Rozšíření fve o panely - limity měniče

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od Mojm10 »

Ahoj,
chci zvetsit fve o panely.

Kolik tam muzu pridat panelu, tak aby to fungovalo a neznicil jsem menic.

Mam Goodwe gw5k-et, 5,4 kWp panelu v jednom stringu v serii. Menic ma dva mppt, dva PV vstupy.

Parametry menice jsou :
Max DC input power: 6500W
Max DC input voltage: 1000V
Mppt range: 200-850V
Nominal DC input voltage: 620V
Max input current: 12.5A (na PV vstup)
Isc: 15.2 A

V tuto chvili jsou seriove pripojeny panely 18x 300Wp s parametry:
Vmpp: 32,08V (577,44V)
Voc: 39,79V (716,22)
Isc: 9.58A
Impp: 9.4A

Pozn.: pridavane panely by sly na tracker.

Nemuzu prijit na nic, tak abych neprekrocil nejakou hodnotu a zaroven nemusel zasahovat do soucasneho zapojeni panelu. Mozna amorfy?
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od lubomirz »

amorfy ne, navyse castokrat maju vyssie napatie nez mono/poly - tie starsie ktore sa teraz masovo vypredavaju su kludne aj 75V. V kazdom pripade pri amorfoch nie je dosiahnuta produkcia ziadna hitparada a uz vobec nie s ohladom na zabranu plochu (kolko mas k dispozicii m2 ? Pises ze to pojde na tracker... ale vobec nic si o nom nenapisal)

pri sucasnych paneloch treba zohladnit tepelny koeficient - s klesajucou teplotou STUPA VoC nad uvedenu hodnotu. Typicky je to volakde okolo 0.4%/1 stupen teploty, takze pri poklese teploty o 25 stupnov sa meni voltaz panelov o 10% takze ta pri zemi drzi aj maximalna voltaz.

Dnes mas jediny string ak som to pochopil dobre, takze ten druhy vstup na menici je volny. Problemom je samozrejme maximalna wattaz kde ti takisto nezostava prilis velka rezerva.

Podme na to z opacnej strany : kolko Wp by si chcel pridat (pocet panelov a vykon) ? Nad cim rozmyslas, aky mas rozpocet ?


Takze sumar :
- parametre trackeru, rozmery, eventualne nosnost
- rozpocet
- kolko Wp chces pridat, rozmyslas konkretne nad nejakymi panelmi a ich poctom ?
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od Mojm10 »

Pochopil jso to zcela spravne.

Kdyz tedy uvazovat z druhe strany.. chci mit cast panelu na trackeru, nebo instalovane tak, abych je mohl cistit od snehu (jsme na horach). Pocet panelu/vykon co nejvice k danemu menici.

Pokud se pise unmenice max 1000VDC, mysli se tim Voc?

Ten koeficient muze byt problem (inverzni pocasi -18C) znamena zvetseni parameteu o 17%?

Nejlepe mi vychazi 7x 300Wp uvedene vyse, protoze mppt chce 240V.
Sice to bude celkove 7500wp, ale to by slo vyresit jinou orientaci (tedy ne tracker, ale napr. vychod).
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od marko250 »

No tak já mám za to že gw5k-et má dva vstupy MPPT 3250+3250W max ,s tím,že ty panely se mají pohybovat od 240> 850V v jednom stringu,aby ty mppt pracovaly.Průbojné napětí pro mppt vstup je limitováno 1000VDC Takže pokud máš ty panely co píšeš,tak bys měl spojit 10ks do jednoho MPPT vstupu.Maximum tedy 20ks panelů,možná by šlo zariskovat 2x11ks.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od lubomirz »

>> No tak já mám za to že gw5k-et má dva vstupy MPPT 3250+3250W max

toto som nikde v manuali nenasiel, prislo mi to tak ze na jednom vstupe moze byt kludne cely vykon az 6500W. Je tam obmedzenie na prud tusim 12.5A ale ten pri plne seriovom zapojeni neprekrocis.




>> ... s tím,že ty panely se mají pohybovat od 240> 850V v jednom stringu,aby ty mppt pracovaly.

ano to je pravda, maximalne napatie pre MPPT bolo uvedene 850V.
Manual strana 18 : https://it.goodwe.com/Public/Uploads/se ... Manual.pdf




Mojmir :

>> Kdyz tedy uvazovat z druhe strany.. chci mit cast panelu na trackeru, nebo instalovane tak, abych je mohl cistit od snehu (jsme na horach). Pocet panelu/vykon co nejvice k danemu menici.

este stale nevieme ako velky ten tracker bude - kolko dokaze poňať panelov. Ked budes mat tracker 3x3 po 300Wp, bude treba radit inak nez ked budes mat 6x6 po 300Wp alebo 5x2 atd. Vyzera to ze mas financie na doplnenie 7x 300Wp panelov, problemom sa zda byt sneh ktory sa snazis dostat z panelov dole a na streche je to z nejakeho dovodu problem (preco ? trojposchodovy barak so strechou 15 stupnov ?).





>> Pokud se pise unmenice max 1000VDC, mysli se tim Voc?

v principe sa mysli akekolvek vstupne napatie - proste cokolvek pride z panelov, musi byt do 1000V. Navyse MPPT pracuje len do 850V.




>> Ten koeficient muze byt problem (inverzni pocasi -18C) znamena zvetseni parameteu o 17%?

ano. Nepises ake mas konkretne panely, ale ked je zima a naplno ich osvieti, tak kvoli tepelnemu koeficientu budes mat VYSSIU voltaz z panelov. Ako uz zaznelo, TepKoef sa bezne pohybuje zhruba okolo 0.4% na kazdy stupen Celzia pricom norma sa odvija od teploty 25 stupnov, cize pri tebou uvazovanych -20 v zime sa bavime o tepelnom rozdieli 45 stupnov takze koef. zvysenej voltaze bude velmi spravne vypocitanych priblizne 17%. Ked mas teraz panely spojene do 600V stringy, v zime mozes vidiet 700 voltov.

https://www.youtube.com/watch?v=swSRsPls5wA




>> Nejlepe mi vychazi 7x 300Wp uvedene vyse, protoze mppt chce 240V. Sice to bude celkove 7500wp, ale to by slo vyresit jinou orientaci (tedy ne tracker, ale napr. vychod).

teraz mas 18 panelov po 300Wp (=5400Wp), uvazujes pridat dalsich 7 (bolo by spolu 7500Wp). 7500 je vyrazne viac nez specifikacia menica ; to uz by som nerobil. O vychod/zapad doteraz nic nepadlo, aj toto nam musis priblizit - proste treba poskytnut viac informacii nech to netahame jak Detektiv Oriesok :)
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od marko250 »

lubomirz píše:>> No tak já mám za to že gw5k-et má dva vstupy MPPT 3250+3250W max

toto som nikde v manuali nenasiel, prislo mi to tak ze na jednom vstupe moze byt kludne cely vykon az 6500W. Je tam obmedzenie na prud tusim 12.5A ale ten pri plne seriovom zapojeni neprekrocis.
Proč by pak uváděli maximální celkový vstup DC IN 6500W? Leda by šlo hodit 2x mppt V/Z po 6500Wp na fasády,ať se to nepotká.Každopádně okamžitý maximální vstup do obou vstupů mppt nesmí překročit 6500W.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od Mojm10 »

lubomirz píše:>> No tak já mám za to že gw5k-et má dva vstupy MPPT 3250+3250W max

toto som nikde v manuali nenasiel, prislo mi to tak ze na jednom vstupe moze byt kludne cely vykon az 6500W. Je tam obmedzenie na prud tusim 12.5A ale ten pri plne seriovom zapojeni neprekrocis.




>> ... s tím,že ty panely se mají pohybovat od 240> 850V v jednom stringu,aby ty mppt pracovaly.

ano to je pravda, maximalne napatie pre MPPT bolo uvedene 850V.
Manual strana 18 : https://it.goodwe.com/Public/Uploads/se ... Manual.pdf




Mojmir :

>> Kdyz tedy uvazovat z druhe strany.. chci mit cast panelu na trackeru, nebo instalovane tak, abych je mohl cistit od snehu (jsme na horach). Pocet panelu/vykon co nejvice k danemu menici.

este stale nevieme ako velky ten tracker bude - kolko dokaze poňať panelov. Ked budes mat tracker 3x3 po 300Wp, bude treba radit inak nez ked budes mat 6x6 po 300Wp alebo 5x2 atd. Vyzera to ze mas financie na doplnenie 7x 300Wp panelov, problemom sa zda byt sneh ktory sa snazis dostat z panelov dole a na streche je to z nejakeho dovodu problem (preco ? trojposchodovy barak so strechou 15 stupnov ?).





>> Pokud se pise unmenice max 1000VDC, mysli se tim Voc?

v principe sa mysli akekolvek vstupne napatie - proste cokolvek pride z panelov, musi byt do 1000V. Navyse MPPT pracuje len do 850V.




>> Ten koeficient muze byt problem (inverzni pocasi -18C) znamena zvetseni parameteu o 17%?

ano. Nepises ake mas konkretne panely, ale ked je zima a naplno ich osvieti, tak kvoli tepelnemu koeficientu budes mat VYSSIU voltaz z panelov. Ako uz zaznelo, TepKoef sa bezne pohybuje zhruba okolo 0.4% na kazdy stupen Celzia pricom norma sa odvija od teploty 25 stupnov, cize pri tebou uvazovanych -20 v zime sa bavime o tepelnom rozdieli 45 stupnov takze koef. zvysenej voltaze bude velmi spravne vypocitanych priblizne 17%. Ked mas teraz panely spojene do 600V stringy, v zime mozes vidiet 700 voltov.

https://www.youtube.com/watch?v=swSRsPls5wA




>> Nejlepe mi vychazi 7x 300Wp uvedene vyse, protoze mppt chce 240V. Sice to bude celkove 7500wp, ale to by slo vyresit jinou orientaci (tedy ne tracker, ale napr. vychod).

teraz mas 18 panelov po 300Wp (=5400Wp), uvazujes pridat dalsich 7 (bolo by spolu 7500Wp). 7500 je vyrazne viac nez specifikacia menica ; to uz by som nerobil. O vychod/zapad doteraz nic nepadlo, aj toto nam musis priblizit - proste treba poskytnut viac informacii nech to netahame jak Detektiv Oriesok :)
K dalsimu upresneni:
Nejde o tracker jako takovy, nemam to vymyslene. Pouze o pristup k panelum v zime.
K dosazeni kyzene voltaze pro mppt a zaroven neprekroceni parametru jsem si predstavoval vychod/zapad orientaci proto, aby se to "nepotkalo". (tracker me napadnul jednoduchy jednoosy s preklopenim vychod/zapad v poledne)


Jinak oba vstupy jsou 12.5A/12.5A, 1000V celkove, a max. 6500W. Menic ale da na vystupu max. 5000W, tudiz dalsi duvod o to nemit soubeh max. vykonu stringu.

At pocitam jak pocitam i kdyz by byla orientace panelu cisty vychod a sklon 60 stupnu, tak soubej pri jasne obloze bude.

Celkova motivace ale je dostat vic energie ze slunce (kvuli zime ne pridanim panelu na strese) beze zmeny menice.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od lubomirz »

uz sa zacinam trochu strácať :) prvy prispevok si pisal ze pridavane panely by sli na tracker, nasledne zistujeme ze ziadny tracker nemas vybrany cize nemame nosnost, rozmery kolko panelov sa zmesti atd a teraz pises "ne pridanim panelu". Predtym zaznelo ze v novom rieseni by mohlo byt pridanych 7x 300Wp aby sa zdvihol celkovy max. vykon z 5400Wp ktore mas na 7500Wp...



>> Nejde o tracker jako takovy, nemam to vymyslene. Pouze o pristup k panelum v zime.

nevieme aky mas barak, ako su umiestnene panely == tazko poradit. Mozno by stacilo dlouhé koště ?? Samozrejme ne za tuto cenu : https://www.oblecsadoroboty.sk/8m-teles ... v400-p4353




>> K dosazeni kyzene voltaze pro mppt a zaroven neprekroceni parametru jsem si predstavoval vychod/zapad orientaci
>> proto, aby se to "nepotkalo". (tracker me napadnul jednoduchy jednoosy s preklopenim vychod/zapad v poledne)

pohoda, zase ale nevieme ake mas moznosti. Ako mas velku strechu, ako je obsadena, kolko panelov sa da premiestnit odtial kde su teraz tam kde ich chces mat, eventualne kde su nejake tiene, komin na baraku, ako sa pohybuje slnko voci tymto predmetom, aky je sklon strechy (zapadna moze byt 40 stupnov, vychodna moze byt 15 stupnov lebo chata stoji v kopci), kedy potrebujes energiu (rano idete z domu prec do roboty na cely den == panely na vychodnej strane nie su prioritou, treba ich prestahovat co najviac na zapadnu stranu)... na zaklade dostupnych udajov sa fakt neda poradit, navyse su "sem-tam" protichodne.




>> Jinak oba vstupy jsou 12.5A/12.5A, 1000V celkove, a max. 6500W. Menic ale da na vystupu max. 5000W, tudiz dalsi duvod o to nemit soubeh max. vykonu stringu.

tato myslienka je v pohode.





>> At pocitam jak pocitam i kdyz by byla orientace panelu cisty vychod a sklon 60 stupnu, tak soubej pri jasne obloze bude.

ano bude. Na realnych datach pana Staneka z Brna si pozri aky je subeh vychod/zapad panelov a produkcie energie. Nie su tam zimne data, len letne - treba si chvilu pockat. Druha ikonka zvrchu ("zastrcka") ta prepne do real-time zobrazenia wattov vygenerovanych jednotlivymi panelmi ; skupina B je vychodne orientovana, skupina A su zapadne panely, skupina C su uplne zvislo namontovane na fasade. Mozes sa posuvat aj po dnoch dozadu zhruba dva alebo tri mesiace.





>> Celkova motivace ale je dostat vic energie ze slunce (kvuli zime ne pridanim panelu na strese) beze zmeny menice.

rieseni je viacero, mozno by ale bolo lacnejsie neriesit nejaky tracker ale jednoducho a proste dokupit dalsi menic + nove panely (ak nejake budu, vid protichodne vyjadrenia) ak sa daju umiestnit. Ci uz na strechu alebo volakde inde, na garaz, kurník, nevieme ake su moznosti.

Za 400-500 eur cize circa 11.000 Kc mas dalsi 4-6kW menic, pricom tracker ta nebude stat menej [elektronika, mechanika, betonovanie, konstrukcia, tvoj cas, budes to tri tyzdne riesit, ladiť a maturovat]. A mas volnost, mozes pridavat panely aj buduci rok aj ten dalsi ak budes chciet. A keby to hned stalo o 2000-3000 Kc viac nez nejaky samo-domo tracker, ajtak je to riesenie ktore ma inu pridanu hodnotu moznosti atd.

Nepadlo ani slovo o baterii + o vyuzivani energie v priebehu dna. Mozno mas doma dielnu sustruh zvaracku a treba vela kWh cez den...
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od Mojm10 »

S tim teleskopickym kostetem to neni spatny napad. Je to sedlova strecha 45 st. jih/sever.

Nicmene vratme se prosim o kousek zpet.
Bavme se o vyuziti menice naplno, tj. pridanim panelu.

Berme to tak, jako by byly na te jizni strese k tem soucasnym panelum, tzn. dochazi k vykonovemu soubehu. Maji byt ale na samostatnem stringu.

Vykon pridanych panelu bude 1.1 kW tedy 6500W celkove.

To co resim je, jak se vlezt do toho max. napeti 1000V.
Treba ted je bez mraku a mam na soucasnych panelech 540V. Kdyz je odpojim od zateze tak cca 715V.
Nerozumim ale jak by mohla nastat na menici plna hodnota Voc kdyz energie proudi vzdy nekam, baterie, bojler, v nejhorsim do site.

Konkretne, muzu do toho stringu dat napr. toto: CdTe 65W 64Vmpp 91Voc, v zapojeni 4s4p tzn. 256Vmpp 4A?
Mohlo by to fungovat?
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od Mojm10 »

lubomirz píše: Za 400-500 eur cize circa 11.000 Kc mas dalsi 4-6kW menic, pricom tracker ta nebude stat menej [elektronika, mechanika, betonovanie, konstrukcia, tvoj cas, budes to tri tyzdne riesit, ladiť a maturovat]. A mas volnost, mozes pridavat panely aj buduci rok aj ten dalsi ak budes chciet.
Jak by to vypadalo? Paralelni zapojeni ruznych menicu?
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od marko250 »

Nemohl 4x4=16A a maximum pro vstup jsi psal 12.5A. Doteď jsem vlastně nepochopil co máš k dispozici.Pokud to bude na jedné osvícené ploše,tak nesmí přesáhnout souběh dvou vstupů 6500W a to větev do 12.5A. Pořád si nemyslím,že jde o dva samostatné vstupy na 6500Wp panelů,ale k tomu se musí vyjádřit někdo ,kdo ten měnič zná. Na jedné osvícené straně bych volil stejné panely a to 3250Wp+3250Wp s tím ať nepřekročí vstup 12.5A a 850V pro Mppt.Už jsem to psal výše 11+11 panelů výše uvedených Tebou maximálně.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od ota »

Mojm10 píše: Nerozumim ale jak by mohla nastat na menici plna hodnota Voc kdyz energie proudi vzdy nekam, baterie, bojler, v nejhorsim do site.

?
No právě že taková situace může nastat. Při provozu měniče může nastat situace že se odfázuje a chvíli nedává výkon. V tu chvíli je napětí na vstupu Voc.
Typický příklad takové situace je že v síti dojde ke krátkodobému poklesu napětí např.vlivem zkratu kdesi v síti. Pokud napětí klesne na pár ms pod úroveň kdy měnič udrží synchronizaci, odpojí se a zkouší se přifázovat znova.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od Mojm10 »

marko250 píše:Nemohl 4x4=16A a maximum pro vstup jsi psal 12.5A. Doteď jsem vlastně nepochopil co máš k dispozici.Pokud to bude na jedné osvícené ploše,tak nesmí přesáhnout souběh dvou vstupů 6500W a to větev do 12.5A. Pořád si nemyslím,že jde o dva samostatné vstupy na 6500Wp panelů,ale k tomu se musí vyjádřit někdo ,kdo ten měnič zná.
Ted mam zapojeno vsechno v serii do jednoho vstupu, tedy dohromady 577V 9.4A =cca 5.4 kWp. V manualu nic nebylo ale funguje to.

Ty CdTe jsou 65W 64Vmpp tj. cca 1A.

Co mam tedy pocitat?
Extrem tj. Voc plus teplotni koeficient pro -25?
nebo normalnejsi podminky tj. zatez?

V extremu by to bylo 1.string 716V x (50x0.4)=859V, 2. string 4x 91V x (50x0.4) 437V tj. celkem 1296V
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od Mojm10 »

ota píše:
Mojm10 píše: Nerozumim ale jak by mohla nastat na menici plna hodnota Voc kdyz energie proudi vzdy nekam, baterie, bojler, v nejhorsim do site.

?
No právě že taková situace může nastat. Při provozu měniče může nastat situace že se odfázuje a chvíli nedává výkon. V tu chvíli je napětí na vstupu Voc.
Typický příklad takové situace je že v síti dojde ke krátkodobému poklesu napětí např.vlivem zkratu kdesi v síti. Pokud napětí klesne na pár ms pod úroveň kdy měnič udrží synchronizaci, odpojí se a zkouší se přifázovat znova.
Aha, takze tedy pocitat s Voc a teplotou.
Z toho mi vychazi, ze u me nejde udelat zvyseni vykonu, bez predelani toho, co uz na strese je, nebot kdyz to spocitam, zbyva na Voc na druhem stringu 140V. Mppt potrebuje 240V.

Takze jak bylo receno vyse, spise to prekopat na strese a rozdelit rovnomerne.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od josse »

Co je nesrozumitelného?
Rozdělit 18 panelů na 11, ty zapojit do vstupu 1. Koupit 4 nové, spolu s těmi 7mi zapojit do série do druhého vstupu.

Vstupy se nesčítají.

Na amorfy zapomenout!
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od Mojm10 »

josse píše:Co je nesrozumitelného?
Rozdělit 18 panelů na 11, ty zapojit do vstupu 1. Koupit 4 nové, spolu s těmi 7mi zapojit do série do druhého vstupu.

Vstupy se nesčítají.

Na amorfy zapomenout!
Ano, presne toto je jedina moznost. Nechtelo se mi na strechu:).

Vse srozumitelne, vyreseno, diky.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Rozšíření fve o panely - limity měniče

Příspěvek od Quickyprd »

Dobrý den mistři oboru, nechci zakládat nové téma, tak poprosím o radu/upřesnění zde. Mám měnič Fronius Přímo s výkonem 3kW. String 13x275W, panely Suntech. Výkon střídače mě zcela dostačuje ( plánují AC coupling s Victronem 5kVa), kdy přes den je spotřeba malá, baterie se nabíjí...ale to je jiné téma. Chtěl bych využít maximum potenciálu přidáním ještě dvou stejných panelu a využít oba MPPT vstupy. Dle DS je max. PV výkon 4,5kWp a operační napětí 80-800V max. DC dokonce 1000V. Dal bych tedy panely 7 a 8 na vstupy. O Voc nemám vůbec strach (i kdyby byl jen jeden string tak při minus 20st. tak napětí naprázdno bude 750V. Ale proč to tady píšu! Výkon pole by byl 4125Wp...mam se bat o překročení max výkonu FV pole dle DS při velkých mrazech, stejně jako se musí počítat s otevřeným napětím? Děkuji moc.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek