Návrh - úplný laik

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
luky.007
Příspěvky: 3
Registrován: úte pro 08, 2020 11:26 pm

Návrh - úplný laik

Příspěvek od luky.007 »

Dobré odpoledne,
mám velikou prosbu. Chtěl bych začít s FVE na svém domě, ale mám o tom téměř nulové znalosti.
Vím jen, že bych rád napájel pouze jednofázová zařízení, chtěl bych baterii abych pokryl výpadek distribuční sítě a rád bych byl časem přes léto soběstačný. Do distribuční sítě nic vracet nechci. Mám na to asi 200m2 ploch a rád bych začal postupně dle financí. V první řadě koupil baterii která by se již měnit nemusela v budoucnu. Dále regulátor - taktéž již na stálo, ale začal s několika panely a postupně dokupoval a přidával.
Můžete mi Vy odborníci či zkušení poradit jak a s čím začít?
Děkuji
Luki007
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od diablo007 »

Jaké odběry se na té 1f nachází podle toho se teprve dá trošku výkonostne navrhovat měnič. A jakou máš představu o cenově investici do fve celkově
jahodovák
Příspěvky: 1926
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od jahodovák »

Také by nebylo od věci se zmínit zda preferujete zcela,nebo z části beobslužné zařízení,nebo vás baví nad tím mít dohled i to má dost velký vliv na použité komponenty...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
luky.007
Příspěvky: 3
Registrován: úte pro 08, 2020 11:26 pm

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od luky.007 »

No, minulý rok byl celkový odběr domu cca 6MWh. Dvougenerační dům s běžným domácím vybavením x2 + v patře dvě klimatizace.
Určitě bych rád měl dohled, ale není to podmínkou.
O celkové ceně představu nemám, ale vím to, že bych rád začal s nějakým základním počtem panelů, ale měl možnost rozšířit až na jednou možnou samostatnost v letních měsících.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od diablo007 »

Odběr sem.myslel spotřebiče v jakém výkonu. Protože když vezmu jen varnou desku rychlovsrku pračku a k tomu darling a jsi přes 5kw jak nic
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3346
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od marko250 »

Takže jako u mě :-).
Začal bych tady 2x:
https://www.secondsol.com/en/anzeige/24 ... 48#gallery
Pak baterky:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=64&t=6376
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=64&t=6226
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=64&t=6065
http://www.evbattery.eu/products/default.html
Panely:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 3&start=60
https://shop.gwl.eu/Solar-PV-Systems/So ... html?cur=2
Regly:
https://makeskyblue.com/collections/sol ... 6969036934
https://www.mppsolar.com/v3/pcm60x/

Cíl bych viděl:
měniče 2x XTM4000-48 v paraelu(podrží 12kW)
10kWp panelů různě ,nebo 5kWp na trackeru
2-4ks reglů,záleží na rozložení panelů jak na ně současně bude svítit,Makesky bravůrně zvládá dvě pole Jv(2.7kWp 146V)/Jz(2.48kWp 160V) s podobnýma panelama beze ztrát,odskoušeno.
baterka 250-300Ah life(13-16kWh)

Řízení buď chytrost s procesorem,nebo hlupota z relátek a čidel dle chutě majitele,ochrana proti přepětí a podpětí jednotlivých článků baterky.Pokud klesne jakýkoli článek pod 3V tak vypnout měniče a přepnout na DS,pokud stoupne nad 3.6V tak odpojit panely,nikoli regulátory,protože regulátory budou nastavené na max 3.48V!Díky tomu není potřeba další BMS,ale články musím složit tak,ať jsou kapacitně velmi podobné a řešit jejich nesoulad,jinak to samozřejmě bude zapínat a vypínat jeden článek co těchto stavů dosáhne,to je logické.Zbylé pitomosti kolem budou stát další desetitisíce,ale bez nich to nepude,kabeláže,pojistky,jističe,odpojovače,krabice,očka,relé,konstrukce atd.Tento set bude živit celý dům,nebo bude odpojen a jen sbírat energii do baterky,žádné zbytečné ztráty přeléváním energií,vynikající účinnost měničů s tím spjatá nízká vlastní spotřeba i při malých výkonech,umí uspat úplně jeden z páru ,zatím co ten první pracuje sám.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
luky.007
Příspěvky: 3
Registrován: úte pro 08, 2020 11:26 pm

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od luky.007 »

Ty krááááso.
Tak to je drsnej elaborát za který ti samozřejmě moc děkuji.
Kdybych to tedy zjednodušil a použil polovinu domu - tedy jeden byt kde mám (když spustím vše naráz cca 22kW (bojler, lednice, mikrovlnka, konvice, trouba, světla, akvárko, pračka sušička, 2x klima, mrazák, kotel)).
Střídač 4000VA + baterie 150VA (tam musím mít 4ks v sérii když je střídač na 48V nemýlím-li se a kapacita zůstane 150VA).
Jaké použít panely? Okolo 300Wp?
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3346
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od marko250 »

Aha to bude s Tebou složitější :-) . Mám vypozorováno u nás doma (2 důchodci+2mladiství+2 otroci co to celé živí) dvě domácnosti,že dochází k souběhu max 7.5kW.Pustí se myčka+pračka+rychlovarka a do toho sepne vodárna,nebo někdo pustí mikrovlnku a skočí to tam na pár minut.No a je dobré zjistit jaká bude situace u Vás,třeba žehlička dnes má běžně 3kW,ikdyž na pár sekund kdy stále cykluje,trouba má běžně 1.8+2.4kW(spodek/vrch),indukční deska na dvou rozšířených plochách klidně 4.6kW,myčka 2.4kW,fén 1.5kW,varná konvice 2.4kW,volnoběžka domu v blbostech klidně 400W,kompresor 1.6kW,vodárna 1.4kW atd. A je dobré vědět co se tedy pravidelně potkává a dle toho se rozhodnout jestli to vykrývat celé,nebo to vykrývat částečně,ale to spíše záleží na tom ,kolik v tom chci utopit peněz.Co se má koupit tady docela pomůžeme,ale je potřeba říct co se bude s FVE vykrývat.Samozřejmě je tady přímá úměra čím více procent vykryji,tím rychleji se to vrací,ale zase za vyšší prvotní pořizovací cenu.
Uvedu příklad z minulého týdne,vše je nové se zárukou: 7kWp panelů,8kW měnič,15.6kWh LifePo4 v baterce,konstrukce jednoduchá na šikmé střeše,managment pro blbce s dvěma 48V relátky,dvěma SSR DC 1000V,dvěma časovými relé,dvěma průmyslovými stykači se západkama a blokováním,jeden ovládací modul CPM na 16 článků,jištění,kabeláž,tlačítka,malá krabice na CPM,nějaká pásovina na články,závitovka,šrouby,tmel a jiné prkotiny,práce vlastní vyšla na 210 000Kč a tahá to celý dům čtyřčlenná rodina aktivní. Není tam ještě vytěžování na léto,bude bojler300l s třema spirálama a klima asi 2x. Roční spotřeba 6MWh i s občas používanou truhlářskou dílnou(1MWh),takže jako u mě 5MWh dům za rok.Předpokládám 80-83% vykrytí těch 5MWh a to při dnešní stoupající ceně za el. energii bude min 20 000Kč/rok(tarif D02d) ,takže do deseti let je to zpět a pak +.Pět korun jsem měl už před čtyřmi lety,teď mám dokonce mnohem více díky FVE a malým odběrům z DS 6.66Kč,vykrývám 90%,ale zase z 5MWh musím odebrat 0.4MWh z DS.

https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view

Jo a to nejdůležitější těch 10% z DS už FVE vykrýt nejde,leda s nesmyslně velkým polem panelů,propočet říká 5x více než mám.Prostě holý nesmysl.Já dodnes i s omyly dal do FVE 325 476Kč,ale doba popošla a vše je dostupnější a levnější,ale taky dost ošizenější.Proto ale můžem my tady poradit co nebrat a naopak.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
tomer
Příspěvky: 90
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od tomer »

Tak ono, velku vyhodu vo FVE vidim aj v tom, ze ak vypadne elektrina od dodavatelov, tak FVE, ak svieti slnko, fici dalej.. Inak clovek nezapne ani PC, a ani modem/router - ten sice moze ist na autobateriu, alebo nejake ine baterie... A neuvari ani kavu/caj. Naposledy som takto varil vodu pomocu 3 cajovych sviecok.. Nezohreje polievku, obed, hocico.. Ono na dome sa da zapnut ohen niekde vonku, ale privysoka teplota moze znicit hrniec a voda/jedlo mozu mat pachut kovu (stalo sa mi na plynovej bombe, pricom plamen nebol velky). Mozno blbost, ale ak vypadky su 3x rocne, tak to je uz aj otazka komfortu... Takze toto, zatial ako nemajitel FVE, vnimam ako prijemny bonus FVE...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od vlkazajac »

Už podmienka " ak svieti slnko " nedáva FVE žiadnu výhodu. Výpadok môže predsa nastať aj v noci a vtedy sa využije batéria. V noci nie je teda výhoda mať drahú zálohu vo FVE namiesto lacnej UPS či väčšej batérie dobíjanej zo siete.
Plyn je stále najjednoduchšia náhrada na ohrev potravín. Tiež na prípravu alebo ohriatie jedla môže stačiť 300 W zo záložného zdroja, komfort je pravdaže nižší.

Za rozumné minimum považujem 3,5 kWp v paneloch, menič 3 kW a vlastnú hlavu. Pre väčší komfort sú možnosti otvorené a smerujúce k vyhadzovaniu peňazí. O batériach je diskusia nikdy nekončiaca.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od rottenkiwi »

Ono ak svieti Slnko a máš ongid, tak si ani PC nezapneš ani kávu neohreješ.

Ak máš hybrid alebo off-grid a máš baterky na 10 % SOC, lebo v noci si to použil,
aby boli ráno baterky pripravené, lebo hlásilo jasno a ono je to inak / hmla /,
tak ti jeden zo 16 čl. pojde dole a bms vypne baterku alebo menič bude mať
nastavené minimum a ak nemáš regl., ale máš to urobené cez AC coupling,
tak sa ti ten menič nezapne, ak bude von tma / 50 W na m2 / celý deň.

Ten výpadok vačšinou nastane napr. po 7 -11 dní tmy / november, dcember /
a neviem či budeš udržiavať baterky / vačšinou zle nadimenzované /
na 90 % SOC a nebudeš z nich 11 dní nič brať, lebo máš 0.5 kWh denne z 6500 Wp
a to ti nepostačí ani na DC spotrebu LED + LED monitor + router + switch + nejaký NUC.

Baterky sa vybíjajú, BMS niečo žerie, menič niečo žerie, vedenie a istenie má straty,
NiCd a Pb zaplavené antimónové baterky majú samovybíjanie a nižšiu úč. ako LiFePO.

Potom riešenie krízových situácií, horí mi menič, regl., baterka, nahlodané kable.

V noci ma navštívili dlhoprstí a mám o 8 panelov menej. etc.

Riešenie prepetia či už z DS, alebo z DC vedení, riešenie uzemnenia, riešenie bleskozvodu.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od josse »

vlkazajac píše:...Za rozumné minimum považujem 3,5 kWp v paneloch, menič 3 kW a vlastnú hlavu. Pre väčší komfort sú možnosti otvorené a smerujúce k vyhadzovaniu peňazí. O batériach je diskusia nikdy nekončiaca.
Minimum bez drahé polovičky možná, s drahou polovičkou říkám minimum 5-8kW měnič a >6kWp. (Dva spotřebiče v souběhu minimálně, 2x2.2 kW + 100-300W drobotina)
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od vlkazajac »

Ach jaj .... Hlava vs. drahá polovička.

Presne súbeh spotrebičov som mal na mysli. Aby mohol ísť aspoň jeden + drobotina.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
tomer
Příspěvky: 90
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od tomer »

Polovicky nie su hlupe, ale nie kazdy clovek vseobecne ma chut a talent, alebo "kumšt" na taky zivotny "subeh spotrebicov" styl..
Napr, mne obcas "vadi" ked polovicka najskor prikuri priamotopom a potom vetra..Podla mna sa to robi naopak. Ale hovorim si.. 4eurocenty, to prezijem.. (pricom ja rad necham vychladnut vriacu vodu po vareni zemiakov, nevylievam hned, su tam Watty, aj 120W je 120W...)
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od Martin P »

S drahou polovičkou je to pravda. Zatočí se po kuchyni, zapne myčku, postaví vodu na kafe, do toho dá něco do mikrovlnky a je to 6kW jen to hvizdne. A to máme ještě troubu, pračku a El. sporák. Mám jen 5000VA Victrona a v létě jsem se až divil, co vydržel. Těch 6 kW tam bylo docela často a vysvětlovat ženským něco o souběhu? ( Partnerka a skorotchýně). Prakticky neúspěšné. A vrcholem bylo, když jsem jim dopoledne řekl, že nelze pustit myčku s pračkou dohromady, protože čímkoliv dalším v kuchyni přetíží měnič. A jak to dopadlo? Začaly mi ty dvojkombinace pouštět v noci. Do toho si byly schopné postavit vodu na kafe. Baterkam se zdálo o čertech, měnič viděl všechny svaté a o mně se pokoušel infarkt. Pak už se začal krátit den a těžké spotřebiče šly postupně na DS.
Když na dané téma zavedu hovor je odpověď zpravidla ve stylu: ale v bytě jsme nic takového neřešily (na El. měly jen rychlovarku, mikrovlnku plus drobotinu). . A když to vydrželo doteď, tak to vydrží i dál (když ne, tak je to šmejd,).
A jsem zase na začátku.
Po posílení baterek mne bude čekat druhý měnič ( zřejmě na troubu a myčku). Pak už to doufám bude stačit.

Plné : *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od kodl69 »

U nás je to úplně jinak, třeba i proto, že v kuchyňojídelně je na zdi tablet, kde je vidět kolik je v baterkách a jaká je okamžitá spotřeba. A když ženská "přetáhne" měnič, tak se měnič vypne a začne strašně kvičet, a nedá pokoj, dokud někdo nedojde o patro níž a měnič nevypne, nebo nezresetuje. Tohle stačilo párkrát, a pak taky pohled na fakturu za elektriku, a už to najednou všecko de, v normálním stavu se v pohodě vejdeme s celoelektrickou domácností do 4kW, i když do toho náhodně spíná skoro 1kW vodárna... Takže zaškolená zainteresovaná spotřebitelka nemá problém. Samozřejmě takový nejsou všecky, to by byla i nuda...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3346
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od marko250 »

Převeďte platby na své milé :-) ,to zabírá .Taky si myslím,že při vykrývání celého domu s dvěma domácnostma je 8-10kW měnič nutnost,pak tam skočí 160A a díky tomu zase baterka 300Ah minimálně v lithiu a aby se to rozumně v přechodném období i nabíjelo tak 10kWp panelů.Letos to zase vypadá na 92% vykrytí celkové spotřeby domu,tak se to i celkem vrací zpět v té investici.V létě můžou jet klimy a ohřev vody.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
jahodovák
Příspěvky: 1926
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh - úplný laik

Příspěvek od jahodovák »

Jak tak na to koukám,skoro všude stejné 2 krát aexpert 4kw a někdy nestačí a sem tam občas i jeden vypadne,naštěstí to baterkám asi moc nevadí....jen jsem pro jistotu zdvojil kabely od baterek....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek