BMS s balancerom

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od kodl69 »

balancer neshoří, ale neudrží napětí na článku v požadovaném rozmezí. Už jsem to psal 100x, tak po 101: budeš mít nastaveno nabíjecí napětí na 3.45V na článek, pro 16s 55.2V. budeme zlehka nabíjet cca 50A: 14 článků bude někde okolo 90% SOC a bude na nich 3.4V. ty 2 články už budou na 100% SOC, tj do článku neteče prakticky žádný proud, všechno jde přes balancer, výsledek je jasný: 14*3.4=47.6V, na dva články nám zbývá 55.2-47.6V=7.6V, tj 3.8V na článek, a těch 14 ks se bude ve výsledku dobíjet jenom těmi 4A, nebo 30A, pořád je to málo, a balancer to neudrží, pokud nedokáže spotřebovat celý nabíjecí proud. A to je ještě dobrý, obvykle ujede jeden článek a napětí pak jde přes 4V, což je pro lifepo4 jistě smrtelný.
Co je řešením a jaký má výhody a nevýhody:
1.) akupack odpojit (čínský smart BMS a pod) - baterie ochráněna, pravděpodobně odejde MPPT, pokud těch akupacků není víc, ale jak zajistit, aby se neodpojily všechny? takže řešení nebezpečný pro HW systému
2.) snížit nabíjecí proud, a teď jak:
2.a vytěžování - dobrý řešení, ale jenom do chvíle, než se nahřejí všechny boilery a klimatizace nachladí dům na 18°C... Pak ještě topný těleso venku, na čerstvým vzduchu... trochu vidlácký řešení. Navíc u systémů, kde je větší výkon panelů než měniče, se tohle moc nedá použít...
2.b komunikace BMS a systému, kde se může ovládat vytěžování a hlavně se může regulovat nabíjecí proud (Victron DVCC ...)
ponechám bez komentáře, po tomhle pasu už od doby prvních pokusů s LiFePo4 před sedmi lety...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od fatter »

Dik za vycerpavajucu odpoved, snazim sa najst odpovede aj mimo vlakna ale uplne sa mi nedari, tak sorry ze uz to pises 101krat. Maly rozdiel mam v tom, ze ako som uz pisal, balancujem 2V olovo, nie Li-cokolvek a hladam na to nejake riesenie, ktore nebude drahe. Podla cinana sa tieto bms na Pb daju pouzit, len tym prudom som si nie isty ci to bude stacit. Ak to bms prezije a niekto z odbornikov mi potvrdi ze to bude lepsie ako bez akehokolvek balancovania (nemam cas sediet pri packu a pripajat ci odpajat ziarovky podla toho ktory clanok ma kolko V), tak to risknem za 100E
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od luge »

luge píše:
luge píše:Konecne funkcna BMS a prelievacka v jednom.Zapojene na li-ion pytliky .
Zdravim
Po roku bms funguje k spokojenosti,nikoho nenutim ku kupe len podavam report.
Dva roky a BMS stale funguje. :dontknow:
Přílohy
Screenshot_20230325-083637.jpg
glottis
Příspěvky: 2066
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od glottis »

kodl69 píše:balancer neshoří, ale neudrží napětí na článku v požadovaném rozmezí. Už jsem to psal 100x, tak po 101: budeš mít nastaveno nabíjecí napětí na 3.45V na článek, pro 16s 55.2V. budeme zlehka nabíjet cca 50A: 14 článků bude někde okolo 90% SOC a bude na nich 3.4V. ty 2 články už budou na 100% SOC, tj do článku neteče prakticky žádný proud, všechno jde přes balancer, výsledek je jasný: 14*3.4=47.6V, na dva články nám zbývá 55.2-47.6V=7.6V, tj 3.8V na článek, a těch 14 ks se bude ve výsledku dobíjet jenom těmi 4A, nebo 30A, pořád je to málo, a balancer to neudrží, pokud nedokáže spotřebovat celý nabíjecí proud. A to je ještě dobrý, obvykle ujede jeden článek a napětí pak jde přes 4V, což je pro lifepo4 jistě smrtelný.
Co je řešením a jaký má výhody a nevýhody:
1.) akupack odpojit (čínský smart BMS a pod) - baterie ochráněna, pravděpodobně odejde MPPT, pokud těch akupacků není víc, ale jak zajistit, aby se neodpojily všechny? takže řešení nebezpečný pro HW systému
2.) snížit nabíjecí proud, a teď jak:
2.a vytěžování - dobrý řešení, ale jenom do chvíle, než se nahřejí všechny boilery a klimatizace nachladí dům na 18°C... Pak ještě topný těleso venku, na čerstvým vzduchu... trochu vidlácký řešení. Navíc u systémů, kde je větší výkon panelů než měniče, se tohle moc nedá použít...
2.b komunikace BMS a systému, kde se může ovládat vytěžování a hlavně se může regulovat nabíjecí proud (Victron DVCC ...)
ponechám bez komentáře, po tomhle pasu už od doby prvních pokusů s LiFePo4 před sedmi lety...
Aby se tohle stalo to uz musi byt ty baterie ale slusne rohozeny ne? :) 100 vs 95% soc v prilkadu je u 200Ah clanku 10Ah a to tam jeste opravdu muze tect slusny proud. To ty clanky musi byt bud radne v prdeli (samovybijeni), ze jsou tak rozjety nebo maj nizsi kapacitu a pack vybijim moc.

Kdyz je to samovybijeni, asi to zachrani opravdu jen palice a nebo vymena. Pokud je to ztrata kapacity, melo by stacit min vybijet.

Nez jsem mel jkbms rozjizdel se mi jeden pack po roce o docela dost. Az to odpojovala bms. Clanky byli vlastne uz na 100% a proud uz tam netekl skoro zadny. Srovnal jsem to elektronickou zatezi, kdy jsem ze dvou clanku, co ujizdely, vytahl asi 0,5Ah z kazdeho. Od te doby dobry a pak koupil druhou jkbms a od te doby uplna parada.

Doporucuju si data z bms grafovat a obcas kouknout jak se chova diff na clancich podle soc. Da se z toho hodne odvodit. U lifepo jsou pak i zajimave mista, kdy treba me kolem 60% soc se dif zvedne a pak zase pada.
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od Martin P »

Pro případ, že by došlo k odpojení Lifepo baterie mám celkem čtyři packy Lifepo baterií. A jako nouzovou rezervu jednu olověnou baterii.
U olova připojeného paralelně s Lifepo jsem si všiml, že do jisté míry tlumí spodní vybíjecí koleno. Trochu i horní, ale tam je efekt minimální.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek