Paralelne seriove zapojeni NiCD clanku

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
Odpovědět
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Paralelne seriove zapojeni NiCD clanku

Příspěvek od Vladon »

Ahoj vsem,

nekolik let jsem tu nebyl a ted resim jeden problem.
Mam 27 clanku KPM160P. Kdysi jsem je dostal s tim ze maji kapacitu 60%.
Mam je zapojene vzdy tri paralelne k sobe a pak 9x do serie, takze ciste teoreticky se jedna o pole s kapacitou 300Ah.
Takhle je provozuji uz asi 7 let, mozna o neco mene a krome dolivani destilky jsem s nimi nikdy nic nedelal, ani na zacatku, kdyz jsem je privezl domu. Skoro kazdy podzim kdyz par dni nesviti mam problem a sice ze napeti pole pada strme dolu, pritom je z nej trvaly odber 1,2A. Jinymi slovy clanky jsou hodne mekke, aspon pokud se tomu tak rika.
Merenim jednotlivych casti v serii jsem si vsimnul ze nejmekci clanky jsou na zacatku a na konci.

Na me aplikace to vicemene staci, doufam ze mi jeste par let vydrzi nez prejdu na neco jineho, nebo se je prece jen pokusim prebrat a zrepasovat. A ted moje prosba:

Hodne let zpatky tu nekdo daval bud obrazek a nebo odkaz, kde bylo podobne NiCD pole propojene nejakou jinou metodou, byla to velka smes kabelu skrz naskrz mezi clanky. Dokazal by mi prosim nekdo tento obrazek pomoci najit, popripade poradit jak to propojit?
huron
Příspěvky: 50
Registrován: stř led 08, 2020 12:56 pm
Reputace: 11

Re: Paralelne seriove zapojeni NiCD clanku

Příspěvek od huron »

Vladon píše: Hodne let zpatky tu nekdo daval bud obrazek a nebo odkaz, kde bylo podobne NiCD pole propojene nejakou jinou metodou, byla to velka smes kabelu skrz naskrz mezi clanky. Dokazal by mi prosim nekdo tento obrazek pomoci najit, popripade poradit jak to propojit?
Sám mám nicd ještě na kupě a vůbec nevím, co od nich čekat. Nicméně jako nejlepší propojení jsem zhodnotil křížem vázané sério-paralelní, které je zobrazeno např. zde: http://www.vetrne-elektrarny.eu/stozar-kotveny/. Podle tvého popisu mi přijde, že by to mohlo být ono.
Naposledy upravil(a) huron dne úte lis 24, 2020 7:59 am, celkem upraveno 1 x.
3 x XTM 4000-48, 14,3 kWh (16s 280Ah LiFePo), 8070Wp JJZ
6x365Wp Longi (MakeskyBlue 60), 6x445Wp Jinko (MakeskyBlue 60), 3x180Wp PvEnterprise (MakeskyBlue 60)
6x445Wp Jinko (GE PVIN03KS AC-Coupling na AC-out - mikrosíť)
Leaf 284tis km
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Paralelne seriove zapojeni NiCD clanku

Příspěvek od diablo007 »

No ten nákres je klasické zapojení paralelních článku pak spojeno do série
huron
Příspěvky: 50
Registrován: stř led 08, 2020 12:56 pm
Reputace: 11

Re: Paralelne seriove zapojeni NiCD clanku

Příspěvek od huron »

diablo007 píše:No ten nákres je klasické zapojení paralelních článku pak spojeno do série
Je to možné, že to je normální know-how, pro mě to byl docela objev. Když jsem si dovezl bedny s nicd, tak jsou v nich všechny články spojené do série. Ono to pak vede na to spojit jednotlivé bedny paralelně pouze skrze koncové vývody. Očekával jsem, že by to mohlo být podobně s nejdříve paralelním zapojením. Tedy, že se nebude do série propojovat poté ještě zvláště každý jednotlivý článek jakoby mezi paralelními bateriemi, ale že se do série pouze zapojí koncové vývody takové baterie (nejlépe rohové po diagonále)? Z dotazu tazatele jsem pochopil, že to tak má.
3 x XTM 4000-48, 14,3 kWh (16s 280Ah LiFePo), 8070Wp JJZ
6x365Wp Longi (MakeskyBlue 60), 6x445Wp Jinko (MakeskyBlue 60), 3x180Wp PvEnterprise (MakeskyBlue 60)
6x445Wp Jinko (GE PVIN03KS AC-Coupling na AC-out - mikrosíť)
Leaf 284tis km
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Paralelne seriove zapojeni NiCD clanku

Příspěvek od diablo007 »

Právě to podle popisu tak má a nenada mne jaký jiný systém spojení by mu měl zajistit lepší parametr baterie .
Ale koukám se u tebe na ty 3 studery ty když se oprou pořádně do louhovek tak to je asi hukot pro ně co
huron
Příspěvky: 50
Registrován: stř led 08, 2020 12:56 pm
Reputace: 11

Re: Paralelne seriove zapojeni NiCD clanku

Příspěvek od huron »

Bohužel ti nemůžu říct, co to dělá s baterkama bo studery mám asi týden ve sklepě a panely zatím na hromadě. Každopádně ty baterky sbírám už nějakou chvilku, nominálně v nich mám cca 25 kwh (tak nějak jsem se snažil myslet na ty proudy), ale vůbec netuším, kolik z toho bude pravda, bral jsem je jako šrot.

Jinak ještě jednou se dívám na ten obrázek a u druhé, třetí a čtvrté řady odspodu není spojen jeden pól do paralelu, tak to asi není tak, že jsou to 4 paralelní baterie spojené do série? Je tam 6 baterií, které vznikly spojením 4 článků do série. Pak se spojili koncovými vývody do paralelu a po té se jim ještě spojil přes každý článek jeden pól.
3 x XTM 4000-48, 14,3 kWh (16s 280Ah LiFePo), 8070Wp JJZ
6x365Wp Longi (MakeskyBlue 60), 6x445Wp Jinko (MakeskyBlue 60), 3x180Wp PvEnterprise (MakeskyBlue 60)
6x445Wp Jinko (GE PVIN03KS AC-Coupling na AC-out - mikrosíť)
Leaf 284tis km
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelne seriove zapojeni NiCD clanku

Příspěvek od jahodovák »

Je to jako se všema bateriema,pokud jsou spojeny jen na koncích,je kapacita takového zapojení jen součet neslabších článků v každé řadě,když budou propojeny ještě navíc i články vedle sebe,dojde k součtu všech tří kapacit a protože by asi byla náhoda kdyby byly ty nejslabší v jedné trojici,bude i výsledná kapacita odpovídat součtu těch tří,samozřejmě té nejslabší trojice.Ztoho plyne že je možno různým řazením dosáhnout pokud se povede správně seřadit i větší kapacity,samozřejmě je to náročné na proměření kapacity každého článku.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Paralelne seriove zapojeni NiCD clanku

Příspěvek od diablo007 »

huron píše:Bohužel ti nemůžu říct, co to dělá s baterkama bo studery mám asi týden ve sklepě a panely zatím na hromadě. Každopádně ty baterky sbírám už nějakou chvilku, nominálně v nich mám cca 25 kwh (tak nějak jsem se snažil myslet na ty proudy), ale vůbec netuším, kolik z toho bude pravda, bral jsem je jako šrot.

Jinak ještě jednou se dívám na ten obrázek a u druhé, třetí a čtvrté řady odspodu není spojen jeden pól do paralelu, tak to asi není tak, že jsou to 4 paralelní baterie spojené do série? Je tam 6 baterií, které vznikly spojením 4 článků do série. Pak se spojili koncovými vývody do paralelu a po té se jim ještě spojil přes každý článek jeden pól.
To bude totiž tím že jsi si úplně popletl zapojení ono je to 6 paralelních baterií zapojených následně do série
huron
Příspěvky: 50
Registrován: stř led 08, 2020 12:56 pm
Reputace: 11

Re: Paralelne seriove zapojeni NiCD clanku

Příspěvek od huron »

diablo007 píše:
huron píše:Bohužel ti nemůžu říct, co to dělá s baterkama bo studery mám asi týden ve sklepě a panely zatím na hromadě. Každopádně ty baterky sbírám už nějakou chvilku, nominálně v nich mám cca 25 kwh (tak nějak jsem se snažil myslet na ty proudy), ale vůbec netuším, kolik z toho bude pravda, bral jsem je jako šrot.

Jinak ještě jednou se dívám na ten obrázek a u druhé, třetí a čtvrté řady odspodu není spojen jeden pól do paralelu, tak to asi není tak, že jsou to 4 paralelní baterie spojené do série? Je tam 6 baterií, které vznikly spojením 4 článků do série. Pak se spojili koncovými vývody do paralelu a po té se jim ještě spojil přes každý článek jeden pól.
To bude totiž tím že jsi si úplně popletl zapojení ono je to 6 paralelních baterií zapojených následně do série
kurde :D, tož to jsem z toho jelen.

Měl jsem za to, že sériové zapojení znamená spojení článku v řetězu tak, že spojím mínus pól jedné s plus pólem druhé, mínus pól druhé spojím s plus pólem třetí atp. (stejně, jako u panelů). Na těch krajních mi zbyde volný jeden pól, každý z různou polaritou. Napětí takto spojených článků se sčítá (na obrázku vyznačeno jako U=24VDC ve směru série, tedy 4*6V), kapacita zůstává stejná (nebo je rovna nejslabšímu článku). Paralelní zapojení naopak spojuje póly se stejnou polaritou, napětí se nesčítá, roste naopak kapacita (u panelů proudy).

Tazatel to tak má, 3 články spojené dokupy paralelně tedy 160 x 3 x 0.6 = cca těch jím uvedených 300 Ah. Má jich 9 v sérii, tudíž cca 12 V (mělo by být 10 "článků" v sérii, ale vzhledem k vysokému počátečnímu napětí nicd (1.65) to neva, pro některé reguáltory je to naopak vhodné, že se jeden článek odebere, což).

Pokud to tak není, asi se mi dneska zhroutil svět :D

Jestli ty články pospojuju podle toho obrázku, očekávám lepší distribuci proudů mezi články a i nějaké samobalancování vyrovnávacími proudy mezi články, což by mohlo naznačovat řešení problému tazatele (nebo by to mohlo tomu problému předcházet).
3 x XTM 4000-48, 14,3 kWh (16s 280Ah LiFePo), 8070Wp JJZ
6x365Wp Longi (MakeskyBlue 60), 6x445Wp Jinko (MakeskyBlue 60), 3x180Wp PvEnterprise (MakeskyBlue 60)
6x445Wp Jinko (GE PVIN03KS AC-Coupling na AC-out - mikrosíť)
Leaf 284tis km
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Paralelne seriove zapojeni NiCD clanku

Příspěvek od diablo007 »

Je to jen rukou ale malované na tom je jak jsou zapojené spolu paralelně. Jelikož má 6V články je to 4x v sérii na 24V
Přílohy
IMG_20201124_131938.jpg
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Paralelne seriove zapojeni NiCD clanku

Příspěvek od Vladon »

Dekuji za reakce. Jeste se chci optat, existuje nejaky balancer i pro NiCD ? A jak vlastne funguji ty balancery pro LiFExxx clanky ? Clanek s vyssim napetim automaticky dobiji ty s nizsim napetim a nebo jen vybiji ty co maji vyssi napeti?
Vim ze je to asi hloupy dotaz, ale nikdy jsem se o to nezajimal a mozna by to byla cesta pro me..
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelne seriove zapojeni NiCD clanku

Příspěvek od jahodovák »

Myslím si že u nicd je balancer zbytečný,pokud náhodou dojde k nyvýšení napětí tak dojde jen k většímu vývinu vodíku a tím i k úbytku vody v článku a tuto vodu je poté třeba dolít,v žádném případě nedojde ke zničení článku,což ale neplatí u lion a lifepo4.Obyčejný balancer jen snižuje napětí článku na nastavenou hodnotu a aktivní srovnává napětí článků na stejné napětí.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
proasnet
Příspěvky: 344
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Reputace: 31
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelne seriove zapojeni NiCD clanku

Příspěvek od proasnet »

Dobrý den, rád bych navázal na toto vlákno a zeptal se, jaké máte zkušenosti s paralelním zapojením NiCd akumulátorů, pochopitelně ne nových KPM, tedy kapacita je +/- 10% vzájemných kapacit. Jako příklad 20S2P...3P atd. ve 24V systému. V zahraničních fórech jsem našel jedno společné, nikdy se nesmějí paralelně nabíjet NiCd v režimu konstatního proudu, protože plně nabitá baterie má menší vnitřní odpor po plném nabití a tím pádem krade více proudu, takže další paralelně připojená a nenabitá se nedobije. Ale, provozujete tu někdo takové zapojení? A jaké máte zkušenosti?
Děkuji.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Paralelne seriove zapojeni NiCD clanku

Příspěvek od gupa »

Zkušenosti jsou s parallelně sériovém zapojení výchozí, u použitých zaplavených NiCd od 100Ah jedině spojovat články v parallelním propojení do série. Tz. článek 1,2V nom. z např. 10*100Ah ve výsledku 1,2V - 1kAh KPM do série s ostatními stejnými KPM. Kombinace je problematická u různých šíří elektrod, ne kapacit. Vyrovnávání různých kapacit: Vyrovnávání článků se provádí různou kombinací přemísťování z článu ze spojitých článů do chvíle, kdy mají všechny články v sérii podobný odpor. Také lze články různě čistit a tak snižovat jejich odpor a tak zvyšovat odběr proudu článkem při nabíjení.Vyrovnávání různých typů je nedoporučené výrobcem protože charakteristiky u nabíjení jsou různé, ale při volbě nejpomalejší je charakteristika nejšetrnější (KPH,KPL,KPM) rozložení je nutné nejprve podle počtu do série, potom skládat článek paralelně.tz. např. série 1,2V pro 12V 10ks H a 20ks L 50ka M tvoří ve výsledku 1,2V článek z jednoho H, dvou L a 5ti M typu článku. Celá baterie má články když jde o různé kapacity článků, poskládány mezi sebou převráceně kombinované článek vedle článku a vývody +- jsou v diagonále od sebe. Kombinované znamená že jsou podle kapacit a typu seskládány stejně podle polarity, ale když se polarity propojí jsou situace převrácené.

Větší problém dělá při nabíjení bateriové série všeobecně vlnové interference z nabíječe nebo zdroje pokud není vyhlazený, nevyladěné interverenční vlivy většinou vyřadí jednotlivé články do plného nabití a jakkákoli baterie jde do kopru.

Charakteristika odhalování slabých článků je jednoduchá, jako první se napětí srovná s maximálním a neklesá. Další. Článek po rozpojení a nějakém čase v klidu odstaven klesne k nule (ukazuje +-50mV) což ukazuje na vnitřní zkrat. Ten nepoužívat vůbec, je nutná repase formou mechanické očisty separátorů po rozebrání.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek