Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od Beny »

Pokud je to takto, tak budou mít 1f systémy teď větší smysl. Na střechu příjde to co snese měnič 3,7 kW. U SolarEdge je to 5,7 kWp DC.
Tohle kdybych věděl, tak jsem nerozšiřoval o druhou fázi, ale šel jsem jen do legalizace toho co jsem měl na střeše. Vyměnil bych jen měnič za 3680 W ....
Naposledy upravil(a) Beny dne pát led 08, 2021 6:59 am, celkem upraveno 2 x.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od Dagus »

A pokud někdo má jistič 3x16 od ds, tak i tak nemůže mít 3x4kw měnič? Vždyť jističem si omezí proud do ds.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od Beny »

Ono asi i kdyby měl jistič 3x25A si toho 3xVicron 5000 už dát nebude moci nebo pletu? Chápu že to omezení je bráno pro 1f systémy, ale jak je brán systém s 3 jednofázovými měniči?
Třeba můj systém je 2x jednofázový dle DS.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od Dagus »

Dobře tak 3x16 od ds a Victron 5kW. Predpoklad je že to bude člověk který se chce blížit ostrovu a snizuje si zalohy na jistič a 16A mu stačí. Osobně mi to je jedno, to spíš čistě akademicky, ale logiku od ČEZu nečekám a předpokládám, že si budou stát za tím, že to není max 3.xkW měnič a ten to určuje, protože 16A snese přetížení a to oni nechtěj.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od mati »

Dagus píše:
mati píše:
Quickyprd píše:Řeším to stejné, mám taky 3,5kW Ingrid. S Multiplusem 5000va může být problém říkal pan Kolařík, teoreticky totiž může poslat do sítě více než 3680W, co je legální maximum. Taky jsem uvažoval, že bych k tomu přidal ještě jeden MPPT regl., tak jak navrhujes ty. HV řešení bych nebral, cena je jinde...mě osobně zatím jako nejmenší nesmysl přijde AC coupling s nabíječem GW za 30tisic či měnič vyměnit za GW3648 S (příplatek za 15tisic za menší orloj a možnost ostrovního chodu) a k tomu cca 3ks US 3000. Můj názor, taky si rád nechám poradit.
Mám dotaz : když jsi mluvil s Kolaříkem o max. možném výkonu co Multiplus "dodá" do sítě - copak říkal o možnostech připojení - předpokládám , že plánuješ mikrozdroj. U mikrozdroje s dodávkou do DS je potřeba , aby střídač uměl funkce podpory sítě - TO jIŽ VICTRON UMÍ??

Díky za info..
Ahoj, tak jen k tomu Victronu. Poptal jsem se v neosolaru jak to reálně je a lidi provozují. Odpověď je pro mě více než zajímavá a tedy Victron lze provozovat tak i tak. Bez přetoků žádných tedy musí být, pokud to s ds není vůbec domluvené. Pokud to je hlášené jako "bez dodávek" tak tam prostě jen nechtějí vidět, že jim budeš posílat 2kW 20minut do sítě. Vyjádření Neosolaru zde.

Ano na konci min. roku jsme jako distributor Victron Energy zcertifikovali jednotky MultiPlus II u ČEZ pro možnost připojení s dodávkou do DS.

Možnosti připojení jsou tedy dvě:

Do 10 kW, bez licence, bez možnosti dodávky do distribuční soustavy, zjednodušený způsob připojení (není třeba se obávat, je zde tolerance čtvrthodinové maximum 115W a do toho se s drobnými přetoky s velkou rezervo vejdete – takto provozováno veliké množství instalací)

Do 10 kW, bez licence, s možností dodávky do distribuční soustavy, připojení procesem PPP (zde ještě čekáme na potvrzení jednoho dokumentu od výrobce, které by mělo být během několika dnů).
Že velmi děkuji za kvalifikovanou odpověď.
Jen prosím ještě o info , jak dopadne ten další formulář pro připojení v PPP ( pokud se o tuto problematiku budeš dále zajíat ) . Možná bych uvažoval o změně připojení mého OM.

Díky
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od Beny »

Psal jsem ještě kvůli nové příloze nejen do ČEZu, ale i do Neosolaru zda o tom něco neví a přišla mě docela zajímavá odpověď. Cituji:

Ano dle jednání s ČEZem se uvažuje a asi i implementuje změna, kdy nebude rozhodující velikost FV pole, ale výkon měniče (měničů).

Pak by pravděpodobně nemohl být na jedné fázi 5000 VA měnič s trvalým výstupem 4000 W. Musel by se pořídt slabší měnič 3000 nebo vytvořit dvoufázový systém s 3000 měniči. To je zatím ale pouhý předpoklad. Jak to ale bude v reálu není vůbec jasné. I samotný ČEZ říká, že neví, jak to bude a jak rychle se touto případnou změnou budou řídit.

Tak asi tak.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od Beny »

Dnešní odpověď z ČEZu, z které nejsem moc moudrej. Vysloveně na moje otázky se neodpovídá.

Dobrý den,

Nechal jsem si odpovědět od metodika , Snad bude stačit takto :

Jak jste napsal, za instalovaný výkon výrobny elektřiny považujeme dle PPDS Přílohy č.4 součet jmenovitých výkonů všech generátorů (výrobních modulů); v případě výroben využívajících solární panely součet jmenovitých hodnot všech instalovaných solárních panelů.

U fotovoltaických výroben elektřiny s akumulačním zařízením se společným střídačem se za instalovaný výkon považuje vyšší z hodnot výkonu střídače akumulačního zařízení, nebo součet jmenovitých hodnot všech instalovaných solárních panelů.
Pro výrobny a standardně připojované mikrozdroje je třeba splnit také pravidla nesymetrie dle strany 10 PPDS Přílohy č.4. Nejdříve je teda nutné si určit, jestli zapojení bude provedeno se společným střídačem nebo jednotlivými střídači pro výrobní část a akumulační část. Instalovaný výkon odpovídá situaci viz výše.

Zareaguji na vaše dotazy:

Mám to chápat tak, že pokud je elektrárna 1f budete posuzovat výkon v panelech nebo výkon střídače a obojí musí být do max. 3,7 kW?

Ano, u výroben připojovaných do sítí nn a standardně připojovaných mikrozdrojů je při jednofázovém připojení omezen jejich výkon v jednom přípojném bodě na 3,7 kW/fázi, přičemž nesymetrie u fázových vodičů nesmí za normálního provozního stavu překročit 3,7 kW.

A nebo tu budete chápat tak, že stačí výkon v panelech 3,7 kWp a na výkon měniče popřípadě baterie nebude brán zřetel?

Pokud budou do střídače zapojeny pouze fotovoltaické panely, poté je rozhodující součet jmenovitých hodnot všech instalovaných panelů. Při vyšších výkonech než 3,7 kW doporučujeme vícefázové připojení.

A jak to bude bráno v případě, že na OM bude instalována druhá FVE 1f o výkonu 3,7 kWp bez baterie?

Pokud se bude jednat o standardní připojení mikrozdroje s možností přetoku do distribuční sítě je možné pouze požádat o navýšení instalovaného výkonu. Není možné připojit další zdroj do stejného odběrného místa. Je třeba splnit podmínky, kdy nesymetrie u fázových vodičů nesmí za normálního provozního stavu překročit 3,7 kW. Při vyšších výkonech než 3,7 kW doporučujeme vícefázové připojení (2f, 3f).
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od xmasin »

Beny píše:Dnešní odpověď z ČEZu, z které nejsem moc moudrej. Vysloveně na moje otázky se neodpovídá.
Nechal jsem si odpovědět od metodika , Snad bude stačit takto :

Jak jste napsal, za instalovaný výkon výrobny elektřiny považujeme dle PPDS Přílohy č.4 součet jmenovitých výkonů všech generátorů (výrobních modulů); v případě výroben využívajících solární panely součet jmenovitých hodnot všech instalovaných solárních panelů.
Řekl bych, že metodik jaksi nečetl novou Přílohu 4 PPDS, kde se výslovně píše:
Instalovaný činný výkon výrobny elektřiny
Součet jmenovitých činných výkonů všech generátorů (výrobních modulů); v případě výroben využívajících solární panely součet jmenovitých hodnot všech instalovaných solárních panelů. U fotovoltaických elektráren se pro posouzení vlivu na DS (včetně velikosti nesymetrie) uvažuje výkon střídačů.
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od Beny »

Já jsem vysloveně tuto citaci uváděl, holt jde další email.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od tomas »

Tam je to tak, že dokud se neuspořádá školení kde to těm technikům vysvětlí co a jak, tak se jede jako dosud. Po vzoru nevidím, neslyším, nemyslím. Oni ty PPDS vůbec nečtou.
No a vzhledem k současné situaci, nějaké školení asi hned tak nebude, snad jim rozešlou alespoň nějaké instrukce.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od redcrown »

Chápu to tedy správně, že pro mikrozdroj se střídačem do 16A (např. fronius primo 3.6-1) lze nainstalovat víc než 3,7kWp panelů?
"Instalovaný činný výkon výrobny elektřiny" by tedy byl vyšší, např. 5,5kWp, ale pro posouzení se uvažuje střídavý proud měniče, tedy do 16A střídavých na fázi?
Moje otázka se směřuje na měnič bez baterie.
díky za vyjasnění.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od xmasin »

redcrown píše:"Instalovaný činný výkon výrobny elektřiny" by tedy byl vyšší, např. 5,5kWp, ale pro posouzení se uvažuje střídavý proud měniče, tedy do 16A střídavých na fázi?
Já to tak chápu, ale je otázka, zda to takto posuzují i provozovatelé DS.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od Quickyprd »

Zdravím, nechci zavádět nové téma, tak to zkusím zde. Mám 1F ongird s možností přetoků o výkonu 3,5kW. V září to změnín na AC Coupling s Victronem Multiplus II, ale nechci dělat nové debilní kolečko s distribucí. pro distreibuci se výkon nemění a stykačem přes HDO je stále na prvním místě onen ongrid. Což mě potvrdili tři lepší firmy na slušné FVE. Jinak by asi 5kVa neprošel, jelikžo má větší výkon než oněch legálních 3,6kW.
Jak mám dle Vás nahlásit "solární" UPS a co k tomu musím vše doložit? Našel jsem jen na stránkcáh ČEZ Distribuce formulář kam se hlásí zařízení se zpětnými vlivy na síť...ale nevím zda té stačí.
https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/ ... m_form.pdf
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od xmasin »

Quickyprd píše:Zdravím, nechci zavádět nové téma, tak to zkusím zde. Mám 1F ongird s možností přetoků o výkonu 3,5kW. V září to změnín na AC Coupling s Victronem Multiplus II, ale nechci dělat nové debilní kolečko s distribucí. pro distreibuci se výkon nemění a stykačem přes HDO je stále na prvním místě onen ongrid. Což mě potvrdili tři lepší firmy na slušné FVE. Jinak by asi 5kVa neprošel, jelikžo má větší výkon než oněch legálních 3,6kW.
Jak mám dle Vás nahlásit "solární" UPS a co k tomu musím vše doložit? Našel jsem jen na stránkcáh ČEZ Distribuce formulář kam se hlásí zařízení se zpětnými vlivy na síť...ale nevím zda té stačí.
https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/ ... m_form.pdf
V žádosti o připojení by se mělo doplnit, že odběrné místo je vybaveno akumulátory s příslušnou kapacitou. Otázka je, jak s výkonem, protože teoreticky se můžeš dostat na 6,5 kW, z toho 3,5 kW dodá ongrid a další 3 kW Victron z baterií.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od xmasin »

Quickyprd píše:Zdravím, nechci zavádět nové téma, tak to zkusím zde. Mám 1F ongird s možností přetoků o výkonu 3,5kW. V září to změnín na AC Coupling s Victronem Multiplus II, ale nechci dělat nové debilní kolečko s distribucí. pro distreibuci se výkon nemění a stykačem přes HDO je stále na prvním místě onen ongrid. Což mě potvrdili tři lepší firmy na slušné FVE. Jinak by asi 5kVa neprošel, jelikžo má větší výkon než oněch legálních 3,6kW.
Jak mám dle Vás nahlásit "solární" UPS a co k tomu musím vše doložit? Našel jsem jen na stránkcáh ČEZ Distribuce formulář kam se hlásí zařízení se zpětnými vlivy na síť...ale nevím zda té stačí.
https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/ ... m_form.pdf
Už jsem našel, jak provozovatel DS posuzuje samostatný střídač pro FVE a samostatný stříddač pro akumulaci:
U ostatních výroben elektřiny s akumulačním zařízením, které nemají společný střídač/e pro dodávku do DS, tj.:výrobny elektřiny nn do instalovaného výkonu výrobny 10 kW s přetokem do DS
se pro posouzení připojitelnosti instalované výkony akumulačního zařízení a výrobny sčítají, pokud nemají technická opatření odsouhlasená PDS, která zajistí, že soudobý přetok do DS nepřekročí sjednaný/požadovaný rezervovaný výkon.
Tak mě ještě napadá, že Victron Multiplus II neumí funkce podpory sítě požadované provozovatelem DS, takže ho připojit k FVE s povolenými přetoky může být problém.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od mati »

[/quote]Tak mě ještě napadá, že Victron Multiplus II neumí funkce podpory sítě požadované provozovatelem DS, takže ho připojit k FVE s povolenými přetoky může být problém.[/quote]

Řekněme to jinak ( můj poznatek z r.2020) :

Victron Multiplus II připojit jinak než mikrozdroj bez dodávek je neřešitelný problém!
Ale v nedávné minulosti někdo zde na fóru psal , že s povolením Victronů pro "s dodávkou " se zabývá Neosolar. Další info jsem neviděl.

V každém případě neumí regulovat výkon dle povelu českého HDO - tzn. také nelze.
Dle podmínek distribuce ČEZ se výkony sčítají a pro výkon výrobny se bere vyšší hodnota.( 2ks střídače - třeba 2,3kW+1,8kW=4,1kW a analogicky 3pole panelů 1,5kWpzápad+2kWpjih+1,5kWpvýchod=4kWp - tzn. nelze instalovat jednofázovou FVE -- obě hodnoty "zdrojů" musí být do 3,6kW).

Pokud se tedy nemýlím. Čas postupuje , dnes se to dá říci i o cenách..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od Quickyprd »

Tak ono celkově to bude taková šedá zóna. Multiplus tam bud jen jako nabíječka, kterou chci nahlásit jen jako zálkožní UPS. Fronius ongrid je nyní zapojen přímo na síť, přetoky zcela legální a HDO řídí právě onen Fronous. Čili ČEZ "uvidí" stále jen onen Fronius. Victron se tam ukáže jen jako skokové snížení spotřeby ve večerních a nočních hodinách a taky že klesnou přetoky, jelikož toho více využiji. ZCela legálně by to asi připojit nešlo, jelikžo poidmínyk jasně stanovují, že max. výkon měniče na fázi je oněch 3,6kW, takhto by toi hypoteticky při nějaký vážníé chyby mohlo posílat až 7kW do sítě...Fronisu má 3kW, Victron 4kW. I sám Victron by se tam nevešelů a sám Neosolar píáše, že mají požádáno o vyjímku, ale to bude jestli vůbec někdy...spíše vůbec. Jelikož Distribuce nějaký odchylky a vyjímky prakticky neuděluje.
Proto chci nahlásit Victron jako UPS. Jedinou další možností byl kvalitní hybridní měnič a ten přepanelovat do DS povolí. Ale je mě líto vyhodit Fronius. Navíc Fronius-Victron je vcelku bytelná a slušná kombinace. Toho bych se nerad vzdával.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od mati »

Quickyprd píše:Tak ono celkově to bude taková šedá zóna. Multiplus tam bud jen jako nabíječka, kterou chci nahlásit jen jako zálkožní UPS. Fronius ongrid je nyní zapojen přímo na síť, přetoky zcela legální a HDO řídí právě onen Fronous. Čili ČEZ "uvidí" stále jen onen Fronius. Victron se tam ukáže jen jako skokové snížení spotřeby ve večerních a nočních hodinách a taky že klesnou přetoky, jelikož toho více využiji. ZCela legálně by to asi připojit nešlo, jelikžo poidmínyk jasně stanovují, že max. výkon měniče na fázi je oněch 3,6kW, takhto by toi hypoteticky při nějaký vážníé chyby mohlo posílat až 7kW do sítě...Fronisu má 3kW, Victron 4kW. I sám Victron by se tam nevešelů a sám Neosolar píáše, že mají požádáno o vyjímku, ale to bude jestli vůbec někdy...spíše vůbec. Jelikož Distribuce nějaký odchylky a vyjímky prakticky neuděluje.
Proto chci nahlásit Victron jako UPS. Jedinou další možností byl kvalitní hybridní měnič a ten přepanelovat do DS povolí. Ale je mě líto vyhodit Fronius. Navíc Fronius-Victron je vcelku bytelná a slušná kombinace. Toho bych se nerad vzdával.
Jsi si jistý , že když nainstaluješ 5kWp v panelech , tak to distribučka kousne? Já mám ten dojem , že po mě chtěli také max. 3,6kWp na střechu. Systémem větší bere! Nelogické , ale bylo to tak - vůbec je nezajímalo , že Victron víc než 3kVA nedá. A protože na to mají lajštrunk , tak s budoucím rozšiřováním mám docela smolíka..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od Quickyprd »

Mám i z Distribuce potvtrzeno, že letos od myslím 1.1.2021 se výkon počítá jen podle střídače, tedy lze přepanelovat (třeba Fronius 3,6 může mít pole 5,5kWp)...tady, našel jsem ten mail:


" reaguji na váš dotaz týkající se připojení 1f mikrozdroje. Je to v podstatě tak jak jste popsal. Pro jednofázové připojení je nově omezující hodnota 3,7kW a to buďto v instalovaném výkonu fotovoltaických panelů nebo v jmenovitém výkonu střídače. Samozřejmě, že rezervovaný výkon musí být v obou případech do 3,7kW.
Pokud se rozhodnete využít této změny, tak si nejdříve než zakoupíte nové zařízení podejte oficiální žádost a počkejte na zaslání nového stanoviska - smlouvy.

Děkujeme Vám.
S pozdravem Ing. Miroslav Kuna "
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Mikrozdroj 3,6 kWp se smlouvou + AC coupling

Příspěvek od xmasin »

Quickyprd píše: Proto chci nahlásit Victron jako UPS. Jedinou další možností byl kvalitní hybridní měnič a ten přepanelovat do DS povolí. Ale je mě líto vyhodit Fronius. Navíc Fronius-Victron je vcelku bytelná a slušná kombinace. Toho bych se nerad vzdával.
Obávám se, že distributor Victron jako UPS nevezme, protože je schopný dodávat do DS.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek