Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od MareC3k »

Ak tam ma klimu tak v pohode ;)
Ja mam 2x axpert a 3x studer v garazi a cez leto vzdy vecer otvaram okna aby sa cez noc vychladila. Cez den sa dokaze pod stropom nahriat aj na 28C
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
oscar
Příspěvky: 96
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am
Reputace: 20

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

Uvari - myslis s tym ze tam v lete bude vysoka teplota? alebo ze ohen?

Baterka dnes tam ma 26 stupnov (inde v dome 24), pred tyzdnom tam bol aj 28.8 - otocil som prud vzduchu z rekuper a teraz netaha teply vzduch, ale fuka studeny do TZB.
Zainvestoval som do VT-40 aj preto, aby tam pribudlo malo tepla pocas leta (efektivnost 97-99%) - nech tam je 5kwp * (100-98%) = 100w tepla pribudne povedzme 6 hodin denne (6*5=30kwh vyroba) = 600wh/24h.
XTM 4000-48 ma 96%, ked spalim cez neho 20kwh*0.04=800wh/24h (viac zatial nemam kde)
baterka nech ma 99%*15kwh=150wh/24h * 2 (nabijanie/vybijanie)
dohromady: 600+800+150+150= 1700wh/24h tepla mam niak odviest z FVE z TZB, co uz nie je strasne nerealne cislo.

Ked nebude stacit co mam teraz (napr. teplota vyskoci nad 30 stupnov v TZB) tak viem tam spravit:
A) v lete cez bojler s TC fukam do domu chladnejsi vzduch bez rekuperacie tepla (stojaci rotacny vymennik), zohrievam vodu akurat ked najviac pecie slnko, tak bude aj prirodzene viac studeneho vzduchu (aj) do TZB
B) ked nestaci cez klasicke rekuper rozvody, viem spravit "skratku" a fukat este viac studensieho vzduchu do TZB (prerezanie rury, T-kus, elektricka klapka, termostat) - s tym vsak uz spravim pretlak (minimalne) v TZB
C) priame odsavanie cez "Odvod bez rekuperacie" na Komfovent R 400 V - s tym vsak uz spravim podtlak (minimalne) v TZB
D) ked ani to nestaci, mam pripraveny "T-kus" na vodu, t.j. viem tam dat voda/vzduch vymennik na extra chladenie TZB
E) klimu sa da tiez, no ked uz mam to stropove chladenie co uchladi barak cisto nocnym polievanim zahrady v lete, tak sa mi to zdalo trapne to tam este vopchat...

Plyn nie je, od jari do jesene zas neide kurenie (alebo len trosku v noci), t.j. kopec dnes zaizolovanych rur nebude kurit.

Ohen? Snazil som tam dat predimenzovane kable, poistky, vsetok ochrany aby kvoli FVE nevznikol ohen podla odporucani tuna na fore. Ked predsalen vznikne, je tak kopec plechu, rur, kablov, a teoreticky malo vzduchu (cca5m3), t.j. co tam vie sa chytit je akurat plasty na XTM, izolacia kablov, rur a dvere (tam este mozem nalepit napr. ALU foliu z vnutra).
Nestaci jedna gula (skoro) nad FVE? Mozem dat druhy, alebo vysiaci nad stred TZB mozno by bol este lepsi...

Alternativne priestory:
- nezaizolovana pivnica pre zeleninu - velka vlhkost
- gardrob - sice viac miesta, no vela krabic, saty a kopec horlaveho materialu
- buduci garaz - v zime cca 5 stupnov pre baterku, t.j. de-facto vypnute FVE 2-3mesiace
- niekde na stene na chodbe (rozvod?)

Ked som pocul, ze niekto ma 2x XTM v uzatvorenej satnikovej skrine de/facto bez vetrania a v pohode fici, tak mi toto zdalo ako celkom OK.

Ale ked mate napady ako to spravit este bezpecnejsie, rad sa priucim a dorobim...

Dalsia moznost je AllInOne riesenie co navrhoval aj Youda, jedna skatula, malo kablov a idealne bez baterky - ale nato treba okrem panelov vsetko zachodit/vymenit, bude generovat ovela viac tepla a menej elektriky z FVE vyuzijem...
oscar
Příspěvky: 96
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am
Reputace: 20

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

ozaj, ma niekto tepelnu ochranu na FVE, ze napr. odpoji vsetky spotrebice/prepne na DS ked vstupne teplota vzduchu nad povedzme 35stupnov?
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od mati »

To jsou problémy - a teď si představte , že mám na baterkách teplotu 3,5st Celsia.
Bych Vám tedy trochu chladu zapůjčil!
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od marsal64 »

oscar píše:ozaj, ma niekto tepelnu ochranu na FVE, ze napr. odpoji vsetky spotrebice/prepne na DS ked vstupne teplota vzduchu nad povedzme 35stupnov?
Řeším v rámci BMS
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od mati »

mati píše:To jsou problémy - a teď si představte , že mám na baterkách teplotu 3,5st Celsia.
Bych Vám tedy trochu chladu zapůjčil!
Anebo ještě jinak : pokud někdo se začnete zabývat vypínáním-odpínaním zařízení FVE , chtělo by to aby se podobně jako z důvodu vysokých teplot ( na to ale myslím stačí důkladně větrat ) automaticky vypínalo-odpínalo i při nízkých teplotách - což by jistě ocenili majitelé LiFePo , kteří by neměli nabíjet své miláčky "pod 5st.C ".
Část mého zařízení , co je od Victrona to snad i umí , ale ten zbytek ( Axpert a EP Solar ).

Jasný pro mne cesta jednoduchá - vyzkoušet Victrona a pokud funguje systém odstavu , tak cizí vyházet - to ale nechci slyšet..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od marsal64 »

mati píše: aby se podobně jako z důvodu vysokých teplot ( na to ale myslím stačí důkladně větrat ) automaticky vypínalo-odpínalo i při nízkých teplotách
Řeší se přece také běžně pomocí BMS s teploměrem na baterkách ;-).
oscar
Příspěvky: 96
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am
Reputace: 20

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

To su baterky, ale oni nereaguju teplotne tak skoro na teplotu vzduchu okolo regulatora/menica... Ci?
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od marsal64 »

oscar píše:To su baterky, ale oni nereaguju teplotne tak skoro na teplotu vzduchu okolo regulatora/menica... Ci?
Budiž, ale o teplotu baterek jde ale především, mám termistor z BMS zastrčený do mezírky v packu.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od mati »

marsal64 píše:
mati píše: aby se podobně jako z důvodu vysokých teplot ( na to ale myslím stačí důkladně větrat ) automaticky vypínalo-odpínalo i při nízkých teplotách
Řeší se přece také běžně pomocí BMS s teploměrem na baterkách ;-).
Zatím nevím , neznám asi jsem ještě neviděl BMSku s instalovaným teploměrem pro baterie - nechám se poučit..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od marsal64 »

mati píše:Zatím nevím , neznám asi jsem ještě neviděl BMSku s instalovaným teploměrem pro baterie - nechám se poučit..
Já jsem šel do https://www.aliexpress.com/item/4000922225759.html, která teploměr má a možnost vypínat jak nabíjení tak vybíjení mimo zadané teplotní meze. Zatím neprošla reálným provozem, už jsem tu sliboval, že časem napíšu, jak se osvědčila.
oscar
Příspěvky: 96
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am
Reputace: 20

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

celkom zaujimavy koniec februara....
Přílohy
februar.png
oscar
Příspěvky: 96
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am
Reputace: 20

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

Ahojte,
dorazila mi zaujímavá súkromná sprava, tak skúsim semok napísať moje krátkodobé skúsenosti, snáď to pomôže aj iným…
Moje vymysli na začiatku – a ako ich vidím dnes:
  • Stačí menej baterky (veď je najdrahší), Studer mi vyrieši preťaženie baterky pri nabíjaní/vybíjaní – no NEVYRIESI, ani on, medzi tisíce parametrov keď budeš mat aj BSP, aj VT-xx, cely Studer ekosystém, aj tak máš smolu, bude ničiť najdrahší komponent v systéme
  • fičúrska pricucávanie/boost - super vec, keď máš jediný studer a výkon 4kw na jednu domácnosť tak to proste nestačí a využiješ to desiatky krát denne, ale ako náhle budeš mat dve, alebo inak výkon 8kw stratí zmysel a využiješ to týždenne raz (keď vôbec – ja za posledný mesiac raz, keď som to testoval, inak nebolo treba).
  • využijem virtuálnu baterku a ušetrím – vid môj graf za posledný mesiac, chýbalo mi 13kWh, čo je aj pri cene 0.15eur/kWh = 2euro/mesiac, v marci a z toho dostaneš späť 1euro a vybavovačky stoja 200Euro+ - a toto spravil navýšenie baterky z 8kWh --> 18kWh (a nie že mam 2x Xtender+Axperta), čo ja spravím s nadbytočnou energiou v lete, keď už v marci som skoro sebestačný? Načo dať viac ako 5kWp panelov? Vďaka home office už teraz zapínam ohrievač v izbe a spálim prebytok 4-6kwh denne na kúrenie domu lebo mi je ľúto nechať na streche keď celý deň svieti slnko
  • All-In-One vs. komponenty zvlášť – zas o toľko to nie je lepšie (veď aj Studer ide týmto smerom), a budeš mat hromadu káblov, poistiek, odpojovačov, chráničiek,… čo tiež nie je lacná záležitosť a treba nato čas na zapojenie aj priestor na zavesenie (odhad 150Eur+)
  • 2 fázy (2x4kw) vs. 1 fáza (8kw) pri 3x25A poistke na vstupe domu – sám som neveril, ale 1 fáza a 8kw je stále OK, aj keď je to 8000/230=35A voči 25A poistke, prečo? Lebo …
  • [list]
  • o Ja som stále opatrný, tak mám polovicu indukčnej varnej dosky natrvalo na sieti + manželka používa dve platne na FVE a len málokedy potrebuje tretiu a to je na DS (ale grafy tvrdia, že môžem v pohode aj to pripojiť a/alebo obmedzit vykon samotnej indukcie)
  • Ten koeficient súčasnosti je sranda, ale hocijak rátaš/rozdelíš veci/prekábluješ, tak 2x4kw na dvoch fázach bude vždy menej ako 8kw na jednej fáze, lebo niečo tu “druhú” preťaží a ta “prvá” bude flákať.
  • väčšia baterka znamená aj väčšiu rezervu a môžeš si dovoliť “pricucávat” z baterky aj keď treba veľký výkon a “doplniť” výkon z DS na pár minút, no nikdy to nie je viac ako 30 minút čo je len 4kWh (t.j. 20% pri 20kwh baterke).
[*]Pocit lacného studena – Ono to nie je až také lacné, lebo síce sa da teraz ušetriť veľa voči cenníkovej cene, ale aj tá stojí dnes 690+138(DPH)+110(doprava)=938Euro (bez záruky) – viem, môžeš kúpiť na firmu, viac kusov, ísť preto osobne a môže byt lacnejší, ale aj tak je to už teraz drahšie ako Axpert King (880Euro) a ešte k tomu potrebuješ:[/*]
  • RCCza 169+10+postovne - bez toho nič nenastavíš
  • MOXA NPORT+ RS-232 kábel, napájací zdroj, poštovne aby si vedel byt online (cca 30Euro+)
  • BSP+ poštovné (cca 250Euro) – síce nemusíš, ale nevieš bez neho SOC a pri LIFEPO4 netušíš či máš v baterke ešte 20% alebo 80%
  • VT-40 (VT-65, VT-80) 400-830Euro
  • Celkovo toto stoji s porovnateľnými parametrami: 3107 Euro
  • stále máš Xtender bez záruky, je problém tie nové komponenty zohnať, nakonfigurovať celé je umenie a môžeš celé ešte sťažiť cez Fangpusun
[/list]
Tak keď mám 3107Euro (skôr či neskôr bude treba na 4kW Studer), tak prečo by som mal kúpiť to a nie 1x Axperta(880), ďalší 10kWh baterku (1840), balancer(67), ušetrím na kabeláži 150+ a zostane mi na poštovné a iné hračky 470Euro (alebo som na nule, lebo som kúpil len VT-40) ?
Moje pokusy potvrdzujú pravidlo čo skúsenejší hovorili aj mne (ani ja som to nevedel spraviť inak), maj baterku 3x-4x viac v kWh než máš zvyšok v kW(p) aj keď datasheety bateriek sľubujú horné/dolné. Proste sú aj iné parametre kde to takto vychádza a treba s tým zmieriť a ani Tebe to nevydá pri 1x - 1.5x baterke a predimenzovaní panelov, stále bude menej svietiť slnko než je tma alebo zamračene keď použiješ baterku a DS a pricucávanie je len “medzi riešenie” a ani Studer Vám nevyrieši všetky problémy ktoré spôsobíte sám-sebe zlou dimenziou baterky/systému.
Přílohy
marec.png
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od DanoP »

Pridam moj pohlad, presiel som si cestu Axpert (PIP4048MS) - > Studer, Axpert teraz lezi v regali. Ak je clovek sikovny, nie vsetko musi byt studer, napr. MPPT pouzivam Victron klony od Fagpusun, a co sa tyka vytaznosti panelov je to nebe a dudy v porovnani s MPPT v Axperte. Dalsia vec je vlastna spotreba, Axpert cca 55W versus 14W Studer (bezi 1 XTM, druhe moze spat), podobne MPPT ma vlastnu spotrebu radovo mA, na rozdiel od MPPT v Axperte. Oosielanie udajov na portal studer nepouzivam, mam vlastne riesesenie zalozene na komunikacii cez XCom. Lokalne bezim na Orange PI a udaje si preposielam na web. Pretazovanie baterky? Co to je, mam LiFe baterky (32x 100Ah) povodne urcene do pohonov, moje rozsahy napati aj prudov im pripadaju ako hladkanie. Z hladiska vykrytia, zamracenych dni vsak kapacitu clovek neoklame, nastastie ceny baterii dost klesli (alebo stupli ostane ceny?), takze uz pridanie dalsich 5kWh (16x100Ah) nie je az taka investicia.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm
Reputace: 43

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od rasto1 »

DanoP píše:Pridam moj pohlad, presiel som si cestu Axpert (PIP4048MS) - > Studer, Axpert teraz lezi v regali. Ak je clovek sikovny, nie vsetko musi byt studer, napr. MPPT pouzivam Victron klony od Fagpusun, a co sa tyka vytaznosti panelov je to nebe a dudy v porovnani s MPPT v Axperte. Dalsia vec je vlastna spotreba, Axpert cca 55W versus 14W Studer (bezi 1 XTM, druhe moze spat), podobne MPPT ma vlastnu spotrebu radovo mA, na rozdiel od MPPT v Axperte. Oosielanie udajov na portal studer nepouzivam, mam vlastne riesesenie zalozene na komunikacii cez XCom. Lokalne bezim na Orange PI a udaje si preposielam na web. Pretazovanie baterky? Co to je, mam LiFe baterky (32x 100Ah) povodne urcene do pohonov, moje rozsahy napati aj prudov im pripadaju ako hladkanie. Z hladiska vykrytia, zamracenych dni vsak kapacitu clovek neoklame, nastastie ceny baterii dost klesli (alebo stupli ostane ceny?), takze uz pridanie dalsich 5kWh (16x100Ah) nie je az taka investicia.
Vsetko super, ale co sa tyka spotreby na prazdno, vyriesi to jeden panel na streche navyse :-)
Cez noc to cele mozes vypnut a neriesit ci to za 10h bez slnka zozerie vlastnou spotrebou o 0,4kWh viac.
Kazdy nema programatorsky background a nedokaze zazraky na pockanie a je zavisly od hotovych rieseni i ked nie tak sofistifikovanych ci skalovatelnych.
Urcite je studer lepsi ako voltronic, ale urcite pre obycajneho solarnika nie 5 nasobne co je cenovy rozdiel :idea:
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am
Reputace: 53

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od dano »

Panel navyse ti prakticky nevyriesi vobec nic a vysoka vlastna spotreba sa ti neprejavi, ked je slnka dost, ale prave vtedy, ked je nizka vyroba.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od jahodovák »

Ono taky jak kdy,pokud je dlouho pošmourno,malá spotřeba to jen o něco oddálí,žádný měnič nemá nulovou spotřebu. Panel navíc a větší uložiště pokud jde pořídit místo drahého měniče může v některých případech být i lepší,samozřejmě pokud není nouze o oběživo lze mít vše....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
oscar
Příspěvky: 96
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am
Reputace: 20

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

oscar píše: Celkovo toto stoji s porovnateľnými parametrami: 3107 Euro
vyzera ze neviem ratat, pripocital som 2x VT-80 (tak, ako prisiel navrh do sukromnej spravy), ale v mojom, zovseobecnenom to nesedi, teda spravne cislo je 1797Euro pri VT-40 a 2227Euro pri VT-80 (sakra a neviem to uz ani opravit :((( ). Velmi sa ospravedlnujem za zavadzanie...

to:DanoP:
Ja som sice mal rozbehane citanie z axperta vlastnym SW udaje, ale pri Studer mi pomohol, ze nemusim to riesit, aj ked nemas vsetko online a chned...
MPPT Fagpusun vyzera zaujimavo, ale pri porovnani ceny voci VT-40 co mam ja a jednej znacky celeho systemu uz som to nechcel miesat.

Mozno z mojho prispevku vyslo, ze som zle spravil a vychodil kopec peniazi von cez okno, ale som jeden zo stastnych majitelov Studer systemu... Vypratal som sklad(buducu kupelku) od FVE, zmestil to cele do malej technickej, je to vyrazne tichsi nez moj povodny PIP4048MS (tam furt isiel ventilator), menej tepla generuje celkovo a rozbehne velke cerpadla kde Axpert uz plakal, prepinal na 10 minut na siet, mam vacsi pocit istoty, ze bude dlhsie fungovat...

Zislo by niaka kucharka pre zaciatocnikov (mne to zrejme nevyslo), ktory rovnako vyberaju medzi studer vs. axpert akym smerom ist.
Podla mna stale zaciatocnikom axpert je super jednoducha a funkcna vec a studer je na druhej strane zlozitosti, co bezny FVE user bez pomoci nema sancu zvladnut. Bez pomoci viacerych z fora by som uz davno vychodil Xtender ako priliz komplikovanu vec z pohladu konfiguracie :)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek