Keihin ako tie činske!
V pláne mám vystavbu absolutneho ostrova! Zatiaľ naberam informacie a dobre rady od členov fora! Dakujem za pochopenie. 0948833957
qq357
Příspěvky: 57
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm
Reputace: 8

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od qq357 »

Proč se snažíš mrchu draze tunit?Dej tam ten bimetal,třeba ze sekačky Dakr
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
JRM-666
Příspěvky: 21
Registrován: pát led 08, 2021 8:11 pm
Reputace: 0
Bydliště: Prešov

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od JRM-666 »

Vedel by si poskytnut informaciu o aku seriu motora ide resp. aj objem motora! Dakujem!
V pláne mám vystavbu absolutneho ostrova! Zatiaľ naberam informacie a dobre rady od členov fora! Dakujem za pochopenie. 0948833957
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od fugas »

Jako obvykle mé oblíbené LOGO!.První jsem kdysi kopupil zde v bazaru.Naučil jsem se s tím během několika málo dnů po práci.Navíc je to zcela univerzální.Dá se tím snadno automatizovat v podstatě cokoliv.Základní 4 výstupy na takový úkol bohatě stačí.Programuje se to snadno, protože funkce jsou už předdefinované.Kromě startu to centrálu i chcípne, například až budou baterky nabité.Udělá to v podstatě všechno co si k tomu navymýšlíš.Použitím bimetalu na sytič ušetříš jeden výstup.Ve videu je poslední model.Pro start centrály úplně postačí model 0ba6.

https://www.youtube.com/watch?v=7z_wqywHuKc
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od fugas »

Takhle vypadá základní program se kterým by to už fungovalo.Dá se to vytunit o mnoho doplňků k plné spokojenosti.
Centrála nastartuje v sekvenci zapnutí klíčku + pomocný vstřik, pak sepnutí startéru ve chvíli kdy baterky spadnou na nastavené napětí.Po dobití se centrála vypne a nastartuje až bude opět třeba.
Přílohy
Centrála.jpg
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od kodl69 »

Chybí ti tam důležitá věc, a to kontrola, že centrála běží - třeba impulsy ze zapalování, napětí na generátoru a pod. Takhle máš jenom jeden pokus. Pokud nenastartuje, zůstane ti zapnutej klíček do konce všech dnů... Kdysi dávno se dával do aut automatickej nebo dálkovej start - z ložnice jsi si nastartoval auto, a než ses domotal před barák, bylo pěkně vyhřátý. Krom kontroly zařazenýho neutrálu to mělo kontrolu chodu motoru přes impulsy, a zkoušelo to nastartovat 3 nebo 5 krát, a pak to skončilo, vyplo se to a blikala červená kontrolka. Jeden pokus je málo, pokud to má mít 99% úspěšnost startu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od goodbie »

kodl69 píše:Chybí ti tam důležitá věc, a to kontrola, že centrála běží - třeba impulsy ze zapalování, napětí na generátoru a pod. Takhle máš jenom jeden pokus. Pokud nenastartuje, zůstane ti zapnutej klíček do konce všech dnů... Kdysi dávno se dával do aut automatickej nebo dálkovej start - z ložnice jsi si nastartoval auto, a než ses domotal před barák, bylo pěkně vyhřátý. Krom kontroly zařazenýho neutrálu to mělo kontrolu chodu motoru přes impulsy, a zkoušelo to nastartovat 3 nebo 5 krát, a pak to skončilo, vyplo se to a blikala červená kontrolka. Jeden pokus je málo, pokud to má mít 99% úspěšnost startu...
a další důležitá věc co tam není je kontrolat tlaku oleje,v případě ztráty tlaku oleje je potřeba motor zastavit.u mojí když nedojde k předmazání dál se nic neděje,a při ztrátě tlaku oleje za chodu zastaví motor.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od fugas »

Vím.Chybí tam spousta věcí podle mého gusta.Je to jen náčrt jak snadno se s tím zachází.Já bych tam nacpal i hlídání, jestli se na panelech neobjevil výkon a přerušil nabíjení centrálou.Počítání motohodin, hlídání stavu benzínu, hlídání stavu startovací baterky a případné dobití z ostrova.V případě že bude centrála dieslová, dal bych přepínání paliva na alternativní rostliňák po zahřátí.Benzínová se tak dá snadno pohánět na plyn.Taky připínání zátěže až po zahřátí motoru a snímání tlaku oleje.Pokud bych na to použil LOGO8 měl bych tam dálkový manuální start a v telefonu všechny informace, včetně stavu paliva...Jsou toho mraky co s tím dá snadno a relativně levně udělat.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
qq357
Příspěvky: 57
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm
Reputace: 8

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od qq357 »

kodl69 to je paráda,jinej level.Ale řešená centrála nemá problém jen se startem,tam se sype skoro vše,včetně praskání tlakových odlitků,AVR,benzinový hadice.Zkušenost nepřenositelná,musí se zažít.
JRM-Dakr s Briggs-stratonem 675 is
Goodbie má to ostřikovací mazání a bezpečnostní kontrolu hladiny-rozpojení zapalování má i ta nejhorší mrcha
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
JRM-666
Příspěvky: 21
Registrován: pát led 08, 2021 8:11 pm
Reputace: 0
Bydliště: Prešov

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od JRM-666 »

Karbik Brigg Strattion seria 550-575 objem od 150-200ccm https://www.hsparts.sk/data/wm/hsparts/110/110060.jpg
V pláne mám vystavbu absolutneho ostrova! Zatiaľ naberam informacie a dobre rady od členov fora! Dakujem za pochopenie. 0948833957
qq357
Příspěvky: 57
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm
Reputace: 8

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od qq357 »

JRM-to není o tom karbesu,ale o ovládání klapky v něm tím bimetalem,který je MIMO karburátor,cca 10cm daleko!
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
JRM-666
Příspěvky: 21
Registrován: pát led 08, 2021 8:11 pm
Reputace: 0
Bydliště: Prešov

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od JRM-666 »

Aha tak už tomu chapem! Konkrétny karbec bez toho bimetalu je nefunkčny. Pre spravnosť systemu musia byť obe veci spolu!
V pláne mám vystavbu absolutneho ostrova! Zatiaľ naberam informacie a dobre rady od členov fora! Dakujem za pochopenie. 0948833957
qq357
Příspěvky: 57
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm
Reputace: 8

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od qq357 »

technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am
Reputace: 5

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od Pavel.Z. »

Ahojte,
táto téma ma zaujíma. Tiež som nad všeličím rozmýšľal, no všetko ostalo neuskutočnené. O automatickom sytiči, pre tak malé motory som nepočul. Nemá niekto fotku ako to je na nejakom motore domontované? Neviem ako by som to na môj motor pribastlil.
Mám elektocentrálu Heron EGM 65 AVR-1. Potreboval som ju najmä na zváranie, preto padol výber na takýto model. V tej dobe bola pridrahá s el. štartérom, tak mám bez neho. Poviem že teraz veľmi chýba. Do budúcna asi kúpim ozubený veniec na zotrvák a el. startér, pretože v šope sa mi zle štartuje za špagát. Keby to má spomínaný el. štartér iste by to šlo zautomatizovať , ako píše JRM-666. Presne takú myšlienku som mal aj ja pred nedávnom . Presne ako on, že by to šlo všetko urobiť cez modelárske servá, stykače, relátka + arduino. Len som sa k tomu akosi ešte nedokopal.

JRM-666 ty máš akú elektrocentrálu?
JRM-666
Příspěvky: 21
Registrován: pát led 08, 2021 8:11 pm
Reputace: 0
Bydliště: Prešov

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od JRM-666 »

Heron AVR 25 a chyta ako štuka vzdy na prvykrát aj po dvoch tyždňoch zimy! (Starter nemam tak iba na ručaka) :lol:
V pláne mám vystavbu absolutneho ostrova! Zatiaľ naberam informacie a dobre rady od členov fora! Dakujem za pochopenie. 0948833957
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am
Reputace: 5

Re: Automaticky štart el. centraly (home made)

Příspěvek od Pavel.Z. »

Aj ta moja je dobrá, tiež chytá. No len hneď po prvom roku som mal problém a musela ísť na reklamáciu. Jej chod bol nepravideľný. Teraz začal tiecť karburátor, ach jaj. Budem to musieť trošku rozkuchať a rozmýšlam nad tým el. štartom a trošku to zautomatizovať.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek