Garáž jako FVE trenažér.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Garáž jako FVE trenažér.

Příspěvek od Plazivec »

Tak jsem dneska vyrobil svých prvních 100Wh. Vzpomenete si ještě?
Xtra 4210/40/100V
1x285Wp Amerisolar
75Ah garážová pomocná startovačka
Load - 21W žárovčička z brzd světla odněkud
Zapojeno drátama co dům dal kolem 17,00
Max dosažený výkon FV 30,7V/7,6A což dle pozdnější hodiny asi můžu brát jako OK.

Plánovano 4x Amerisolar 285Wp s cca půlkruhovou orientací s cílem dosáhnout co nejdelší osvit v průběhu dne.

Měl bych k tomu pár dotazů.
1. Doporučené zapojení stringů.
2. Jištění a odpojování panelů čím?
3. Je nutná přepěťová ochrana před bleskem, vzhledem k husté zástavbě kolem garáže?
4. Je nutné uzemění?
5. Odpojování a jištění PB čím?

Moc bych prosil také o linky na konkrétní produkty, vzhledem k mým chabým vědomostem se v dnešní nabídce nedokážu zorientovat a chtěl bych se od něčeho odrazit.
Mockrát děkuji.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Garáž jako FVE trenažér.

Příspěvek od DanoP »

Co sa tyka instalacii FVE na to by mala byt norma STN 33 2000-7-712.
Ale myslim ze aj zdravy sedliacky rozum staci (bez zaruky).
1. Istenie - isti sa na strane zdroja (ochrana zdroja) v nasom pripade su to baterky. Idealne by bolo mat poistku na baterii, aby ak sa nahodou nieco skratne na vedeni z baterie tak to tuto bezpecne odpojilo - asi si videl video co dokaze skratnuta bateria.
2. istenie vedenia - poistka musi zaistit aby sa prerusil obvod bez poskodenia vedenia. Ak by bola poistka "prisilna", pri skrate by nevypla, ale miesto nej by sa zohrialo vedenie a zhorelo.
Tu je max. prud. urceny vedenim -na to su tabulky - dokonca aj vyrobca kablov urcuje pri akej instalacii aky max. prud je dovoleny.
3. kedze vacsina z nas pouziva kombinovane menice (nabijanie, vybijanie bateria) tak mame tuto poistku presunutu pred menic. V mojom pripade je od baterie cca 1,5m vedenie k menicu, a davat dve poistky sa mi nechcelo. Kedze moj menic moze brat az 100A, pouzivam ako najlacnjesie riesenie nozovu poistku velkosti 000 (alebo 00?) a poistkovy spodok. - Je to pomerne lacne a ucinne. Je to tavna poistka, takze znesie aj pretazenie - su k tomu grafy (poistky sa delia podla rychlosti reakcie). Na vyberanie, zasuvanie poistky je tzv. zehlicka - treba hladat podla ceny, 14 Euro je OK. Pouzivam ju aj ako odpinac, ked potrebujem odpojit menic od baterie. Na mensie prudy su aj mensie valcove poistky.
Stale treba mat na pamati ze ide o DC.
3. Kedze mas odeleny nabijac a menic, tak je to trocha komplikovanejsie. Najvacsou hrozobou je bateria a zaroven si treba uvedomit ake vedenie aky prud vydrzi a ake mozu nastat situacie.
Stale vychadzam z toho ze z pohladu istenia je najnebezpecnejsi zdroj bateria. Potom by vychadzalo, ze vedenie od regulatoru by bolo najlepsie istit pri baterii - tymto sa zabezpeci ze ak ho skratnem (alebo regulator) pri regulatore ze vedenie nezhori. Opacny pripad, t.j skrat na strane baterie zvycajne osetri regulator nabijania. Toto vedenie treba dimenzovat minimalne na max. prud. regulatora
4. Dalsia - poistka na vacsi prud by bola pri baterii na vedeni k menicu - dimenzovat na max. prud co moze menic brat z baterie. Tomu by malo zodpovedat aj dimenzovanie vedenia od baterie k menicu.
Vypocet prierezu vedenia som videla aj tu vo wiki.
5. Nezabudnut na moznost odpojenia panelov od regulatoru. Priamo pri paneloch sa zvycajne pri malych instalaciach poistky nedavaju - dovod je najma pristup a tiez to ze panely nedaju viac ako svoj skratovy prud, pricom vedenie byva z tohto pohladu predimenzovane (koli stratam), takze nehrozi jeho poskodenie. Isti sa pri regulatore, a istenie zaroven sluzi casto aj na odpojenie panelov.
6. Prepatova ochrana - je o tom kopec noriem a dost to suvisi aj s bleskozvodmi. Zjednodusene - princip je vytvorit nejaky priestor kde na vsetky vedenia z a do toho priestoru sa naistaluju ochrany ktore maju za ulohu zviest prepatie do bodu spolocneho potencialu. Nieco ako lastovicka sediaca na elektrickom drote - cela je na jednom potenciali takze nic nehrozi. Pre ilustraciu (od fy Citel)
Citel1.PNG
aby to zas nebolo az tak jednoduche
Citel2.PNG
O bleskozvodoch je zas dost info v http://www.kniska.eu/kniska/kniska_2.1-1.
Vsetko su to rozsiahle temy. Nemohol by niekto fundovanejsi hodit tieto temy do tunajsej Wiki?
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Garáž jako FVE trenažér.

Příspěvek od Plazivec »

Dikec!
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Garáž jako FVE trenažér.

Příspěvek od Plazivec »

Když už je tady zvykem mít vlastní vlákno, tak bych to tady měl nějak aktualizovat. Nejsem zvyklej moc psát, a asi to je vidět, aktualizace po roce, takže nějak alespoň stručně.

Konfigurace:
4x285 Wp Amerisolar - příští týden přibudou další dva, značku si ale nepamatuji. Orientace 1x2sJVV, 1x2s Z, přibude 1x2s J
Epsolar Xtra 4210N
192ah/24V olovo -t.j. cca 2kWh využitelných
MPP Solar 3000W/24

Moje zjištění:
- Mpp Solar - mizerné mppt, proto využívám Epsolar z původní konfigurace
- Teorie z návodů je k ničemu, dokud si to člověk neosahá - kupř. v návodu k Epsolar se píše něco o max instalaci FV výkonu kolem 1400Wp, ale když to máte směrovaný každé jinam, aby jste natáhli den, tak to naroste. Proto přidávám k 1140 původní instalaci dalších 540Wp.
- o výkonu kolem udávaného Wp panelů si člověk může leda nechat zdát, nebo možná tak půlhoďky denně, když to pere kolmo na panel. Čili ty laické propočty, co jsem dělal na počty panelů když jsem ještě snil, jsou leda v koši.

Dneska mě hodně potěšilo včerejší rozhodnutí otočit JJV string na JVV a - dopoledne jsem koukal na měření jak ježek na jehelník a dostal jsem se na 920W, když konečně ten parchant vykouk z mráčků - což je rekord. Stejně to nechápu, protože tím otočením se panely ještě víc rozjely.

Ale možná to má na svědomí nová kabeláž, svod ze 4mm2 změněn na 16mm2 a pitomý MC4 jsem ostříhal, včetně mc4 slučovačů a kabely 4mm2 jsem vyměnil za 10mm2 od panelů, kde to šlo. Sbíha se to na štřeše garáže ve vodotěsné krabici v poctivých, 2šroubových svorkovnicích. Takže zbyly MC4 jen na jednom stringu, celkem 3 spoje a moje zbylé zuby si brousím i na ně. Jen nevím, čím je nahradit, možná půjdu do krabiček s těma svorkovnicema, moc se mi líbí.

Co se týče výroby a spotřeby, vím, že mám prdielektrárnu, ale stejně, jede už na to pračka, suška, myčka a jedna zásuvka v kuchyni - zapoměl jsem napsat, že jsem sluníčko dotáh do baráku kabelem. Měl jsem od rekonstrukce jádra(kuchyň s jídelnou, koupelna) natáhlý 3 zásuvky na půdu, jakožto bastl po odchodu elektrikáře, aby to neviděl. To by jste nevěéěřil, pane Stehlík, jak žere taková myčka, která se nakonec cyklu napařuje, aby se nádobí vysušilo. Takže rekord spotřeby mojí domácí uzené elektřiny činí ke dnešku 5,16 kWh v jeden den, což ale všechno vyrobeno nebylo, částečně to odneslo to olovo. A na to jsem patřičně hrdý. Je to 25 procent denní spotřeby. Uzené proto, že v garáži topím kamínkama.

Obtížným se jeví také výchova domorodců, jelikož slůvko souběh má jenom jeden háček a tak projede hlavou od ucha k uchu bez zachycení v dutině lebeční. Také nedokážu pochopit, proč si domorodci slůvko "vypínač" vykládají zcela opačně.
Prozatím jsem dostal funkci náměstka ředitele pro energetiku a tak štempluju žádosti o praní, sušení a mytí, což je už i tak pokrok.
To je tak asi prozatím pro dnešek vše. Snad se dokopu k napsání upgrade po instalaci dalších 570Wp příští týden, koho by to zajímalo.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Garáž jako FVE trenažér.

Příspěvek od Plazivec »

Upgrade:
Upgrade právě proběhl, už jsou 2 nové panely na střeše a zapojeny, snad ani nezaspím!
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Garáž jako FVE trenažér.

Příspěvek od Plazivec »

Chčije. Ještě že jsem ty dva panely přidal včera. A i když chčije, tak alespoň jedna dobrá zpráva, leze z toho 185W, což je přesně tolik o kolik (předtím 120-125W) jsem si myslel, že se to při chcaní zvedne. Přepnul jsem na baterky, pač to utáhne spotřebu axperta a ještě doklepává olovo. Akorát se nebude prát.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Garáž jako FVE trenažér.

Příspěvek od LIX »

Zišli by sa aj nejaké fotečky ako to vyzerá, baterky menič atd. ;)
Inak nikde som sa nedpočítal aký máš menič, poprípade či ti sám prepína na sieť, keď sa vybije baterka a ták. :)
Inak ak chceš zvýšiť vyťaženosť fve tak popripájaj také tie stand by spotrebiče ako router na wifi, nejaké obehové čerpadlá a podobné veci ako chladnička ktoré vyzerajú že nič nežerú a pri tom taká chladnička za 24h kludne zoberie 1 kWh a viac. Ja mám tiež malú elekráreň, bude to +- 2,5kWh a postupne tam pripájam takéto mini spotrebiče. Ale pračku, sušičku to zatial nie lebo mám len 3kW menič a chcem sa vyhnúť jeho preťaženiu, no a spotreba s tými mini žrútmi je za deň kludne cez 5kWh. :lol:
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Garáž jako FVE trenažér.

Příspěvek od Plazivec »

Fotečky bohužel, protože bych dostal od ťipťop fajnšmekrů nakládačku, vše je zapojeno provizorně a bude se to dodělávat. Měnič je jak v podpisu, tak v upgrade po roce uveden. PIP solar.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Garáž jako FVE trenažér.

Příspěvek od Plazivec »

Tak dnes dosažen rekord a zároveň teoretické maximum reglu 1077W z FV. Supr.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Garáž jako FVE trenažér.

Příspěvek od Plazivec »

Nový rekord 5,95 kWh spotřebováno ze slunce přes Axperta. Ještě k tomu patří cca kolem 0,3kWh přes 2kW číňana - nemám na něm měřák, zapojil jsem ho nedávno na hulváta k baterce jen pro kroutivý stroje, pač mě shazují axperta do DS. Čili dohromady 6,25 kWh. Což je víc jak 1/4 denní spotřeby.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Garáž jako FVE trenažér.

Příspěvek od Plazivec »

Dneska 7,11 kWh na axpertu spotřeba, nový rekord.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek