Kozel solárníkem

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od diablo007 »

josse píše:Pospojované to není, to by se dalo uvažovat tak u letovaného měděného.
Do okapové roury schovat ten žlab na kabely :-)
No tak není problém navrtat díry pro šrouby vložit je zevnitř s pak venkem udělat propoj. Každopádně rýma se dá koupit jako 4m což většina přízemních domu ani nastavovat nebude
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od DanoP »

Ja som to vyriesil takto
zvod.JPG
Je to plastovy zvod vo farbe zoxidovanje medi. Z toho isteho materialu maj aj skutocne dazdove zvody, riny su medene, ale po urcitych skusenostiach ked sa med "straca" som volil plast. Aj po rokoch je farba zhodna so skutocnou medou.
Na "zvod" kablov je pouzity mensi priemer, tusim DN50.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Vědecký poznatek

Příspěvek od marsal64 »

Já nevím - dnes několik hodin práce v dešti a konec za tmy - stojí ta FVE za to?
Vědecký poznatek: i ze střechy se sklonem 16°(na které se zajisté pracuje pohodově) nástroje a materiál umějí sklouznout a spadnout dolů. Hledání imbus šroubů (které se kupují víceméně na počet, že ano) v trávě pak poněkud zdržuje.
Přílohy
20201101_135052.jpg
20201101_171608.jpg
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od Dagus »

Stojí za to určitě když to je hobby naší doby. Jinak vážně celočerný panel a neeloxovaný omegy a kraje? Alespoň stříknutí sprejem si to zasloužilo. Jinak to vypadá super a už jsi změnil názor na tuhost uchycení na falc?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od diablo007 »

Nechci pobuřovat ale já bych tohle vlákno smazal. Vždy když ho vidím tak dostanu chuť na pivo a kdo to má furt kupovat. Proč zrovna kozel nemohl sis vymyslet něco co nepodněcuje alkoholiky?
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od Vitek »

Dagus píše:Stojí za to určitě když to je hobby naší doby. Jinak vážně celočerný panel a neeloxovaný omegy a kraje? Alespoň stříknutí sprejem si to zasloužilo. Jinak to vypadá super a už jsi změnil názor na tuhost uchycení na falc?
Naopak autor si je jisty ze nesleze nejaky sprej z hliniku a vi ze cerny elox neco stoji.... a taky vi ze na tuhle strechu majitel stezi vidi tak to prave nechal takto
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Vědecký poznatek

Příspěvek od Martin P »

marsal64 píše:Já nevím - dnes několik hodin práce v dešti a konec za tmy - stojí ta FVE za to?
Vědecký poznatek: i ze střechy se sklonem 16°(na které se zajisté pracuje pohodově) nástroje a materiál umějí sklouznout a spadnout dolů. Hledání imbus šroubů (které se kupují víceméně na počet, že ano) v trávě pak poněkud zdržuje.
To u mne je to lepší. Alukryt, sklon 45°. Profily jsem používal jako stupačky, jinak bych jel po prdeli na střechu garáže a odtud jako po skokánku až na ulici. Při rozměřování profilů se mnou na střeše podjel žebřík a zarazil se až o okrasnou ohrádku na střeše garáže. Takhle blbý pocit jsem v životě neměl a musel jsem si dát kafe.
Jinak gratuluji ke skvělému výkonu a jen tak dál. Přeji spoustu pochytanych slunečních paprsků a ať se daří.
Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Dagus píše:Stojí za to určitě když to je hobby naší doby. Jinak vážně celočerný panel a neeloxovaný omegy a kraje? Alespoň stříknutí sprejem si to zasloužilo. Jinak to vypadá super a už jsi změnil názor na tuhost uchycení na falc?
Hele, já vím... Ale řekněme si upřímně, cena byla snad nepřekonatelná (https://shop.gwl.eu/Solar-PV-Systems/So ... html?cur=2) a prosím Tě, kdo, kdo na tu skoro plochou střechu bude koukat, když to zdola prostě není vidět ?!
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Uzemňovací obsese

Příspěvek od marsal64 »

Ahoj, eh, stále řeším uzemnění...
- 10 stringů 3s bude svedeno na půdičku, tam bude kombibox a 2x T1+T2 svodič přepětí pro dva stringy (2x 3s5P)
- Uzemnění k T1+T2 na půdičce chci přivést z nového ekvipotenciálního bodu v garáži, kde bude strojovna, vzdálenost 11,5m.
- Nový ekvipotenciální bod plánuji propojit s "normální zemí" z domovního rozvaděče, cca 8 m
- Nový ekvipotenciální bod plánuji ještě přizemnit - AlMgSi 8 a jedna zemnící tyč 1,5m
- Dotaz: Kousek (50 cm) od zemnící tyče, kterou plánuji přizemnit nový ekvipotenciální bod, jde svod s hromosvodu. Nicméně k zemnícímu pásku k základům daleko a nemám morální sílu tam tak daleko kopat... Maximálně tak půl metru pod zem. Přečetl jsem si (viz vlákno https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... ty#p135781), že se prostě uzemnění se svodičem bleskosvodu nespojuje - tedy ani takto (kousek) pod zemí? Takže: mám nechat přívod od zemnící tyče k "novému" ekvipotenciálnímu bodu nespojeny s tím hromosvodovým svodem (tj. bude "jen" propojení se zemí rozvaděče oním 8m kabelem) nebo to mám přeci jen s tím hromosvodovým svodem cca 50cm pod zemí a 1 m od baráku spojit?
Naposledy upravil(a) marsal64 dne ned lis 01, 2020 11:18 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Dagus píše:Jinak to vypadá super a už jsi změnil názor na tuhost uchycení na falc?
Díky, změnil... Víme své, ale prostě manželka nechtěla do střechy vrtat a spřízněný střechař měl stejný názor... Jen úchytky na falc stály ale lehce přes 14000,- Kč :( .
Ale - řekněme si upřímně - práce s takovými úchytkami je prostě pohodová, je to asi nejméně pracný způsob uchycení. Po třech dnech od prvního utažení jsem to objel všechno dvěma ráčnami (rázový utahovák nemaje) a bylo to dobře - falcy prostě povolují.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od kodl69 »

Spojit, stejně to máš spojený i na střeše, tím se spíš myslelo to, co se najde leckde na starší instalaci v průmyslu - ve výšce 1. patra je ze svodu odbočka někam k rozvaděči dovnitř budovy. V zemi bych to považoval za odpovídající normě. Hlavně dát 2 svorky cca 30cm od sebe, typ, co patří do země, a pořádně nastříkat anitikorozní barvou, mám dobrý zkušenosti se sprejem na spodky aut, a po zaschnutí následným omotáním samovulkanizační páskou. stejně by to mělo být i na přechodu beton - hlína (kdo z vás to tak má?) a hlína zem, z hlavy nedám, kolik cm nátěr v zemi a kolik cm nad zemí. Tam to leckdo jenom zatáhne do smršťovačky bez lepidla, ale to není antikorozní ochrana, pod smršťovku patří ještě barva na pozink a nebo smršťovka s lepidlem (o hodně dražší)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

kodl69 píše:Spojit, stejně to máš spojený i na střeše, tím se spíš myslelo to, co se najde leckde na starší instalaci v průmyslu - ve výšce 1. patra je ze svodu odbočka někam k rozvaděči dovnitř budovy. V zemi bych to považoval za odpovídající normě. Hlavně dát 2 svorky cca 30cm od sebe, typ, co patří do země, a pořádně nastříkat anitikorozní barvou, mám dobrý zkušenosti se sprejem na spodky aut, a po zaschnutí následným omotáním samovulkanizační páskou. stejně by to mělo být i na přechodu beton - hlína (kdo z vás to tak má?) a hlína zem, z hlavy nedám, kolik cm nátěr v zemi a kolik cm nad zemí. Tam to leckdo jenom zatáhne do smršťovačky bez lepidla, ale to není antikorozní ochrana, pod smršťovku patří ještě barva na pozink a nebo smršťovka s lepidlem (o hodně dražší)
Díky, kodle :-)
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od shuty »

kodl69 píše:Spojit, stejně to máš spojený i na střeše, tím se spíš myslelo to, co se najde leckde na starší instalaci v průmyslu - ve výšce 1. patra je ze svodu odbočka někam k rozvaděči dovnitř budovy. V zemi bych to považoval za odpovídající normě. Hlavně dát 2 svorky cca 30cm od sebe, typ, co patří do země, a pořádně nastříkat anitikorozní barvou, mám dobrý zkušenosti se sprejem na spodky aut, a po zaschnutí následným omotáním samovulkanizační páskou. stejně by to mělo být i na přechodu beton - hlína (kdo z vás to tak má?) a hlína zem, z hlavy nedám, kolik cm nátěr v zemi a kolik cm nad zemí. Tam to leckdo jenom zatáhne do smršťovačky bez lepidla, ale to není antikorozní ochrana, pod smršťovku patří ještě barva na pozink a nebo smršťovka s lepidlem (o hodně dražší)

dakujem aj ja, s tymito informaciami uz nieco vymyslim aj u mna. inak ak sa dobre pamatam tak prechod beton zem som vyriesil tak ze gulatinu som strekol tym sprejom na podvozky a nasledne zatiahol do zmrstovacky, tak to hadam cosi vydrzi ;)
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od kodl69 »

jo, to je to správný řešení, tak ti to žádná firma neudělá, protože to není vidět, a co není vidět, neexistuje. Pokud je v okolí kyselá půda, tak zásaditej beton na rozhraní kyselé hlíny vytvoří článek a je kulatina za pár let pryč. Co mě překvapilo, tak násyp ze strusky ten drát sežral za pár let taky... Ještě lepší je vyjet v betonu až nad zem (ale stejně udělat ochranu proti korozi) a tam napojit co třeba.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Uzemňovací obsese - snad poslední dotaz

Příspěvek od marsal64 »

Tak, uzemňovací tyč zatlučena, v přestávkách homeoffice práce budu propojovat a ještě dotaz: pokud bych po půdičce vedl k přepěťovkám neizolovaný AlMgSi 8 (a nikoli Cu 16mm2), tak by to mělo jít v nějaké minimální vzdálenosti od trámů, že?
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Uzemňovací obsese - snad poslední dotaz

Příspěvek od marsal64 »

marsal64 píše:Tak, uzemňovací tyč zatlučena, v přestávkách homeoffice práce budu propojovat a ještě dotaz: pokud bych po půdičce vedl k přepěťovkám neizolovaný AlMgSi 8 (a nikoli Cu 16mm2), tak by to mělo jít v nějaké minimální vzdálenosti od trámů, že?
Z kniska.eu jsem pochopil, že (snad) 10 cm.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od shuty »

vlozis aj nejake foto tej tyce a ako si to na to napojil aj na ten bleskozvod, nech mam inspiraciu :)
inak preco chces tahat to almgsi vo vnutri? je to az tak cenovo rozdielne oproti medenemu lanku? ja zvazujem ze medene lanko do chranicky a zasekat do steny, pekne pod omietku... ale u mna by bola dlzka toho lanka tak 3, max 4 metre. a potom rozmyslam ze nejakou 16-kou lankom to prepojim s existujucou ekvipotencialnou svorkou (cca 20m?)
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

shuty píše:vlozis aj nejake foto tej tyce a ako si to na to napojil aj na ten bleskozvod, nech mam inspiraciu :)
inak preco chces tahat to almgsi vo vnutri? je to az tak cenovo rozdielne oproti medenemu lanku? ja zvazujem ze medene lanko do chranicky a zasekat do steny, pekne pod omietku... ale u mna by bola dlzka toho lanka tak 3, max 4 metre. a potom rozmyslam ze nejakou 16-kou lankom to prepojim s existujucou ekvipotencialnou svorkou (cca 20m?)
Není to už skoro vidět, spláchl to noční déšť...
Postupoval jsem podle rad místních guru. Vlevo je vidět konec T zemnící tyče 1.5m s příchytkou na drát navařenou z výroby. K ní připojen odizolovaný AlMgSi 8 s izolací. Izolovaný AlMgSi 8 dále odizolovaný na dvou místech ve vzdál cca 30cm a přichycený k originálnímu svodu příchytkou.
Všechny spoje nastříkané sprejem na spodky aut a omotané vulkanizační páskou.
Přílohy
20201104_134124.jpg
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od DanoP »

AlMgSi do zeme ??? Do zeme patri nerez A4, v odovodnenych pripadoch ziarovy pozink, tot moj nazor.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

DanoP píše:AlMgSi do zeme ??? Do zeme patri nerez A4, v odovodnenych pripadoch ziarovy pozink, tot moj nazor.
Izolovaný...?

Odpovědět