Solar na RD

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
moravak
Příspěvky: 29
Registrován: ned dub 05, 2020 2:06 pm

Re: Solar na RD

Příspěvek od moravak »

Ahoj FV fandi !
Po delší době zkoušení a vylepšování chci podat zprávu kam jsem až došel. Možná to někomu začínajícímu, jako já před 1,5 rokem, pomůže.
Axpert 3kW, 24V kombi
8x panel poly 280Wp
Uložiště: 200Ah (2x8 LiFePoY 100Ah)
Panely: 2 na východ; 2 na západ; 4 na jih
Monitoring:
- ICC na Rpi 3B + APM + vytěžovák se Sonoff s Tasmotou)
- DataExplorer (sledování napětí článků)
Regulace a jištění:
Dal jsem to samostatné skříně.
- BMV-700
- Celllog 8S s logem do DataExploreru a alarmem při max. napětí článku
- kapacitní balancér pro 8 Li článků
- 8x cell ballancing module (3,6V-1,7A)
- ISDT BG-8S Battery Checker (pouze vizuelní kontrola napětí článků a max.diference)
- zdroj pro napájení Rpi
- zdroj 12DC
- termostat s PC větráčkem (chlazení vnitřku skříně)
- oddělovací spínací relé k bistabilnímu relé 12V na odpojení panelů (impuls z Celllogu 8S)
- jistič 230V AC
- jistič DC pro baterie
V této konfiguraci to jede cca. 1 rok a zatím bez nehod.
V Axpertu mám nastaveno základní omezení proti přebití článků a taky havarijní odpojení baterek. Taky přechod na dobití baterky ze sítě při poklesu na nim. napětí.
Nastavení jsem odchytal podle monitoringu v DataExploreru.
DataExplorer: https://savannah.nongnu.org/projects/dataexplorer

Původní zapojení s notebukem s winXP, WatchPower a LogView sice fungovalo taky, ale řešení s Rpi na Linuxu (ICC, APM a s DataExplorerem) je dle mně lepší.
V závislosti na slunečním svitu (a taky sprejování oblohy) to utáhne celej barák. Samozřejmě bez el.sporáku a podumyvadlovým ohř.vody (4kW).
Dávám pár fotek pro lepší představu.
Závěrem mám jeden dotaz:
Těch 8 panelů je fajn v zimě, ale jak to víc svítí, tak se už dostávám nad 1500W z panelů, což je dle techn.údajů Axperta max.výkon z panelů.
Nemá někdo zkušenost, jestli je v Axpertu nějaká ochrana proti překročení a o kolik lze „bezpečně“ jít nad těch 1500W.
Díky za rady.
A ať nám to svítí
screen_1.jpg
IMG_20220218_105704.jpg
IMG_20220218_105821.jpg
IMG_20220218_105920.jpg
IMG_20220218_110037.jpg
IMG_20220218_105741.jpg
001.jpg
002.jpg
moravak
Příspěvky: 29
Registrován: ned dub 05, 2020 2:06 pm

Re: Solar na RD

Příspěvek od moravak »

Ahoj mám dotaz:
u Kombi měniče Axpert VM 24V 3000W Plus PF1, z ničeho nic shořel datový kabel USB z Axperta do RPi 3B+.
Do RPi mám vstup i z Victron BMV-700. V RPi soft. ICC.
Raspberry jede dál i Axpert a BMV-700.
Na Axpertu žádné chyb.hlášení. Pouze nejde dat.přenos a "smradu jak v Cařihradu".
Díky za jakoukoli radu.
PetrDubi
Příspěvky: 1350
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solar na RD

Příspěvek od PetrDubi »

Problém bude nejspíš na komunikační kartě. Nevím takhle z hlavy jestli 24V měniče mají komunikaci taky na samostatné kartě nebo na jedné základní desce, ale zapojení bývá obdobný. Běžně je na desce trafíčko pro napájení obvodů na desce, optočleny pro oddělení komunikace mezi deskou a procesorem měniče a potom obvody pro převod komunikace (převodník na RS232 a převodník na USB).
Na desce občas něco odejde a potom to takhle dopadne. Většina případů o kterých jsem četl se týkala připojení měniče k Raspberry. Jinak třeba na tom RS232 konektoru bývá i napájení 12V pro wifi dongl a když se někde spojí tenhle pin s něčím jiným, tak je to potom podobný jako u tebe.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek