Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: čtv srp 18, 2022 2:12 am


paralení diody na panelech help :)

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
Předchozí

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvekod solárník » čtv črc 28, 2022 8:14 am

rva píše:Pak tam jsou diody zbytečné


- Podle jejich měření pojistka by musela být v sérii s každým panelem, dimenzovaná na osminásobek jeho proudu, ale ani tak to nezabrání vyššímu snížení výkonu při zastíněném některém panelu, protože proud půjde buď částečně do panelu a ne ven ze strignu, a/nebo následný střídač zareaguje zbytečným snížením MPPT napětí. Když by se porovnal ve stejné situaci string bez diod a s diodami, bude podávat s diodami při stejném částečném zastínění vyšší výkon.

glottis píše:Ty máš 30 stringu?


- Ta dioda má být pro nejvyšší výkon v sérii s každým paralelním panelem.
Obrázek
- Při sériovo paralelních stringách s každým stringem.
Obrázek
?
solárník
 
Příspěvky: 1514
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvekod glottis » čtv črc 28, 2022 8:24 am

[
solárník píše:
rva píše:Pak tam jsou diody zbytečné


- Podle jejich měření pojistka by musela být v sérii s každým panelem, dimenzovaná na osminásobek jeho proudu, ale ani tak to nezabrání vyššímu snížení výkonu při zastíněném některém panelu, protože proud půjde buď částečně do panelu a ne ven ze strignu, a/nebo následný střídač zareaguje zbytečným snížením MPPT napětí. Když by se porovnal ve stejné situaci string bez diod a s diodami, bude podávat s diodami vyšší výkon.

glottis píše:Ty máš 30 stringu?


- Ta dioda má být pro nejvyšší výkon v sérii s každým paralelním panelem.
Obrázek
- Při sériovo paralelních stringách s každým stringem.
Obrázek


A určitě sis to dobře přeložil nebo přečetl?

articles-solar3.gif


Bypass diode jsou už v panelech, většinou v těch krabičkách. Jestli máš panely bez téhle diod tak nevím co máš za kousky.

Blocking diode ne, o těch tu myslím píšeš, a dávají se jedna na string. Když máš tři paralelní stringy tak tři. Stejně jako pojistky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
?
glottis
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvekod solárník » čtv črc 28, 2022 9:41 am

glottis píše: A určitě sis to dobře přeložil nebo přečetl?


Ty diody v panelech zabudované překlenují části článků toho panelu kvůli zastínění v sériovém stringu, bývá jich tam i několik. V případě paralelních stringu nemají v podstatě žádnou funkci, nejsou v sérii s tím panelem.

Na těch obrázcích výš je to namalované srozumitelně, pokud se prostě dávají panely paralelně, ke každému by se měla na plus nebo mínus přicvaknout jedna dioda. Vypadá nějak takhle:
https://www.aliexpress.com/item/1005002413538433.html

Pokud to neuděláš, bude to mít při zastínění nižší výkon. A pokud tam máš víc jak 8 paralelních panelů bez diod, je nebezpečí požáru.
?
solárník
 
Příspěvky: 1514
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvekod rva » čtv črc 28, 2022 10:11 am

Dej odkaz na tu zprávu. Protože ty diody jsou jinak zbytečnost, která řeší problém, který při normálním zapojení nemůže nastat.
_______________________________________________________________________
33 kWp, LiFePo4 32 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A)
?
rva
 
Příspěvky: 2328
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvekod kodl69 » čtv črc 28, 2022 11:56 am

Paralelně spojené panely: v datasheetu u většiny panelů je jasně napsaný, že víc než 2 stringy paralelně musí být samostaně jištěny. O diodách se nic nepíše. A pověsti o tom, že do zastíněnýho panelu teče proud už jsem vyvracel dvacetkát. 1.) měřením, 2. výpočtem:
60čl. panel mám mppt bod max. 35V. 60čl znamé 60PN přechodů křemíku v propustném směru, Nějaký měřitelný proud začne protékat až při napětí nad 0.6V na článek v absolutní tmě. A to je minimálně. 36V. A i na panelu ve stínu nebo pod vrstvou sněhu nějaký světlo dopadá, tj tohle není potřeba řešit. Je potřeba řešit zkrat uvnitř panelu, kde začně protékat proud ze sousedních stringů do toho postiženýho. ALe to jsou základy, žádná atomová věda.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69
 
Příspěvky: 6326
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvekod solárník » čtv črc 28, 2022 12:46 pm

[quote="kodl69"][/quote]
U Fraunhoferu tvrdí, že proud začíná téct do zastíněného panelu už při externím napětí 80% jeho Ump (nebo Uoc, teď nevim), což ty nezastíněný panely dosáhnou zcela určitě. Tedy v podstatě vždy, když se zastíní. Připojená elektronika je buď zmatená, nebo to řeší snížením Ump právě pod 80%, aby to začalo téct do elektroniky a ne do zastíněnejch panelů. Tedy má pak string o 20% nižší výkon, než by mohl mít.

Já jednou spojoval dva paralelní stringy. Jeden s 12 panely, každej s diodou měl Ump 35V. Pak tam byl druhej paralelní string se 14 odlišnými panely s Ump 44V bez jakýchkoli diod. Že je to blbost spojovat takhle odlišný stringy teď odhlídněme. Dal jsem tam pro jistotu kulatej oboustrannej ručičkovej ampérmetr +-20A, co to bude dělat. Když jsem to v podvečer spojil, kdy ten druhej string s vyšším Ump byl už dost zastíněnej, tak k mýmu překvapení šel ten měřák na doraz na -20A do toho zastíněnýho stringu s vyšším Ump 44V (!). Od tý doby jsem si to radši ověřil, u nás v češtině o tom nikde moc nepíšou, dneska se dělaj v převážný většině sériový stringy, nebo sériovoparalelní stringy, čistý paralelní se moc nedělaj, snad jen na modrásky přifázovávací nebo nějaký levný regulátory, ale evidentně je to v tom případě problém, měl jsem fakt měřák 20A na doraz v obráceným směru a ta studie Fraunhoferů to potvrzuje.

Další věc je, že kdyby se jakýkoli panel podělal a všechen proud toho stringu do něj šel, tak to začne při větším stringu bez diod hořet.
?
solárník
 
Příspěvky: 1514
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Předchozí

Zpět na Zapojení panelů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Reputation System ©'