Silová Elektrika za cenu na burze

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Silová Elektrika za cenu na burze

Příspěvek od vk_1 »

kodl69 píše:To jsou chvíle, kdy si najednou na ten náš socializmus nikdo nestěžuje. Na druhou stranu, mě by nebylo zatěžko klidně na týden elektriku vypnout, za takovýhle prachy bych neměl důvod, topení mám nezávislý na elektrice.
Presne tak, pro lidi, kdo elektrinou netopi a neohrivaji vodu, to muze byt OK.
Podle me v Texasu to je problem, protoze ten tarif pouzivalo hodne lidi a jen mala cast lidi tusila, co se deje. Zjistili to pozde.
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Silová Elektrika za cenu na burze

Příspěvek od vk_1 »

Prosím, používáte někdo stále Bezdodavatele.cz ? Jaké jsou zkušenosti? Jde mi jen o odběr, dodávat do sítě nechci.
Lze si u nich za nějakou cenu zaplatit hodinové měření, abych opravdu mohl ovlivnit cenu mnou odebírané elektřiny tím, že budu optimalizovat čas spotřeby?

Díky, Vojta
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Silová Elektrika za cenu na burze

Příspěvek od xmasin »

Já jsem o nich před časem uvažoval, ale pokud nemáš měření s přenosem dat, tak se to nevyplatí. Měření s přenosem dat mají podniky nebo přípojky, kde je instalovaná ongrid FVE, jinak si ho musíš zaplatit a navíc platit měsíční paušál. Tady https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/ ... 072021.pdf je ceník služeb, potřebuješ alespoň měření typu B https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zak ... ypu-mereni. Jinak přepočítají spotřebu podle typového diagramu dle distribuční sazby.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Silová Elektrika za cenu na burze

Příspěvek od camel1cz »

Přemýšlím o tom, jak se dostat ke spotovým cenám.

Motivací je přístup k levné elektřině v zimě, kdy mám nedostatek. Do budoucna bych zvažoval i topení s nějakou formou akumulace.
Předpoklad je, že spotové ceny jsou lepší než ty, co nám dají běžní distributoři - což si myslím, že bude vždy splněno, pokud budu regulovat spotřebu ve špičkách a přesouvat ji do ďolíků. V krajím případě i formou nabíjení/vybíjení aku.

Co si o tom myslíte?

Máte někdo zkušenost s měřením typu B bez ongrid FVE? Jak se k tomu ČEZ staví? Ten náklad jednorázových 4.600 Kč + ročně 3.700 Kč by se myslím dal z úsport zaplatít. Nebo je reálné připojit si nějakou fake ongrid FVE a mít to zdarma?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Silová Elektrika za cenu na burze

Příspěvek od xmasin »

Aktuálně vláda zakázala poskytovat domácnostem spotové tarify pokud nemají průběhové měření, takže bez průběhového měření se neobejdeš. A řekl bych, že je výhodnější získat průběhové měření pořízením jakékoliv FVE spojené se sítí, přičemž stačí i 1f systém a akumulaci řešit bokem.
Co se týče řízení tak už existují integrace spotových cen do různých automatizačních systémů jako jsou HomeAssistant, Loxone a další.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Silová Elektrika za cenu na burze

Příspěvek od camel1cz »

Díky za info. Je super, že existují řešení optimalizace spotových cen. To je dobrá zpráva, díky!

Takže myslíš, že je cesta udělat si 1F FVE bez AKU s optimalizací na pořizovací cenu a nechat se připojit?

- bude OK mít 1F FVE a 3F přípojku? Předpokládám, že elektroměr bude stejný? Snadno můžu mít další přípojku, ale asi je to zbytečné.
- mám tu už pár let 12 ks AVENSIS amorfních panelů - viděl jsem, že si je taky řešil. Nemáš doporučení na vhodný měnič na tohle zadání? Je mi vlastně jedno co bude umět - bude krýt hlavně stálou spotřebu pár set wattů. Asi bych dokázal i risknout je neuzemnit.
- jak komplikovaný je ten proces připojení? Je to na svépomoc nebo spíš firmu?
- snad nebudou řešit obloženou střechu offgridem :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
glottis
Příspěvky: 1914
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Silová Elektrika za cenu na burze

Příspěvek od glottis »

jo, pripoji i jedno fazy. I s modraskem jako mikrozdroj bez pretoku a dostanes elektromer. Udelas si to svepomoci a jen revizak zmeri zemni smycku a napise protokol o nastaveni ochran. S modraskem k tomu potrebujes jeste u/f guard. S victronem mozna nic? Nevim. Podle me bys nemusel ani ty panely montovat kdy zuz nejake na strese mas. Nikdo ti nebude kontrolovat kam to je zapojene.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Silová Elektrika za cenu na burze

Příspěvek od xmasin »

camel1cz píše:Díky za info. Je super, že existují řešení optimalizace spotových cen. To je dobrá zpráva, díky!
- snad nebudou řešit obloženou střechu offgridem :)
A není jednodušší ten offgrid předělat na ongrid/hybrid. Pokud máš vše, co máš v podpisu, tak to jistí výměna za hybridní střídač místo Kingů a jsi v pohodě.
Ty Avancisy bez uzemnění neprovozuj, moc se jim to nelíbí, někde jsem viděl nějakou studii, kde popisovali jejich degradaci. A transformátorový ongrid, který splňuje PPDS, už neseženeš, takže leda přes Victron MPPT do baterií a pak přes měnič do sítě.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek