Větrná turbína připojená na FV měnič

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Odpovědět
LiborH
Příspěvky: 10
Registrován: čtv úno 13, 2020 7:25 pm
Reputace: 0

Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od LiborH »

Ahoj, už rok provozuji hybridní FVE a při uplynulých cca 2 měsících bez rozumného slunce jsem začal přemýšlet, jestli by nestálo za to vystrčit ven ještě nějakou větrnou turbínku max cca 1kW, která by pomáhala v noci a při špatném počasí.

Na mém měniči Goodwe GW8K-ET je jeden nevyužitý vstup pro FV string, který ale pro turbínu nelze přímo využít.
Turbíny mají obvykle výstup 12V nebo 24V, výjimečně 48V.
Vstup na měniči má ale náběhové napětí 180V a rozsah MPPT je 200-850V.

Nevíte někdo zda neexistuje nějaký mezikus, který by upravil napětí a zátěžovou charakteristiku turbíny pro FV měnič?
Na první šťourání v internetu na mne nic rozumného nevypadlo - možná je to úplná pitomost.

Leták k tomu měniči je tady https://www.goodwe.com/Public/Uploads/p ... eet-EN.pdf

Poradíte někdo?
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od jahodovák »

Kdysi dávno jsem o turbíně i uvažoval ale k malému a nestálému výkonu jsem to nakonec zavrhnul.Pokud si ale pamatuji,pokud je ta turbína osazena střídavým generátorem s usměrněním,byla by asi nejschůdnější cesta v odstranění usměrnovače a zvýšení napětí transformátorem a teprve poté usměrnit.Jen nevím jaké jádro případně použít,aby bylo schopno efektivně přenést výkon při frekvanci generátoru.Pokud chceš dělat svépomocí je vždy lepší navrhnout generátor na potřebné napětí,jako další se jeví přemotání stávajícího ale to asi málokdo bude ochoten podstoupit.Ono s tím větrem je to ošemetné,zdá se sice že hodně fouká ale na smysluplnou výrobu to mnohdy nestačí a pokud není bytelná podléha velice často destrukci...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od kybos »

Větrné turbíny s výkony v řádu 1kW bývají často vybaveny synchronním generátorem. Vhodným mezikusem je tedy (při napětí generátoru nižším než napětí akumulátoru) celovlnný násobič napětí. Zatěžovací charakteristiku turbíny lze upravit jen velmi obtížně a většinou je to jen zbytečná komplikace, jelikož algoritmus řízení chodu turbíny je diametrálně odlišný od algoritmu řízení MPP trakeru pro solární panely. Vzhledem ke skutečnosti, že turbína s generátorem a násobičem napětí je velmi měkký zdroj, lze tuto kombinaci připojit v prvním kroku přímo k akumulátoru po vhodném nastavení násobícího poměru násobiče. Větrné podmínky na většině území naší vlasti, kde lze získat stavební povolení na větrnou elektrárnu jsou tak špatné, že výkonový příspěvek větrné elektrárny bude pravděpodobně ve srovnání s výkonem FVE zanedbatelný. Podílel jsem se na realizaci takového projektu s větrnou elektrárnou o jmenovitém výkonu 1,6kW, která je připojena k FVE o výkonu 5kW.
Malá větrná elektrárna o jmenovitém výkonu 1600 W
Malá větrná elektrárna o jmenovitém výkonu 1600 W
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am
Reputace: 28

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od matobabetak »

videl som u nas ako mal jeden pan malu turbinu... a po roku co nic nevyrobila a dal na ten vysoky stlp solarne panely, pekne dookola aby pokryl od vychodu do zapadu slnka... a tie ceny vetermych turbin co som videl na nete ani nekomentujem
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
LiborH
Příspěvky: 10
Registrován: čtv úno 13, 2020 7:25 pm
Reputace: 0

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od LiborH »

Děkuji všem za příspěvky. Rozhodl jsem se, že jednu 800W turbínu koupím a až podle toho, co z toho reálně poleze vymyslím co s tím dál. V podstatě tedy zbývají dvě varianty:

- výstup turbíny zkusit prohnat 3 fázovým trafem a následně usměrnit - zde bude problém s výběrem trafa, aby mělo správný poměr a zvládalo bez zbytečných ztrát rozsah generovaných frekvencí - ale v trafu budou dost velké ztráty

- výstup usměrnit a měničem to přepískat na správné napětí - tady ještě nevím, jak zařídím, aby se ta turbína nedusila velkým zatížením. Asi budu muset hlídat frekvenci turbíny a se snižující se frekvencí sjíždět s napětím na výstupu

Každopádně druhé řešení asi bude účinnější. To že to bude spíš hračka než platný zdroj je mi jasné, ale bydlím na kopci a podle meteostanice se vítr průměrně pohybuje kolem 5m/s, tak uvidím jak to dopadne.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od marko250 »

Velmi špatné rozhodnutí. Dejte na ten volný vstup MPPT dalších 4.8kWp a posunete se násobně dál.
4800Wp/310=16ks panelů za 30 500Kč+ kabely+MC4+odpojovač,možná svodič=35 000Kč a máte dvojnásobek energie v ty škaredé dny.Ta 800W blbost poputuje do popelnice po půl roce,kdy už na ni budete naštvaný a výroba nikde.Váš nepřítel se jmenuje stálý vítr 50km/hod a žádné překážky co způsobí víření,kde to chcete najít do 10m bez povolení?

https://oze.tzb-info.cz/vetrna-energie/ ... elektrarny
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od marsal64 »

My s historií spontánního nákupu větrné elektrárny ( v mém případě "čínská plechárna", dohledatelné na fóru) už víme, že obecně řečeno jeden panel navíc je vlastně lepší než takovýhle větrný experiment. Přeji nicméně úspěch, případně místo naštvání pokojné zrealističtění.
LiborH
Příspěvky: 10
Registrován: čtv úno 13, 2020 7:25 pm
Reputace: 0

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od LiborH »

Souhlasím s oběma a považuji to spíše za experiment, než že bych na tom zbohatnul.
Pokud to vykryje alespoň některá hluchá místa, kdy panely nic nedávají, tak to bude jen příjemný bonus.
A díky marko250 za ten motivační článek. S chutí jsem si ho přečetl a tím spíš jsem zvědav na výsledek.

Doplnit instalaci o další panely vypadá jako lákavě snadné, když mám celou infrastrukturu, ale má i to svá proti:
- porušil bych připojovací podmínky ČEZu
- v době kdy prostě nesvítí, tak zdvojnásobit těch 80W na 160W dalším solárním parkem 5.8kWp smysl fakt nedává
- v době kdy svítí, tak po nabití baterek prodávám ve finále přetoky za tak mrzký peníz, že se to ani nevyplatí
- další soláry nemám už kam dát

Pokud to rozchodím a nebudu se za to stydět, tak se tu pak pochlubím.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od marko250 »

Pokojné zrealističtění nemůže nastat ,pokud jen vezmeš v úvahu aspekt umístění a spojené práce s vybudováním sklopného stožáru se zajištěním proti vibracím,následným výkopem vedení směr dům,pak rozvaděč s usměrněním a převod na baterku,pak elektrická brzda na 2-3x vyskytující se 100km/hod poryvy v roce a ve výsledku se bude ta 800W pitomost z číny jen točit dokola stožáru a kroutit kabel uvnitř.Ten stožár nemůže být v zástavbě ,nebo na domu,základy z betonu nejen stožáru,ale hlavně bočních lan.Jestli to po perfektním umístění udělá 100kWh/rok, tak to bude zázrak,zázrak s max. úsporou 500Kč/rok.Stále ale nebude mít vítr přez 6-7m/s.
Panely 800Wp dají za rok 800kWh s max. úsporou 4 000Kč/rok a kde je pořizovačka komponent větrníku s pracema kolem stožáru.

Aha tak pokud máte limit,tak mi není jasné jak tam napojíte bez porušení podmínek ten větrník? Dále ten měnič je 3f s vysokonapěťovou baterkou a tím pádem máte mít limit 3.7kW na fázi ne,tak proč nebyl osazen druhý vstup MPPT panely na plný výkon měniče 8kW? MPPT máte 2x 4800Wp,to jako někdo řek,že tam může být jen 3.7kWp panelů na jednom a dost?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
LiborH
Příspěvky: 10
Registrován: čtv úno 13, 2020 7:25 pm
Reputace: 0

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od LiborH »

Původní dotaz zněl, jak připojit větrnou turbínu na FV měnič. Tedy ryze technický dotaz.
Nepsal nic o tom, že chci připojovat větrnej park ani že je v naší kotlině vítr výhodnější než slunce.

Netušil jsem, jakou averzi to zde vyvolá. Tím bych diskusi ukončil.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od JiříK »

To není averze. Je to důrazná snaha odvrátit velké škody na zdraví, majetku v případě, že mechanické provedení nebude superfestovní a v druhé řadě snaha uchránit peněženku. Kluci to mysleli dobře, averze se nekoná!
P.S.: Svého času jsem se nadchnul pro vodní elektrárnu. Následně jsem (sám teda) přišel na to, že na kopec tu vodu, aby dělala práci pro mě, nedostanu... :mrgreen:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od marsal64 »

LiborH píše:Původní dotaz zněl, jak připojit větrnou turbínu na FV měnič. Tedy ryze technický dotaz.
Nepsal nic o tom, že chci připojovat větrnej park ani že je v naší kotlině vítr výhodnější než slunce.

Netušil jsem, jakou averzi to zde vyvolá. Tím bych diskusi ukončil.
Averzi? Ale notak. V mém případě se čínská plechárna točí bez užitku (t.č. do zkratu, abych ji trochu mechanicky ochránil) a dotaz, na který ses ptal, jsem pro sebe nevyřešil :-\. Zrovna řeším, co s tím. Jak to udělat, aby ten krám na cca 20m kabelech aspoň něco dál. Pokud jsem Tě takovou zkušeností nějak podloubal, omlouvám se.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od marko250 »

LiborH> tak to mě mrzí ,že to takto berete,v našich hlavách převládá efektivita a v tom co chcete provést ji já prostě nevidím a předkládám ověřené info.Když už jste tedy řekl oč zhruba jde,tak Vám položím jednoduchou otázku a odpovězte si sám sobě :"Co se stane když onen oficiálně zapojený měnič najednou začne vyrábět v době půlnoční tmy a nebude odběr v domě a baterka plná ?"
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
LiborH
Příspěvky: 10
Registrován: čtv úno 13, 2020 7:25 pm
Reputace: 0

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od LiborH »

Na to je celkem jednoduchá odpověď. Celý barák má klidovou spotřebu kolem 250W. Takže i při té teoretické výrobě 800W, po odečtení ztrát s konverzí a odečtení spotřeby domu zbyde cca 450W, které bez problémů pojme baterka. Stav, kdy je baterka naplněná po okraj po slunečném dni a ještě je silný vítr je velmi nepravděpodobný protože v domě bydlíme, takže ještě během večera kus energie z baterky spotřebujeme.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od redcrown »

Je to poměrně jednoduché. Jestli přetok vzniknout může, tak do toho a není problém. Jestli ne, tak tyto argumenty neobstojí a není v lidské moci to uhlídat. Je to marné, je to marné....
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
LiborH
Příspěvky: 10
Registrován: čtv úno 13, 2020 7:25 pm
Reputace: 0

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od LiborH »

Přetoky vzniknout samozřejmě můžou, ty mám povolené a dokonce i lehce placené. Marco250 jen má pocit, že by ČEZu mohlo být divné, že mám přetok v noci. Ale přetoky vznikají i v noci už teď během skokové změny odběru, než to střídač zase doreguluje.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od KUTIL »

Transformovať všetky tri fázy na vyššie napätie je správna myšlienka, ktorá môže vyriešiť aj stav že otáčky vrtule nesedia s otáčkami alternátora. Jednoducho zmerať otáčky toho alternátora, pri ktorých dá napätie cca 28 Volt (s ohľadom na odpor kábla a usmerňovača) a všetko bude bežať na priamo do baterky 24 Volt bez zbytočných zázračných regulátorov. Ako merať?
Silný sústruh, otáčkomer, príslušný kábel do usmerňovača a baterka 24 Volt.
Uživatelský avatar
Romeq
Příspěvky: 1
Registrován: úte zář 05, 2023 11:50 pm
Reputace: 0
Lokalita: Orlová 4

Re: Větrná turbína připojená na FV měnič

Příspěvek od Romeq »

LiborH píše:Na to je celkem jednoduchá odpověď. Celý barák má klidovou spotřebu kolem 250W. Takže i při té teoretické výrobě 800W, po odečtení ztrát s konverzí a odečtení spotřeby domu zbyde cca 450W, které bez problémů pojme baterka. Stav, kdy je baterka naplněná po okraj po slunečném dni a ještě je silný vítr je velmi nepravděpodobný protože v domě bydlíme, takže ještě během večera kus energie z baterky spotřebujeme.
Zdravím Libore, chtěl jsem se zeptat jak jste dopadl s turbínou, začínám uvažovat o něčem podobném. U nás na kopečku docela fouká, technologie jdou ku předu tak řeším různé možnosti…

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek