Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od Quickyprd »

To je jasné, kdyby to vzal legálně, tak tu neřeším nic jako UPS. Nahlásim jen do spotřebičů s možností zpetnych vlivu UPS, nic o tom, že je to přímo napojeno na Fronius a dobro přesně jen. To aby jen distributor se nedivil, že je i po západu slunce nízká spotřeba. Takto mě to potvrdil i pan Kolařík.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od xmasin »

U mě chtěl distributor po přihlášení UPS odpojování odběrného místa při výpadku DS, takže bych počítal s tím, že to po tobě bude chtít taky, obzvlášť, když máš ongrid FVE.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od zbek »

Pokud by šlo dat na 1F 3,6kw měnič 5KWP tak je to ideál už to někdo zrealizoval legálně?
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od Quickyprd »

Nadhodil jsem to znovu neosolaru i firmě co to bude dělat (dělají hlavně Victrony), tak jsem zvědav jak to v praxi dělají. Není to zase taková vzácnost AC coupling. Ale Multiplus při výpadku DS má možnosti různé, dám vědět co vymyslí (nějaký Uf Guard, nějaké "rozpadové" relé, stykače, přepínač. Sám jsem zvědav.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od xmasin »

zbek píše:Pokud by šlo dat na 1F 3,6kw měnič 5KWP tak je to ideál už to někdo zrealizoval legálně?
Podle stávajících PPDS by to být možné mělo.
Instalovaný činný výkon výrobny elektřiny
Součet jmenovitých činných výkonů všech generátorů (výrobních modulů); v případě výroben využívajících solární panely součet jmenovitých hodnot všech instalovaných solárních panelů. U fotovoltaických elektráren se pro posouzení vlivu na DS (včetně velikosti nesymetrie) uvažuje výkon střídačů.
Takže klidně jde na střídač s výkonem 3,6 kW připojit 5 kWp panelů a mělo by to projít.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od tomas »

mati píše:
Quickyprd píše:Tak ono celkově to bude taková šedá zóna. Multiplus tam bud jen jako nabíječka, kterou chci nahlásit jen jako zálkožní UPS. Fronius ongrid je nyní zapojen přímo na síť, přetoky zcela legální a HDO řídí právě onen Fronous. Čili ČEZ "uvidí" stále jen onen Fronius. Victron se tam ukáže jen jako skokové snížení spotřeby ve večerních a nočních hodinách a taky že klesnou přetoky, jelikož toho více využiji. ZCela legálně by to asi připojit nešlo, jelikžo poidmínyk jasně stanovují, že max. výkon měniče na fázi je oněch 3,6kW, takhto by toi hypoteticky při nějaký vážníé chyby mohlo posílat až 7kW do sítě...Fronisu má 3kW, Victron 4kW. I sám Victron by se tam nevešelů a sám Neosolar píáše, že mají požádáno o vyjímku, ale to bude jestli vůbec někdy...spíše vůbec. Jelikož Distribuce nějaký odchylky a vyjímky prakticky neuděluje.
Proto chci nahlásit Victron jako UPS. Jedinou další možností byl kvalitní hybridní měnič a ten přepanelovat do DS povolí. Ale je mě líto vyhodit Fronius. Navíc Fronius-Victron je vcelku bytelná a slušná kombinace. Toho bych se nerad vzdával.
Jsi si jistý , že když nainstaluješ 5kWp v panelech , tak to distribučka kousne? Já mám ten dojem , že po mě chtěli také max. 3,6kWp na střechu. Systémem větší bere! Nelogické , ale bylo to tak - vůbec je nezajímalo , že Victron víc než 3kVA nedá. A protože na to mají lajštrunk , tak s budoucím rozšiřováním mám docela smolíka..
A jak by někdo mohl poznat že na střídač o max. 3kW je připojeno 5kW v panelech? Nic to neovlivní (tedy kromě jejich státem zaručených zisků), pokud nejde o licencovanou nebo dotovanou výrobnu tak bych se toho vůbec nebál.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od mati »

tomas píše:
mati píše:
Quickyprd píše:Tak ono celkově to bude taková šedá zóna. Multiplus tam bud jen jako nabíječka, kterou chci nahlásit jen jako zálkožní UPS. Fronius ongrid je nyní zapojen přímo na síť, přetoky zcela legální a HDO řídí právě onen Fronous. Čili ČEZ "uvidí" stále jen onen Fronius. Victron se tam ukáže jen jako skokové snížení spotřeby ve večerních a nočních hodinách a taky že klesnou přetoky, jelikož toho více využiji. ZCela legálně by to asi připojit nešlo, jelikžo poidmínyk jasně stanovují, že max. výkon měniče na fázi je oněch 3,6kW, takhto by toi hypoteticky při nějaký vážníé chyby mohlo posílat až 7kW do sítě...Fronisu má 3kW, Victron 4kW. I sám Victron by se tam nevešelů a sám Neosolar píáše, že mají požádáno o vyjímku, ale to bude jestli vůbec někdy...spíše vůbec. Jelikož Distribuce nějaký odchylky a vyjímky prakticky neuděluje.
Proto chci nahlásit Victron jako UPS. Jedinou další možností byl kvalitní hybridní měnič a ten přepanelovat do DS povolí. Ale je mě líto vyhodit Fronius. Navíc Fronius-Victron je vcelku bytelná a slušná kombinace. Toho bych se nerad vzdával.
Jsi si jistý , že když nainstaluješ 5kWp v panelech , tak to distribučka kousne? Já mám ten dojem , že po mě chtěli také max. 3,6kWp na střechu. Systémem větší bere! Nelogické , ale bylo to tak - vůbec je nezajímalo , že Victron víc než 3kVA nedá. A protože na to mají lajštrunk , tak s budoucím rozšiřováním mám docela smolíka..


A jak by někdo mohl poznat že na střídač o max. 3kW je připojeno 5kW v panelech? Nic to neovlivní (tedy kromě jejich státem zaručených zisků), pokud nejde o licencovanou nebo dotovanou výrobnu tak bych se toho vůbec nebál.
Pokud připojuješ FVE ofiko , tak v projektu a revizi je psáno , co tam máš.
A pokud přidáš na střechu placky , tak jsou na mapách vidět .
A co mám zprávy tak distribučky kontrolují dle map počet panelů - minimálně u ongridu s dotací. Tzn. není vůbec jisté . jestli nebudou kontolovat všechny.
Není nic jednoduššího : to nesedí - odpojíme odběrné místo! Tečka! A dokaž , že to sedí.

Právě že jde o jejich chechtáky.
Anebo stačí závistivej soused : třeba - vysmahla eletrika v celý ulici ( má studej stejk ) a u támhletěch svítěj a řve jim hustej music ! To se nebude předse tolerovat.

Úpravy asi podle odvahy konkrétního soudruha.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od tomas »

A jak v distribuci podle map poznají který panel je kam připojený? Podle map nerozeznají ani fotovoltaiku od fototermiky. A pokud je tam fotovoltaická krytina, tak už nepoznají vůbec nic. Štítky na panelech pracovníci distribuce nekontrolují, protože kdyby se jim na střeše něco stalo tak jim jejich zaměstnavatel nic nedá, mají zakázáno lézt na střechy. Už jsem dělal několik FVE kde na střechu nebylo ze země vidět, kolik panelů a výkonu jsem při PPP nahlásil tolik si zapsali. Drony na to zatím nemají.
Pokud už by distributor nějakým záhadným způsobem prokázal že panely navíc jsou připojeny k distribuční síti, tak jedinou škodu kterou by distributor mohl vyčíslit je ušlý zisk, ale to by mohl i pekař, když si doma upečete vlastní chleba. Nemá šanci, tak špatně zde na tom ještě naštěstí nejsme.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od mati »

tomas píše:A jak v distribuci podle map poznají který panel je kam připojený? Podle map nerozeznají ani fotovoltaiku od fototermiky. A pokud je tam fotovoltaická krytina, tak už nepoznají vůbec nic. Štítky na panelech pracovníci distribuce nekontrolují, protože kdyby se jim na střeše něco stalo tak jim jejich zaměstnavatel nic nedá, mají zakázáno lézt na střechy. Už jsem dělal několik FVE kde na střechu nebylo ze země vidět, kolik panelů a výkonu jsem při PPP nahlásil tolik si zapsali. Drony na to zatím nemají.
Pokud už by distributor nějakým záhadným způsobem prokázal že panely navíc jsou připojeny k distribuční síti, tak jedinou škodu kterou by distributor mohl vyčíslit je ušlý zisk, ale to by mohl i pekař, když si doma upečete vlastní chleba. Nemá šanci, tak špatně zde na tom ještě naštěstí nejsme.
Chtěl bych tomu věřit , že to neřeší a nebudou u mikrozdrojů.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
FRSO
Příspěvky: 2274
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od FRSO »

tomas píše:A jak v distribuci podle map poznají který panel je kam připojený? Podle map nerozeznají ani fotovoltaiku od fototermiky. A pokud je tam fotovoltaická krytina, tak už nepoznají vůbec nic. Štítky na panelech pracovníci distribuce nekontrolují, protože kdyby se jim na střeše něco stalo tak jim jejich zaměstnavatel nic nedá, mají zakázáno lézt na střechy. Už jsem dělal několik FVE kde na střechu nebylo ze země vidět, kolik panelů a výkonu jsem při PPP nahlásil tolik si zapsali. Drony na to zatím nemají.
Pokud už by distributor nějakým záhadným způsobem prokázal že panely navíc jsou připojeny k distribuční síti, tak jedinou škodu kterou by distributor mohl vyčíslit je ušlý zisk, ale to by mohl i pekař, když si doma upečete vlastní chleba. Nemá šanci, tak špatně zde na tom ještě naštěstí nejsme.
Na to asi přijdou že je připojeno více panelů dle dodání kWh do sítě, přece cca 3,6Kwp nevyrobí za rok 5000Kwh.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od tomas »

Copak dodávka přebytků do sítě se povinná?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od ViktorEX »

pánové, pánové, pánové ... tak to tady čtu, no to je katastrofa. jak legislativně, tak postoji. (legislativne - uz roupama nevedi, co by si tam napsali ... podle okopirovanych citaci, a jako prumerny elektrikar mi prijdou nektere jejich predpisy jako dost diletanticky az školácký), jako debata dobry - dobře se bavím. ale s temi kontrolami bych to nevidel tak divoce. samozrejme, kdyz ma nekdo dotaci, asi je na listine omezenych prav a svobod. to byl presne ten duvod, proc jsem zadnou dotaci nebral. 1) je to nemoralni 2) mas kouli na noze.
taky me nekdo strasil, ze v elektrarne poznaji, co mam doma za pristroje atd. no ja nevim, zas takovej bourak na elektro nejsem, ale a) kdo to bude sledovat b) co z toho bude mit 3) a jak by to asi zjistil pres trafo, kde na jedny kšandě je řeba 20 baráků ... leda ze by to dalkove vsechno merily hodiny na sloupku a to nemeri, alespon me zatim ne (a neumej precist ani stav na dalku, protoze tady chodila pani s propiskou a notyskem). pri zmene tarifu jsme taky hlasili, co je doma za spotrebice, hlavne ty vetsi (bojler, sporak, horkovarka, mikrovlnka). povazuji za uplnou pitomost nahlasovat treba ups. mam dve, uz asi 20 let, a nikdy to nikoho nezajimalo. a tezko bude po vypadku site na fazi proud, protoze to by mi asi svitil celej barak na 500W ups-ku?-ktera nejakou nahodou dava proud nejen do jisteneho spotrebice, ale i obracene? asi tezko, bych rekl, ze by vylitla asi tak behem vteriny kominem.
a potom ... kdo se moc pta, moc se dozvi. taky se neprestavaj vyrabet auta co maj max 200kmh jenom proto, ze by mohly jet na dalnici vic jak 130. samozrejme, kdyz se v tom doma zacne nekdo vrtat, tak by mel vedet, co dela, a zajistit, ze kdyz vypadne elektrika, tak aby to nejakyho chudaka na sloupu nesunda ze zebriku....
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od xmasin »

ViktorEX píše:povazuji za uplnou pitomost nahlasovat treba ups. mam dve, uz asi 20 let, a nikdy to nikoho nezajimalo. a tezko bude po vypadku site na fazi proud, protoze to by mi asi svitil celej barak na 500W ups-ku?-ktera nejakou nahodou dava proud nejen do jisteneho spotrebice, ale i obracene?
Tady se nebavíme o 500W UPS, ale o UPS v řádu 5 kW (Axperty nebo Victrony), kdy některé se umí přifázovat k DS (třeba Axpert MAX nebo VMIII a všechny hybridní Victrony) a pak jsou schopné i do DS elektřinu dodávat, kromě toho v energetickém zákoně je stať, že odběratel může provozovat náhradní zdroj pouze se souhlasem provozovatele DS.
§ 28
Zákazník
(4) Zákazník může provozovat vlastní náhradní zdroj, pokud je propojen s přenosovou soustavou nebo s distribuční soustavou, pouze po dohodě s provozovatelem přenosové soustavy nebo provozovatelem distribuční soustavy.
Takže de jure by se měla hlásit každá UPS, protože v principu se jedná o náhradní zdroj. Už se tady o tom byla dlouhá debata. Osobně to mám tak, že mám u provozovatele DS nahlášenu UPS o výkonu 5 kW (Axpert King) a mám odsouhlaseno technické řešení, že pomocí přepínače sítí mohu celou instalaci přepojit na UPS, akorát měli podmínku, že při výpadku DS se musí celé odběrné místo odpojit od DS, což vyřešil jeden stykač.
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od ViktorEX »

No prave ... De jure .... A zmenu velikosti bot nepotrebujou? Vzdyt to rikam... Roupama nevedi coby... Nekonecny alibismus ... Nic jineho.
Ostrov, generator.... jinak to nevidim. Furt jen same vyhruzky, pokuta za tohle, pokuta za tamhleto, a lidi se jen klanej a citujou. AAAno pane, jiiiiste pane, a jak hluboko chcete, abych vam tam strcil hlavu?
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
paja-fve
Příspěvky: 45
Registrován: úte říj 20, 2020 4:30 am

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od paja-fve »

žádného chudáka to ze sloupu nesundá. když není DS, jde střídač do poruchy. při obnovení DS to trvá cca 10min, než se přifázuje.
GW8K-ET (FW.614), 4.4kWp CanadianSolar365 - 2S Vychod, Jih, PylonTech Force H2 7.2kW.
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od Dagus »

xmasin píše:
ViktorEX píše:povazuji za uplnou pitomost nahlasovat treba ups. mam dve, uz asi 20 let, a nikdy to nikoho nezajimalo. a tezko bude po vypadku site na fazi proud, protoze to by mi asi svitil celej barak na 500W ups-ku?-ktera nejakou nahodou dava proud nejen do jisteneho spotrebice, ale i obracene?
Tady se nebavíme o 500W UPS, ale o UPS v řádu 5 kW (Axperty nebo Victrony), kdy některé se umí přifázovat k DS (třeba Axpert MAX nebo VMIII a všechny hybridní Victrony) a pak jsou schopné i do DS elektřinu dodávat, kromě toho v energetickém zákoně je stať, že odběratel může provozovat náhradní zdroj pouze se souhlasem provozovatele DS.
§ 28
Zákazník
(4) Zákazník může provozovat vlastní náhradní zdroj, pokud je propojen s přenosovou soustavou nebo s distribuční soustavou, pouze po dohodě s provozovatelem přenosové soustavy nebo provozovatelem distribuční soustavy.
Takže de jure by se měla hlásit každá UPS, protože v principu se jedná o náhradní zdroj. Už se tady o tom byla dlouhá debata. Osobně to mám tak, že mám u provozovatele DS nahlášenu UPS o výkonu 5 kW (Axpert King) a mám odsouhlaseno technické řešení, že pomocí přepínače sítí mohu celou instalaci přepojit na UPS, akorát měli podmínku, že při výpadku DS se musí celé odběrné místo odpojit od DS, což vyřešil jeden stykač.
Stykač máš jaký? Nekdo tu psal, že se dělá s blokováním, aby to nežralo furt 3W. Zkoušel jsem google a na rychlo jsem našel jen nějaké velké průmyslové. Sice jsou na din, ale nevejdou se pod kryt. Nemáte někdo typ na něco co se vejde do domácího rozvaděče? Přecijen 3W 24/365 je 26kWh a ještě z ČEZu. Díky za radu.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od Quickyprd »

Tak u mě to zatím vypadá dobře, firma podala řádnou žádost na distribuci k AC couplingu pomocí Multiplus II 5kVA (4kW) k současnému Froniusu 3kW a pan inženýr z distribuce sice poznamenal, volal mě i firmě aby se ujistil co a jak, že je výkon měniče/nabíječe větší nežli povolených 3,7kW na fázi, ale povolil to (uznal výkon pole 3,57kWp a to že Victron 3,7kW nemá). Aspoň malé vítězství v tomto byrokratickém molochu. Tedy hurá k instalaci na konci září a zvětšení soběstačnosti. Finančně je to hovadina :-D
Až vše bude hotovo a budou nějaké roční statistiky, tak napíšu postupně celé vlákno. Nic pro zdejší ostrovníky :-)
13G
Příspěvky: 2
Registrován: ned říj 31, 2021 12:49 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od 13G »

Podarilo se zrealizovat instalaci? jake jsou zkusenosti? Bude toto reseni fungovat i pri dlouhodobejsim "blackoutu"?
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od Quickyprd »

Omlouvám se, úplně jsem to sem zapoměl napsat. Již čekám jen na revizi, jinak vše ČEZ schválil a už se přijdou jen podívat, že to tak je. A je to tak jak v dokumentaci, takže nebude snad problém. Tedy projektový technik ČEZ schválil po konzultaci s instalační firmou MP II 5kVA při zachování pole 3,6kWp. Od začátku října vše běží jako hodinky. Už po vichřici byl i výpadek sítě na několik hodin a já si v klidu svítil a vařil kafe :-D Krásný pocit. Data mám jen za říjen, přetoky byly jen v ty dny jak několik dní svítilo od rána do večera...baterka nabita, voda teplá...fakt jsem to neměl kam dát. On-grid 10/2020 využití cca 40%....AC-coupling 10/2021 využití 85%...nádhera. Bez dotace.
A jelikož MP II a ESS umí oddělit přetoky z AC a DC couplingu, tak už plánuji a vymýšlím kam dát panely a MPPT regl. To je ale již oficiálně nelegální, nebo minimálně šedá zóna....
Bohužel s ohledem na velké stromy na východě pozemku hned u domu jde slunce na panely až kolem 11-12hodiny v období říjen-únor/březen. Čili musím ještě přidat baterii a panely nasměřovat na JIH na pozemku a směrem na západ na pergolu a během těch několika zimních hodin nachytat co nejvíce, abych vydržel...finančně totální nesmysl...ale ten pocit :-) V létě do budu prát do TČ pro bazén a potom asi tavit hliník :-D
13G
Příspěvky: 2
Registrován: ned říj 31, 2021 12:49 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od 13G »

Zni to super.. jaka je kapacita baterie? je to trojfaze? omezuje pretoky na kazde fazi zvlast? jaky ma max.vykon do trech fazi najednou? co se bude dit pri delsim blackoutu, dojde baterka na 0% i kdyz sviti slunicko a vse vypne? moznost pripojit dalsi vstup (generator) ?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek