Victron Multiplus funkční módy

Měniče Victron
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm
Reputace: 8

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od turbyho »

Jsi si tou moznosti vycteni fw respektive nahranim fw z BB pres interni BL jisty? Docela by me to zajimalo.
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
glottis
Příspěvky: 1915
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od glottis »

Nejsem, ale venus gx od victronu by to delat mel tak by to jit snad melo. A pokud to venus os dela, tak tam ten firmware taky musi mit. Ale chce to vyzkouset. Nemam tu vubec zadne veci na programovani PIC a vim o tom cocku :) Muselo by se tomu dat nejakej cas
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm
Reputace: 8

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od turbyho »

no tak on v tom picu muze byt vlastni (victroni) bl a zaroven muze byt zamcene vycteni flash. coz by to krapet zkomplikovalo.

namam zadny volny gx k dispozici tak to nemuzu zkusit a vyndavat ho z mp2 gx se mi moc nechce.

jestli delas kopii gx tak to zkus az to ozivis a posli mi zpravu.
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
glottis
Příspěvky: 1915
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od glottis »

ok, jestli se dostanu tak daleko ozvu se :)
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm
Reputace: 8

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od turbyho »

dik! :-)

pripadne pokud by jsi mel problem s ozivenim a volnou jednu pcb se stencilem tak dej vedet. zkusil bych to osadit a ozivit taky.
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
glottis
Příspěvky: 1915
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od glottis »

turbyho píše:dik! :-)

pripadne pokud by jsi mel problem s ozivenim a volnou jednu pcb se stencilem tak dej vedet. zkusil bych to osadit a ozivit taky.
Ja tam ale to mk3 nemam :) jen vyvedene na konektor "TTL" z BBB. Ale mozna to teda zkusim namalovat a desku udelat. Vetsinou to nechavam i osadit v jlcpcb a doma si doosadim co nemaj v zakladnich komponentach. Stencily si delavat nenechavam, protoze v jednotkach kusu to jinym postupem osadim rychleji nez se prdet s sablonkou. Driv jsem tlacil pastu dispenzorem ale pak jsem i to prestal delat. Lezlo mi to do penez. Nedelam toho tolik a pak mi pasta tvrdla. Vetsinou ocinuju pady. S dobrym fluxem to tam doda tak akorat cinu, pripadne pridam trosku fluxu jeste pak a soucastky tam pak docela i drzi. Pak horky vzduch a je to supr. Neni vetsinou problem s jakoukoliv soucastkou.
akustik
Příspěvky: 2
Registrován: ned led 29, 2023 10:23 pm
Reputace: 0

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od akustik »

Ano pravidlo 1:1. Už jsem viděl v provozu 14kwp na SMA za MPI 3000 a kupodivu to fungovalo že to ty střídače ukočírovali. Samozřejmě toto nedoporučuju.

Já mám aktuálně kombinaci 3x MPII 48/3000 + tři regly. Na AC in Fronius SYMO 6kw na AC out symo 4,5kw v režimu microgrid. Oba forniusy mají datamanager karty takže to dokážu řídit na nulový přetoky jak když je to připojeno na síti po komunikaci nebo frekvenčně v ostrovu (samozřejmě jen ten na AC outu).
Jsem byl fakt mile překvapenej jak to suprově funguje. Ty Froniusy jsou super železo, jen škoda že to je nedostupný zatím.
Ahoj, mohl bych se zeptat na nastavení? Já mám Symo 6kW, normálně on grid a využívám virtuální baterii. K tom jsem pořídíl Multiplus II 3kW 48V, 5kWh baterii, Cerbo navíc Mppt (se 2ma panely co se ještě vešly na střechu). Teď jsem ještě doplnil Fronius 3f smartmeter a victron 1f smart meter ET112.
Jde mi o to jak nastavit Multiplus tak, aby nabijel baterku na základě přetoků do sítě (na té jedné fázi na které je připojen)? Zatím jsem se dostal k ESS assistant, ale není tam ten 0114 co je v manuálu. Dále vedla cesta nějakými chaotickými upgrady apod.
Předem děkuji za nápady.
Diablo1st
Příspěvky: 1566
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od Diablo1st »

Tuto by som odporučil dať on-grid na ACin.
Poradie zapojenia:
Fronius smartmeter -> ET112 -> Fronius Symo -> MP2
Použiť ESS, nastaviť PV inverter na ACin strane.

P.S. pokiaľ sa dá, vráť ten ET112 a kúp si ET340. Tam sa dá zapojiť na L1 meraná fáza a na L2 meranie on-grid meniča (samozrejme len jednej fázy). takto bude mať systém prehľad o tokoch energie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
akustik
Příspěvky: 2
Registrován: ned led 29, 2023 10:23 pm
Reputace: 0

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od akustik »

Díky, ale jak mi pomůže ET340, když ho budu mít zapojený stejně(předpokládám že myslíš jak to mají na schematickém obrázku v pdf) ? Přijde mi že je to to samé. ET112 měří na jedné fázi výkon i směr. Ve VRM to ukazuje trochu divně, ale na touchscreen je to ok.
Přijde mi že toto by měla být jedna ze základních funkcionalit, ukládat přebytečnou energii ze síťového střídače do baterie, ale evidentně ne.. Někde jsem na fórech viděl, že přepsali skripty a victron využíval dokonce fronius smartmeter.
PS vrátit bych to ještě stihnul, mám ho asi 8 dní.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od PavelR »

akustik píše:Díky, ale jak mi pomůže ET340, když ho budu mít zapojený stejně(předpokládám že myslíš jak to mají na schematickém obrázku v pdf) ? Přijde mi že je to to samé. ET112 měří na jedné fázi výkon i směr. Ve VRM to ukazuje trochu divně, ale na touchscreen je to ok.
Přijde mi že toto by měla být jedna ze základních funkcionalit, ukládat přebytečnou energii ze síťového střídače do baterie, ale evidentně ne.. Někde jsem na fórech viděl, že přepsali skripty a victron využíval dokonce fronius smartmeter.
PS vrátit bych to ještě stihnul, mám ho asi 8 dní.
ukládat výkon z ongridu do aku je naprosto základní funkce accouplingu. Pokud ti to nefunguje máš špatně zapojeno/nakonfigurováno.

pro AC coupling je třeba ET na ongrid to je jedno měření a pokud je ongrid na acoutu není problém jen musí umět frekvenční řízení a v ess asistentovi dáš PV inverter yes a nastavíš frekvence.
Pokud je ongrid na AC in potřebuješ na vstupu ET nebo externí prouďáky přímo do multi a zapnout je. ET na ongridu taky.
Pokud máš fronius a datamanager kartu ušetříš jeden ET. pro ten fronius jinak platí to samé.
AC coupling s froniusemje podrobně popsán na webu victronu. Pokud je na outu musí se zapnout microgrid režim na symu.
Já mám dvě syma. jedno na inu druhý na outu. Používám skrz rychlost externí prouďáky. Když je vše správně nastavené - i to symo (priority řízení atd) tak to lze provozovat skoro bezpřetokově i na ac in. limituje to po komunikaci. na outu v ostrovu frekvenčně.
Jako s froniusem to chodí suprově. Pokud bezpřetokově tak tam jsou limity - nevytěžíš maximum kvůli nevyrovnané zátěži a limitech nabíjecích výkonů ale provozovat to jde
kombinace 3f symo a 1f multi nikdy nebude ono. Pokud se do toho motá ještě fronius smart meter tak to už nepůjde naladit snad vůbec.

ještě k elměrům ET340 a ET112 jsou dost pomalý. EM 24 lepší s victron FW 3.0.
Jako novinku mají podporu EM530 a 540 - tam se slibuje dost rychlý řízení. Už to na jednu aplikaci chystám a jsem velmi zvědavej jak to bude chodit.
Zanedlouho budu oživovat 3f multi 48/5000 s 11kwp fronius na outu a 14kwp sma na inu. na toto se už těším.
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od Marcus81 »

PavelR píše: Zanedlouho budu oživovat 3f multi 48/5000 s 11kwp fronius na outu a 14kwp sma na inu. na toto se už těším.
A je mozne dat na out vacsi vykon ako ma samotny menic? Victron to neodporuca, teda aspon ja som dostal taku pisomnu inštrutaž z Neosolaru :shock:
Mam doma 11kW ongrid DELTA SOLIVIA, myslis ze by to slapalo s nejakym ET na vystupe ongridu s 3f multi 48/5000?!
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
Diablo1st
Příspěvky: 1566
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od Diablo1st »

akustik píše:Díky, ale jak mi pomůže ET340, když ho budu mít zapojený stejně(předpokládám že myslíš jak to mají na schematickém obrázku v pdf) ? Přijde mi že je to to samé. ET112 měří na jedné fázi výkon i směr. Ve VRM to ukazuje trochu divně, ale na touchscreen je to ok.
Přijde mi že toto by měla být jedna ze základních funkcionalit, ukládat přebytečnou energii ze síťového střídače do baterie, ale evidentně ne.. Někde jsem na fórech viděl, že přepsali skripty a victron využíval dokonce fronius smartmeter.
PS vrátit bych to ještě stihnul, mám ho asi 8 dní.
Tu ide o to, že ET340 dokáže merať naraz aj výkon a smer na jednej fáze a zároveň aj výkon on-grid meniča (v tomto prípade len na jednej fáze). Takže vo VRM sú zobrazené zároveň hodnoty GRIDu a aj PV Invertera len s jedným smartmetrom.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Diablo1st
Příspěvky: 1566
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od Diablo1st »

Marcus81 píše:
PavelR píše: Zanedlouho budu oživovat 3f multi 48/5000 s 11kwp fronius na outu a 14kwp sma na inu. na toto se už těším.
A je mozne dat na out vacsi vykon ako ma samotny menic? Victron to neodporuca, teda aspon ja som dostal taku pisomnu inštrutaž z Neosolaru :shock:
Mam doma 11kW ongrid DELTA SOLIVIA, myslis ze by to slapalo s nejakym ET na vystupe ongridu s 3f multi 48/5000?!
3F multi = 3x Multiplus II 48/5000, čiže dohromady 15kVA.

Ten on-grid ide zapojiť do Victron systému úplne bez problémov, len je niekedy problém ho dať na ACout stranu. Ak je on-grid na ACout strane, treba korektne nastaviť frekvencie, na základe ktorých sa riadi výkon on-grid meniča pri výpadku siete. Ak toto nie je možné, vždy sa dá dať on-grid menič pripojiť na ACin stranu, len nebude fungovať v prípade výpadku DS.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od PavelR »

Měl jsem to v provozu fungovalo to ale větší ongrid nedoporučuju na out.
Obecně na outu může být jen ongrid kterej umí řídit výkon frekvencí. Musí se to nastavit ve victronu v ESS asistentovi.
Dokud je to na síti a výkon má kam týct tak si tam měj co chceš ale vpokud odpadne síť a jde to do ostrovu tak je potřeba ongrid buď vypnout což je to stejný jako když to je na acinu. s tím že ušetříš jedno ET. Nebo ongrid musí umět řízení výkonu frekvencí. Např není dostatečná zátěž, baterie omezují nabíjecí proud. Victron začne zvedat frekvenci a ongrid musí jít s výkonem dolů. Pak je frekvence kdy je ongrid jen nafázovanej ale dává 0W a pak frekvence kdy se odfázuje.

Pokud to tvůj ongrid umí tak proč ne. Ono to takto funguje i bez ET před ongridem ale tím že victron nevidí měřenej výkon ongridu tak jsou pak kwh hodnoty ve victornu naprostý nesmysly... logicky.
Ale taky to funguje.
Dnešní ongridy s rfg by to měli umět všechny ale je tady jedno ale. Pokud to prostě není v kompatibility listu jako např fronius tak tě čeká to že budeš s pc sedět u fve a ladit si parametry toho frekvenčního řízení. hystereze, rychlosti změny výkonu nahoru a dolů atp.
Diablo1st
Příspěvky: 1566
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od Diablo1st »

@PavelR - som rovnakého názoru. Radšej kúpiť jeden smartmeter, čo nie je nejaká extra veľká položka v porovnaní s cenou FVE, a dať on-grid na ACin.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od Marcus81 »

Diablo1st píše: 3F multi = 3x Multiplus II 48/5000, čiže dohromady 15kVA.
No to je pravda, to mi trosku uniklo :oops:
Ja mam Froniusa na ACOUT, funguje super, len je to 4,5kw a tie 11kw sa mi len tak povaluju, preto by som ich chcel vyuzit.
Do menu DELTY som sa este nedostal, takze neviem ci ma moznosti nastavenia frekvencie ako o Fronius, aj ked zmenu frekvencie udava Victron.
Ked bude lepsie pocasie, vyskusam...
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
Diablo1st
Příspěvky: 1566
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od Diablo1st »

Zmenu frekvencie síce robí Victron, ale on-grid menič na túto zmenu musí reagovať. Ak budú tie frekvencie inak nastavené tak to môže robiť problémy.
Ono pokiaľ je ten on-grid oficiálne prihlásený tak sa nič nedeje ak je na ACin. Tých výpadkov DS nie je veľa, aby to malo vplyv na výrobu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Antrac1t
Příspěvky: 222
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Reputace: 24
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od Antrac1t »

jen dotaz, kdyz das ten ongrid (fronius) na AC in tak potom prebytky z nej nelze vyuzit na dobijeni baterie pres MP2 do baterii, ne? to jen v pripade na ac out ale tam zase musi byt vykon 1:1 mezi menicema ne?
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od PavelR »

Diablo1st píše:@PavelR - som rovnakého názoru. Radšej kúpiť jeden smartmeter, čo nie je nejaká extra veľká položka v porovnaní s cenou FVE, a dať on-grid na ACin.
technicky ti stačí jeden ET340 který měří ongrid samotný. Místo ET340 na patě domu (rozuměj před ongridem na acinu) stačí použít externí nacvakávací prouďáčky. Jsou levný (nesmíš kupovat ty drahý ale ty úplně stejný levný za 150kč ks google napoví
https://dratek.cz/arduino/1248-100a-ac- ... 3-000.html
https://www.mulac.cz/menice-napeti/pris ... lus-ii.htm
najdi dva rozdíly. já používám ty levný. Pak už jen ve ve config zapnout volbu externa CT a je to.
Samozřejmě dát pozor na směry když se to nasazuje na dráty (všechny stejným směrem a tím správným). Je to podstatně rychlejší regulace než s ET340 - já tam mám oboje jak ET340 tak aktivní CT. Nedokážu to říct s jistotou ale připadně mě že to s ET bere kwh hodnoty ( je přesný) a pomocí CT reguluje. Což se jeví jako ideální stav. Ale je to jen moje doměnka.
Varianta B co se týče rychlosti je použít EM540/530 a Fw 3.0 kde slibují rychlost. Kompatabilní metry od ABB zatím nemám vyzkoušený. Ale tady je už cenovka jinde.

Pokud by ongrid neuměl frekvenční řízení, tak bude lítat na nadfrekvenci a pokud by to nebylo ani v ess nastaveno tak předpokládám na nadpětí - u tohoto bych být nechtěl. To už smrdí pojistnou událostí.

antrac1t: lépe číst. AC coupling s victronem jde dělat i na acinu a tím že ongrid na acinu nepojede při výpadku sítě. Jde pouze o to kde a jaký dostane victron systém měření - kde je ten měřící bod - tím umístěním zajistíš aby victron viděl to co chceš aby viděl.
Diablo1st
Příspěvky: 1566
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Victron Multiplus funkční módy

Příspěvek od Diablo1st »

Antrac1t píše:jen dotaz, kdyz das ten ongrid (fronius) na AC in tak potom prebytky z nej nelze vyuzit na dobijeni baterie pres MP2 do baterii, ne? to jen v pripade na ac out ale tam zase musi byt vykon 1:1 mezi menicema ne?
V tomto prípade treba do systému pridať smartmeter (ET340 alebo ET112) a potom je možné dobíjať batériu z on-gridu aj keď je na ACin strane úplne bez problémov.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek