Alternatívne možnosti výroby el.energie

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
bhava
Příspěvky: 119
Registrován: stř lis 14, 2018 1:43 pm
Reputace: 1

Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od bhava »

Ahoj priatelia,

6 rokov mám elektriku z panelov a každú zimu mám problémy, hlavne keď sú krátke dni, je veľmi zamračené alebo hustá hmla - panely o výkone 1,5 KW dávajú takmer O (1-3 W). Nechcem stále používať elektocentrálu kvôli smradu a hluku, a tak som sa chcel spýtať na radu ohladom možností:

1. Malý vodný generátor - do potôčika.
2. Termogenerátor - napr. z tepla z pece, na základe Peltierových článkov, chladenia atd.
3. Manuálna, mechanická výroba, napr. "šlapací bicykel" - resp. nejaký link na dynamo, alebo generátor aspoň 20 W.

Vďaka za tipy a rady.
S pozdravom
B.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od vlkazajac »

Pekné hotové hračičky s výkonom aspoň na svietenie LEDkami sú napr. tu :

https://www.amazon.de/wasserturbine-gen ... +generator

Dá sa s tým pohrať, ale nevieme, aký je ten potôčik...
generátor_.jpg
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od kodl69 »

Nejlepší je asi ta voda, sice se o to musí drobek starat (čistit česla a pod), ale je to nelíp zmáknutý. Napiš jaký máš v zimě průtoky a jakej dokážeš udělat spád. Nějaký info je tady: http://mve.energetika.cz/obsah2.htm autor je můj dlouholetej známej, a dělali jsem spolu kdysi věci od mikro, tj výkon do 10W, kterej nějak dokázal nabíjet autobaterku pro osvětlení společenské místnosti tábora, až po 20kW turbínu do bývalýho vodního mlýna.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
nemecla
Příspěvky: 52
Registrován: úte led 29, 2019 1:40 pm
Reputace: 1

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od nemecla »

Ahoj,
k těm vodním šmejdům asi toto - mrkni na video od vidláka, ten to už zkoušel a docela hezky to komentuje:
https://www.youtube.com/watch?v=xwIULL334i4
O těch termočláncích jsem už něco slyšel, ale nemohu nabídnout žádné zkušenosti ...
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm
Reputace: 43

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od rasto1 »

vlkazajac píše:Pekné hotové hračičky s výkonom aspoň na svietenie LEDkami sú napr. tu :

https://www.amazon.de/wasserturbine-gen ... +generator

Dá sa s tým pohrať, ale nevieme, aký je ten potôčik...
generátor_.jpg
Si robis srandu, take dynamo mam akurát orat v sprche :-)
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od vlkazajac »

Hračička, ako píšem. Vidlák to aj meral sersamom s displejom a vetráčikom, to už je pekne zbytočný balast. Pre ten mobil napriamo, nanajvýš cez primeraný odpor na zrazenie napätia....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od jahodovák »

Nevím ale na tohle zadání nějak nemohu žádnou radu dát,chtělo by to víc údajů,například zda máte akumulátory,jakou kapacitu a kolik energie potřebujete na jeden den aby se dalo něco smysluplné nabídnout,případně alespon nasměrovat na vhodné řešení.To se jistě najde,jen se nedá předpokládat,že bude tak komfortní jak fotovoltaika.Jako generátor se dá použít každý BLDC elektromotor,třeba i nefunkční z elektrokola,u kterého odejdou halovy sondy,nebo téměř jakýkoliv elektromotorek z ventilátoru topení z auta,ty se dají sehnat téměř všude.Jinak si nedovedu představit po zkušenostech s elektrokolem,že by se dalo vyrábět něco šlapáním,jedině snad za předpokladu že jste zdatný sportovec.Vzzkoušel jsem si to na mém elektrokole které má rekuperaci a je vybaven cykloanalistem,který měří i rekuperaci a mohu potvrdit,že po rovině i tech 20 watíků řádně přibrzdí kolo a moc dlouho bych to nevydržel,možná pár minut.A to elektromotor v kole má i jako generátor velmi vysokou účinnost.Hezký podvečer přeji
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
bhava
Příspěvky: 119
Registrován: stř lis 14, 2018 1:43 pm
Reputace: 1

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od bhava »

Ahojte, díky za odpovede. Ano to mám, kúpil som to cez ebay, ale je to slabota.
Potok má v zime prietok 5-10 l /s a spád by bol 1 m viac nie (mení sa podla zrážok, v lete uplne vyschne, ale to je dost slnečného svetla).. neviem co by sa dalo...pekný večer majte sa
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od unicast »

Úplně skvělá videa na toto téma jsou z této série: https://www.youtube.com/watch?v=S6oNxckjEiE
Autor tam vyrábí elektřinu z vody v okapové rouře, experimentuje s tvary turbínek atd.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od vlkazajac »

bhava píše:Ahojte, díky za odpovede. Ano to mám, kúpil som to cez ebay, ale je to slabota.
Potok má v zime prietok 5-10 l /s a spád by bol 1 m viac nie (mení sa podla zrážok, v lete uplne vyschne, ale to je dost slnečného svetla).. neviem co by sa dalo...pekný večer majte sa
Ak by to nezamŕzalo ( až dovtedy ! ) by Bankiho turbína dávala na hriadeli pri prietoku 5 l/s a spáde 1 m neuveriteľných 40 W, čo by nebolo na zahodenie.

Viac info vrátane excelovskej kalkulačky tu :

http://mve.energetika.cz/primotlaketurbiny/banki.htm

Staré témy sa vracajú ako stará láska ))
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od lubomirz »

noooo este keby si dokazal volakde na tom potoku vytvorit vacsi vodopad nez meter, povedzme... dve metre :) z toho kuka tak 1kWh az 1.5kWh denne co uz pre teba moze mat vyznam.

Inak by som sa zameral na to, preco 1.5kWh FVE zostava v zime vyrobi prakticky nulu. Nezistil som kde si umiestneny ale vidim ze na termoclanky a hydro-velkodielo si sa pytal uz pred dvomi rokmi. Takisto je velky problem s tienmi ktore si spominal v inej teme (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=121&t=5399) tych sa rozhodne musis zbavit pretoze pri nevhodnom zapojeni panelov ti jeden jediny dogabe komplet cely string kludne aj ked je jeden jediny panel zatieneny na 10-20% (je tu zopar takych tem a merani, proste sa odpalia dve-tri zbernice v jednom paneli a MPPT je v prdeli). Takze ziadne listy, ziadny sneh, panely musia byt ciste.

9kWp zostava vyrobi v decembri a januari priemerne okolo 160-200kWh energie, v uplne najhorsich mesiacoch za poslednych 10 rokov to bolo furt 90kWh cize 3kWh denne totalne minimum, realne aj 5-7kWh denne. Ty mas 6x mensiu zostavu (pisal si 1.5kWp) takze samozrejme tieto cisla vydelit siestimi - ako si na tom ? Dokazes v zime dat okolo 1kwh denne ? Jasne ze nie vsetky dni, ale proste mnohe dni musia byt take (v zime by si mal dosahovat priemer okolo 1kWh denne, kludne by som povedal aj 1.5kWh denne) ; v lete z 1.5kWp musis vytlacit 5-6kWh denne len tak fikne prakticky kazdy den okrem tych najhorsich a semtam by si mal atakovat 9kWh denne.

V prvom momente by som riesil tiene, nevieme preco su, ci nemozes vyrubat strom / presunut panely atd (mas 5 kusov takze to nie je robota na mesiac). V druhom rade by som riesil napadane listy, nasledne rozmyslal o doplneni panelov - keby si mal 3kWp namiesto nefungujucej 1.5kWp, bola by to pre teba pomoc ? Ake mas dnes energeticke naroky teda kolko spotrebujes energie zvlast v zime, kolko dokazes vyrobit realne a kde mas problemy/limity v systeme ? Co chces dosiahnut, uplnu nezavislost od DistribSiete pripadne zrejme plny ostrov lebo ziadnu DS nemas (spominal si elektrocentralu) ? Ake mas sucasne komponenty systemu, menice, baterie, atd, detailne info... Nedajboze aky mas rozpocet na tuto zabavu ? Mozes do toho pichnut maximalne 150 eur lebo proste viac neni, alebo keby to malo vyznam pustis povedzme aj 1500 eur ?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od kodl69 »

mě ta praktická nula nepřijde divná. Třeba dnes od rána mám z víc než 4kWp míň než 1kWh a to je do prosince ještě hodně daleko... Osobně mám k budování víc než 10kWp monster kvůli zimě dost odpor. Pokud je k dispozici voda, raděj bych se věnoval jí, ekonomicky je to jinde. Už naši předkové raděj stavěli vodní mlýny, než větrný, ty stavěli jenom tam, kde to jinak nešlo, už třeba proto, že průtok vody je víc předpokladatelnej, než kdy fouká vítr, navíc voda se dala zachytit na noc v rybníčku a přes den mlít...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od lubomirz »

suhlasim, s tou vodou je dost roboty atd, ale 10 litrov za sekundu je plny kybel, to je vcelku dost.

V kazdom pripade aj solar si zasluzi trosku lasky, zvlast ked B. v inej teme pisal ze ma problemy s tymi tienmi a listami. To spolahlivo zabije cely solarny system - ma ho doma na streche, takze treba len zobrat rozum do hrsti. Jasne, su take dni ze vyrobis par stoviek Wh ale takych je minimum.

Tak ako som sa pytal, este stale nevieme co je primarnym cielom (dosiahnut plnu samostatnost ?) a kolko je k dispozicii dukátov. Padli aj zavazne technicke otazky... pockame na vyjadrenie. Ten potocik napriklad moze byt dostupny len cez pozemok ineho vlastnika - a ako ho rozkopeme aby sme tahali droty ?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od kodl69 »

pokud budeme počítat 5l/s a 1m, tak jednoduchým výpočtem máme výkon 50W, v kruté realitě, u tak malýho stroje bych odhadl reálnej výkon na svorkách na 20W. Samozřejmě pokud to bude 10l/s a využije se všechno, tak to bude víc než dvakrát tolik. Možná zkusit udělat maličkou bánki, ale v těchhle rozměrech to chce skoro filtr na vstupu, vůle mezi tryskou a rotorem max. 1mm, a pak to česlo s mezerama 5mm jistě nepochytá. Otázka je, jak moc je to na tvým pozemku, není problém udělat "přivaděč" , rychlost by měla být cca 1m/s, tj pro průřez 100cm2 těch 10l/s, to je +- 120mm kanalizační trubka. Pokud by se tím podařilo dostat "čistej" spád na dvojnásobek, zase to bude dvojnásobek elektriky...
Ohledně zamrzání: stačí drobek tepelné izolace, příp. zahrnutí do země 30cm, dokud voda teče, nezamrzne...
Další varinta je improvizovaný náhon, třeba z dřevěných fošinek, případně vyloženej bazénkovou fólií, a vodní kolo http://mve.energetika.cz/vodnikolaHD/korecnikHD.htm kterýmu stačí fakt málo vody, nemá problém s bordelem ve vodě, akorát má malý otáčky, což při průměru 80cm a průtoku 5l/s bude tak 20n/min, což by snad alternátor s permanentními magnety dokázal zpracovat bez převodu, ale tady už moje znalosti končí.
Ješte by byl řešením "belík" s kovovým oběžným kolem tak 20cm průměru, ale tady je špatná účinnost už z pricipu, na druhou stranu je to snad ještě "blbuvzdornější" než to vodní kolo a dosahuje vyšších otáček, protože má malej průměr, rychlost padající vody je stejná...
Pokud bys chtěl vodní kolo fakt veliký, tj s průměrem cca 1.6m pro 1m spádu, tak by muselo být s vnitřním nátokem, ale zase by se točilo o to pomalej, takže bez převodu marný. tady je něco obrázů i informací, dotyčnej taky čerpal z původního zdroje mve.malavoda.cz, a má tam i něco o pomaluběžným alternátoru...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od jahodovák »

Vknize od Viktora Schaubergera Tajuplná a léčivá síla vody popisuje trochu jiný způsob využití vody na výrobu elektřiny a píše se tam,že jeho princip používa nejen váhu vody ale i zůžením prostoru a tím rychlost a tím mnohem většího výkonu než je běžné u normálních řešení.Jelikož je to jen popsáno úplně jsem to nepochopil ale jistě na netu o tom někde snad toho bude víc,to jen takový nástřl pro experimentátory,já naneštěstí žádný použitelný tok v blízkosti nemám abych se po tom pídil dál..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od kodl69 »

Že by perpetum mobile? Rychlost vody využívají třeba kola na spodní vodu. Ale prostě kde ta energie není, tak není...
Zajímavou varinatou pomaluběžnýho alternátoru je pole mě motor z elektrokola, čím větší průměr, tím lepší... Při mejch pokusech se šlapáním do motoru jako generátoru jsem dokázal při nějakejch 100m/min z motoru dostat 200W při 25V.
Další zajímavej zdroj jsou bldc motory v pračkách, ketrý točí přímo bubnem, ale na smetišti se zatím moc nevyskytují...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od Vitek »

jahodovák píše:Vknize od Viktora Schaubergera Tajuplná a léčivá síla vody popisuje trochu jiný způsob využití vody na výrobu elektřiny a píše se tam,že jeho princip používa nejen váhu vody ale i zůžením prostoru a tím rychlost a tím mnohem většího výkonu než je běžné u normálních řešení.Jelikož je to jen popsáno úplně jsem to nepochopil ale jistě na netu o tom někde snad toho bude víc,to jen takový nástřl pro experimentátory,já naneštěstí žádný použitelný tok v blízkosti nemám abych se po tom pídil dál..
Ahoj to je blbost. Jedine co se tusim zmeni je potencialni na kinetickou. Zakon zachovani energie musi dat vzdy rovnovahu. Nelze aby se najednou kdesi vzala tu se vzala volna energie. Blbost. Co je nutne u navrzeni turbiny je prumerny rocni a nebo aspon sezonni prutok pak prevyseni. No a pak dulezita vec je cistota vody. Ale jak psali ostatni. Nejlepsi bude malej banki a nebo vodni kolo. I pres mizivou ucinnost doaah es stavu kdy elektrarne prechroupe blato listi vetcicky. Zkus ti u reverzniho francise s naklapeckma lopatkama...
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od jahodovák »

Vitek píše:
jahodovák píše:Vknize od Viktora Schaubergera Tajuplná a léčivá síla vody popisuje trochu jiný způsob využití vody na výrobu elektřiny a píše se tam,že jeho princip používa nejen váhu vody ale i zůžením prostoru a tím rychlost a tím mnohem většího výkonu než je běžné u normálních řešení.Jelikož je to jen popsáno úplně jsem to nepochopil ale jistě na netu o tom někde snad toho bude víc,to jen takový nástřl pro experimentátory,já naneštěstí žádný použitelný tok v blízkosti nemám abych se po tom pídil dál..
Ahoj to je blbost. Jedine co se tusim zmeni je potencialni na kinetickou. Zakon zachovani energie musi dat vzdy rovnovahu. Nelze aby se najednou kdesi vzala tu se vzala volna energie. Blbost. Co je nutne u navrzeni turbiny je prumerny rocni a nebo aspon sezonni prutok pak prevyseni. No a pak dulezita vec je cistota vody. Ale jak psali ostatni. Nejlepsi bude malej banki a nebo vodni kolo. I pres mizivou ucinnost doaah es stavu kdy elektrarne prechroupe blato listi vetcicky. Zkus ti u reverzniho francise s naklapeckma lopatkama...
Doporučuji každému,koho zajímá co je možné a co nemožné si tu knihu přečíst a poté změní názor na věci,ne vše je tak,jak nám to rádoby vědci na základě toho co znají předkládají.Daleko více neznají ba ani nemají tušení jak je to doopravdy.Samozřejmě mnohého od čtení odradí velikost té knihy,zvlášt v dnešní době,kdy málokdo čte návody a pak je udiven,že to nechodí.Ono většina lidí hledá způsob jak to nebude chodit,než aby bádala aby to šlo.Pomalu se ale blíží doba,kdy bez znalostí se neobejdeme,samozřejmě tím nemyslím současnou pavědu,která nám je předkládána.Nakonec většina ani nevěří že za svůj osud si mohou jen a jen sami a nikdo jiný.Ono je pro mnohé daleko lepší mít nějakého viníka než se pořádně zamyslet co k danému stavu vedlo,každý má možnost volby a může říkat co chce ale je to tak......ale je na každém co si myslí,jen to není směrodatné a potom se diví,pokud člověk zná zákonitosti,může i znát výsledek svého snažení.Problém ale nastává v tom,že teprve hledáním a bádáním se většina může dopracovat k výsledkům,protože aby to nebylo tak jednoduché jsou předkládány i blbosti aby byl člověk sveden z cesty a mnozí radši volí snadnou cestu a pak se diví co se to děje,přeji hodně štěstí a hlavně zdraví v této zajímavé době,která se prý už nikdy opakovat nebude a je jen na nás jak dopadneme ač nemáme moc možností to v tomto stádiu i pochopit,natož řídit....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od jahodovák »

Kdo má chut si snížit spotřebu svého auta může zkusit věcičku na odkazu,který sem dám,mě to snížilo spotřebu jen nepatrně ale motor se začal chovat jak po generálce,je to velice jednoduché,leč pro mnohé i nepchopitelné...http://energieupramene.blogspot.com/201 ... obilu.html
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Alternatívne možnosti výroby el.energie

Příspěvek od ikovlabs »

No tak pokud ani vedec nevi a dokonce netusi tak to uz je vazne...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek