Rozšírenie 1f na 2f + batérie 48V/3000A

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
tkocsis1989
Příspěvky: 6
Registrován: čtv led 07, 2021 8:41 am

Rozšírenie 1f na 2f + batérie 48V/3000A

Příspěvek od tkocsis1989 »

Ahojte. Potreboval by som poradiť lebo každý mi vraví niečo iné v obchodoch. V 2019 som si cez dotácie dal nainštalovať FVE zostavu hybrid s batériami 1f. A teraz by som to rád rozšíril o ďalšiu fázu (časom bude aj 3f) .

Aktuálny stav:
1 x EasySolar 48/3000/30 -50A + MPPT 150/70 Color Control_vrátane monitoringu
1 x BlueSolar Charger control MPPT 150/35
10 x 300Wp Canadian POLY panely
4 x Akumulátory Hoppecke150 Ah Sun Power VR M

Rozširenie :
1 x Multiplus 48V/3000/30 - 50A
1 x MPPT SmartSolar solárny regulátor Victron Energy 250/70-Tr
12 x 305Wp Canadian MONO panely

1. Je možné použiť iné batérie na 2f ? PYLONTECH US3000 by som chcel ?
1.A - ak nie, je možné použiť pôvodné batérie na oba meniče aby som nemusel kupovať rovnaké olovené ?
1.B - ak áno, je možné ich prepojiť spoločne ? (asi nie keď jedny sú olovené a druhé Lion)
1.C - ak áno, je možné aby fungovali oddelene tie meniče a batérie ?

Všetko už mám kúpené len tie batérie potrebujem doriešiť teraz a zapojenie. Ďakujem za každú radu !
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Rozšírenie 1f na 2f + batérie 48V/3000A

Příspěvek od mati »

tkocsis1989 píše:Ahojte. Potreboval by som poradiť lebo každý mi vraví niečo iné v obchodoch. V 2019 som si cez dotácie dal nainštalovať FVE zostavu hybrid s batériami 1f. A teraz by som to rád rozšíril o ďalšiu fázu (časom bude aj 3f) .

Aktuálny stav:
1 x EasySolar 48/3000/30 -50A + MPPT 150/70 Color Control_vrátane monitoringu
1 x BlueSolar Charger control MPPT 150/35
10 x 300Wp Canadian POLY panely
4 x Akumulátory Hoppecke150 Ah Sun Power VR M

Rozširenie :
1 x Multiplus 48V/3000/30 - 50A
1 x MPPT SmartSolar solárny regulátor Victron Energy 250/70-Tr
12 x 305Wp Canadian MONO panely

1. Je možné použiť iné batérie na 2f ? PYLONTECH US3000 by som chcel ?
1.A - ak nie, je možné použiť pôvodné batérie na oba meniče aby som nemusel kupovať rovnaké olovené ?
1.B - ak áno, je možné ich prepojiť spoločne ? (asi nie keď jedny sú olovené a druhé Lion)
1.C - ak áno, je možné aby fungovali oddelene tie meniče a batérie ?

Všetko už mám kúpené len tie batérie potrebujem doriešiť teraz a zapojenie. Ďakujem za každú radu !
Milej zlatej :
- pořídil jsi si něco za dotace - to na toto fórum nepatří a při registraci jsi tento záměr podepsal
- systémově : když si pořídíš a nakonec připojíš FVE s dotací , je jistě v podmínkách poskytnutí dotace psáno , že se nesmí zařízení měnit! - to nějak nekoresponduje s tvým dotazem - nebo budeš dotaci vracet ? Proto zdejší solárníci investují svoje peníze - potom můžem dělat upgrady dle libosti
-k některým otázkám 1).. najdeš odpovědi i zde na fóru - jen hledat

Domluvil jsem..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
tkocsis1989
Příspěvky: 6
Registrován: čtv led 07, 2021 8:41 am

Re: Rozšírenie 1f na 2f + batérie 48V/3000A

Příspěvek od tkocsis1989 »

- Jeden systém mám z dotácie áno, ale druhý je bez dotácie. Čo je na tom zlé ? Riešim teraz systém bez dotácie na vlastné náklady. To že teraz chcem investovať do toho cez 150 000Kč tak to je málo ?
- dá sa to meniť. Na SR legislatíva povoľuje do 10kW systémov doplniť. Pre pripojenie do prenosovej sústavy bolo nutné spraviť komplet dokumentáciu, projekt,papierovačky a muselo to byť certifikované firmou a to som nevedel , tak mi to spravila rovno firma spolu s dotáciou.
- a žiaľ na moju otázku som nenašiel nikde informáciu, ak by som našiel tak sa tu nepýtam.

- čakal som tu viacej pochopenia ako odpovede takéhoto typu.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Rozšírenie 1f na 2f + batérie 48V/3000A

Příspěvek od mati »

tkocsis1989 píše:- Jeden systém mám z dotácie áno, ale druhý je bez dotácie. Čo je na tom zlé ? Riešim teraz systém bez dotácie na vlastné náklady. To že teraz chcem investovať do toho cez 150 000Kč tak to je málo ?
- dá sa to meniť. Na SR legislatíva povoľuje do 10kW systémov doplniť. Pre pripojenie do prenosovej sústavy bolo nutné spraviť komplet dokumentáciu, projekt,papierovačky a muselo to byť certifikované firmou a to som nevedel , tak mi to spravila rovno firma spolu s dotáciou.
- a žiaľ na moju otázku som nenašiel nikde informáciu, ak by som našiel tak sa tu nepýtam.

- čakal som tu viacej pochopenia ako odpovede takéhoto typu.
Myslím si , že to není tak jak píšeš. Měníš instalovaný výkon FVE v odběrném místě - tzn. nová smlouva .. tzn. jiné podmínky.. Ale nechci to na tuty tvrdit - nevím stopro co máte v SK . A potom je ta dotace na hraně.
Tzn. není to oddělený systém od té dotační ( protože eventuálně chceš použít společné baterie ) - takže ..

Možnosti společného provozování různých typů baterií se tady vícekráte probíralo - někde to bude - s různými názory použití.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
tkocsis1989
Příspěvky: 6
Registrován: čtv led 07, 2021 8:41 am

Re: Rozšírenie 1f na 2f + batérie 48V/3000A

Příspěvek od tkocsis1989 »

Našiel som jedine tento príspevok : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=127&t=2454 ale sú rozdielne prístupy. Ako priznám sa nevadilo by mi ani keby boli rozdelené systémy. Na jednej fáze jeden menič a na druhej fáze druhý menič a tretiu fázu mám napriamo zo siete. Volal som dnes priamo s distribučkou s ktorou mám zmluvu a povedali že na rozšírenie do 10kw stačí len dodatok k zmluve. Dotácia sa nemusí vrátiť kým sa zariadenie nezruší alebo neklesne jej výkon. To je uvedné vo všeobecných obchodných podmienkach. Ak budem mať FVE s minimálnym výkon 3kW čo mám v zmluve , tak ju neporuším. Ja ju chcem na 6,5 kW navýšiť lebo my stúpla spotreba. Mal som ročne 6MW a som čakal že s FVE klesnem na 2-3 cca. :) Mýlil som sa. Stúpla mi na celkom 10MW z čoho 5 MW mi pokryje FVE aktuálne :)

Preto som sa pýtal na spoločnú batériu pre 2 meniče, lebo chcem túto pôvodnú časom vymeniť za 2 x Pylontech 3600 , nech je všetko identické a rovnaké. Len vymeniť ich teraz je dosť veľká pálka k tomu. Aktuálne mám 7,2 kW na 3kW systém a po novom dočasne by som mal tie isté len pre 6,5kW systém 2f.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Rozšírenie 1f na 2f + batérie 48V/3000A

Příspěvek od Quickyprd »

Pro ČR: Jen info pro ty co zbloudili ze soběstačné cesty a nyní se kají a hledají spasení:
Pokud máte dotační FVE na 1F, tak můžete na další fáze dát druhou/třetí elektrárnu, ale nemůžete je spojit! Tedy můžete, ale musí Vám to schválit NZÚ :-D Čili představa, že udělám třeba 2-3F Victron/Studer ze současné dotační (fuj) 1F s jednou společnou baterií bez povolení NZÚ legálně nelze. Pokud bude druhá elektrárna samostatná tak lze...ale to je trochu kravina a opět máte možnost zbloudit a natrvalo se zatratit z tohoto fóra. Fotony s Vámi !

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek