LED na univerzální napětí?

Domácí i venkovní osvětlení, žárovky, úsporky, halogenky, zářivky, led, pasivní osvětlení světlovody, atd.
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

LED na univerzální napětí?

Příspěvek od teonas »

Zdravím,
jelikož některé LED žárovky a zdroje mají měniče schopné usměrnit na vhodné napětí i různá vstupní napětí, bez ohledu na tvar, tak by mne zajímalo zda nevíte o nějakých továrních LED svítidlech (vhodných i do RD), které by uměly jet na 230 V AC a i na DC pod 110 V (24-48 V).
Jde mi o to jestli by se tak nedal udělat přepínatelný obvod, který po vybití baterie lze celý přepnout na síť a když svítí a baterie se dobíjí přepnout přímo na DC vývod MPPT (a třeba stabilizovaný menším akumulátorem) domácí nízkonapěťové střešní FV. Samozřejmostí je dostatečné dimenzování kabeláže a vypínačů vývodu na vyšší DC proudy.
Předpokládám, že to samé by zvládly i některé měniče u ostatní elektroniky.
Máte s tím nějaké zkušenosti?
Přijde mi, že by se tak dalo ušetřit za střídač a lépe využít FV.
Díky
pasta
Příspěvky: 54
Registrován: pon úno 23, 2015 9:24 pm

Re: LED na univerzální napětí?

Příspěvek od pasta »

Používám tyto žárovky (12-85V AC/DC):

https://www.aliexpress.com/item/3282663 ... 4c4ds6kfIe

s 24V systémem, který je ve všech svítidlech. Pokud dojde k odpojení baterie, jistí to 100W 24V průmyslový zdroj.
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED na univerzální napětí?

Příspěvek od teonas »

pasta píše:Používám tyto žárovky (12-85V AC/DC):

https://www.aliexpress.com/item/3282663 ... 4c4ds6kfIe

s 24V systémem, který je ve všech svítidlech. Pokud dojde k odpojení baterie, jistí to 100W 24V průmyslový zdroj.
Ano, žárovky na nižší napětí celkem jsou k dispozici,ale tyto asi nevydrží 230V. Spíše přemýšlím jestli se něco dá použít univerzálně. Většinou ta možnost napájet malým napětím u spot. s měniči na 230V není uvedena v technických listech, proto mi jde o to jestli s nějakým svítidlem či spotřebičem někdo nemá zkušenosti...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED na univerzální napětí?

Příspěvek od kodl69 »

podařilo se mi koupit kdysi várku LED reflektorovejch žárovek na 85-230V, něco jako tohle: https://www.aliexpress.com/item/3223895 ... b201603_55 jedna várka bez problémů na 50V jede už nějakej rok, z druhé várky mají některý problém, když se s nima krátce blikne, tak už se dalších 5 minut nerozsvítí, a třetí várka, koupená o cca 0.5 roku pozděj na 50V vůbec nenaběhne. Že by něco fungovalo 24V DC až 230V AC nevím, krom časovejch relátek od Eniky, ty jsou snad 12V Dc až 250V AC. Jak je to udělaný netuším.
Ty žárovky 12-85V AC/DC taky používám.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: LED na univerzální napětí?

Příspěvek od dracekvo »

A nešel by tam v nouzi hodit nějaký step up měnič?
Otázka je spíš co na to vypínače?
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: LED na univerzální napětí?

Příspěvek od shuty »

mam na ceste toto:
https://s.click.aliexpress.com/e/_siACQd

sice to nie je ziarovka ale malo by to fungovat na 48vdc aj 230vac. poreferovat mozem az ked to dorazi.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: LED na univerzální napětí?

Příspěvek od beethowen »

shuty píše:mam na ceste toto:
https://s.click.aliexpress.com/e/_siACQd

sice to nie je ziarovka ale malo by to fungovat na 48vdc aj 230vac. poreferovat mozem az ked to dorazi.
Na 48V fungovat nebude. Mám je doma v různých modifikacích a ani jedno nejede na 48V. I v popisu je 85-265VAC.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED na univerzální napětí?

Příspěvek od kodl69 »

vypínače už 5 let neříkají nic. 48V je pro mžikovej mechanizmus a proudy do 1A úplně v pohodě, na rozdíl od 12V, kde už nedojde k proražení vrstvičky oxidu... Tyhle led panely jsou podle výkonu na různý napětí.
Beethowen me dohnal k akci: rozebraj jsem to stejný, co prodává emos za 300Kč u nás. Stačí malej šroubovák. Na zdroji je napsaný Lifud.
Na první pokus se to nerozjede na 50V. Zjistil jsem, že jsou tam startovací odpory 684 dva v sérii(68*10na4 tj dohromady 1.3Megaohmu) jeden jsem zkratoval a světlo se na 50V rozsvítilo. Takže stačí dát odpory cca 470k nebo 330k (dva kusy kvůli tomu, aby nevybuchly na 300V po připojení k síti) a bude to dvounapěťový svítidlo jak víno. Pro provoz na 48V by to chtělo ještě nějaký jiný drobný optimalizace, ale tady se řeší vidlácký řešení. To už mám, a ne že to nejde, ani minutu mi to netrvalo...
Pro sebe k tomu budu dávat předřadníky s HV9801, https://www.microchip.com/wwwproducts/en/HV9801A který mají v sobě stmívač ovládanej klasickým vypínačem. Celkem v pohodě řešení, taky už to porvozuju několik let na různejch led světlech.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: LED na univerzální napětí?

Příspěvek od beethowen »

Neměl jsem čas ani potřebu to řešit. Jen jsem to připojil k baterce a tak jak to je od výrobce, tak to nešlo. Mě stejně z nějakých jiných důvodů běží pořád měnič, tak to moc neřeším.
Jinak ty svítidla svítí celkem hezky vzhledem k příkonu a co se týče spolehlivosti, tak za cca 7let jede všech asi 20ks co mám v různých výkonech naprosto v pohodě.
Ona je pak možná otázka jestli ten zdroj dá při 48V plný výkon, ale asi jo. Je to v podstatě jenom proudový zdroj cca 270mA.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED na univerzální napětí?

Příspěvek od kodl69 »

mě spíš překvapilo, že to není klasickej LED panel s ledkama po ploše, ale ledky jsou jenom na tom hliníkovým okraji a svítí do hrany matovanýho plexiskla. Takže je to takovej zamaskovanej LED pásek, jenom jsou všechny LED diody v sérii. Už se těším, až začnou postupně odcházet.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: LED na univerzální napětí?

Příspěvek od luky »

kodl69 píše:mě spíš překvapilo, že to není klasickej LED panel s ledkama po ploše, ale ledky jsou jenom na tom hliníkovým okraji a svítí do hrany matovanýho plexiskla. Takže je to takovej zamaskovanej LED pásek, jenom jsou všechny LED diody v sérii. Už se těším, až začnou postupně odcházet.
Mám to samé v kulatém provedení. 12ks v ložnici (asi 5 let), nesvítí mi jedna (zda je to zdrojem nebo světlem jsem zatím nezjišťoval) a 4 ks v dětském pokoji (asi 4 roky), tam svítí zatím všechny. Ale ty zdroje jsem neměl odvahu dát do podhledu s prknama, tak jsou zazděné v nehořlavé krabici ve zdi.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED na univerzální napětí?

Příspěvek od teonas »

Re: kodl69
Díky, to je přesně ta zkušenost s připojením a s úpravami, která mne zajímala.

Takže to vypadá, že skutečně si žádný "předřadník" neporadí s takto univerzálním napětím (24-230 AC DC). Tedy bude asi vždy nutné jet přes měniče...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek