[Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od diablo007 »

camel1cz píše:Jo takhle... to mi nějak nedocvaklo. Ale ono obdorně šusnout přesně v tom nejblbějším místě se dá všechno... Myslím, že když bude měnič takhle blízko u baterie, tak je další pojistka posunutá o pár decimetrů jen málo přínosná.

Začnu to pomalu montovat dohromady a ono se to bude lépe vymýšlet.

Nejvíc by se mi líbil v racku i axpert... uvidím, jestli se to nějak poskládá a bude schůdné chlazení. Mám v rozvodně docela prašno, tak bych rád přetlakové chlazení racku s velkoplošným nasávacím filtrem. Ale to je už jiná historka.
No čím je kratší vedení tím se snižuje pravděpodobnost zkratu ale psal jsi něco o 3m 70ky tak už na místě je jištění z obou stran. Jinak ona většina problémů vzniká tim ze se v tom vrtame ono pokud někam dáš 70ku kabel a 20 let nesahnes tak se mu těžkou prodře izolace když není žádný pohyb to je větší pravděpodobnost že to uděláš uživatelskou chybou
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Přepanelování - ochrana proti nadproudu

Příspěvek od camel1cz »

Zdravím a prosím o názor na následující.

Mám axperta king a plánuju k němu dva sólo regly na cca. 2x 1500Wp (nejspíš makeskyblue).

Pořád mám pocit, že v zimě bude neefektivní, když pojede axperti regl na zlomek výkonu a stejně tak i ty sólo regly. Nebylo by lepší na určité situace (převážná část zimy) masivně prepanelovat Kinga - třeba na 5500Wp a zajistit, aby se nezničil? Dá se taková nadproudová ochrana nějak rozumně udělat?

Představa je, že Axpert dostane přímo do sebe víc výkonu a lépe ošefuje dososavani a baterii. A když se stane, že se přestřeli jeho max vstupní proud, tak se automaticky odpojí část panelu tak, aby se vyloučilo překročení max proudu.

Nebo je to celé blbost a je OK nechat 3 flakající se regly a axperta, aby se s tím popral?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Zapojení panelů

Příspěvek od camel1cz »

Neuvěřitelné se stalo skutečností a mám 18x315Wp na střeše!
4 stringy 3s půjdou do axperta MK a 2 stringy 3x do makeskytblue (časem) na stejné baterie.

Mám pár otázek, které bych rád abyste zpřipomínkovali/poradili:

1)
Všechny minus póly všech 6 stringů chci někde blízko panelů na půdě spojit do jednoho vodiče CYA16 a vést do měničů. Spojení chci udělat dvěma těmito svorkami zapojenými těsně u sebe paralelně - pro jistotu.

Na 6mm kabel od panelů mám dutinky - něco jako tohle
Je to jak řešení OK? Pájení ani pod střechou nebrat?
Na CYA16 nemám dutinky skladem - dá se to nějak rozumně ta dutinka nahradit? Třeba omotat měděnou pásovinou a slisovat kleštěma na dutinky?
A vedení zavěsit na krovy vzduchem?

2) plus póly jednotlivých stringů povedu do místnosti s měničem a tam dám teprve pojistkové odpojovače a časem přepěťovky a povedu do axperta už jen 2x CYA16.

Tady řeším, jestli stringy neodjistit taky už blízko panelů a nejet jen 2x dvojice CYA16 pro každý regl. Jak to máte vy?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Zapojení panelů

Příspěvek od Vitek »

camel1cz píše:Neuvěřitelné se stalo skutečností a mám 18x315Wp na střeše!
4 stringy 3s půjdou do axperta MK a 2 stringy 3x do makeskytblue (časem) na stejné baterie.

Mám pár otázek, které bych rád abyste zpřipomínkovali/poradili:

1)
Všechny minus póly všech 6 stringů chci někde blízko panelů na půdě spojit do jednoho vodiče CYA16 a vést do měničů. Spojení chci udělat dvěma těmito svorkami zapojenými těsně u sebe paralelně - pro jistotu.

Na 6mm kabel od panelů mám dutinky - něco jako tohle
Je to jak řešení OK? Pájení ani pod střechou nebrat?
Na CYA16 nemám dutinky skladem - dá se to nějak rozumně ta dutinka nahradit? Třeba omotat měděnou pásovinou a slisovat kleštěma na dutinky?
A vedení zavěsit na krovy vzduchem?

2) plus póly jednotlivých stringů povedu do místnosti s měničem a tam dám teprve pojistkové odpojovače a časem přepěťovky a povedu do axperta už jen 2x CYA16.

Tady řeším, jestli stringy neodjistit taky už blízko panelů a nejet jen 2x dvojice CYA16 pro každý regl. Jak to máte vy?
Ahoj ve zkratce,
každý string by měl mít své jištění - obzvlášt jsou-li paralelne.
každý regl by měl mít svuj plus a minus z panelů separátně a odděleně od druhého reglu.
pokud jsem tomu dobře porozuměl měl bys axperta minusy pospojovat nahoře v boxu, dál i plusy a mít tam pojistkový odpojovače, dolu do MK povedeš jen + a - od této krabičky.

Pro makesky bych tahnul jednu 6mm2 kam zapojíš rozdvojkou na 3S2P a do make tahneš jen + a -

pokud plánuješ větší elektrárnu a krabička je dostupná tak doporučuji rovnou to připravit na 2x PIP 5048 protože jeden je málo, něco o tom vím ( pokud chceš zachovat komfort )
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

Jištění všech stringů solo samozřejmě bude předepsanými pojistkami, asi sem se vyjádřil blbě - jedna z otázek je akorát jestli to udělat na půdě nebo až poblíž axperta (na obvodové stěně u stropu kvůli přepěťovým smyčkám) - na odpínání celého pole mám nějaké čínské DC jističe, ty se chystám dát hned u axperta na oba póly a používat fakt jen jako nouzové odpojení - doufejme, že nikdy.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Plán rozvoje

Příspěvek od camel1cz »

Ahoj lidi, hned úvodem se omlouvám za chaos :)
No tak do toho: zaběhl jsem pilotní část mé FVE a řeším jak dál rozšířit... vím, že to nakonec bude na mě, ale rád bych slyšel názory, jak nejlépe pokračovat.

Aktuální stav:
- popis v signatuře,
- na střeše mám ještě 2 stringy po 3 panelech nezapojené, neb MPPT v axpertu už to nedává,

Chtěl bych:
1) připojit před zimou ty 2 stringy - otázka zní, jestli jen solo MPPT do baterie nebo koupit další Axpert KIng? Mám 2x MPPT 150/70Tr z Číny, takže by to šlo řešit rozumně. Výkonově mi měnič 5kVA zatím naprosto v pohodě stačí, ale mám strach, že jakmile začnu častěji nabíjet auto, tak se bude objevovat přetížení. Navíc nemám ještě zapojené spotřebiče z kuchyně - takže zátěž bude spíš stoupat.
2) dále mám 12x 460Wp, které bych také rád zapojil.
Problém je, že na střechu baráku už budu hůř něco přidávat - možná tak 6 panelů a estetika bude plakat. Další místo je už dál - cca. 50m a to už mi příjde na LV string daleko.
Otázka je, zda HV string napojený na nějaký solo MPPT (jestli vůbec je) a nebo Axpert nekompatibilní s Kingem? Mohl bych ho zapojit na stejné baterie a připojit na něj např. bojler a auto popř. další žravé okruhy... asi by dost odlehčil Kingovi, ale nekomunikoval by s ním a "nekaskádoval" by s ním.
3) dále mám cca. 1,5kWp 130Wp panelů Avensis - nápady co s tím? Vím, jak to je s amorfy, ale... je možné je zapojit do nějakého sitonu, že bych to dal mamce? Já nahřívám bojler normálně z měniče.

Nějaké nápady? Co si myslíte?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Ak máš ďaleko na DC, čo tak skúsiť AC Coupling? Videl som tu vlákno, kde dotyčný použil on-grid menič spolu s Axpertom. Len by bolo treba natiahnuť spolu so silovkou aj lan kábel na smartmeter pre on-grid. Ale fungovať by to malo.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
jahodovák
Příspěvky: 1927
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od jahodovák »

To záleží od místní situace,pokud je to místo,kde budou panely dál,uvažoval bych o umístění dalšího měniče blízko těch panelú a poté zěch 230v kabelem navézt tam,kde to je potřeba,nebude třeba tak silný kabel a tím i menší ztráty,jediná nevýhodu vidím v tom,že bude potřeba i tam menší baterka pro překlenutí nízkého osvitu a v zimě takto získanou energii i přez nějaké ztráty použít jen k nabití hlavní baterky.....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

Diablo1st píše:Ak máš ďaleko na DC, čo tak skúsiť AC Coupling?
AC coupling se mi hodně líbí, ale co vím ho musí všechny zdroje umět... což minimálně ten axpert neumí.
Spíš asi myslíš klasicky na hlavního axperta napojit ongrid jako posilu. Akorát si neumím představit, jak by se to chovalo a jak bych to řídil... jak se pak pozná kolik mám výkonu? Nějak si to neumím představit. A taky si neumím představit posilovat 5kVA axperta dalšíma 5 kW panelů...
Má to ale jednoznačně decentralizovaný nádech, což je super a také není třeba baterka na více místech.
jahodovák píše:To záleží od místní situace,pokud je to místo,kde budou panely dál,uvažoval bych o umístění dalšího měniče blízko těch panelú a poté zěch 230v kabelem navézt tam,kde to je potřeba,nebude třeba tak silný kabel a tím i menší ztráty,jediná nevýhodu vidím v tom,že bude potřeba i tam menší baterka pro překlenutí nízkého osvitu a v zimě takto získanou energii i přez nějaké ztráty použít jen k nabití hlavní baterky.....
Ta baterka se mi hodně nelíbí právě - nechce se baterii dělit na víc míst (ani pořizovat další) - tak jak to teď jede jsem hodně spokojený a dá se to snadno uřídit.
Ale je jasné, že na vzdálenějším místě může být jen ongrid (což tu také padlo) a nebo systém s baterií.

No z toho všeho mi příjde skoro nejlepší se plácnout přes kapsu a natáhnout CYA16 a smířit se s velkou ztrátou na vedení
(od oka 5% ?)... když bude přebytek, tak neva a u malých výkonů i ztráta bude malá, ne?

On nakonec bude asi fakt nejlepší ten druhý king v jednofázovém paralelním provozu.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Našiel som to vlákno - LINK

Takže nemusia to vedieť všetky zariadenia. Samozrejme je to lepšie, ale už to stojí nemalé peniaze navyše.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Kde koupit Axpert King/PIP5048MK

Příspěvek od camel1cz »

Netušíte někdo/nemáte skladem zbytečný tento měnič? Potřebuju jeden kus na rozšíření a zdá se, že už se jen doprodává (nebo doprodal?)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Rozvaděč - inspirace

Příspěvek od camel1cz »

Zdravím a prosím o inspiraci. Během jara plánuji připojení dalších zdrojů a spotřebičů k DC sběrnici aku a stávající spojení s AKU 1:1 už nebude stačit.

Mohl by se někdo z vás podělit o fotku prostorového řešení DC sběrnic, pojistek a byžu okolo? Případně i schéma?

Moc díky!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek