Hybrid menič spolu so sieťovým

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
stminy116
Příspěvky: 67
Registrován: čtv bře 07, 2019 9:47 am

Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od stminy116 »

Čaute elektróni.
Skuste mi povedť názor, na takúto kombináciu hybridného meniča EASY Solar 5kw a prípadne sieťového meniča napr- SOLAX 3kW s napájaním od 65V. Momentálne mám JV-polykryštály 6x280W, JZ-polykryštály 3x280W + 45x60W amorfy. Doplnil by som ešte 10-12x polykryštály na JV 6až9ks 280W + JZ zvyšok. Ide mi skôr o to, aby som neusel dávať paralélne 2x multiplus, ale aby som dosiahol, že energia do baterky bude prúdiť zo všetkých panelov a zároveň posilnil denný výkon FVE. Panely mám 3S polykryštály AMERISOLAR-285W , kedy majú napätie cez 105V štandardne. Bola by možná takáto kombinácia týchto meničov? Je ešte možnosť použiť modráska 2kW ale to je tak tak len tak, všeliak. V tomto spojení by mi fungovali všetky vyťažovače, čo som si navrhol a nič by som nemusel meniť. Pikladám aj foto vyťažovačov.
Ešte som nenakreslil batériu 48V 775AH pb. To je automatické. Momentálne mám mppt150V100A, mppt150V65A, a doplnil by som kvoli posledným panelom 250V 65A. Všetky by smerovali na batériu a z jedného okruhu by bol napájaný zároveň aj sieťový menič.

Prosím o váš názor.
Ďakujem
S
IMG_20200605_055006_2.jpg
IMG_20200502_135029_0.jpg
IMG_20200509_185450_6.jpg
IMG_20200605_055006_2.jpg
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od youda »

Ahoj Stminy116,

nápad dobrej, ale takhle se to udělat nedá. Základní fail nákresu je v tom, že každý měnič, či MPPT regl, musí mít vlastní panely. Pokud už teď máš více reglů a máš panely paralelně na všechny regly, tak je to špatně:
IMG_20200605_055006_2.jpg
Co se týče kombinace Multiplusu a síťového měniče, ano to je možné. Typicky se dělal Multiplus + Fronius, ale fungovat to bude téměř s jakýmkoliv ongridem. Jsou tam určitá pravidla, jak může být ten který měnič silný a kam se má ve schématu zapojit jeho AC výstup. Také jsou tam určité konsekvence:

- jestli lze mít více panelů, než jaký je výkon multiplusu
- jestli budou panely fungovat i při blackoutu
- jestli budou panely nabíjet baterku

Victron na to má docela dobré popisy, kde vše vysvětluje. Trochu problém je, že čtenáři v těch popisech často záměrně přehlížejí informace, které se jim nehodí. Viz níže.

Ve zkratce - kombinace ongridu s multiplusem vznikla původně jako způsob, jak do již postavené ongrid FVE doplnit akumulaci energie a přidat funkci zálohování. Toto řešení je tedy primárně cílené na retrofity. Někteří projektanti jej používají i pro nové instalace, ale v reálu to nedává smysl. Klasický systém několika MPPT+ několika Multiplusů bude mít vždy vyšší užitnou hodnotu, než toto kompromisní řešení.

https://www.victronenergy.com/live/ac_coupling:start
https://www.victronenergy.com/live/ess: ... ion-manual
ac_couple.jpg
ac_couple.jpg (10.64 KiB) Zobrazeno 1572 x
ess_diagram.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
stminy116
Příspěvky: 67
Registrován: čtv bře 07, 2019 9:47 am

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od stminy116 »

Ahoj Jouda
"Pokud už teď máš více reglů a máš panely paralelně na všechny regly, tak je to špatně"

Neboj sa. Ako som napísal, mám 2 mppt rehulátoy momentálne. Na každý regulátor sú napojené stringy len s jednou typou panelov!!. Plánujem doplniť 10-12 panelov s novým (tretím) mppt .Spoločne dobíjajú jednu hlavnú batériu. Videl som zapojenia miltiplusu v kombinácii s Froniusom. Prikláňal som sa k variante tiež Fronius a moj Easy solar a Froniusa napojiť na OUT2, aby nabíjal batérie cez multiplus, ale mám pocit, že na takúto funkciu treba MultiplusII. Nechce sa mi ísť cestou 2x multiplus (kvoli cene) Ale vravím, chcel by som to len na posilnenie dennej spotreby. Varianta len osadiť sieťový menič a dopojiť do systému je cesta len pokial bežia vyťažovače ale zároveň nedokážem z tejto doplnenej vetvy nabíjať batérie. Pozdáva sa mi takýto sieťový menič, pretože je to spojenie mppt regulátora a aj meniča.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od youda »

Achjo, teď jsi to strašně domotal. AC-OUT-2 s tím nemá co dělat.

Tuším, čeho chceš dosáhnout:
  • mít vyšší výkon na AC než stávajících 5kVA
  • mít vyšší výkon kWp, přidáním dalších panelů
  • chceš, aby ty přidané panely nabíjely také baterku, když zrovna nebude AC zátěž
  • nechceš platit za další Multiplus (je to dost drahý měnič)
  • nechceš platit za další MPPT (když můžeš mít MPPT přímo v ceně 3rd party měniče)
Tohle všechno se udělat dá, ale má to prostě konsekvence. Asi nejblíž je toto zapojení:
  • Vezmeš libovolný ongrid střídač, SMA, Fronius nebo ten SolaX. Ideálně když bude mít funkci proporcionálního řízení výkonu dle frekvence P(f).
  • Připojíš ho na výstup Multiplusu, AC OUT 1
  • Na MPPT tohoto ongridu připojíš nové pole panelů
ac_couple.jpg
ac_couple.jpg (24.41 KiB) Zobrazeno 1521 x
Toto bude fungovat a během dne budeš mít k dispozici výkon Multiplusu + Výkon SolaXu, tedy cca 8kVA.

Panely připojené k SolaXu, budou dokonce během dne i dobíjet baterky. Dobíjení chodí s Multiplusem, s Quattro i s Multiplusem II. Měniče si povídají pomocí změny frekvence a měnič Victron pak umí automaticky fungovat v reverzním režimu, tedy jako nabíječka.

Konsekvence je, že celkový výkon panelů, připojený k systému, nesmí překročit výkon Multiplusu, tedy 5kWp. Pokud budeš mít nějaké panely připojené k baterkám i přes samostatné MPPT regly, tak jak to máš teď, tak to sice bude chodit, ale taky se to může posrat. Vysvětlení, proč se to může posrat, je v tom prvním odkazu, který jsem Ti sem dával pod heslem "Factor 1.0 rule" https://www.victronenergy.com/live/ac_c ... or_10_rule

Prosím, už to chápeš?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od PavelR »

doopravdy je takovej obrovskej rozdil v cene mutliplus/ongrid ze to stoji za to delat nestastny reseni v podobe AC couplingu? Ono to sice fungovat muze jenze se bojim ze problem nastane pri snaze nejak elegantne vytezovat.
Pokud tedy pominu wattroutery a ruzny podobny rovnaky na ohejbaky prapuvodne urceny pro ongridy.

Jeste jedna vec. Je to oficialne pripojena elekrarna? protoze pokud bude nabito tak victron mppt proste prestanou vyrabet ale ongrid muze vesele tlacit dal a potece to pres multiplus do site. Pokud tam teda nebude komunikace mezi victronem a ongridem.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od youda »

Rozdíl v ceně tam je velkej: 3kw ongrid stojí cca 12 tisíc korun, včetně MPPT, které obsahuje v sobě.
Tudíž se vůbec nedivím tomu, že se tyhle nápady furt vrací dokola...achjo.

Přitom je to ale přesně jak říkáš - rovnák na ohejbák. S připojením do DS to ještě tak nějak bude chodit, díky možnosti poslat přebytek do sítě. Bez DS to bude dělat špičky jako prase a pokud bude ve chvíli odlehčení AC zrovna plná baterka, tak to asi vystřílí všechny FETy po cestě.

Na druhou stranu, usmaženej Multiplus jsme tu už dlouho neměli. Tak já bych snad hlasoval za to, ať se do toho Stminy116 pustí a máme pak pěkný fotky z havárie.

Mimochodem, pořád jsem asi nepochopil, jak mají být zapojeny panely podle toho nákresu v úvodním příspěvku. Proč je tam vstup SolaXu paralelně ke vstupu Victron MPPT?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od PavelR »

panely paralelne k mppt a solaxu jsou blbost. To nemuze fungovat kdyz se tam budou dva o to pretahovat.
Multiplus vim ze neco vydrzi. Znam instalaci AC coupling 15kwp a 3x 3kva multiplus. Kdyz to jde do ostrovu a multiplusy to nejsou schopny odebrat, nebo je nabito, tak multiplusy jedou dal ale ongridy vytvori prepeti a samy lehnou. Nastesti maji ochrany nastaveny asi dost rychle tak se nic zvlastniho nedeje.
stminy116
Příspěvky: 67
Registrován: čtv bře 07, 2019 9:47 am

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od stminy116 »

Elektrareň nieje oficio, ale cez den od 9:00 do 18:00 idem ako hybrid a zvysok ostrov. Nastavenú mám sieťovú hodnoty 40w a za tento čas mi natočí na elektromeri a na ET112-tke 200-300w(alebo Wh alebo ako sa to hovorí, aby sa niekto nenahneval) a podla grafou mozno 1/¹⁰⁰⁰ ide do Ds. Ale bludive prudu tečú do DS aj bez FVE.
Jouda:
Proč je tam vstup SolaXu paralelně ke vstupu Victron MPPT?
Ja som to nakreslil len ako prípadnú variantu budúceho zapojenia, ci by to tak mohlo fungovat bez ujmy. Doteraz je to standardne: 2 druhy panelov na dve svetove strany orientovane, do dvoch mppt regulatorov a na baterku. Takze ak by som pripojil len dalsie panely a mppt je to zle!
Ak by som pripojil sietovy menič s panelmi, je to zle!
Jedina cesta dalši multiplus+mppt a panely?
????
stminy116
Příspěvky: 67
Registrován: čtv bře 07, 2019 9:47 am

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od stminy116 »

A prečo napr pri Victrone mppt uvadzajú nejaký max. výkon, ktorý sa má napojiť, ale v prípade prekročenia toho výkonu, reg len utlmí a nič sa nedeje?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od youda »

Není to jediná cesta, ale nejčistší řešení je skutečně další Multiplus + další MPPT.

Ani na MPPT regl bys neměl věšet násobně více panelů, než na kolik ho výrobce dimenzoval. Výhoda však je, že MPPT regly jsou k baterce a měniči připojeny přes DC coupling. Tam je regulace násobně rychlejší, než u AC. Proto, ikdyž se objeví nějaká výrobní špička, tak to CPUčka stihnou zaříznout dřív, než začnou odcházet analogové součástky na přetížení příliš vysokým proudem.
U AC couplingu toto není tak snadné, regulace je tam vždy násobně pomalejší a CPU mají více práce.

Pokud ten AC coupling chceš, udělat ho klidně můžeš, jen prostě musí mít vlastní samostatné panely. Ověř si, před nákupem že ten SolaX má funkci P(f). Také to nepřeháněj s výkonem panelů - na ten SolaX jich dej jenom tolik, co má v datasheetu. Případné špičky, které vzniknou po odpojení vytěžovačů, půjdou do baterky. Bude vhodné nechávat si tedy v baterce trošku místa, aby tu špičku stíhala pobrat.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
stminy116
Příspěvky: 67
Registrován: čtv bře 07, 2019 9:47 am

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od stminy116 »

A ak by som dal sieťový menič s limiterom a so samostatnými panelmi a výstup multiplusu, bolo by to ok? Je v tedy stále podmienka funkcia P(f)? A ak hej, tak sa potom medzi sebou nejako komunikacne prepájajú alebo nie?
S prehnaním výkonu panelov urcite neplánujem, mám kalkulacku na výkon a mnozstvo panelov a určité typy regov. Len proste chcem zvýšiť denný výkon, a asi vedie cesta iba jedným smerom. :D Dlhodobý projekt. :(
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od DanoP »

stminy116 píše:Je v tedy stále podmienka funkcia P(f)? A ak hej, tak sa potom medzi sebou nejako komunikacne prepájajú alebo nie?

Podla druhej casti otazky je jasne ze nevies ako funguje P(f). Prosim nastudovat, objasni to vela veci.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od fatter »

Ahojte, mam podobnu otazku, mozno blbu ale predsa: mozem na jednu sadu panelov pripojit dva rozdielne mppt regly aj s menicmi? Kazdy by mal svoj vystup 220V a svoje baterky a zataze, ktore by sa nikde galvanicky nestretli
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od mypower.cz »

fatter píše:mozem na jednu sadu panelov pripojit dva rozdielne mppt regly
ne. Hadaly by se o MPP (maximum power point) a kdyz by ho jeden nasel, ten druhy by ho zas hledal.
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od fatter »

Ok dik rozumiem. Musim dat na kazdy regulator zvlast panely. Ozaj, uz si v pohode? Mam dojem ze si mal chvilu nejake zdravotne potiaze
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od brumlaj »

youda píše:..... Tak já bych snad hlasoval za to, ať se do toho Stminy116 pustí a máme pak pěkný fotky z havárie. ........
Já jsem taky pro. S výhradou, že nevěřím že by FETy střílely. Nestřílí u Studeru (osobně ověřeno), není důvod aby střílely u Victronu. Obě firmy nejsou dnešní.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od Marcus81 »

Presne toto riesim akurat ja, staviam pristresok a ako krytinu davam priamo panely.
Chcel som namiesto reglov pouzit ongrid menic Delta solovia 11 s trojfazovym vystupom.
Victron tvrdi, ze sa daju takto k multiplusu pouzit iba vybrane typy froniusov popripade SMA.
Presne o tomto som sa bavil aj so Stminy116 a tiez mi to neodporuca, ale zase sa trochu priklanam k brumlaj, ze preco by to mal byt problem, ked Studer to zvladol ale neviem aky ongrid pouzil k Studeru!?
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od brumlaj »

U dvou instalací to byl Solarmax 6000S. Běží proti XTM 4000-48 i XTH 8000-48. Pravda je, že oba výrobci jsou Švýcaři tedy aspoň projekční kanceláře. Jedna výhoda u AC couplingu je. A to sice, že energie spotřebovaná ihned přes den na úrovni 230V neprochází dvojí konverzí. Tedy pro tuto spotřebu je vyšší účinnost celého tohoto cirkusu. AC coupling je tedy energeticky výhodnější pokud energie jdoucí z panelů do akumulátorů není mnoho.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Lubo
Příspěvky: 4
Registrován: úte dub 30, 2019 10:05 am

Re: Hybrid menič spolu so sieťovým

Příspěvek od Lubo »

Ahojte
Posúdenie rozšírenia off-gridu o on-grid
V súčasnosti mám vybudovaný a funkčný dole popísaný off-grid. Ale chcel by som sa zbaviť používania plynu a hlavne CO2 z neho a pomôcť klíme. V lete, ale čiastočne aj na jar a jeseň, mám nejaký prebytok el.energie z fotovoltaických panelov a v SR MAGNA ENERGIA mám zriadenú službu “Požičovňa elektriny”, a to by mi pomohlo čiastočne pokryť spotrebu cez zimu s využitím tepelného čerpadla.
K tomu som nakreslil konceptuálnu schému zapojenia a prepojenie medzi systémami by som riešil DC couplingom. K tomu mám 5x14s80p LI-ion (cca 50kWh kapacity). Napäťové špičky medzi on-gridom a off-gridom by baterky mohli ustáť a na on-grid by som nepripojil žiadnu záťaž, lebo celý dom mám pripojený na 1/f. Ako on-grid by som pripojil Hybrid solar inverter V2-5048 od MPP solar a skúsil by som absolvovať procedúru pripojenie do Západoslovenskej distribučnej, a.s.
Čo mi je nejasné, ako sa budú správať invertory pri nabíjaní do jedného 5x14s80p batériového packu. Zatiaľ to mám vymyslené tak, že invertory by boli od MPP Solar (Voltronicpower) podobný hardware a firmware a nastavil by som v nich zhodné parametre ako: Floating, Bulk, Low DC aťď.

Poprosil by som Vaše názory, ale podotkol by som, že celý off-grid je plne funkčný a ten by som nerád menil a cena zariadení je pre mňa dosť rozhodujúca, lebo som dôchodca.
off-grid + on-grid
off-grid + on-grid
Pozemná konštrukcia s naklápaním a panelmi 30x300W AmeriSolar, orientácia -J, off-grid-2xPIP5048MK parallel ("King"), baterky zozbierané používané LI-ion 18650, 5x14s80p+Batrium BMS (cca 50kWh,) riadiaci soft ICC+vyťažovače wifi-sonoff tasmota s prebytkami do zásobníka TÚV, vírivky a tepelného čerpadla vzduch-voda 7,5 kW (výkon), (príkon 1,7 kW).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek