Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte říj 20, 2020 4:41 am

FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Předchozí

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvekod josse » pát říj 16, 2020 10:30 am

Nevím jestli to neodělit od původního tématu...

Hlídač izolačního stavu:
Mám minus akumulátoru uzemněný, přes MPPT je tedy uzemněný i minus panelu. Hlídač izolačního stavu podle mě v tu chvíli nefunguje. (Když odzemním akumulátor, mám na 48V POE switch, ten má minus spojené s kostrou, ta je na DIN liště v rozvaděči) nebo hlídač izolačního stavu dokáže hlídat jeden drát? Podle mě ne.

Chránič typu B Co jsem viděl potřebují AC napájení, mají společný obvod hlídací a napájecí. I ten odkazovaný EATON. Mezi panely a regulator tedy nelze použít.

Nebo to celé s B chráničem špatně chápu... Panely, MPPT, Aku měnič a ten chránič typ B je až mezi dům a výstup z měniče? Stačí tedy jeden chránič typu B z elektrárny a pak běžné chrániče v patrech domu? Nenašel jsem nikde příklady...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 2x80P14S 18650 (~360Ah/18kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
josse

Příspěvekod Dagus » pát říj 16, 2020 11:37 am

Tohle téma jsem tu otevřel z důvodu toho, jak Kobra postoval 385V DC na panelech. Když už to dělá tak precizně, tak ať to pohlídá. Thomas že to smysl nedává je věc jedna, ale norma druhá a revize věc třetí. Moje představa byla, kdybych měl více stringu 3S, nebo 4S a slučoval je do jednoho reglu, tak tam už prostě nějaké sběrnice jsou, případně by k dotyku mohlo dojít, ale asi vážně je to blbost, protože nikdo by to nedal hned na vstup každého stringu za 14tis. Jedině že by neodborně někdo něco dělal před reglem a neodpojil by si panely a to je pak jeho blbost.
Dagus

Příspěvekod DanoP » pát říj 16, 2020 12:10 pm

Predpokladam ze pouzije studer mppt regulator VS120 alebo nieco podobne. Tieto maju galvanicky oddelene PV od vystupu na baterie, takze sa da programovo konfigurovat, ktory pol PV pola uzemnit a ci vobec, maju programovatelnu Ground fault Protection, ktora vie detekovat nestandartne stavy vzhladom na zvoleny sposob zemnenia. Inak cele halo okolo "Hlídač izolačního stavu" je len humbuk pokial "hlidac"nedokaze automaticky prerusit privod od panelov hned pri paneloch. Takto ked je dole pri regulatore tak len indikuje a je na obsluhe ci si to vsimne a zasiahne.
1770Wp monokryštál + PIP4048MS + XTM4048 + 10kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
DanoP

Příspěvekod Kobra23 » pát říj 16, 2020 2:12 pm

Ano, použiji 3x VS-120.
Kobra23

Příspěvekod LukasK » sob říj 17, 2020 8:54 am

Vzhledem k ochraně před dotykem...

1.Panely mají dvojitou izolaci ( předmět třídy II)
2. Všechny vodiče dvojitou izolaci
3. kabel nesmí být umístěny na povrchu střechy ale v izolovaném kanálu, chrániče atd.
4. Všechny konektory nerozebíratelné bez nástroje
5. Neživá vodivá část panelu i konstrukce je spojena s MET pomocí min. 16mm2 nebo 50mm2 s jímací soustavou( pokud není dodržena dostatečné vzdálenost.)
Dagus píše: Moje představa byla, kdybych měl více stringu 3S, nebo 4S a slučoval je do jednoho reglu, tak tam už prostě nějaké sběrnice jsou, případně by k dotyku mohlo dojít

6. Nevidim jediný důvod proč by pro spojování 3S a dále třeba 5P měli být někde holé vodiče- vše lze provést v krytí IP20 po i otevření slučovací rozvodnice z běžného dostupného materiálu za pár korun.
7. Většina Střídačů má IMD integrovaný. Lepší regulátory taky... VT80 monitoruje napětí pracovních vodičů proti zemi
LukasK

Předchozí

Zpět na Plánované elektrárny