Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm
Reputace: 22

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od feliz navidad »

eman píše: Jak to tedy funguje? Pokud mám v nádrži pouze jednu topnou vložku a nebude dostatek výkonu pro ohřev přes FVE, jak se nádrž dohřeje?
Nedohřeje.
Pokud chceš použít siton, musíš:
a) mít dvě samostatná topná tělesa (na společné keramické nosné vložce) pro siton a pro 230V. Těleso udělá na zakázku nadeta.cz
b) přepínat topnou vložku mezi výstupem sitonu a 230Vac. Pozor na to, že výstup sitonu nelze spojit s žádným vodičem distribuční sítě (L, N, PE, PEN)
c) jelikož chceš kupovat nový bojler, kup si třeba dražický OKC 2/6kW, který má 2 tělesa z výroby. Jedno připojíš na siton a druhé na 230Vac. Mají i bojler přímo pro FVE, ale je zbytečně drahý.
d) je možné i řešení s dvěma obyčejnými bojlery, ten na přívodu studené vody je připojen na siton, výstup z bojleru je připojen na vstup druhého, který je dohřívaný 230Vac. Termostat na druhém bojleru je nastaven na nižší teplotu, než je požadovaná teplota v prvním bojleru.

Kromě řešení c) musíš zajistit dohřev vždy sám, např. blokováním dohřevu jen na večerní hodiny. Termostat na dohřev musí být nastaven na nižší teplotu, než je požadovaná pro ohřev sitonem.

Trubky netahat, termiku už dneska nemá cenu dělat.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od kodl69 »

Už jsem pár takovejch systémů dělal, a jsem pro každou variantu, kde je samostatný těleso, ať už zakázkový z nadety nebo dvoušachtovej boiler, to přepínání to zbytečně zesložití a nic krom problémů nepřinese...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne čtv led 21, 2021 7:37 pm, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm
Reputace: 22

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od feliz navidad »

Souhlasím, popsal jsem jen varianty, výběr už je podle vkusu každého soudruha...
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od pezizka »

Co máte furt s tím Sitonem :lol: Vždyť je to tady: https://www.bel-shop.eu/regulator-napaj ... -mr4316dc/
Má ho známý a co jsem viděl funguje dobře.... A za lepší peníz ;)
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm
Reputace: 22

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od feliz navidad »

pezizka píše:Co máte furt s tím Sitonem :lol:
Já to beru jako obecné označení skupiny DC/AC PWM střídačů určených výhradně k připojení topné zátěže, nejčastěji bojleru...
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od kodl69 »

Montoval jsem oba typy, a už jsem zde i ventiloval rozdíly. Co je jistý - oba splňují základní funci, tj ohřev boileru, poměrně dobře a asi bez měřitelnýho rozdílu. Spíš je to o tom, že BEL umožňuje spolupráci s dalším HV MPPT regulátorem, kterej bude nabíjet třeba baterie, siton až po drobném tuningu, naopak BEL nemá žádnej displej ani možnost logování, což je pro leckoho velký mínus, když nevidí každej den na displeji, jak rostou ty kWh co už protekly do boileru, nedejbože když se může na telefonu známejm pochlubit, kolik to dneska dalo.
Ale jak zpívá Visací zámek "nedělejme z panka tupce, každý zboží má svýho kupce" :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
eman
Příspěvky: 819
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 80
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od eman »

O tom Belu jsem nevěděl, ale stejně bych asi šel do Sitonu. Právě kvůli logování, abych měl přehled o efektivitě.

Řešení s dvěma bojlery mi připadá skoro ideální. Máme bojler sice 13let, ale je díky údržbě ve skvělém stavu a nechtěl bych ho odvézt do sběrného dvora. Takhle bych získal více jak dvojnásobné množství TUV a oba bojlery by viseli na stěně, což by výrazně pomohlo mé přecpané technické místnosti.

Akorát u toho řešení d) nechápu, proč by měl být bojler ohřívaný z DS nastaven na nižší teplotu? Pokud to chápu správně, tak tento bojler vlastně dohání nedostatečný ohřev v bojleru s FVE, takže by měl být naopak nastavený na "spotřební" teplotu. Pokud FVE nahřeje správně, tak těleso v druhém vůbec nesepne.
Na druhou stranu mi není jasné, jak zajistit, aby byla TUV dostupná po celý den. Protože pokud FVE nevyrobí dost, tak natopit 125l bojler trvá cca 4-5hodin a teplá voda je odebíraná celý den. Nechci dospět do situace, kdy večer budu mít dva studené bojlery.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od marko250 »

Však d) je popsáno jako první jede na FVE a vyšší teplotu a druhý výstupní na DS a menší teplotu.Pokud nebude slunce tak se Ti promění ten první bojler jen na průtok studené do druhého,kde máš termostatem zajištěný ohřev nonstop ze sítě.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od zbek »

Mam to stejně zapojené jak ty , akorát druhy je ohřívaná 80l plynem , elektřinou bych se nedoplatil
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
eman
Příspěvky: 819
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 80
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od eman »

marko250 píše:Však d) je popsáno jako první jede na FVE a vyšší teplotu a druhý výstupní na DS a menší teplotu.Pokud nebude slunce tak se Ti promění ten první bojler jen na průtok studené do druhého,kde máš termostatem zajištěný ohřev nonstop ze sítě.
To znamená mít připravený dohřev i v tom FVE bojleru, protože pak bych na tom byl přes zimu stejně jako teď s jedním bojlerem. No budu to muset promyslet, co je lepší varianta.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od marko250 »

No tak pokud ti nestíhá dohřívat ten poslední bojler na spotřebu domu,tak máš špatný systém,ale dá se to přeci jen přepojit ,třeba zvýšíš výkon spirály na tom výstupním bojleru,a nebo dáš třetí spirálu do prvního z FVE ovládanou samostatně termostatem zase z DS.Obě spirály z DS dáš na termostatech níže než tu z FVE.Možná bude stačit jen vyšší teplota v tom výstupním a co se v zimě předehřeje v tom prvním jen pomůže.Kolik teplé vody je potřeba my nevíme :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od xmasin »

Také budu mít dva bojlery u své FVE. První je dražický s 4kW 3F tělesem 160l a druhý bude také dražický 120l ale jen s 2 kW 1F tělesem. Budu je mít vzájemně propojené tak, aby byla možná cirkulace mezi bojlery. Pokud bojler připojený na FVE bude dostatečně nahřátý a bojler z DS ne, tak bude možné teplotu bojlerů cirkulací vyrovnat a FVE bude mít kam ukládat energii. Výhoda 4kW 3F bojleru je ta, že se dokáže rozumně nahřát za poměrně krátkou dobu.
eman
Příspěvky: 819
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 80
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od eman »

xmasin: To propojení cirkulací bude nutné tak jako tak. Pokud by se FVE bojler ohřál a DS bojler zustal studený, musel by se při puštění teplé vody celý DS bojler vytočit do kanálu, než by do něj přitekla voda z FVE bojleru. Navíc by se naředila.
Po původním nadšení, vidím jako lepší verzi 300l kombi bojler, kde kontrolovat teplotu bude mnohem jednodušší.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm
Reputace: 22

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od feliz navidad »

eman píše:Pokud by se FVE bojler ohřál a DS bojler zustal studený, musel by se při puštění teplé vody celý DS bojler vytočit do kanálu, než by do něj přitekla voda z FVE bojleru. Navíc by se naředila.
Úplně mi není jasné, jak by k tomu mohlo dojít (snad jedině při dovolené), ale to se dá snadno vyřešit ventilem, kterým se provede by-pass DS bojleru. Mezitím se může dohřát DS bojler.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od xmasin »

eman píše:xmasin: To propojení cirkulací bude nutné tak jako tak. Pokud by se FVE bojler ohřál a DS bojler zustal studený, musel by se při puštění teplé vody celý DS bojler vytočit do kanálu, než by do něj přitekla voda z FVE bojleru. Navíc by se naředila. Po původním nadšení, vidím jako lepší verzi 300l kombi bojler, kde kontrolovat teplotu bude mnohem jednodušší.
Cirkulace není nutná v případě, že se bude bojler na DS udržovat nahřátý a to buď přítokem teplé vody z bojleru na FVE nebo nahříváním topným tělesem z DS. Pokud máš větší spotřebu teplé vody tak je lepší jeden bojler a v něm mít dvě tělesa, jedno na DS na cca polovinu bojleru a jedno na FVE dole.
eman
Příspěvky: 819
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 80
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od eman »

feliz navidad píše:
eman píše:Pokud by se FVE bojler ohřál a DS bojler zustal studený, musel by se při puštění teplé vody celý DS bojler vytočit do kanálu, než by do něj přitekla voda z FVE bojleru. Navíc by se naředila.
Úplně mi není jasné, jak by k tomu mohlo dojít (snad jedině při dovolené), ale to se dá snadno vyřešit ventilem, kterým se provede by-pass DS bojleru. Mezitím se může dohřát DS bojler.
Beru hypotetickou situaci kdy ráno nevím, jak bude svítit. Z předchozího večera mám oba bojlery studené...respektive DS bojler by měl být trochu nahřátý, aby ráno nebyla studená voda. Přes den zasvítí a FVE bojler se nabije. Pokud zasvítí málo, bude FVE bojler na např. na polovině teploty, DS studený. Pokud hodně, bude FVE nahřátý a přebytky půjdou do DS bojleru, tím získám další kapacitu v FVE.

Asi to vysvětluju blbě, ale chci se vyhnout situaci, kdy investuju peníze do FVE, abych si snížil platby za TUV, ale v reálu budu pořád nahřívat jeden bojler z DS a navíc druhý z FVE a když náhodou zasvítí víc, tak tu energii nebudu mít kam dát. Pak budu pořád sypat peníze ČEZu a FVE vlastně pořádně nevyužiju.

Když to bude jedna nádrž, tak se s tím dá lépe laborovat. DS by nahřála nádrž na řekněme 40°C, aby byla ráno teplá voda, přes den by to buď vyhnala nahoru FVE a když ne, tak by se navečer zapnul dohřev z DS. Ale chtělo by to trochu sofistikovanou regulaci.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od marko250 »

No tak jinak :
1.výstupní bojler má stále nastavený termostat se spirálou z DS na nejvyšší potřebnou teplotu co potřebuji každý den pro 6 lachtanů.
2.první vstupní bojler má jen termostatem ovládanou spirálu z FVE a ta buď nahřeje,nebo né na stejnou,nebo vyšší teplotu než má výstupní bojler.Prostě předehřev bez cirkulace.V létě stáhnete termostat ve výstupním bojleru ručně,jelikoš je slunce pořád.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm
Reputace: 22

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od feliz navidad »

eman píše: Ale chtělo by to trochu sofistikovanou regulaci.
Dva termostaty jsou sofistikované ažaž...

Zdejší zkušení solárníci mi jistě potvrdí, že cca 7 měsíců v roce bude voda ohřátá jen pomocí FVE a zbytek roku skoro nemá cenu řešit.
eman
Příspěvky: 819
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 80
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od eman »

marko250 píše:No tak jinak :
1.výstupní bojler má stále nastavený termostat se spirálou z DS na nejvyšší potřebnou teplotu co potřebuji každý den pro 6 lachtanů.
2.první vstupní bojler má jen termostatem ovládanou spirálu z FVE a ta buď nahřeje,nebo né na stejnou,nebo vyšší teplotu než má výstupní bojler.Prostě předehřev bez cirkulace.V létě stáhnete termostat ve výstupním bojleru ručně,jelikoš je slunce pořád.
Pak, ale budu mít DS bojler studený a FVE bojler se přes něj bude ředit....

Taky by bylo řešení, ohřívat vodu pouze v FVE bojleru s tím, že buď nahřeje FVE nebo DS a přes výměník ohřívat druhý bojler. Budou tam sice minimální ztráty a cirkulační čerpadlo, ale celý systém by se choval jako jeden zásobník.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek