Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnosti

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
SnipE_88
Příspěvky: 16
Registrován: čtv led 23, 2020 6:52 am
Bydliště: Liptov

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od SnipE_88 »

Na svoju obranu poviem len toľko, že na druhej strane ich je dva krát viacej.
Toto je východná strana. A pozornému oku isto neuniklo, že konštrukcia mierne presahuje - to znamená že v pláne je panelov ďaleko viacej. Len musím počkať kým príde jar.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od dano »

Aha tak to som nevedel, aj vychodna strana je fajn na rannu solarnu kavu.
SnipE_88
Příspěvky: 16
Registrován: čtv led 23, 2020 6:52 am
Bydliště: Liptov

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od SnipE_88 »

Pekný deň kolegovia.
Zase raz po dlhšom čase sa ozývam a potrebujem poradiť.
Testovacia prevádzka potvrdila takmer všetky moje predpoklady, takže by som rád začal druhú fázu budovania laboratória.
Bohužiaľ mi život (ako vždy) hádže polená pod nohy a môj dvorný dodávateľ FV komponentov to kvôli momentálnej situácii nadobro zabalil. Ako by toho nebolo málo, tak dodacie doby na automatizáciu sú 6 a viac mesiacov a ceny všetkého rastú do neba.
Fotovoltitída však už je u mňa v chronickom štádiu a tak aj napriek týmto okolnostiam by som sa rád pokúsil zdvojnásobiť výrobu FVE. Pôvodný plán ktorý som mal je zatiaľ nerealizovateľný, čiže musím prejsť na plán B.

Momentálna situácia u mňa je 18ks Sunergy 275W polykryštál, 1ks axpert king 5k a 3ks pylontech us2000B.

Pôvodný plán bol pridať 17ks panelov. Takže v konečnom dôsledku by bolo na východ 15ks panelov a na západ 20ks. Teraz bude asi trošku problém zohnať tieto panely, takže sa dostávame ku:
prvej otázke: ako veľmi vadí kombinácia rôznych panelov a keby som už musel kombinovať tak čo treba dodržať?
neviem ako sa zmierim s tým že moje panely majú čierny rám a väčšina ostatných má strieborný. Už som zvažoval aj to že prehádžem západné na východ nech sú aspoň na jednej strane rovnaké, len som zatiaľ nenazbieral chuť na takú nezmyselnú prácu. Snáď sa mi podarí zohnať rovnaké panely

druhá otázka je čo ďalej s tými panelmi? pôvodný zámer bol druhý menič, ale nakoľko mi výstup 5000w zatiaľ asi postačuje, a mám podozrenie že MPPT v axpertovi je tak trochu haraburda, zvažoval som skôr MPPT regulátor. Čo myslíte Vy?

tretia otázka pokiaľ sú dva meniče, alebo menič a regulátor ako sa to zapája? Pripoja sa len paralelne na vstup batérie? Nie je mi potom jasné, ako sa uriadi prúd do batérie ak by sa náhodou stalo že bude súčet prúdov z regulátorov väčší ako je pre baterky zdravé? Predpokladám že BMS by si stým malo poradiť, ale predtým než pošlem do neba baterky za pár tisíc sa radšej opýtam ;-)

Teším sa na Vaše odpovede a vopred za ne ďakujem
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od DanoP »

ad 1.) panely -ak sa spajaju paralelne je dobre aby mali zhodne Vmp napatie, ak seriovo tak zhodny Imp prud (dobre je ak aj Isc), inak je to jedno.
ad 2.) sa musis rozhodnut, kazdopadne sa nedoporucuje pretazovat MPPT regulatory (hlavne cinskej konstrukcie). Ak pouzijes dalsi regulator, treba doriesit ako budes regulovat (obmedzovat) maximalny prud do baterie.
ad 3.) moznosti su rozne, ale predpokladam ze sa mysli tzv. DC coupling - cize spojenie na urovni baterie, resp. DC zbernice, kde je pripojena bateria. Na zbernicu moze byt pripojeny neobmedzeny pocet regulatorov, menicov, baterii pokial maju vhodne riadenie aby sa neprekracovali limitne hodnoty prudov a napati pre bateriu(e).
BMS samotne si s tym neporadi, nanajvys odpoji bateriu co je pruser pre vsetko ostatne na DC zbernici. Klucom je vzajomna komunikacia komponentov, resp. nejaky sposob koordinacie/ovladania aby nedoslo k stavom ked BMS odpoji bateriu(e).
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od rasto1 »

SnipE_88 píše:Pekný deň kolegovia.
Zase raz po dlhšom čase sa ozývam a potrebujem poradiť.
Testovacia prevádzka potvrdila takmer všetky moje predpoklady, takže by som rád začal druhú fázu budovania laboratória.
Bohužiaľ mi život (ako vždy) hádže polená pod nohy a môj dvorný dodávateľ FV komponentov to kvôli momentálnej situácii nadobro zabalil. Ako by toho nebolo málo, tak dodacie doby na automatizáciu sú 6 a viac mesiacov a ceny všetkého rastú do neba.
Fotovoltitída však už je u mňa v chronickom štádiu a tak aj napriek týmto okolnostiam by som sa rád pokúsil zdvojnásobiť výrobu FVE. Pôvodný plán ktorý som mal je zatiaľ nerealizovateľný, čiže musím prejsť na plán B.

Momentálna situácia u mňa je 18ks Sunergy 275W polykryštál, 1ks axpert king 5k a 3ks pylontech us2000B.

Pôvodný plán bol pridať 17ks panelov. Takže v konečnom dôsledku by bolo na východ 15ks panelov a na západ 20ks. Teraz bude asi trošku problém zohnať tieto panely, takže sa dostávame ku:
prvej otázke: ako veľmi vadí kombinácia rôznych panelov a keby som už musel kombinovať tak čo treba dodržať?
neviem ako sa zmierim s tým že moje panely majú čierny rám a väčšina ostatných má strieborný. Už som zvažoval aj to že prehádžem západné na východ nech sú aspoň na jednej strane rovnaké, len som zatiaľ nenazbieral chuť na takú nezmyselnú prácu. Snáď sa mi podarí zohnať rovnaké panely

druhá otázka je čo ďalej s tými panelmi? pôvodný zámer bol druhý menič, ale nakoľko mi výstup 5000w zatiaľ asi postačuje, a mám podozrenie že MPPT v axpertovi je tak trochu haraburda, zvažoval som skôr MPPT regulátor. Čo myslíte Vy?

tretia otázka pokiaľ sú dva meniče, alebo menič a regulátor ako sa to zapája? Pripoja sa len paralelne na vstup batérie? Nie je mi potom jasné, ako sa uriadi prúd do batérie ak by sa náhodou stalo že bude súčet prúdov z regulátorov väčší ako je pre baterky zdravé? Predpokladám že BMS by si stým malo poradiť, ale predtým než pošlem do neba baterky za pár tisíc sa radšej opýtam ;-)

Teším sa na Vaše odpovede a vopred za ne ďakujem
Ked pojdes na zapad zastav sa u mna a ukazem ti 2 axperty paralelne v kombinacii s 42ks sunergy 275W.
Viem ze ich predaval chlapec od Martina, to on zabalil kseft???
Chcel som este 18ks dokupit :-)
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
SnipE_88
Příspěvky: 16
Registrován: čtv led 23, 2020 6:52 am
Bydliště: Liptov

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od SnipE_88 »

áno on sa na to vykašlal kvôli nezmyselnému predraženiu poplatkov, vraj cena za kontajner stúpla z 4000€ na 12 000€ tak kašle na to.

axperty máš s paralelným kitom? presne nad takouto kombináciou som pôvodne premýšľal. Troška mi tam vadí vlastná spotreba axpertov a ich mppt ktoré mi príde že nerobí vôbec nič, ale asi by som sa s tým vedel zmieriť.
Ako obmedzuješ prúd do bateriek? Síce podľa tvojho podpisu ich máš toľko, že ten prúd snáď ani netreba obmedzovať :-D Ja mám len tri pylontechy, práve preto riešim čo s tým ďalej.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od rasto1 »

SnipE_88 píše:áno on sa na to vykašlal kvôli nezmyselnému predraženiu poplatkov, vraj cena za kontajner stúpla z 4000€ na 12 000€ tak kašle na to.

axperty máš s paralelným kitom? presne nad takouto kombináciou som pôvodne premýšľal. Troška mi tam vadí vlastná spotreba axpertov a ich mppt ktoré mi príde že nerobí vôbec nič, ale asi by som sa s tým vedel zmieriť.
Ako obmedzuješ prúd do bateriek? Síce podľa tvojho podpisu ich máš toľko, že ten prúd snáď ani netreba obmedzovať :-D Ja mám len tri pylontechy, práve preto riešim čo s tým ďalej.
Tak mu este zavolam a prikupim kym ma co to skladom, lebo ceny oproti konkurencii bezkonkurencne.
Ano mam to paralelnym kitom spojene a tlacim to do jednej fazy.
Baterky si ten prud ani nevsimnu, ale ked som mal zapojenu iba jednu bateriu (zo siestich) s jednym axpertom, tak som limitol nabijaci prud v menu menica na 30A.
MPPT neriesim skor ma trapi, chyba vo firmwary a nedokaze nabit baterie na stanovenu hodnotu a drzi ich vo Float napati.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
SnipE_88
Příspěvky: 16
Registrován: čtv led 23, 2020 6:52 am
Bydliště: Liptov

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od SnipE_88 »

tak ma ešte napadá, že keď sú paralelne zapojené, tak nastavíš na jednom nabíjací prúd a on to limituje tak, že súčet neprekročí túto hodnotu? Lebo ak áno tak by to krásne vyriešilo môj problém. Proste by som dokúpil axprta a vybavené
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od Majkl »

Ne proudy se na každém nastavují zvlášť. Můžeš na 1 nastavit 40 a na druhý 30 a součet (70A) pak půjde do baterek. Nabíjecí proud se vždy rozumí ten do baterky. Já se nachytal na tom, že jsem nastavoval nabíjení z DS a myslel jsem si, že se tam nastavuje proud z AC. Pak jsem se divil, proč to nabíjí tak málo.....
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
SnipE_88
Příspěvky: 16
Registrován: čtv led 23, 2020 6:52 am
Bydliště: Liptov

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od SnipE_88 »

takže ak to dobre chápem tak jediné čo robí ten paralelný kit je že sfázuje AC výstup?

Čiže pokiaľ by som mal dva Axperty, na výstupe im spojím N vodiče a ich fázy použijem oddelene ako kvázi "dvojfázovú" sústavu, tak síce medzi fázami bude napätie pravdepodobne vždy iné ale medzi N a L bude 230V na oboch meničoch. Rozhádžem spotrebiče medzi tieto dve fázy a nepotrebujem žiadny paralelný kit? Akurát N kom budú tiecť zaujímavé prúdy, ale to aj s paralelným kitom... Dobre to chápem?
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od rasto1 »

SnipE_88 píše:takže ak to dobre chápem tak jediné čo robí ten paralelný kit je že sfázuje AC výstup?

Čiže pokiaľ by som mal dva Axperty, na výstupe im spojím N vodiče a ich fázy použijem oddelene ako kvázi "dvojfázovú" sústavu, tak síce medzi fázami bude napätie pravdepodobne vždy iné ale medzi N a L bude 230V na oboch meničoch. Rozhádžem spotrebiče medzi tieto dve fázy a nepotrebujem žiadny paralelný kit? Akurát N kom budú tiecť zaujímavé prúdy, ale to aj s paralelným kitom... Dobre to chápem?
Neskusal som tvoje zapojenie, rovno som kupil paralelne karty a spravil to raz a poriadne.
Paralelne menice si rozdeluju zataz.
Kup si 3f prepinac sieti a na fv strane prepojis 3f na 1f a nic neprekablovavas.
Samozrejme 3f spotrebice idu mimo prepinaca sieti priamo na DS.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
jahodovák
Příspěvky: 1927
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od jahodovák »

Ano,takto to provozuji já a není s tím žádný problém,jen je třeba dát pozor na správnou dimenzi zemnícího vodiče,pokud použiješ stávající rozvod z třífázového...jelikož mám vodiče v trubkách,jen jsem protáhl nový vodič....důvod,každý aexpert je z jiného roku a může mít jiné komponenty a nějak se mi nechce jít do rizika,že by to odešlo a zatím nevím o nikom,kdo by to udělal za mě,takto mám jistotu že to běží a v případě poruchy jednoho,klidně ty dva okruhy spojím a nouzově pojedu na jeden s omezením souběhu,no a pokud dojde k přetížení,nic se nestane jen na pár sekund bude domácnost bez proudu...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek