Laik a menší ostrovní systém

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
LEXTOY
Příspěvky: 6
Registrován: úte říj 13, 2020 2:33 am

Laik a menší ostrovní systém

Příspěvek od LEXTOY »

Dobrý den,
ze všech stran slyším, že se do toho nemám pouštět, když el. nerozumím ::facepalm::
Možná mají pravdu, přesto, bych nějaký ostrov rád postavil, případně se s někým slušným spojil a nechal některé věci postavit. Jsem kousek od letiště Praha západ, slunce někdy až moc, žádný stín, rodinný dům, betonové tašky Morava a tady mi začíná první problém...

1. Jak uchytit a kde sehnat konstrukci - Tašky jsou Bramac Moravská plus, jsou volně položené na 30cm polystyrénu, žádné latě. Takže potřebuji zřejmě nějaké trny rovnou do polystyrenu.

2. Mám "nové" 6ks Canadiansolar CS6P-230P, Vmp 29,8V, Voc 36,8V, Imp 7,71A (kdysi jsem je kupoval za tučné ceny, ale zůstali ležet, musel jsem se sám starat o dvě malinké děti, takže solár šel stranou). Chtěl bych případně dokoupit adekvátní další panely a netuším které lze použít. Také řeším kabely, propojky, pojistky...

3. Mám nějaké "nové" měniče 24V... china
a) 24V/3000w - používal jsem jej dva roky v garáži, na drobné nářadí a napájeli je 2panely + usměrňovací krabička + 4x55Ah PB autobaterie. Tyto dva další extra panely mám na kůlně, ale nic z nich nejde, přestali dávat
b) 24V/5000w nikdy nepoužitý... bojím se na něj jen podívat, když vidím těch šest šroubů, pro připojení "startovacích kabelů" :)
c) UPS 700w 12v, s nabíječkou (MPU-700-12) + autobaterie 45Ah, jsem pořídil teď nově - běží mi na něj teď 1. lednice (pět let se na noc vypíná běžným analog. spínačem 22h-6h), 2. Dle potřeby napájí 6x denně II. externí/záložní oběhové čerpadlo +-50w/230V, záložního naftového topení Webasto z auta (které jsem přes bypas a zpětné ventily implementoval před stávající tepelné čerpadlo/podlahové vytápění (občas vypadne elektřina, na jaře to ale bylo na 48h)

4. Generátor Kipor IG 2600w AVR je skvělý, 2x ročně jej díky výpadkům celkem dost využívám.
5. Rozhodl jsem se pořídit 400V Könner & Söhnen elektrocentrála KS 9200HDES-1/3 ATSR (nebo obdobné stabilní zařízení, neznám zatím recenze). Stojí mi za to, 363dní v roce se na něj koukat, jelikož mám přetlakovou 400V jímku + auto zvedák, takže při výpadku el., už nebudu dumat, jak dostanu dolů auto zákazníka, který přijel 100-600km na expresní výměnu oleje v automatu.

6. aktuálně největší problém, se kterým si nevím úplně rady... chtěl bych pořídit MPPT Hybridní invertor 24v 3200-4000w (nebo vše výše jmenované "zahodit/odprodat" a přejít na 48V?). Hledal jsem něco v CZ, ale jestli jsem pochopil správně, je to stejně většinou od komunistů z číny + dost tučná provize, resp. nevím kde jinde něco podobného pořídit.
a) VM-3KVA 3200W Pure Sine Wave Solar Hybrid Inverter MPPT 80A Solar Panel Charger and AC Charger All in One for Max 4000W 500V Solar Input https://www.aliexpress.com/item/3300621 ... web201603_

b) EASUN POWER Solar Inverter 24V Dc To 230Vac 24Volt MPPT 3.2Kw 24V Hybrid 80A Run Without Battery Off Grid Inverter Charger https://www.aliexpress.com/item/4000420 ... yv7LZ&mp=1

7. Mám navíc MPPT regulátor 24V 80A https://www.aliexpress.com/item/4000404 ... 4c4dQ4x05H

8. No a pak baterie... kde a jaké nejlépe pořídit.

No a k čemu to všechno? Zatím to vypadá na vyhozené peníze... ale ty výpadky mne zlobí.
Budu spokojený, když na solár poběží lednice, světla, nějaký jeden-dva spotřebiče. Dle slunička... např. pračka 2300w, sušička s tepel. čerpadlem 1200-1300w, klimatizace 3v1 ????w, přebytky do baterií, snad bojler.

Všem moc děkuji za rady, když tak se alespoň pobavíte :) Já o tak mám několikrát týdně, když mi sem přijede auto ze značkového servisu... jak můžou... můžou :/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Laik a menší ostrovní systém

Příspěvek od diablo007 »

Teda jo to je slušný myšlenkový mišmaš . Vypíchnu ty kotvy do polystyrenu to považuji za zásadní problém a tímto směrem bych se určitě nevydával. Není k dispozici ji a střecha popřípadě jižní fasáda?
LEXTOY
Příspěvky: 6
Registrován: úte říj 13, 2020 2:33 am

Re: Laik a menší ostrovní systém

Příspěvek od LEXTOY »

Bohužel fasáda volná není, asi bych tam panely stejně nedával, min 5-6cm je opět polystyren. Dům je "celkem nový", "nízkoenergetický".
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Laik a menší ostrovní systém

Příspěvek od diablo007 »

6cm polystyren není pro kotvení problém ale 30sm.na střeše už ano. Pak je na zvážení jestli není potřeba nějaky přístřešek nebo garáž a tu už stavět tak aby šla osadit panelama
LEXTOY
Příspěvky: 6
Registrován: úte říj 13, 2020 2:33 am

Re: Laik a menší ostrovní systém

Příspěvek od LEXTOY »

Ptal jsem se dnes souseda, má solární ohřev vody. Prý tam držáky/kotvy jen zapíchli pod tašku do polystyrenu, ale kdo držáky dodával neví, firma zkrachovala.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Laik a menší ostrovní systém

Příspěvek od shuty »

LEXTOY píše:jen zapíchli pod tašku do polystyrenu... firma zkrachovala...
kto vie ci neskrachovali prave pre to ze niekomu po takej montazi odleteli panely zo strechy.
kazdopadne by to chcelo ist k susedovi na strechu a odfotit to ako to spravili, to by ma zaujimalo
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Laik a menší ostrovní systém

Příspěvek od diablo007 »

On hlavně vodní kolektor krom 2 násobně váhy drží trubky které jsou durch střechou tohle u solárního panelu nemáš
LEXTOY
Příspěvky: 6
Registrován: úte říj 13, 2020 2:33 am

Re: Laik a menší ostrovní systém

Příspěvek od LEXTOY »

Už jsem domluvený, že na to kouknu. Jenže co je to platné, když nevím kde je objednat.
Dagus
Příspěvky: 1950
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Laik a menší ostrovní systém

Příspěvek od Dagus »

Tak ale, každej zámečník ti je podle nákresu udělá. Nebude to stát 200Kč kus, ale hold atyp. Bůh ví co tam bude mít. Co je pod těmi 30cm polyše? 30cm závitových tyčí nevidím jako takový problém.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Laik a menší ostrovní systém

Příspěvek od Pawel »

Tady na fóru ty držáky taky někdo dělá. Do samotného polystyrenu bych to určitě nedával. Kupoval jsem toto https://www.ebay.com/itm/MK-zero-transf ... SwXIdcRpDJ
LEXTOY
Příspěvky: 6
Registrován: úte říj 13, 2020 2:33 am

Re: Laik a menší ostrovní systém

Příspěvek od LEXTOY »

Pod nad i pod polystyrenem je fólie, pak už jen interiérové palubky.

Objednal jsem ten invertor
https://www.aliexpress.com/item/4000420 ... 4c4d1452tM

Nevíte kde dobře pořídím vedení, konektory, případně které jsou spolehlivé.
LEXTOY
Příspěvky: 6
Registrován: úte říj 13, 2020 2:33 am

Re: Laik a menší ostrovní systém

Příspěvek od LEXTOY »

Pawel píše:Tady na fóru ty držáky taky někdo dělá. Do samotného polystyrenu bych to určitě nedával. Kupoval jsem toto https://www.ebay.com/itm/MK-zero-transf ... SwXIdcRpDJ
Vypadá dobře, četl jsem a řešil 48/24, prozatím je to "hobby", tak jsem volil 24V.
Do čeho těch 48v ukládáte
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Laik a menší ostrovní systém

Příspěvek od Pawel »

Už mám doma LIFE zatím to neběží asi mám Covid a tak relaxuji ten měnič potřebuje dost vysoké napěti na vstupu to jde potom už o hubu. A bez baterek bude asi dělat přetoky, co se nebude líbit dodavateli EE a elektroměru.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek