zapojenie 1x Axpert King 5kW na 3f sustavu

Měniče Axpert
JohnySK
Příspěvky: 35
Registrován: pát led 03, 2014 12:35 pm

zapojenie 1x Axpert King 5kW na 3f sustavu

Příspěvek od JohnySK »

Ahojte, len jedna rychla otazka - Vie mi niekto "laicky" vysvetlit preco nie je mozne pouzit jednu fazu do menica, nasledne z menica k spotrebicu = to je OK.
Ale co s Nulakom? Resp. preco nie je mozne ho pouzit ako len "odbocku" do Axpertu? a pouzit Nulovaciu svorku pre vsetky spotrebice pre vsetky 3 fazy spolocnu?
Raz som to tak zapojil u kamarata a trosku zadymilo... tak spotrebice, ktore boli napajane fazou "za Apxertom" som musel pracne vyhladat v rozvodnici a oddelit inou Nulovacou svorkou.... Ale rozmyslam nad tym ze vlastne preco...?
Momentalne som kupil Axperta King 5kW, mam z neho zatial napajanu len dielnu, ale chcel by som tam prifarit spotrebice v dome... (je mi jasne, ze 3f spotrebice tam nepripojim, ale ked som patral, tak jediny 3f spotrebic v dome je varna doska, ktora ma vsak v scheme aj moznost ist na 1f rozdvojenim na 2 svorky...)-cize len kvoli zatazi do tych 5kw by som chcel ponapajat veci.... Vidim vsak, ze zatial mi to vychadza tak, ze musim najst ku kazdemu spotrebicu (ak chceme ist do detailu tak ano v rozvodnici ku kazdemu isticu) Nulovaci vodic a ten dat na "separe" zbernicu, ktora ide vlastne z Axperta... (nastastie mam spraveny prepoj medzi dielnou a domom cyky 5x4 - cize z toho si viem nejake zilky upravit podla potreby....)
Dakujem Jano a ospravedlnujem sa za otazku, ktoru by som mozno vedel zodpovedat aj sam, keby som nechrapal na elektrotechnike na strednej... ale tak co uz... ::mute:: (su to uz roky....)
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: zapojenie 1x Axpert King 5kW na 3f sustavu

Příspěvek od josse »

To je nějaká blbost. Mám sice MKS, neboli PIP MS, ale bojler přepínám před a za a N mám jen jedno. Chyba bude někde v zapojení drátů...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: zapojenie 1x Axpert King 5kW na 3f sustavu

Příspěvek od Majkl »

Ahoj, já mám 5kW PIP MK (což je vlastně King) a rozhodně nuláky oddělené nemám. Právě naopak. Jelikož mám elektrárnu na stodole až za barákem, tak kabel z DS mi "končí" komplet v domovním rozvaděči = nuláky všech domovních obvodů jsou zapojené přímo k DS. FV elektrárna je z domu připojená jiným kabelem, který tu nulu vede jen k ní. Na začátku jsem měl dojem, že zrovna to by mohlo způsobovat blikání v síti při sepnutí zátěže, ale byl jsem zde ujištěn, že je to (blikání) normální.

Michal

EDIT. ještě přidám schéma, jak to mám zapojené, co jsem dával do tématu k Axpertum.
Přílohy
schema.jpg
schema.jpg (16.83 KiB) Zobrazeno 919 x
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
JohnySK
Příspěvky: 35
Registrován: pát led 03, 2014 12:35 pm

Re: zapojenie 1x Axpert King 5kW na 3f sustavu

Příspěvek od JohnySK »

-nemozu robit problem 3 fazy? Dom mam na Verejnu siet pripojeny na 3 fazy.... Lebo ked som pozeral schemu Axpertov, vzdy mali zapojene vstupy zo sieti do Apxeru L+N a nasledne aj vystupy boli L+N, nikde nemaju v scheme, ze N-ko moze byt spolocne... Priznam sa ze v 3 fazovej sustave sa moc nevyznam, a neviem teda ako presne sa tvari N-ko...
Co vy nato?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek