MPPS regulátor pro napájení boileru z FV (PE 2020/9)

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Odpovědět
pasta
Příspěvky: 54
Registrován: pon úno 23, 2015 9:24 pm
Reputace: 4

MPPS regulátor pro napájení boileru z FV (PE 2020/9)

Příspěvek od pasta »

V PE 2020/9 dnes vyšel článek "MPPS regulátor pro napájení boileru z FV". Dávám to sem jako inspiraci. Stručné shrnutí parametrů:

vst. napětí: 60-430V
vst. proud: 16A
AC výstup: most, budiče IR2108, IGBT 4xIRG4PC50S, potlačení rušení pomocí vyšších R do gatů IGBT v LO,
DC výstup: IGBT IRG4PCS50S, soft start pomocí MCU a IRG4BC30F,

MCU je naprogramován tak aby vždy hledal maximální výkon(MPPS - Maximum Power Point Searching).

MCU umožňuje 4 režimy, z nichž je pro nás nejzajímavější asi ten s primárním DC výstupem a sekundárním AC ohřevem vody.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: MPPS regulátor pro napájení boileru z FV (PE 2020/9)

Příspěvek od Plazivec »

PE je Penthouse Events?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPS regulátor pro napájení boileru z FV (PE 2020/9)

Příspěvek od kodl69 »

snad praktická elektronika, to neznáš? Původně modrý amatérský rádio.
P.S. co kdybys aspoň dal sken schématu do SZ těm, co by to chtěli zhodnotit, třeba mě?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPS regulátor pro napájení boileru z FV (PE 2020/9)

Příspěvek od kodl69 »

Díky informátorovi jsem měl možnost si článek přečíst, a můžu říct, že pan Budínský má regulátor zase trochu jinak, než bych čekal... Co je stejný, tak oba regulátory mají MPPS, u Sitonu ještě v mezičase doplněno MPPT, oba obsahují kapacitu pro uložení energie mezi pulsy a H můstek pro vytvoření AC trapézu na výstupu, oba jsou řízeny procesorem.
Rozdíly oproti Sitonu jsou podle mě v několika věcech, pro někoho podstatných, pro někoho nepodstatných:
1.) napájení procesoru a spol Budínský lineárním stabilizátorem přímo z panelů, tj one box řešení - Siton z adaptéru z DS, v mé variantě instalace napájím adaptér přímo z panelů, takže výsledek prakticky stejný...
2.) Budínského regulátor nikde neměří proud z panelů, ale vypočte si jej, podle zadaného příkonu boileru, napětí a střídy. V některých případech limitující pro použití regulátoru, např při přepínání dvou rozdílných boilerů a pod. Netuším, jak regulátor řeší to, že se mění odpor topného tělesa boileru při zahřátí. Mě osobně se víc líbí měření proudu přímo, ale zase ACS712 v Sitonu neoplývá přesností a oblbne jej případné elektromagnetické pole v okolí.
3.) IGBT tranzistory schválně "naměko" spínané, kvůli omezení rušení, ostatně i v Sitonu nejsou mosfety spínány nějak tvrdě. Jak by obě zařízení dopadly na měření EMC si nteroufám předjímat. Podle mě bude Siton míň topit při provozu na plný výkon, ale asi by to chtělo srovnání kus vedle kusu, rozdíly nebudou extra velké.
4.) U Budínského krom LED žádná informace o tom, co se zrovna děje, v tomhle je Siton uplně jinde s displejem a možným logováním na internet a pod...
5.) 120Hz Budínský vs 50Hz Siton - ohledně využití kapacity kondenzátorů je lepší vyšší kmitočet, ale zase 50Hz je standart a v Sitonu je drobek vyšší kapacita kondenzátorů (1G/1.5G). Stejně si myslím, že pokud nejsou použity speciální typy pro velké proudy (ripple current), tak nevydrží dlouho.
6.) u Budínského možnost připojení dalšího regulátoru, variabilita priorit - třeba Axpert VM a pod. U sitonu je tohle částečně možné, při paralelním spojení a oddělení diodami, s tím, že se siton vypne pomocí "suchého kontaktu" ovládaného regulátorem nabíjení (vyzkoušeno), tohle je drobek čistší řešení, ale na druhou stranu 1G kondenzátor u Budínského bude ovlivňovat vyhledání MPPT bodu připojeného regulátoru nabíjení.
7.) různě řešené ochrany proti přetížení a nadproudu, Siton měří proud a při přetížení vypne, Budínský kontroluje výstupní napětí, čímž kontoluje případný zkrat. Ani jedno z řešení podle mě není dokonale zkratuvzdorné, protože reaguje poměrně pomalu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Xixan
Příspěvky: 117
Registrován: pát čer 05, 2020 7:09 am
Reputace: 4

Re: MPPS regulátor pro napájení boileru z FV (PE 2020/9)

Příspěvek od Xixan »

Ahoj neviete pls ako sa bude spravat zapojenie s bel mpps regulatorom ked ho pripojim medzi panely a axperta s vysokonapatovym vstupom. A zadam na bel regulatore ako prioritu vystup dc(cize napojenie HV mppt vstupu menica) cize az ked sa odpoji axpert sa pripoji bojler. Lenze axpert sa asi nikdy neodpoji ked bude pripojeny napr.uz len ruter alebo hodiny na mikrovlnke nie? A samozrejme nastavenie v axpertovi je odoberat z panelov - potom baterie - az potom ds :)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek