Kozel solárníkem

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

NUC

Příspěvek od marsal64 »

Takže jsem se pustil zvolna do integrace toho Z-wave Qubina. Při update Home Assistant jsem zjistil, že to čínské miniPC nestačí místem na disku a přestalo mě taky bavit ho i používat jako pomocné topení...
Jak to u mne bývá, situaci jsem řešil silou, totiž nákupem NUC (já nejsem na Maliny), za celkem 7200 Kč včetně DPH i s diskem a pamětí.
Zkušenost zatím dobrá - spotřeba 9W (s vypnutou WiFi a bez monitoru), výkon skvělý.
Centos 7. A jako stará páka jsem zjistil, že dneska se všechno dělá už dockerem a že to je tedy možná nestylové, ale jednodušší a pružnější... Takže jeden kontejner pro HA, druhý kontejner pro zwaveJS, mosquitto jsem tedy řešil přímou instalací.
Teď jsem zvědav, jestli rozlousknu ty Foxtrotí knihovny (jako obvykle téměř bez dokumentace, natož příkladů) pro připojení na MQTT. Vím od dumiho z jiného vlákna, že on to jako profík řeší jinak...
Přílohy
HA.jpg
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od Brbla »

Mám mosquito v dockeru a jede naprosto spolehlivě, možná by bylo čistčí, ho tam taky šoupnout. A přidat jinou databázi, litedb Ti brzo zhavaruje na velikost.
Já to teda provozuju vvšechno v dockerecech na NASU (synology), teda kromě MariaDB( ta je tam přímo), a spokojenost,
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Díky za připomínku, je pravda, že MQTT teprve osahávám ;-).

Prozradil bys, co na MQTT napojuješ?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od kodl69 »

To marsal64: podle mě stačil nějakej NUC s celeronem https://stolni-pocitace.heureka.cz/intel-nuc-nuc7cjyh2/ , 8i3 už pár let používám jako pracovní PC, teda s více ram a větším diskem...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Brbla píše:Mám mosquito v dockeru a jede naprosto spolehlivě, možná by bylo čistčí, ho tam taky šoupnout. A přidat jinou databázi, litedb Ti brzo zhavaruje na velikost.
Já to teda provozuju vvšechno v dockerecech na NASU (synology), teda kromě MariaDB( ta je tam přímo), a spokojenost,
Tak uvažuji, že ještě přepřáhnu... Home Assistant mne nikdy až tak výrazně nezaujal, do Z-wave mám nainvestováno, tak u toho zůstanu, v HA je nová integrace s zwaveJS výrazně lepší než stará s openzwave, ale zase chybí ovládací funkce typu heal network.
A pozoruji, že dnes každý používá node-red, kde by měla být z-wave integrace funkční a elegantní. Takže myslím, že dám HA pápá.
Jsou to takové meditace, pokud má někdo s tímto zkušenosti, za komentáře budu rád, zatím vím od dumiho, že právě node-red používá, v jeho případě s zigbee atd., viz https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 1m#p145397

Ještě zkusím zopakovat zvídavou otázku ohledně MQTT - na co to případně používáte?
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Tak už jsem se zdockerizoval kompletně (díky Brblovi za popostrčení), zprovoznil Foxtrota jako MQTT subscribera (bylo to dost jednoduché, naštěstí) a zřejmě zůstanu zatím u HA, když ho použiju nyní jen jako pohodlný zwave - MQTT bridge :-).

Grrrh, kdo vymyslel to 19V napájení NUC? Kodlovský systém dát originální 230V adaptér na 48V v tomto případě bohužel nefunguje a 24V nebudu po zkušenosti s odpáleným transilem v Moxa ani zkoušet (https://community.intel.com/t5/Intel-NU ... -p/1224295). Tak další stepdown nebo ten originální adaptér na 230V, ale lepší by to bylo tahat přímo z baterky, ne? Těch 9W spotřeby NUC včetně zapojeného z-wave sticku je ale paráda. Foxtrot ale bere btw jen 4-5W.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

marsal64 píše:Grrrh, kdo vymyslel to 19V napájení NUC?
Hmmm, zjišťuji, že ono to jede na 12V s příkonem 6W...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Hmmm, nodered. Tak jsem si ho poprvé v životě pustil, pochopil proč o něm tolik lidí básní, zprovoznil ho bez velkých obtíží s zwave-js a myslím, že Home Assistent opravdu půjde do důchodu ;-). I software umí někdy potěšit...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Podařilo se napojit Qubino 3f meter na MQTT mosquitto, ze kterého vyčítám Foxtrotem: systémové propoje jsou tak hotovy zatím snad všechny, včetně HW vyčítání stavu AUX1 a AUX2 ;-).
Už do prototypu jsem dal hezké zelené světýlko, jakože se právě jede v ostrovu bez DS ;-) !
Nezbývá než vše postupně dohezčit a doužitečnit, případně se, eh, aspoň pár dnů teď věnovat taky něčemu jinému...
Ten node-red mne strašně potěšil, to je opravdu milý SW, včetně chodu se zwave-js. Mosquitto jsem nechal ve zvláštním dockeru hlavně proto, že už jsem ho měl takto rozběhané... A Home Assistant už nevím, k čemu bych použil.
Přílohy
Programování.jpg
NodeRedMQTT.jpg
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od kodl69 »

K tomu napájení: NUC má v biosu nějakou položku ohledně hlídání napájení, pokud napětí poklesne tuším pod 11V, začne vypínat kde co, v první řadě grafickou část procesoru, tj zhasne monitor. Už se mi to s neznačkovým 12V zdrojem napájeným z 50V DC párkrát stalo, prostě na 2s zhasne monitor a pak se jede dál. Příčina odběru byl vybitej telefon připojenej přes USB...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

kodl69 píše:K tomu napájení: NUC má v biosu nějakou položku ohledně hlídání napájení, pokud napětí poklesne tuším pod 11V, začne vypínat kde co, v první řadě grafickou část procesoru, tj zhasne monitor. Už se mi to s neznačkovým 12V zdrojem napájeným z 50V DC párkrát stalo, prostě na 2s zhasne monitor a pak se jede dál. Příčina odběru byl vybitej telefon připojenej přes USB...
Aha, to jsem si nevšiml, díky. Já nakonec skončil s použitím originální nabíječky. Ten malý příkon opravdu těší.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Rozdílné proudy do dvou packů?

Příspěvek od marsal64 »

Člověk musí měřit, aby věděl...
Pozoruji při nabíjení i vybíjení značně rozdílné proudy do dvou packů, které mám. Než začnu zkoumat v detailu, zeptám se tady na zkušenosti - vnímám, že příčin může být více: mírně rozdílná délka kabelů ("dole" je o cca 0.75m delší, ale je to 50mm2), přechodový odpor v kontaktech, rozdílné přechodové odpory/úbytky v BMS, různý vnitřní odpor obou packů (obojí nové, ale různé typy). Měl by k tomuto někdo nějaké zkušenosti/komentář?
SOC z BMS je iniciační a zcela mimo realitu, mám to tam jen pro orientaci.
Přílohy
RozdílnéProudy.jpg
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od DanoP »

Než hádať treba zobrať merák a odmerať skutočné hodnoty, napätie na batérii a prúd. Ak napätie na bateriách bude zhodné zostáva už len rôzny stupeň nabitia, rozdiel v chémii, rozdiel vnútorného odporu. Ešte môže byť problém článku - vyššie napätie.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

DanoP píše:Než hádať treba zobrať merák a odmerať skutočné hodnoty, napätie na batérii a prúd. Ak napätie na bateriách bude zhodné zostáva už len rôzny stupeň nabitia, rozdiel v chémii, rozdiel vnútorného odporu. Ešte môže byť problém článku - vyššie napätie.
BMS podle kontrolních měření měří dobře, takže zobrazené hodnoty sedí ;-). Hmmm, takže pokud oba packy mají shodné napětí, pak to musí být buď aktuálním stavem nabití a/nebo rozdílnými vnitřními odpory packů.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od brin »

Podle mě je to hlavně rozdílnou nabíjecí a vybíjecí křivkou těch článků. Některé mají kapacitu nahoře, některé uprostřed a některé dole. Je to běžná věc. Můžete takto paralelně spojit klidně olovo, lifepo a li-ion a když to správně napěťově nadimenzujete, zůstane olovo nabité až do chvíle, kdy bude li-ion i lifepo vybité na bezpečné napětí a převezme od nich pak zátěž.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od beethowen »

Zkontroloval bych vnitřní odpor jednotlivých sad. Lze to velmi prostě vždy pustit jenom jednu sadu a dát tomu velkou skokovou změnu zátěže, např trouba, nebo nějaké topné těleso. Zkontrolovat změnu napětí na baterii podělit dle Ohmova zákona změnou proudu v ten okamžik a máme zhruba DC vnitřní odpor. Asi bude u druhé sady o kus větší.
Chová se to tak i když je menší stupeň nabití? Zkusil bych ještě změřit při tom větším odběru úbytky na kabelech a na BMS.
Něco z toho by mělo napovědět. Pokud to vyjde špatně pro jednu sadu baterií, tak bych se ještě přesunul na úroveň jednotlivých článků.
Mě se ten rozdíl zdá celkem velký.
test by bylo ideální dělat někde při SOC cca 50%.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Díky moc, pánové, teď vyrážím z domova, ale budu sledovat / vyzkouším.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

marsal64 píše:Díky moc, pánové, teď vyrážím z domova, ale budu sledovat / vyzkouším.
Tak brin asi nejpřesněji udeřil hřebíček na hlavičku: vnitřní odpory obou packů se při nižším napětí prohodí - momentálně dává mnohem více proudu Catl. SOC je btw zcela mimo (dáno i tím, že jeden pack byl dobíjen samostatně).
Přílohy
PochodujícíVnOdpor.jpg
PochodujícíVnOdpor.jpg (43.1 KiB) Zobrazeno 846 x
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Včera večer po setmění pečení chleba :-/
+
Na panelech nyní leží sníh
=
Dnes 6:26 ráno přepnutí na DS :-(. Při mém přístupu "nabíjej pouze ze slunce" to vypadá na použití stále přichystané metly.

Podle toho, jak jsou "dole" baterie rozhozené, je pro mé packy nyní napětí pro připojení na DS 49.6V tak akorát (?) - a hlídat:
RozhozeneBaterie.jpg
Daly BMS jen minibalancují a nebalancují při vybíjení, takže to vypadá na přidání "normálních" balancerů (asi á la kybos, tj. "ali cívkové").
Až přidělám lepší logování, bude také zajímavé měřit, kolik vlastně procent nominální kapacity baterií mohu využít, zatím to vypadá podle měření SOC BSP (které bylo včera na 100%, tj. zkalibrované) někde kolem 60% :-(. Další důvod přidat balancery.

Ladím také první verzi ovládání Studerů, je to sice méně chytré než přes portál, ale zato bez portálu :-). Budou tam tlačítka pro nejužitečnější funkce typu "připoj DS nabíječ", "vypni VT" a podobně:
StuderPortal.jpg
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Aha.

Tak to abych s tím svým "soukromým portálem v PLC" raději pohnul...

m
Přílohy
StuderPortalUpdate.jpg
StuderPortalUpdate.jpg (52.86 KiB) Zobrazeno 722 x

Odpovědět