Přetoky a jejich legálnost

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
MichalF
Příspěvky: 6
Registrován: pon říj 05, 2020 8:32 am
Reputace: 0

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od MichalF »

By me zajimalo, kolik takovy panel stoji, nejak sem k tomu nenasel zadne info.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od diablo007 »

MichalF píše:By me zajimalo, kolik takovy panel stoji, nejak sem k tomu nenasel zadne info.
Když opominu tu možnost zatížit to vodou tak microinvertor je vcelku normální věc . Ale jak to je legislativně prostě jen strčit do zásuvky a neřešit je otázka.
Jinak cena bude asi jako za vše co se tváří zeleně hrozná v přepočtu za kwp
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od mati »

diablo007 píše:
MichalF píše:By me zajimalo, kolik takovy panel stoji, nejak sem k tomu nenasel zadne info.
Když opominu tu možnost zatížit to vodou tak microinvertor je vcelku normální věc . Ale jak to je legislativně prostě jen strčit do zásuvky a neřešit je otázka.
Jinak cena bude asi jako za vše co se tváří zeleně hrozná v přepočtu za kwp
Píšou tam : za cenu do 16ti tisíc … panel , si může dovolit každý..
Panel mono 300Wp je cca za trojku , mikroinvertory 300W za čtyřku a zbytek je na papíry nebo pokuty - do těch 16litrů ( jó ještě trochu peněz na ty vodní nádobky a šňůru s EU vidlicí ) .
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od Matess »

pokud vim cokoliv s 3f motorem muze dodavat do site i pri behu...

staci aby byla v ulici jedna faze hodne zatizena nez zbytek (bude na ni nizsi napeti) a motor potom je schopen do jedne faze vracet.
Tom_007
Příspěvky: 71
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm
Reputace: 2

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od Tom_007 »

Mám v hlavě takovou úvahu, kterou jsem tady nepřímo dohledal a nevím jestli je zrovna toto téma správné. Ale kdybych dal hybrida a jeho měření ne přímo do hlavního rozváděče, ale zapojil bych jej až na podružný rozvaděč v patře domu. Myslíte, že ten přetok je schopen sežrat zbytek domu? Jedná se o spodní patro (lednička, mrazák, radiobudík), sklep, garáž. ?
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od redcrown »

na to ti asi nikdo neodpoví, je to prostě jen bilance mezi spotřebou a výrobou. Maximální možnou výrobu zhruba znáš a min. spotřebu můžeš začít měřit. Předpokládat bys ale měl v podstatě úplně nebo skoro nulu - např. vypadne chránič v instalaci před měřením, např. vedoucí stravování vypojí chladící stroje kvůli jejich údržbu a odmražování, apod. = nulová spotřeba. Na tohle je podle mě potřeba mít spolehlivý elektronický hlídač, např. vytěžovač.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od youda »

Tom_007 píše:Mám v hlavě takovou úvahu, kterou jsem tady nepřímo dohledal a nevím jestli je zrovna toto téma správné. Ale kdybych dal hybrida a jeho měření ne přímo do hlavního rozváděče, ale zapojil bych jej až na podružný rozvaděč v patře domu. Myslíte, že ten přetok je schopen sežrat zbytek domu? Jedná se o spodní patro (lednička, mrazák, radiobudík), sklep, garáž. ?
Tohle je v podstatě to samé, jako když se na hybridu nastaví posun nuly tak, aby reguloval na trvalý odběr ze sítě třeba 100W. Oba způsoby zhoršují efektivitu využití FVE. A přesně jak píše Redcrown, může nastat situace kdy budou všechny předřazené spotřebiče vypnuté či odpojené a pak to najednou začne posílat pár wattů do DS.

Takže teoreticky to řešení je, prakticky však jeho spolehlivost nelze garantovat.

Asi se budeme muset smířit s tím, že v přifázovaném systému neexistuje technický způsob, jak přetokům spolehlivě zamezit a zároveň zachovat pozitivní ekonomickou bilanci FVE.

Takže když už to chce někdo ojebat, tak je lepší zvolit nějakou formu "papírové" cesty:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=136330#p136330
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
ferrys
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 15, 2019 12:39 pm
Reputace: 5

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od ferrys »

Ja teda nevim… ale jeste pred pripojenim elektrarny sem tam mel 3kWh :)… jinak chyba elektromeru je 2%… tim bych to asi uzavrel - nikdo Vas kvuli 3kWh nemuze cvicit…
E2A, Studer 3xXTH 6000, 19kWp EXE Triton, 36kWh Pylontech
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od solárník »

Čauky - chmurné předpovědi se naplňují. Asi před měsícem jsem dostal echo, že letos má ČEZ všem beze zbytku vyměnit elektroměry, nevěřil jsem tomu, ten můj přesluhoval už 4 roky a nic se nedělo, ale je to tu, už jsem dostal dopis, že přijedou vyměnit, takže je to asi skutečně pravda.

Co teď, nevím, mám 2kW "modrásek" GTI s limiterem a podle měření mýho soukromýho elektroměru to dělá denně přetok asi 20 Wh do sítě. Je to zhruba stejné i u 1kW verzí. Přetok do sítě, změřený za poslední týden po dnech:

21 Wh, 13 Wh, 17 Wh, 11 Wh, 4 Wh, 17 Wh, 19 Wh.

Tak jsem strašně zvědavej, za jak dlouho mi přijde psaní s pokutou. Už s tím máte někdo větší nebo delší zkušenosti?

Mi tu přijdou legislativci jak pomatení. V USA to bez problémů tolerují, v Indonézii taky, v podstatě co znám solárníky, tak po celém světě bez problémů. Jen Češi si zase hrajou na ředitele Zeměkoule a buzerujou lidi za 20 Wh denně, když ta zpětnovazební smyčka párkrát pomalu zareaguje na odpojení velké zátěže. Tak hlavněže teď v době ukrajinský krize máme všichni šetřit a dát si soláry, kokoti.
Naposledy upravil(a) solárník dne úte čer 28, 2022 12:36 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od fugas »

Už před lety mi sebrali Křižíka. Je mi to celkem jedno, protože jedu odjakživa na to, abych byl od DS oddělen, krom nabíjení. Ale tak rok zpět na to náhodou přišla řeč s elektrikářem a ten říkal, že není problém Křižíka nainstalovat zpět. Že se stále revidují a používají. Jak je to teď ale nevím.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
glottis
Příspěvky: 1915
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od glottis »

solárník píše:Čauky - chmurné předpovědi se naplňují. Asi před měsícem jsem dostal echo, že letos má ČEZ všem beze zbytku vyměnit elektroměry, nevěřil jsem tomu, ten můj přesluhoval už 4 roky a nic se nedělo, ale je to tu, už jsem dostal dopis, že přijedou vyměnit, takže je to asi skutečně pravda.

Co teď, nevím, mám 2kW "modrásek" GTI s limiterem a podle měření mýho soukromýho elektroměru to dělá denně přetok asi 20 Wh do sítě. Je to zhruba stejné i u 1kW verzí. Přetok do sítě, změřený za poslední týden po dnech:

21 Wh, 13 Wh, 17 Wh, 11 Wh, 4 Wh, 17 Wh, 19 Wh.

Tak jsem strašně zvědavej, za jak dlouho mi přijde psaní s pokutou. Už s tím máte někdo větší nebo delší zkušenosti?

Mi tu přijdou legislativci jak pomatení. V USA to bez problémů tolerují, v Indonézii taky, v podstatě co znám solárníky, tak po celém světě bez problémů. Jen Češi si zase hrajou na ředitele Zeměkoule a buzerujou lidi za 20 Wh denně, když ta zpětnovazební smyčka párkrát pomalu zareaguje na odpojení velké zátěže. Tak hlavněže teď v době ukrajinský krize máme všichni šetřit a dát si soláry, kokoti.
Kdyz s nima nemas smlouvu, ze nemas mit pretok, muzou asi nejdriv jen strasit. Pokud mas tak malej pretok ted, cekal bych, ze to nikdo resit nebude. Muzes to svest na to, ze mas spotrebuce se zpetnymy vlivy :) svarecky, 3f pohony. Kdyz bys to legalne prihlasil ve zjednodusenem rizeni = bez pretoku (i modrasek GTI jde), vymeni ti elektromer za dalkove odecitatelny a kazdy mesic to vyhodnoti. Plati se jen to, pokud v 15 minutach prumeru presahnes 115W.

A jo, je to buzerace
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od solárník »

glottis píše:Kdyz s nima nemas smlouvu, ze nemas mit pretok, muzou asi nejdriv jen strasit. Pokud mas tak malej pretok ted, cekal bych, ze to nikdo resit nebude. Muzes to svest na to, ze mas spotrebuce se zpetnymy vlivy :) svarecky, 3f pohony. Kdyz bys to legalne prihlasil ve zjednodusenem rizeni = bez pretoku (i modrasek GTI jde), vymeni ti elektromer za dalkove odecitatelny a kazdy mesic to vyhodnoti. Plati se jen to, pokud v 15 minutach prumeru presahnes 115W.
A jo, je to buzerace
Jestli nedaj dálkově odčitatelnej, tak ty přetoky asi těžko zjistěj. Tady na vsi se to odečítá tak, že to napíšeme bábě za okno :D. Elměr je uvnitř v baráku. Já se právě bál, aby nedali ten dálkově odečitatelnej, ale zase těžko budou investovat jednu SIMku na každej barák v ČR si říkám, ne? To by se nedoplatili. I když - teďka na to ČEZ má, když jsem viděl ten poslední zisk, jak účtujou lidem 7 až 9 korun za kWh podle posledního ceníku (v závislosti na tarifu) :D.

Já mám kdyžtak v záloze fázovej hlídač přetoků, ale mně se to tam nechce zbytečně dávat a navíc nemám na rozvodné desce místo.
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od mihlit »

Tak dálkově odečítatelný přece nemusí být jen se simkartou přes telefon. Dálkově odečítatelné měřiče tepla jsou v panelácích už roky. Stejně tak někde mají dálkový odečet na vodoměry a v obci to řeší tak, že čtečku dají do popelářského auta, to projede celou lokalitu, uloží na flashku a oni si to pak zpracují.
glottis
Příspěvky: 1915
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od glottis »

solárník píše:
glottis píše:Kdyz s nima nemas smlouvu, ze nemas mit pretok, muzou asi nejdriv jen strasit. Pokud mas tak malej pretok ted, cekal bych, ze to nikdo resit nebude. Muzes to svest na to, ze mas spotrebuce se zpetnymy vlivy :) svarecky, 3f pohony. Kdyz bys to legalne prihlasil ve zjednodusenem rizeni = bez pretoku (i modrasek GTI jde), vymeni ti elektromer za dalkove odecitatelny a kazdy mesic to vyhodnoti. Plati se jen to, pokud v 15 minutach prumeru presahnes 115W.
A jo, je to buzerace
Jestli nedaj dálkově odčitatelnej, tak ty přetoky asi těžko zjistěj. Tady na vsi se to odečítá tak, že to napíšeme bábě za okno :D. Elměr je uvnitř v baráku. Já se právě bál, aby nedali ten dálkově odečitatelnej, ale zase těžko budou investovat jednu SIMku na každej barák v ČR si říkám, ne? To by se nedoplatili. I když - teďka na to ČEZ má, když jsem viděl ten poslední zisk, jak účtujou lidem 7 až 9 korun za kWh podle posledního ceníku (v závislosti na tarifu) :D.

Já mám kdyžtak v záloze fázovej hlídač přetoků, ale mně se to tam nechce zbytečně dávat a navíc nemám na rozvodné desce místo.
dalkove odecitatelnej dostanes pokud pripojis fve k distribuci. Minimalne u cezu to tak je. Jinak ti ho nedaj, je to drahy :)
Soban
Příspěvky: 3354
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od Soban »

A přetoky ti měří dnes už i obyčejný elektroměr, přijde ho odečíst přiloží čtečku a máš to i s přetokem.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od FRSO »

Soban píše:A přetoky ti měří dnes už i obyčejný elektroměr, přijde ho odečíst přiloží čtečku a máš to i s přetokem.
Má pravdu ten chlapec. :yes: a za 1800,-Kč za započatou kWh tuším.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
ferrys
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 15, 2019 12:39 pm
Reputace: 5

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od ferrys »

ty rumory o 1800 za kWh jsou fakt smesny :) jeste jednou to napisu… elektromer ma prednost 2 procenta, pokud by Vam poslali bububu s cernym odberem za par kWh tohle je jeden z argumentu, ktery nelze zpochybnit… no a ja mel pretoky i bez fve a nikdy nikdo tech par kwh neresil… daj Vam je do spotreby a basta… neverim tomu ze kvuli jednotkam se nekdo vzrusuje… joo kdyz jim tam natocite stovky nebo tisice, tak je to jasny…
E2A, Studer 3xXTH 6000, 19kWp EXE Triton, 36kWh Pylontech
ferrys
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 15, 2019 12:39 pm
Reputace: 5

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od ferrys »

co me daleko vice stve, ze nejde na nulu pripojit vic nez 10kWp… bez funkci, ktere se pozaduji pro vyrobnu… to je fakt bananistan… takze pro dokryti zimy tady vsichni blbnem, co mame vic…
E2A, Studer 3xXTH 6000, 19kWp EXE Triton, 36kWh Pylontech
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od solárník »

Soban píše:A přetoky ti měří dnes už i obyčejný elektroměr, přijde ho odečíst přiloží čtečku a máš to i s přetokem.
Jak říkám, u nás chodí bába a píše si to z cedulky za oknem. Protože to máme na starých domech uvnitř a nejsme přes den doma. Takže se tam s žádnou čtečkou nedostane.

" Plati se jen to, pokud v 15 minutach prumeru presahnes 115W."

Pokud je to tak, tak s modráskovými 20 Wh za celý den to nemám šanci přesáhnout, i kdyby bylo všech těch 20 Wh v jedné té čtvrthodině (to by byl 15 minutový průměr 80 W) :)
eman
Příspěvky: 821
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 81
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od eman »

Někteří tu rozvíjejí fakt směšné teorie o tom, že "to nikdo řešit nebude". Zkuste se přihlásit do nějaké FB skupiny a budete se divit. Řeší to pořád a pěkně tvrdě. Dá se říct, že jdou cíleně po nepřihlášených FVE. Maník, co měl svépomocnou FVE ani ne měsíc, už měl na přípojce pověšený měřák. Byl tam i maník, co si připojil "modráska" a přišla mu pokuta skoro dvě mega za přetoky. To už je na mašli.
Teď mít na DS připojenou FVE bez papíru na mikrozdroj s tech. přetoky je o hubu.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek