Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Měniče Studer
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od MareC3k »

Preto mam studery 3 a od marca do novembra vypnuty hlavny istic.... nieje dovod pricucavat.
Problemy nastanu az v zime, kedy to bez DS proste nejde a niekolko stoviek kwh si z DS musim kupit
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od vlkazajac »

No veď práve - to si nevieš zmanažovať spotrebu v zime, keď máš 30 ( slovom tridsať ) kWh v batérii ?

A olovo v zálohe....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od luge »

MareC3k píše:Preto mam studery 3 a od marca do novembra vypnuty hlavny istic.... nieje dovod pricucavat.
Problemy nastanu az v zime, kedy to bez DS proste nejde a niekolko stoviek kwh si z DS musim kupit
Studer 3X.Velmi spravne rozhodnutie v tvojom systeme pri tom pocte panelov a kapacite baterii.Urcite nebudes lutovat.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od MareC3k »

Lahko sa to hovori, ale nezijem sam na opustenej chate, kde by mi 30kwh vydrzalo aj bez slnka a panelov cely mesiac. Realne potrebujem aspon 15kWh denne inac som v deficite, takze v zime po par dnoch bez slnka som odkazany na DS.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od vlkazajac »

No veď tomu tak aj rozumiem. Ak máš v decembri z panelov v priemere len nejakých 10 kWh denne, tak márne čakáš na dobitie batérie. Deň za dňom nič nepricucávaš, radšej dva pricucávače vypneš.

Hlavne, že si rozumieš a baví Ťa to. Prepáč mi môj negativizmus, si kráľ vo svojom kráľovstve :sm35:
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
oscar
Příspěvky: 96
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od oscar »

vlkazajac píše: Aj učeň z prváku by túto funkciu vedel vyriešiť riadeným pripojením nabíjačky za 25 EUR.
vies to rozvinut naco presne myslis?
vlkazajac píše: Predsa, ak mám napríklad 4 kWp a k tomu primeraný menič 4 kW a lítiové batérie povedzme 10 kWh, dosiahol som určitý level komfortu, kde mi môže bežať jeden silný spotrebič a k tomu všetok domáci balast na pozadí. Ak som trochu normálny, tak nebudem pripájať dva silné spotrebiče v súbehu, lebo - ak tam mám už priplatený pricucávač Studer - všetko pricucnuté zase platím.
Že je to málo komfortné ? Nech sa páči, posilním menič aj batérie. Ale nie druhý a tretí Studer !!!
Obmedzovat na 4kW odber vies ked si sam v domacnosti, presne ako pises, pustis jeden silny spotrebic (ten, co prave robis). Zmeni to situaciu ked mas zenu/manzelku doma, oni su multitaskingovy, vcera sa stalo to, ze pekne som pockal doobeda nech spravi so zi zmysli a popritom sa pekne nabijala baterka, poobede ked uz akoze ziadny velky spotrebic nesiel a bol nevyuzity vykon z FVE, tak som pichol nabijania auta 10A, pekne to bolo dohromady okolo tych 3.4kw (standardby vykon menica). O pol hodku nato idem okolo menica a strasne hucia ventilatory a toto ma cakal - boli pustene naraz rura (kvaskovy chlieb), a mycka (po fajn obede treba aj umyt ried) a zacala vysavat (upratovanie) - co s tym? Nastastie pracka isla doobeda, ten by uz asi zchodil aj vstupny istic :)
Sice by som mohol povedat manzelke, ze 4kW!!!! vid 3 rocny papier na stene ked sme zili sebestacne, ale preco by som to robil? Chlieb vecer bol super, obed tiez, aj upratat treba, a ani jeden sa mi nechce robyt namiesto nej, aby sa to robilo seriovo. Akurat to auto nabijanie musim uz konecne spravit smart, nech ta spicka nieje +19A ale len 9A z DC
vlkazajac píše: Chápem, že Hi-Tech chlapcov čo sa hrajú uspokojuje. Ale zjavne zabudli využívať komfort, ktorý im nástup lítia dopraje.
vies to rozvinut naco presne myslis?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od vlkazajac »

"vlkazajac píše:
Aj učeň z prváku by túto funkciu vedel vyriešiť riadeným pripojením nabíjačky za 25 EUR.

vies to rozvinut naco presne myslis?"

V systéme dá buď nízke napätie batérie alebo nízke SOC povel k pripojeniu podpory zo siete. To čo má Studer ako prisávanie, je možné urobiť aj pripojením nabíjačky. Pravda je, že na 48 V sa hľadá nabíjačka ťažšie.

Na to ostatné môžem odpovedať jednoducho - môžeme sa prikryť len takou perinou, akú máme. Ak máš 8 kWh lítia a počítaš aj s príspevkom energie z 2,5 kWp panelov, nevydá to na súbeh viac ako dvoch žrútov. So šťastím alebo s určitým organizačným príspevkom aj troch.
Ak má napr. MareC3k 30 kWh v lítiu, môže pripojiť 6 aj viac žrútov naraz, jediná úloha potom je rešpektovať SOC a nič iné nerieši.

"vlkazajac píše:
Chápem, že Hi-Tech chlapcov čo sa hrajú uspokojuje. Ale zjavne zabudli využívať komfort, ktorý im nástup lítia dopraje.

vies to rozvinut naco presne myslis?"

Olovo Ťa núti usilovať sa o plné nabitie batérií každý deň a to dosť obmedzuje využívanie energie. Pri lítiu máš jedinú starosť - nesmieš podliezť SOC resp. spodné napätie. Vždy máš k dispozícii "vatu" podľa okamžitého stavu nabitia, ktorú môžeš využiť od - do ....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od mgx »

Pridal som video na upgrade FW moxa (len verzia 5110) + nahratie konfigu pre xcom-lan

https://youtu.be/tF6yk0caz80
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od mgx »

Doplnam riesenie problemu:

Ak sa vam XCOM-LAN/Moxa nepripaja k studer portalu (aj po pregenerovani UID), tak si skontrolujte, ci v menu Monitor->Line-> v sekcii IP1 svieti adresa s IP (napr.20.x.x.x) pozri screenshot.

Ak nie, treba:

- upgradnut FW MOXA (vid video)
- nahrat config moxa pre studer. Nestaci len opisat obrazky, pretoze niektore nastavenia su len v konfigu. kompletny konfig mate na prvom prispevku.

Po ukonceni akcie treba MOXU restartnut. portal by sa mal rozbehnut. Prvy znak ze ste na dobrej ceste je, ze v stlpci IP1 sa namiesto CONNECTING objavi IP adresa.
Přílohy
moxa_config.jpg
dave
Příspěvky: 67
Registrován: stř úno 22, 2017 4:29 pm

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od dave »

@mgx dik za navod

[Basic Settings]
Server Name=Xcom-LAN
Time Zone=0
Time Zone index=0
Date_Year=100
Date_Month=11
Date_Day=30
Time_Hour=1
Time_Minute=16
Time_Second=57
Time_Milliseconds=0
Time Server=192.168.50.10
Console Enabled=1


Console Enabled=11 ked to zmenis na tento parameter zda sa ze to aktivuje aj telnet. (porovnaval som config)

U toho Time Server=192.168.50.10 , ma sa tam menit IP na nejaky timeserver na nete alebo sa to v podstate nepouziva?

dik
ferrys
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 15, 2019 12:39 pm

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od ferrys »

neumite nekdo stvorit GP0_0000.STU z GIUD ? diky moc
E2A, Studer 3xXTH 6000, 19kWp EXE Triton, 36kWh Pylontech
bol-St
Příspěvky: 305
Registrován: čtv bře 20, 2014 7:20 am
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9375
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlučínsko

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od bol-St »

Včera jsem připojoval kolegovi FVE s 2 XTM a Pylontechy na portál Studer. Nejprve jsem celý systém aktualizoval na R 684. Dá se říci, že to proběhlo jak mělo a za pár minut byla FVE připojená. Moxu už jsem měl připravenou doma a kartu do Xcom-232i také. Na portálu se FVE také ihned zobrazila, ale začala pak psát neustály reset Xcom-232i:
Radim LAN.jpg
Poradí někdo v čem je problém ?
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od mgx »

Takto sa spravaju menice zo secondsolu, kde nebol urobeny factory reset. Niekto kto pouzival RCC02/menice aktivoval watchdog, ktory ti resetuje zbernicu.

Staci resetovat vsetko do tovarenskeho nastavenia (pozor, watchdog je OEM parameter, takze idealne cez scom utilitu) askontrolovat nasledovne

{5072} Xcom Portal watchdog activation = Automatic

{5113} Delay before Xcom Portal watchdog forces reconnection 5min -> 15min

{5119} Device identification (LEDs) with the SCOM address = 0

{5095} Enable SCOM watchdog Yes -> NO

{5096} SCOM watchdog delay before reset of Xcom-232i 10 -> 120sec

{5103} Activation of the watchdog hardware (deactivation restarts the Xcom-232i) Yes -> NO
bol-St
Příspěvky: 305
Registrován: čtv bře 20, 2014 7:20 am
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9375
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlučínsko

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od bol-St »

Děkuji za rychlou reakci a nakopnutí správným směrem, podívám se na to.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od mgx »

postup ako na to som tu ja aj danop viackrat pisali, staci najst...
trezvii
Příspěvky: 19
Registrován: úte lis 10, 2020 1:50 pm

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od trezvii »

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli už někdo používá openstuder (openstuder.io) přes Raspberry ? Jestli má cenu přejít z Cloudu ? Děkuji
2,7kwp JVV + 2,7kwp JJZ. Studer XTM4000-48, 2x VT-80, RCC. LiFePO 120Ah 16ks.
JeffersM
Příspěvky: 6
Registrován: čtv čer 15, 2023 6:07 pm
Lokalita: Alcobaça Portugal
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8200
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od JeffersM »

trezvii píše:Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli už někdo používá openstuder (openstuder.io) přes Raspberry ? Jestli má cenu přejít z Cloudu ? Děkuji
V repozitáři Github je implementace protokolu Xcom pro Xcom232i i Xcom-LAN. Vyzkouším to. https://github.com/zocker-160/xcom-protocol
FíraD
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od FíraD »

Funguje vám Studer portál?
Mě už od 28.8. nefunguje aplikace v mobilu, včera jsem se přihlásil z pc, a taky nic.
Připojení by mělo být ok.
Jde mi o to kde hledat problém.
Díky
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od Frenky »

FíraD píše:Funguje vám Studer portál?
Mě už od 28.8. nefunguje aplikace v mobilu, včera jsem se přihlásil z pc, a taky nic.
Připojení by mělo být ok.
Jde mi o to kde hledat problém.
Díky
Ahoj, mě "zatím" funguje
StuderPortal.odg
Portal
(149.09 KiB) Staženo 41 x
Frenky
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
FíraD
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: Studer Online - Xcom232i + Ethernet

Příspěvek od FíraD »

Mě se bohužel pořád nedaří. RCC píše že server je připojen. Bohužel ale tak není. Zkoušel jsem podle návodu najít problém, ale bohužel jsem nepochodil.
Ping z Moxi je ok. Ověřeno přes PuTTY .
Vyměnil jsem kabel mezi moxou a 232i, nic.
Zkoušel jsem přepojit i komunikační kabely, vytvořil jsem nové GUID do studer portálu.
Zkoušel jsem i druhé 232i. Výsledek stejný.
Poslední pokus bylo vše resetovat a znovu nastavit.
Při nastavení Moxi jsem našel nesrovnalost.
V položce Operation Settings nesedí položka Conection control. Při porovnání s návodem na první stránce.
Jsem v tomto úplný laik. Podle návodu to nějak splacam, ale docela mě to dává zabrat.
Prosím o radu zkušenějších, kde by mohl být problém.
Děkuji.
Jinak za chvíli odjíždím na noční, případné další pokusy budou následovat zítra.
Přílohy
Screenshot_20230907-203413.png

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek