Ochrana instalace proti požáru.

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od ACDC »

Na elektrice jeden tvrdí, že to to je stejně na nic. Na ELEKTRICE.CZ! Spíš mne zajímá, proč se tak zdůrazňuje jištění přívodu od panelů, když ta pojistka nemůže nikdy vypadnout. Vždyť je to zdroj proudu. Je tam spíš jako odpojovač, ne.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
rva
Příspěvky: 3520
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od rva »

Někdo má více stringů paralelně. A pokud u jednoho dojde třeba ke zkratu, tak proud z těch sousedních přepálí pojistku.
Jiný má regulátor, který nemá FV panely oddělené od sítě (např. vysokonapěťové "Axperty"). Pokud dojde při závadě k uzemění některého pólu, přepálí se pojistka.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od ACDC »

To jo. Ale jeden samotný string..
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Soban
Příspěvky: 3464
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od Soban »

Dva paralelně nepotřebují pojistku - případně stačí jedna společná.

Víc jak dva stringy potřebují pojistky každý samostatně.

Jinak potřebuješ to odpojit, vytáhneš pojistku.......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od ACDC »

No, mám v jednom stringu + a - , OPV 10. Odpojit jen jeden pól a sahat na to se bojím.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od FRSO »

ACDC píše:No, mám v jednom stringu + a - , OPV 10. Odpojit jen jeden pól a sahat na to se bojím.
Tak si odpoj oba když je tam máš a bojíš se :lol:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
bokser01
Příspěvky: 1316
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od bokser01 »

Mě by zajímalo kdyby hořelo někde v baráku mimo měnič... Jak by hasiči třeba věděli jak ho vypnout... Protože ten můj má sice tlačítko off JENŽE když je k dispozici síť = nevypne se, FV výkon jede = nevypne se. Jediná možnost je prostě nechat měnič měničem a mít někde vyrážeč AC za měničem. Kdyby hořelo u měniče tak je to horší... Já udělal raději komplet DC rozvod mimo barák z venku na nehořlavém podkladu a do místnosti vede pak už jen + a - z panelů. Baterky mají všechny pojistky takže kdyby něco blaflo v měniči tak pevně věřím že pojistky od baterky odhoří. Na problém narážím u panelů... Pokud dojde ke zkratu PV strany v měniči tak se domnívám že pojistky nepřehoří protože mám 10,5A nominál max a pojistky mám 12A protože 10A by bylo na hraně. stringy 4S4P. AC strana by se vyrazila to je ok. Jak máte vy pořešené kdyby se v bedně šlusnul PV vstup aby to odpojilo měnič od PV?
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Soban
Příspěvky: 3464
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od Soban »

Co je to za blbost že se měnič nevypne?

Prostě zmáčknu tlačítko-vypínač a na výstupu AC napětí zmizí.
To že svítí displej a dobíjí baterky je OK.
Pokud to chceš vypnout tak zhodíš jistič co máš na přívodu no a odpojíš panely, a jako poslední odpojíš baterky.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od bublich »

No odpojit AC stranu samozřejmě není problem.Ovšem hašení střechy se stringem 500V apod. který rozumně za osvitu nelze vypnout už problem je.Mám kamaráda hasiče.Proto upřednostnuji bezpečné napětí a na HDS tabulku,že je tam skutečně jen toto napětí.To je první co hasiči odpojují a uvidí ji.Myslím,že Kodl tady nějakou takovou publikoval.Toliko můj názor.Jsou to jen lidé.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od kodl69 »

pozdě, ale reaguji na tohle:
Ty obloukové ochrany AFDD od OEZ jsou i na DC napětí 24 až 72V
https://www.oez.cz/lma-16b-1n
Takže pro rozvody 48Vdc by to mohlo být použitelné.
Podle starších studií je energie oblouku potřebná na založení požáru cca 70W, proto se historicky používají Fi 300mA pro 230V. Pokud u těch 70W zůstaneme, tak pro 4A jištění a sériový výboj nám na energii výboje zbývá max. 50W pokud se ten výboj rozdělí rovnoměrně mezi spotřebič a výboj. Paralalelní výboj při 50V je sice možný, ale stačí dodržet izolační vzdálenost 0.1mm... Tj obloukové ochrany na 48V DC považuju za vyhazování peněz, pokud se nejedná o sklad výbušnin. Ostatně tam ani dřív nebylo Fi předepsáno... Dost často se pohybuji v zemědělství, kde ty instalace zrovna neoplývají udržovaností a perfektním stavem, ale funkční fI 300mA zatím vždy dokázalo zabránit požáru způsobeným el. instalací. Tj neznám případ, kdy by vznikl požár na instalaci za fi způsobený obloukem. Požáry od topidel a pod jsou samozřejmě jiná kategorie, ale na to oblouková ochrana stejně nefunguje.
Takže nebuďme blbci. Stačí se chovat "jako člověk" a není problém. V Mahenově divadle v Brně ještě poměrně nedávno byla v zázemí instalace 120V neizolovanými vodiči na izolátorech, v dosahu lidí, cca 2m vysoko, prostupy stěnami v keramických trubičkách, a ku podivu nikoho to nezabilo ani divadlo za těch skoro 100 let, co to tam bylo (původně na 110V DC z generátorů přes ulici, dnes zbořená EDISON GARDEN, pozděj 120V AC z trafa) nevyhořelo. Takže co? stačí se po té instalaci jednou za čas mrknout a používat komponenty tak jak se mají a je hotovo.
Citát od jinud: myslíte si, že každá další generace je chytřejší než předchozí? Já ne. V návodu pro uživatele š1000MB je napsaný, jak nastavit zapalování, ventilové vůle a regulátor dobíjení. V návodu pro moderní auta je napsaný, že nemáte pít chladicí kapalinu ani kyselinu z baterky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Keraj
Příspěvky: 184
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od Keraj »

No oheň je sice prevít, ale asi není potřeba být papežtějsí než papež.

Velký problém je ta infekční fotovoltaika, pojďme si stoupnout na izolační podložku než se o ní začneme bavit, aby nedošlo k přenosu potenciálu na síť přes zemnící vodič.........
FVE se využívají už dost dlouho na to aby bylo k dispozici jednoduché schéma obsahující předepsané potřebné ochranné prvky zaručující bezpečnou funkci dle napětí panelů/baterie, kdy dodržení schématu by zaručilo legitimitu instalace pro úřady či pojišťovnou.
Ale potom by asi nezbylo dost prostoru pro vnucování nepotřebného a možnost se napakovat za použití přídomku fotovoltaická/fotovoltaické.

Návody předpokládají uživatele blbce, kdy se v nich uvádí místo relevantních informací co proč a jak, pouze obecně známé zastrč to do zásuvky a hlavně to nejez. No pak se nelze divit že je nikdo nečte.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
2* 135Ah LiFePo na 48V

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek