PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Raspberry Pi.
LiborH
Příspěvky: 10
Registrován: čtv úno 13, 2020 7:25 pm

PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od LiborH »

Ahoj, nezkoumal jste někdo, jak PV master komunikuje s měničem od Goodwe?
Systém funguje pouze v místní síti a nevyžaduje žádný login.

Takže dle mého očuchá síť, najde IP adresu měniče a pak v cca 10 sekundových intervalech sosá všechny potřebné informace.

Rád bych místo skladování dat na SEMS portálu (který je někde v číně a ne vždy dostupný) pomocí Raspberry data stahoval sám a následně je shromažďoval někde na svém serveru.
radex
Příspěvky: 59
Registrován: pon lis 07, 2011 3:06 pm

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od radex »

Ahoj,
Mám střídač GW-3648D-ES a na chytré spínání různých spotřebičů (hlavně elektromobilů) používám PLC, které sbírá data z elektroměrů EM111 (výkon z/do střídače[W],výkon z/do sítě[W]) po RS485 Modbus.
Mám u toho i vlastní displej a vše si do mrtě můžu naprogramovat sám.
Komunikace se střídačem by mi ušetřila elektroměry EM111, ale hlavně bych ze střídače potřeboval info o stavu baterie.
Ještě větší luxus by byl, kdybych uměl automatizovat přepínání a nastavování GeneralMode a EconoMode.
Chtěl bych komunikaci protokolem Modbus (RS485 nebo over TCP). Na střídači vidím nějaké RS485, tak těmi chci začít.

Jako ideální popis si představuji, co mám na jakou adresu poslat za rámec a co mi na kterém bytu přijde. Tomu nejbližší jsem našel :
https://www.domoticz.com/forum/download ... hp?id=6816
zde:
https://www.domoticz.com/forum/viewtopi ... b&start=40
Ale je to ale asi pro jiné nebo starší střídače - nevidím tam hlavně stav baterie.

Potom jsem našel spoustu příliš obecného povídání na
https://www.goodwe.com/solar-academy.asp vpravo dole "Technical documents" hledám vše se slovy SCADA a PLC. Tam mě zaujala krabička Goodwe SCB2000, ale netuším cenu a oblast nasazení. Jiná zajímavá krabička je https://www.solar-eshop.cz/p/ez-logger-pro/ - to se asi trošku podobá tomu, co chci vlastní.

Jinak po elektrické stránce (Power level) bych byl se střídačem spokojen.
Vlastně i ta rozhraní SEMS a PVmaster se mi uživatelsky vzhledově líbí, (a hlavně i manželce !! ) jen kdyby tam ta data pořádně chodila. Stabilita připojení rozhraní SEMS a PVmaster - otřes, hnus.

Na SEMS portál mi většinou po pár hodinách až dnech přestanou chodit data a pomůže jen úplný restart střídače. Což je přes den tak nepříjemné, že na sběr dat radši na čas kašlu (nutno odpojit kromě baterie a rozvodné sítě taky právě vyrábějící panely a pak čekat od ČEZu povinný 20 minutový restart). Jinak by to rozhraní bylo fajn a i občasnou nedostupnost SEMS serveru bych zkousl.
Reklamoval jsem to, dodavatel mi vyměnil wifi modul za eth modul, asi dva týdny to náhodou šlo a pak to posílání dat zase začalo chcípat. Chcípalo mi to daleko víc v EconoMode (používám v zimě) než v GeneralMode, ale možná je to náhoda.
Po uvedené výměně eth za wifi se ale podstatně zhoršilo připojení PVmaster. Ten se předtím občas taky nechtěl připojit, ale po výměně se připojí jen někdy (musíte zkoušet a zkoušet) během těch 20minut po restartu. Používám ho jen párkrát do roka na přepnutí mezi GeneralMode a EconoMode.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od zbek »

Taky mně vadi že SEMS portal vypadavá , ale sam po pár hodinách až dnech opět naskočí většinou na druhy den . To je takova kanka .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od Brbla »

Zjistil jsem, že Goodwe má problém s některými WiFi routery, metodou pokus omyl jsem vytřídil:
Mikrotik RB951G, RB962 ... asi obecně mikrotik, tendence nepravidelně se odpojovat
SMC WGBR14-N ... veterán z hrobečku, komunikace za 2 měsíce nepadla ani jednou
... chce to asi zkoušet

Jinak co se týče dat ze SEMS portálu, tak se mi podařilo vypáčit snad uplně všechno, co střídače odesílají - napětí, proudy a spotřeby/výkony stringů, backup, output, grid , soc, soh ...

Obrázek

na žádnou bleskurychlou regulaci to není, ale použít se to dá.
1010.cz
Příspěvky: 38
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:48 am

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od 1010.cz »

Toto právě zkoumám. Nejde o čistý MODBUS RTU.
Bude potřeba odeslat sérii znaků aby jste dostal odpověď.
Mám odzkoušeno před program na PC (Master) a Goodwe okamžitě a správně odpovídá.
Během pár dnů budu vědět víc.
Jde mi hlavně o komunikaci kterou potřebuji dostat do PLC.
14kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 14,2kW.
Vlastní vytěžovač na PLC Simatic, komunikace po Modbus RTU/TCP a nově přes Home Assistant.
Postrc
Příspěvky: 11
Registrován: pát říj 23, 2020 7:47 pm

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od Postrc »

Nejde o Modbus. Je to proprietární komunikace GoodWe. platná pro střídače začínající SN 3. ARM1 (SN začínající 9) mají modbus TCP
1010.cz
Příspěvky: 38
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:48 am

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od 1010.cz »

1010.cz píše:Toto právě zkoumám. Nejde o čistý MODBUS RTU.
Bude potřeba odeslat sérii znaků aby jste dostal odpověď.
Mám odzkoušeno před program na PC (Master) a Goodwe okamžitě a správně odpovídá.
Během pár dnů budu vědět víc.
Jde mi hlavně o komunikaci kterou potřebuji dostat do PLC.
Ok. Reagoval jsem na "způsob komunikace".
Nyní už mám otestovanou přímou komunikaci po Modbus RTU ve spojení Goodwe s PLC a HMI.
Přes vzdálenou plochu HMI si nadefinuji co potřebuji a mám okamžitě aktuální data které sleduji a s kterými řídím vytěžování.
Nepotřebuji na to žádný server v Číně který načítá data po 5ti minutách se zpožděním někdy až 15minut mi je zobrazuje.
Při výpadku internetu u sebe o nic nepřijdu jako je tomu u SEMSportalu. Komunikace probíhá po RS485 z PLC který je Master a Goodwe je Slave. Hodnoty se přepisují do 1s.
Pokud umí Raspberry Pi komunikovat přes RS485, je to cesta.
Asi tak :)
14kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 14,2kW.
Vlastní vytěžovač na PLC Simatic, komunikace po Modbus RTU/TCP a nově přes Home Assistant.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od Brbla »

Myslím, že ani 1s "refresh" údajů z GW na kvalitní vytěžování stačit nebude, vytěžování bych svěřil specilizovnýmu HW, např.GreenBonO-AKU. A pokud ten vytěžovač je ochoten nějak spolupracovat s nadřazenym systémem, což GBO (primitivně - vytěžuj/nevytěžuj) je, tak podle mne není co řešit. Samozřejmě data po drátě přímo z GW jsou nejlepší řešení, ale ne každému se do toho chce jít. Odchytat WiFi komunikaci bez drátaření je přece jenom jednodušší.
V současné době je k dispozici metoda získávní dat přes WiFi (přímo na local, nikoliv z API SEMS portálu). Refresh je 30s (kratší jsem zkoušel, ale střídač na častější požadavek o zaslání dat kašle). Spolehlivost odpovídá spolehlivosti místní sítě, takže dobrý. Zde odkaz na github
https://github.com/mletenay/home-assist ... e-inverter

Provozuju Home-assistant (v současný době už je celkem vychytanej a pokud člověk do něj necpe kraviny, tak spolehlivej) v dockeru na Synology NAS, což je dle mne také hodně solidní kus spolehlivýho železa. Z H-S ovládám GBO v závislosti na SOC, GBO si hlídá, proud baterkama, aby se vytěžovalo jen ze soláru.

Hlavní informační stránka vypadá nějak takhle
Obrázek
(data jsou aktuální z dnešního slunečnýho dne)
Jedex
Příspěvky: 17
Registrován: čtv črc 23, 2020 9:20 pm

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od Jedex »

Komunikuji s Goodwe přes RS485 Modbus RTU v periodách v jednotkách sekund.
Funguje to spolehlivě. K RPI lze připojit USB2RS485 třeba od FTDI.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6294
Jedexova fototovárna na elektrony: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6294
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od ringo »

Brbla píše: V současné době je k dispozici metoda získávní dat přes WiFi (přímo na local, nikoliv z API SEMS portálu). Refresh je 30s (kratší jsem zkoušel, ale střídač na častější požadavek o zaslání dat kašle).)
Při aktualizaci HA na core-2021.6.2. a zkoušení dalších věcí mi senzory Goodwe přestali fungovat, proto jsem přistoupil k obnově ze zálohy. Stalo se to taky někomu dalšímu po aktualizaci nebo se mi na HA sešlo více problémů?
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 19, 2019 8:03 pm
Bydliště: Vychod SK

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od rege »

Používam vždy najnovšiu verziu HA a zatiaľ žiadny problém... Mne sa o vytazovanie do bojlera stará analógový vytazovac na základe prúdu do batérie a ostatne spotrebiče pripája/odpaja HA.
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od ringo »

rege píše:Používam vždy najnovšiu verziu HA a zatiaľ žiadny problém... Mne sa o vytazovanie do bojlera stará analógový vytazovac na základe prúdu do batérie a ostatne spotrebiče pripája/odpaja HA.
No asi nejnovější verzi HA mít nebudete . Od verze 2021.6.x je vyžadován pro každou custom integraci klíč v s souboru manifest.json (a tím i existence tohoto souboru) jinak se intergace vůbec nespustí. To je právě i můj případ :-(
Pokoušel jsem si soubor doplnit, ale něco tam mám špatně a zatím jsem nedohledal co.
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od Brbla »

Snažím se mít všechno "UpToDade", ale update HAS na verzi 5 mě vytrestal změnou struktury databáze (skladuju toho moc a po třech dnech "překlápění" jsem to vzdal a založil db novou), od tý doby jsem hóódně opatrnej a vždycky čekám na opravy. Instalaci verze 6 jsem teda radši odložil, ale vypadá to, že by jste se mohl inspirovat na github
https://github.com/mletenay/home-assist ... e-inverter
(Mám nainstalované HACS a okometricky to vypadá, ža Mletenay má tendle problém řešenej - viz soubor Hacs.json).
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od ringo »

V noci se mi podařilo ten funkční soubor napsat :-) Teď koukám že Mletenay to má vyřešené, ale není to ten HACs.json ale ten manifest.json v podadreáři. ;)
Já jedu veškeré řízení zatím na Domoticsu na NAS Synology . HAS jedu zatím zkušebně (hlavně kvůli vysavači a nově kvůli GOODWE) a pomalu se s tím seznamuji. Proto se zatím updatů nebojím a spíš hledám jestli se tam neobjeví komponenty na rozumnější integraci s tím Domoticsem nebo alespoň pro komunikaci s ESP moduly s firmwarem ESPEASY (těch mám momentálně asi 5 kousků včetne pravidel uvnitř) . Řeším jestli se mám pokoušet o tu integraci těchto dvou systémů, nebo to hned celé překopat na HA, protože Domotics mě bude znemožňovat update NASu na 7. Jenže to obnáší přeflashowat ty moduly, přepojit další čidla z RFLink na RFXtr,... tak se mi zatím do toho nechce.
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
Uživatelský avatar
Tkubec
Příspěvky: 2
Registrován: ned říj 30, 2022 5:34 pm

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od Tkubec »

Mam stridac rady ET a ten komunikuje pres UDP.
Nejakou dokumentaci jsem sepsal:

https://github.com/tkubec/GoodWe

Jinak pro sebe pouzivam (rozpracovanou) aplikaci v c#, ktera bezi na Pi 3B
Uživatelský avatar
Gttech
Příspěvky: 2
Registrován: úte úno 28, 2023 8:30 am
Lokalita: Praha západ

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od Gttech »

@Brbla, nepřišel jste na to co způsobuje výpadky připojení měniče na Mikrotiku? :eek2:

Já to zkoumal zatím jen přes Torch, přes QuickInstall a sílu signálu to vypadá pořád dobře. Jako je možnost, že zřídím tady ještě jednu Wifi pro FVE, ale nemyslím že je to řešení :-). Třeba to bude nějaký problém na link layer, ICMP atd.
Uživatelský avatar
Tkubec
Příspěvky: 2
Registrován: ned říj 30, 2022 5:34 pm

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od Tkubec »

Neprisel. Kvuli goodwe jsem pridal tp link archer, se kterym to relativne funguje, mikrotik mi s tim bohuzel nesel. I tak se deji divne veci, pokud zmenim sitova nastaveni, nekdy si pi na inverter ani nepingne a musim restartovat pi i wifi. Ale pokud se nemeni konfigurace, tak to aspon jde. Je to skoda, mikrotik je skvely. Btw pokud zmenim kanal wifi na svem ap, goodwe si prepne i svoje SolarWifi ap na stejny kanal, coz nechapu, akorat se rusi :/
Uživatelský avatar
Anonim59
Příspěvky: 2
Registrován: pon led 01, 2024 9:55 pm
Lokalita: Zdar nad Sázavou

Re: PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace

Příspěvek od Anonim59 »

1010.cz píše: pát lis 06, 2020 3:04 am
1010.cz píše:Toto právě zkoumám. Nejde o čistý MODBUS RTU.
Bude potřeba odeslat sérii znaků aby jste dostal odpověď.
Mám odzkoušeno před program na PC (Master) a Goodwe okamžitě a správně odpovídá.
Během pár dnů budu vědět víc.
Jde mi hlavně o komunikaci kterou potřebuji dostat do PLC.
Ok. Reagoval jsem na "způsob komunikace".
Nyní už mám otestovanou přímou komunikaci po Modbus RTU ve spojení Goodwe s PLC a HMI.
Přes vzdálenou plochu HMI si nadefinuji co potřebuji a mám okamžitě aktuální data které sleduji a s kterými řídím vytěžování.
Nepotřebuji na to žádný server v Číně který načítá data po 5ti minutách se zpožděním někdy až 15minut mi je zobrazuje.
Při výpadku internetu u sebe o nic nepřijdu jako je tomu u SEMSportalu. Komunikace probíhá po RS485 z PLC který je Master a Goodwe je Slave. Hodnoty se přepisují do 1s.
Pokud umí Raspberry Pi komunikovat přes RS485, je to cesta.
Asi tak :)
Zdraví, byl by jste ochotný poskytnout jak zapojení, tak jak vyčítáte v plc hodnoty ze střídače?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek