Ostrov v garáži

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
werscajk
Příspěvky: 3
Registrován: pon lis 23, 2020 11:42 am

Ostrov v garáži

Příspěvek od werscajk »

Zdravím ve spolek.

TLDR: Chci solár, nevím jaké hodnoty, pro detaily, druhý odstavec.

Už pár dní sleduji toto fórum, po té co mě ČEZ naštval jejich přístupem. Mám řadovou garáž 20m2, kabel pod zemí pár kroků a antoníček hned za rohem. Nicméně zatím to vypadá z komunikace s ČEZem, že přípojka buď bude problém, nebo za nesmysl. Rychlý výpočet mi prozradil, že dolní limit za 1x16A jistič je 3200 Kč za zřízení. Do toho vstupuje měsíční fixní platba 100 - 200 Kč. Takže po první roce do elektriky v garáži zahučím minimálně 4 600 Kč a tam ještě není cena revize, nějaké další poplatky, které bude třeba vysolit. Cena za spotřebovanou elektřinu bude zcela zanedbatelná, protože občas použité ruční nářadí, vysavač či kompresor prostě elektroměr významně neprotočí. A za cenu zřízení a přovozování přípojky se dá již pořídit celkem pěkný solár... mám pocit.

Původně to byl vtip, kdy jsem prohlásil, že než se dohadovat s ČEZem, tak si tam snad radši dám solár. A on to nakonec tak blbý vtip asi nebude. Na střechu garáže není ze země vidět a její orientace je sklon 10-15° směrem na JV, odklon od jihu je 29° (azimut 151°). V okolí široko daleko nic, co by na střechu vrhalo stín. Potuď značka ideál... asi. Otázka zní jak velký / výkonný panel a jakou kapacitu baterie, pro následující podmínky:
  • 24/7/365 napájení "serepetiček" do 10W maximálně (RPi, zabezpečovací systém, ...) = max 240Wh / den
  • občasné (max 30 min. / týden) krmení větších věcí do 2000W (kompresor, vrtačka, flexa, vysavač)
  • dobíjení autobaterie
  • svícení (max 4 hod / týden)
Garáž bude využívána jen o víkendu. Systém bych chtěl tedy vymyslet tak, aby pokryl v zimě fixní spotřebu a baterie byla na 100% před víkendem, tedy za 4 až 5 dní. Že si v zimě baterie možná užije pár hlubokých cyklů, to nepopírám. A ideální by bylo, kdyby o utáhlo i rychlovarku, případně chvilku přímotop-fukar, když bude garáž vymrzlá a bude se tam třeba zdržet.

Z toho mi vychází mít k dispozici cca 2kWh v bateriích. Pokud půjdu na 40% nabití jako minimum, pak potřebuji baterie 3.4 kWh = 12V / 284 Ah nebo 24V / 142 Ah. Abych natlačil za 5 dní 2kWh, to je 400Wh/den. Plus fixní spotřeba, tak 650Wh/den = 81 Wh/hod = 81W. Pokud počítám 10% výkonu z panelu v zimě a 8 hodin... tak bych musel mít na té střeše skoro 1kWp v panelech. :o Což mi přijde jako blbost. Takový panely budou stát nesmysl (v kontextu garáže) a někdo mi je z té garáže brzy očeše. V létě by se to dalo utahat možná na 120Wp panelu, v zimě mi to neutáhne ani fixní spotřebu. Takže vím, že potřebuji panel od 120Wp do 810Wp a vůbec nemám šajn co volit v poměru cena/výkon. Výpočet mám snad správně, však jsem vzděláním elektro. Díky za podněty a korekce! :D
Dagus
Příspěvky: 1944
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v garáži

Příspěvek od Dagus »

Pořiď tu přípojku a solár si nech na zábavu. Na kompresory atd to stojí dost peněz. Resp by to asi utahl axpert, ale o kompresoru jsem velmi nepřesvědčen, jedině by to bylo nějaké ruční flusátko. Stejně pokud si nezaplatíš pco, tak ti to někdo vybilí a budeš v tom -30tis. Pokud by jsi chtěl jen světlo a nějaký serepetičky tak snad něco pro zábavu zbastlit, ale na ten vysavač a kompresor se domluv se sousední garáží jestli je, pokud ne, tak nejbližší objekt a podružný měření.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
unicast
Příspěvky: 1213
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v garáži

Příspěvek od unicast »

Tak. Přestaň spekulovat, jakékoli solární řešení bude výrazně dražší než ta přípojka, zvlášť bude-li tam odběr 0.000nic a navíc to plně nenahradí.

Na baterie zapomeň už vůbec. Jediná věc, která může dávat smysl, je jeden či dva panely, regulátor, kompresor s nějakým motorem 100 - 200 W při 48 V a obrovský vzdušník (třeba dohromady 300 litrů, čtyři nebo pět starých expirovaných nádrží na LPG z aut), který bude krmit přímo ten solár. To ti v tomhle případě nahradí baterky a bude to výrazně levnější provozně i na pořízení. Nářadí na vzduch je spousta.

A další věc. Ty panely budou u řadové garáže pěknou pozvánkou pro zloděje.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Ostrov v garáži

Příspěvek od beethowen »

"650Wh/den = 81 Wh/hod = 81W. Pokud počítám 10% výkonu z panelu v zimě a 8 hodin... tak bych musel mít na té střeše skoro 1kWp v panelech."
Toto je ten základní problém a bude to ve skutečnosti ještě horší. Spoustu týdnů těch 5 dní nepřijde ani to co potřebuješ na volnoběžnou spotřebu.
Mě třeba dnes přišlo z 8kWp 3,8kWh. A to bylo ještě celkem fajn. Ale jsou dny v tomto měsíci, kdy to bylo jenom 1,2kWh. Máme před sebou ještě prosinec. Sem tam přijde sníh a pokud ho neshodíš, tak vyrobíš 0kWh a pokud tam bude ta vlastní spotřeba, tak hrozí, že odrovnáš baterii.
Pokud se chceš bavit, tak asi klidně. Pokud si myslíš, že to bude výhodnější než ČEZ, tak asi ne.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Ostrov v garáži

Příspěvek od marsal64 »

Potvrzuji také z vlastních zkušeností, zima je opravdu pro FVE nečekaná svině. Já to řeším dlouhodobě ve své první FVE: základěm je výrazně přepanelovat a mít připravený generátor na situace, kdy ani to nestačí protože je pár dnů temno nebo jsou panely pod sněhem.
werscajk
Příspěvky: 3
Registrován: pon lis 23, 2020 11:42 am

Re: Ostrov v garáži

Příspěvek od werscajk »

Tak díky za potvrzení toho, co tu na mě z výpočtů svítí. Že FVE je sranda a pohoda v létě, když je hezky. Budu koumat přípojku pro garáž normální cestou. Naštěstí mám 5 sousedů, tak snad někdo šťávu má. A když ne, holt to bude víc práce. Ještě mám doma mikro-server, co bere mezi 20 - 200W. Jenže balkon mám na severní stranu a na jižní stranu bych mohl dát max FV panel o velikosti parapetu. :D Takže si s FVE asi nezablbnu v nějaké praktické aplikaci. :/
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Ostrov v garáži

Příspěvek od marsal64 »

Dlouho jsem měl od souseda v poustevně nataženou šňůru se zapojeným měřičem kWh, teď už skoro rok jedu hrdě bez souseda. Budu muset ale asi pro jistotu dokoupit benzín do generátoru ;-).
Dagus
Příspěvky: 1944
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v garáži

Příspěvek od Dagus »

werscajk píše:Tak díky za potvrzení toho, co tu na mě z výpočtů svítí. Že FVE je sranda a pohoda v létě, když je hezky. Budu koumat přípojku pro garáž normální cestou. Naštěstí mám 5 sousedů, tak snad někdo šťávu má. A když ne, holt to bude víc práce. Ještě mám doma mikro-server, co bere mezi 20 - 200W. Jenže balkon mám na severní stranu a na jižní stranu bych mohl dát max FV panel o velikosti parapetu. :D Takže si s FVE asi nezablbnu v nějaké praktické aplikaci. :/
Někdo tu provozuje panely pred okny, jestli ti to žena schválí.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
werscajk
Příspěvky: 3
Registrován: pon lis 23, 2020 11:42 am

Re: Ostrov v garáži

Příspěvek od werscajk »

Což o to, s ženskýma doma problém není, ty už si užily takový bastly doma, že by je nějaký panely za oknem nerozházeli. Ale spíš naše společenství vlastníků má problém s čímkoli na okně, včetně truhlíku. I antény a satelity musí na střechu, ale až po schválení správcem a přidělení instalačního místa. A na střechu mohou jen dva lidi z baráku. Ale hodný ukrajinský dělník za lahev pro mě ztratil klíč. :D
Dagus
Příspěvky: 1944
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v garáži

Příspěvek od Dagus »

Tak byt začít pronajímat a postavit hacijendu s vyhledem k jihu.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek