Ostrovna chalupka

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
JRM-666
Příspěvky: 21
Registrován: pát led 08, 2021 8:11 pm
Reputace: 0
Bydliště: Prešov

Ostrovna chalupka

Příspěvek od JRM-666 »

Pozdravujem Pánove. Priebežne som sondoval a orientoval sa v problematike obnoviteľnych energii na tomto fore ale až teraz nastal ten pravy čas na otazky a odpovede! Takže k veci! Život niekedy zmeni cesty ale aj plány tak ako aj u mňa. ;) Aby som si zaistil strechu nad hlavou tak som si na 96 % vlasnoručne zhotovil chalupku v starom klasickom style aj ked z modernou technologiou a-lá drevodomček s užitkovou plochou cca 56m2. Nemyslim si že veľka chalupa alebo dom je potrebna k štastiu ked človek je skoro sam! No dosť bolo kecov okolo toho teraz k jadru problemu resp. k tomu prečo sem pišem. Kedže už je jedno z akych dôvodov asi tak skoro nebudem mať DS. tak som sa rozhodol pre full ostrovny system zo všetkym okolo toho vďaka ktoremu by som rad prekonal veľa uskali. Aj ked verim že v dobe 4-6 rokov by bola možnost realizacie El. sieťe tak nehodlam tak dlho čakať ! Energeticke naroky mam minimalne nakoľko už asi 3 roky trenujem v tomto rezime! Ta za prve jednoznačne chcem 48V 1F 3000V system s kapacitou uložiska rozširiteľnou podľa buducich potrieb ale iba v Life Po4 optimalne asi Polyntech! Plus asi 8x poly 300wP čo by aj mohlo postačovať. Pretože chalupka je tak akorát tak moc miesta na rozloženie systemu tam nieje a za dalšie nemam rad a ani sa mi nepači rozsiahla kabelaž okolo toho ako vo veline Temelinu. Preto som sa po siahodlhych úvahach rozhodol pre Victron combo set EasySolar 48/3000V. 32-32 Mppt 250/70 plus na začiatok jeden Polyntech 3.7kWh ktorý viem neskôr aj rozširiť o dalši kus. Alebo ešte som dumal nad kombinaciou MultyPlus II Gx s extra reg. adekvátneho vykonu ale to už by som kabeloval čo moc nechcem! Pre zimne mesiace mam centralu Heron 2kw ktora neviem či bude podtačovať na nabijanie 32amp baterie alebo vymeniť za 3kw pripadne 4kw v Lpg verzii? Viem že tento kombi menič je pomerne nova zaležitosť tak by ma zaujimalo či ma už niekto s nim nejake skúsenosti? Neskor v buducnosti po nejakej optimalizacii vykonovych potrieb by som uvažoval o 2-D Trackeru na FV panely nakoľko nechcem stary styl chalupky a strechy przniť sklom. Zatiaľ by som mal panely osadene na zemi kde mam aj perfektny a nerušeny pristup slniečka! Na zaver ešte asi doplnim energeticke požiadavky! Takže pračka 1x za 10 dni vždy podľa intenzity slnka! Bojler je 80litrov spirala 1,2kw plus čerpadlo na vodu 500w 1x denne asi 3-4min no a chladničku este neviem ale asi kupim niečo male s minimom prikonu! Pc už nemam mikrovlnku som vyhodil, bludy v telke nepozeram takže TV skoro 0w a audio to iste! Wifi max dve hodiny denne! Ešte v zime potom pridavne čerpadielko Grundfos pre vymmenik kozubovej piecky na najnižši vykon cca 6w a to nejde v kuse ale vždy ked sa zahreje voda ako ma! Pec je Lpg a ešte dodam že boiler je obojživelnik spojeny s krbovou vložkou? Čo si chlapi myslite o tej mojej konfiguracii? Bude mi to stačiť? Dakujem za navrhy a rady! S pozdravo m a konečne celoslnečnym dňom Jaroslav Pribula PO

PS.: Neviete prečo nejde odoslať príspevok z iOS?
V pláne mám vystavbu absolutneho ostrova! Zatiaľ naberam informacie a dobre rady od členov fora! Dakujem za pochopenie. 0948833957
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od marsal64 »

Pěkné, ten životní styl!
Nejsem victroňák, ač jednoho Victrona (jiný typ) mám a trochu mne zklamalo, že je slyšet i při malých výkonech (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... on#p138011 a další příspěvky). Aby to nezpůsobilo případně rozladění.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od Dagus »

Jinak nabíjení se dá onezit a netřeba jet na max 32A, min je 1A jestli je to stejné jako u mého s 16A. Jinak panelů je žalostně málo a osobně bych šel s victronem do centrály co umí automatickej start. Victron je totiž na zapínání této centrály připraven, jak konfigem a spínáním z gxka, tak i nabíjením aku u centrály. Panelů není nikdy dost, ale centrála to jistí. Jinak pylon je hezkej, ale drahej a "bezúdržbovej". Myslím si ale, že dle toho co čtu budeš potřebovat, aby ti ten victron někdo nastavil, protože jinak tím ztrávíš ještě rok, než přijdeš na všechny potřeby systému a konfig. Multiplus2 gx +regl bude asi levnější, ale easy je blackbox a ro hledáš.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od marsal64 »

Z pohledu nastavení (Victrona ale neznám) se mi jeví relativně jednoduše Studer (a je tichý), má btw také možnost nastavení automatického startu generátoru (včetně třeba zadání počtu opakovaných startů, pokud je první start neúspěšný, a podobně).
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Reputace: 96
Bydliště: Tatranska Lomnica
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od mgx »

primarne by som si ujasnil par zakladnych veci:

1) aka je tvoja denna spotreba. kedze elektromer asi nemas, bud to vypocitat, alebo namontovat. Po mesiaci dvoch budes vediet dennu pribliznu spotrebu. Aktualne ako casto hrcis tou centralou?
2) kolko penazi v tom chces utopit. planovanu sumu si rozdelit na 1/2 - za polku kupit panely, za zvysok menic/baterky. Kazdy ma nejaky rule of thumb, ale ak mas napr 3000, investoval by som takto:
1500 do panelov (co najviac - ak nie na strechu, tak na plot. 8 panelov je na instalaciu dost malo.)
1500 baterka a menic. bazarovy studer kupis za 600, nejaku baterku spraskas za 900. Na zaciatku by som sa nevyhybal ani olovu, ak nemas na lion,lifeypo. + nejaka rezerva na istice/bizuteriu/montaz

studer XTM start generatora zvlada bezproblemovo. ALe na taku instalaciu je jeden ubohy pylontech strasne malo.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od marsal64 »

Ta bižuterie vychází více než se na první pohled zdá :-(, nejvíce asi solární hranoly pod panely (ev. + pozdvihovací konstrukce), kabely, přepěťovky.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od kodl69 »

Tohle mě taky překvapilo při budování ohřevu TUV - panely + měnič za 24kKč, 17kKč "drobný instalační materiál" , tj konstrukce, kabely, přepěťovka, jištění, pospojování...
Co určitě doporučuju, budovat minimálně osvětlení tak, aby se dalo připojit buď na 48V DC nebo po výměně sv. zdrojů (předřadníků u LED) na 230V AC, a udšělat hodně samostatných zásuvkových okruhů, třeba kvůli WIFI nebo dom. telefonu je zbytečný mít zapnutej měnič. Já to teda absolvoval z 230V AC na 48V DC, ale není problém to mít připravený i na opačnou alternativu, hlavně kabely...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od ota »

marsal64 píše:možnost nastavení automatického startu generátoru ...
Automatický start je jedna věc ale zajímalo by mě jak vyřešit automatické zapínání /vypínání sytiče generátoru.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od kodl69 »

Už ve druhé polovině minulýho století měly fordy automatickej sytič - úplně jednoduchý zařízení - bimetal, kterej se ohříval chladicí vodou, a ten ovládal ten sytič. 50 let od výroby to na první otoční klíčkem startuje celkem spolehlivě, ne jako š120, což byla alchymie a šamanství, a start na první pokus byl na potlesk davu...
Kdybych měl tohle zařízení naimitovat trochu moderně, tak teplotní čidlo, arduino a modelářský servo by to mělo taky dokázat. Navíc by to arduino mohlo počítat neúspěšný starty, a třeba po 4-5 pokusech to zastavit a poslat sms/mail, že je něco špatně...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
JRM-666
Příspěvky: 21
Registrován: pát led 08, 2021 8:11 pm
Reputace: 0
Bydliště: Prešov

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od JRM-666 »

Chlapi dakujem za bleskove reakcie! Bol som mimo nakoľko mi nešlo hňed reagovať na vaše pripomienky a návrhy. Postupne budem reagovat lebo robim to s maleho mobilu a nevidim to až tak dobré! Dakujem za pochopenie! Edit: Takže Dagus dakujem za ozrejmenie že ide regulovať veľkosť nabijacieho prúdu podľa vykonu generatora! :idea: Uvažujem taktiež o kombinacii MultiPlusu II Gx plus reglu MppT 150/60 resp. 250/60 ale to uz v podstate stoji rovnako ako kombo Easy. Mam otazku ked sa vypne menič Easy tak sa automaticky vypne aj nabijanie baterii? Lebo u oddeleneho MultiPlusu tomu asi tak nebude alebo sa mylim? To: MGX Dennu spotrebu predpokladam odhadovo na cca 2kwh aj ked občas ked bude akcia tak aj viac preto radšej mať rezervu. Ano investicie budu rozdelene na dve polovice lebo naraz nemám taky objemný balik. Prvá faza menič, bateria, istič,odpojovač a kabelaž okolo toho! Medzi tym budem dokončovať rozvody vnutornej inštalacie ktoré už sú na 50% skoro hotove. Chcel by som pri tejto prilezitosti pokiaľ to ešte nemam zakrytovane SDK potiahnuť sparťansky rozvod DC48 aspoň na kľučove miesta hlavne osvetlenie a max.2 zasuvky pre nizkoprúdove spotrebiče ako Wifi a dobijanie mobilu. Otazkou pre skúsenych je že aky kabel mám na to použiť, myslim na osvetlenie a tie dve zastrčky? Jasne že kvôli odporu pouzijem najkratšiu cestu a umiestnenie čim bližšie k baterii! Medzitym počas roku dokončim zemne prace okolo chalupky s tym že počas leta by som namontoval aspoň tych 6-9 panelov na vhodne miesto! Ano viem že jedna bateria adi bude malo ale na začiatok musi stačiť! Neskôr sa dokupi ešte jedna! Olovo nechcem kvôli hmotnosti a objemu priestoru plus je to v obytnej časti sice predsieň ale aj tak! Chalupka je na vrtanych pilotoch a drevenom rošte a tak veľka hmotnosť sustredena na jednom mieste by nebola pre statiku to prave orechove! Taktiež dať za olovo pár stovak a poto do zberu nevidim ako najlepšie riešenie! Tie Polynechy viem trocha zabudovat do vyklenku steny a bude to zaroveň aj trocha esteticke! Edit: ešte doplnim že chalupka bude asi na 100 percent celoročna a taktiež aktuálne mam sice dve centraly jednu malu invektorku 1kwh a druhu o trochu väčšiu 2kwh obe Heron ale uvažujem o bud to 3kwh alebo radšej 4,3kwh v Lpg verzii samosebou že Heron! Ta väčsia už s el. štartom ovladanym z vnútra chalupy alebo klasik! To sa este uvidi, len by ma zaujimalo akú vykonovu triedu zvoliť? Teraz počas prac okolo chalupky použivam občas tu 2kwh centralu ktorú by som zatiaľ využival na pribijanie Polyntechu nech nevrči zbytočne! No a cez leto by som zatiaľ este v tom stavebnom rezime použival energiu z baterie iba ba osvetlenie!
V pláne mám vystavbu absolutneho ostrova! Zatiaľ naberam informacie a dobre rady od členov fora! Dakujem za pochopenie. 0948833957
qq357
Příspěvky: 57
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm
Reputace: 8

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od qq357 »

JRM-666-když už tento čínskej zázrak,proč LPG?Z flašky to bude topný propan-butan.
https://www.eprofi.cz/media/product/fil ... pgg_50.pdf
Jsou Ti známé fyzikální vlastnosti?
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
JRM-666
Příspěvky: 21
Registrován: pát led 08, 2021 8:11 pm
Reputace: 0
Bydliště: Prešov

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od JRM-666 »

Diky za manuál! Sorry zle som to napisal, len pred par dňami som prvýkrat plnil PB fľasu na benzinke a tak mi napadlo ked všade po autach je nalepene že LPG! Po preštudovani manuálu som zistil že fľaša je PB ale medium je predsa len LPG tak ako uvadza aj distributor! Trocha som preštudoval tu 3F 43 a ono to ma na jednu fazu pre dobijanie tiež 2kwh ako moja sučasna aktivna centralka! Na cilkularku bude asi 4,3kwh dosť malo však?
Naposledy upravil(a) JRM-666 dne pát led 15, 2021 9:13 pm, celkem upraveno 1 x.
V pláne mám vystavbu absolutneho ostrova! Zatiaľ naberam informacie a dobre rady od členov fora! Dakujem za pochopenie. 0948833957
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od ota »

V zimě ti bude LPG zamrzat. Nenastartuješ.
Elektrický start z chaloupky ti bude k ničemu když nedokážeš dálkově zapnout a vypnout sytič. Zrovna Herony to neumí!!!!
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od jahodovák »

Mohu doporučit pokud bude provozována v zimě použít čistý propan,ten má odparnou teplotu hluboko pod bodem mrazu a tím pádem nebude třeba zahřívat láhev s plynem.Pokud nejsou dostupné láhve s plynem,lze použít i nádrže lpg určené do aut,to by měl umět udělat i s plněním a revizí každý kdo montuje lpg do aut,někteří to používají i k topení v přívěsu.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
qq357
Příspěvky: 57
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm
Reputace: 8

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od qq357 »

tak taky koukni na jakejch autech to je,jesti mají ventily jako stovky hřebíky a tvrdokovový sedla.Ten návod jsi četl?
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
JRM-666
Příspěvky: 21
Registrován: pát led 08, 2021 8:11 pm
Reputace: 0
Bydliště: Prešov

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od JRM-666 »

ota píše:V zimě ti bude LPG zamrzat. Nenastartuješ.
Elektrický start z chaloupky ti bude k ničemu když nedokážeš dálkově zapnout a vypnout sytič. Zrovna Herony to neumí!!!!
Ani ked to naštartujem a trocha zahrejem motor a potom prepnem na LPG? Edit:Ktora centrala je potom taka inteligentnejsia?
V pláne mám vystavbu absolutneho ostrova! Zatiaľ naberam informacie a dobre rady od členov fora! Dakujem za pochopenie. 0948833957
qq357
Příspěvky: 57
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm
Reputace: 8

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od qq357 »

Jahodováku,já vím,že to je technicky zvládnutelný a uměl bych si poradit.Ale proč si komplikovat život kolenovtstvím a přidělávat si práci s obsluhou.Ostrov je o spolehlivosti.
Heron je jen čína,ale povedl se jim marketingovej tah: LPG.Proč to nedělá Honda?
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od jahodovák »

Jelikož jsem měl už 2 auta na lpg,s prvním najeto cca 120 000 a s druhým 90000 km,než mi bylo roztřeleno na přechodu pro chodce,vím co lpg obnáší,nikdy jsem neměl potíže a u prvního jsem už ani neměl po jejím proražení nádrže před hospodou ,kdy si chtěl jeden nenechavec doplnit benzín, ani na benzín poslední 3 roky vůbec nejezdil a tudíž i v mrazech startoval jen na plyn.Auto vždy bez problémů naskočilo a dokonce než se zahřál motor mělo i větší záběr než studené na benzín,první byla š 125 a druhé felicie kombi.Mimo to,že motor si dal na plyn líbit i podřazování a emise byly o mnoho příznivější než na benzín,se jezdilo i levněji.Po zkušenostech s vari a benzínem co ucpává karburátor kvůli euro ted nevím jaké bych klidně přešel i u ní na plyn.Zatím to ale spíš vypadá na elektro....Pro mě to byl přínos ale to nemusí platit vždy a proč to nedělá honda je třeba se ptát výrobce v číně....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kobi
Příspěvky: 25
Registrován: sob črc 04, 2015 8:30 am
Reputace: 0

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od kobi »

mam ostrov a ten HERON EGM 25 benzin/plyn pripojenu na LPG nadrz. Zatial sa mi vzdy nastartovalo, ak prave neodisla sviecka (treba velke zasoby sviecok mat doma vzdy aspon 2), nevybila sa aku v zime. Benzin pouzivam len ked aut.pracku potrebujem {tie 2.1kw na lpg nezvladaju roztocit buben, 2.4kwh benzin ano) / nebodaj v zime bojler.
Nevyhody:
- kvapka olej, zerie olej
- sviecky
-po 1. mesiace zaneseny karburator z benzinu {zarucna vymena karburotora, bolo treba osobne dodat do Brna co je blbe)
Dalsi uz nekupim teda aspon HERON nie mozno Briggs&Stratton alebo palivove clanky ako zalozny zdroj energie a aspon 5kw ale snad este 2-3 roky vydrzi,
off-grid Victron: 5k MPII70 RS450/100 5S0P 540Wp východ 5S0P 540Wp západ 4x US3000C
záloha : 4S0P a 3SP Amerisolar 285Wp juh,Epever, 12xTesco mix110Wp olovo
gen : Heron LPG (nefunknčný momentalne)
JRM-666
Příspěvky: 21
Registrován: pát led 08, 2021 8:11 pm
Reputace: 0
Bydliště: Prešov

Re: Ostrovna chalupka

Příspěvek od JRM-666 »

qq357 píše: Heron je jen čína,ale povedl se jim marketingovej tah: LPG.Proč to nedělá Honda?
To je pravda ale treba tiež doplniť že ta lepšia Čina ako tie podobne klony ktoré nevydržia to čo Heron! Jasne že Honda je ina liga! Bol som svedkom ako sused si požičal od niekoho zanovnu skoro identicku centralu s identickym obsahom motora ale uz 3f s riadne prenalepkovanym vykonom že 5kwh!!! Ked hodil čerpadlo cca 500w do 12 m studňe tak centrala vyržala cca 3 min a pekne zahulila! Tak som mu požičal tu moju Heronku čo ma 2kwh trvale a hľa ťahala ako diva! Sice to podľa zaťaze motora bolo niekde skor okolo 2,2kwh ale bez ujmi! Sused potom rozmontoval generator že či sa to da opraviť a ake bolo prekvapenie ked namiesto poctivej medi vo vynuti bol hlinik ale iba pomedeny na povrchu! Ked si zisťoval koľko by stalo nove previnutie statora tak to vychadzalo viac ako nova centrala! Na Bazoši jest fura tychto central za 150-250,€ ale to by som nikdy nekupil! Moja vačsia Heronka ma uz tesne cez 400mth a ide stale tichučko ako nova aj ked som už jej treti majiteľ. Do benzinu davam aditivum Vif olej Shell Helix občas aj 100 oktanovy benzin. Ked je teraz zima tak pri štarte jej strieknem trocha štart spreju a šup leti ako drak! Viem že Honda je ina liga ale ked nemam na to tak aspoň Heron alebo podobne eqvalenty ktoré mju v Čine aspoň lepšiu kontrolu ako to blato!
V pláne mám vystavbu absolutneho ostrova! Zatiaľ naberam informacie a dobre rady od členov fora! Dakujem za pochopenie. 0948833957

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek