Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 482
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Reputace: 65
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 22
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od PetaJoule »

iv0 píše: ... používá se fólie vyztužená skelnou mřížkou a podkládá se další fuseklí z 300g geotextílie.
Ano. Ale to je uz neco jineho nez "1mm rybnikova folie".
Dávat betonové skruže dovnitř betonových skruží mi přijde trochu overkill, když už, tak bych dával normálně plastové korugované kanalizační roury.
To souhlasim. Pokud tam uz jsou betonove skruze (nepredpokladal jsem), a je to opravdu vyschle, tak se da cela stena i nastrikat "Vodnim sklem"(?) ci impregnovat. Pokud by pak dochazelo k sezonnimu "protitlaku" vody (po desti atd.) tak to uz nevadi dokud je ve studne jiz patricny sloupec vody.

Zde musim myslet na genialni reseni hotelu Hilton v Praze pri povodnich 2002.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od diablo007 »

Princip vetsin retenčních nádob při obbetonovani je prvně napouštět vodu dovnitř aby nedošlo tlakem betonu k prolomení dovnitř takže i v té zemi je předpoklad že pokud je to zásobník vody tak by ji tlak vody ze země neměl ohrozit
iv0
Příspěvky: 19
Registrován: stř led 01, 2020 11:34 am
Reputace: 0

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od iv0 »

Zkusím trochu oživit téma. Kvůli zelené úsporám jsem nainstaloval nejlevnější možnou variantu, tzn 1,5kW polykrystal a klasicky levný GoodWe střídač.

Přemýšlím o dalším kroku, zase spíš něco za pár korun: Chystám se teď obloźit a zastřešit stání na auta (44m2 celkem, z toho střecha 24m2). Napadlo mě koupit levné (použité amorfní?) panely a krmit s nimi 12V větev, kterou napájím grafické karty (těžím krypto). Panely budou všemožně různě zastíněné, každý jindy a jinak, zvažuju low-cost řešení, kdy bych ke každému panelu připojil levný MPPT regulátor nabíjení baterky a všechny připojil k nějakému bateriovému úložišti.

Tuto variantu jsem tady moc neviděl, nebo neumím hledat na fóru :)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od vlkazajac »

Zabudni na amorfy, vezmi radšej toto :
https://dum.bazos.cz/inzerat/133763587/ ... 215-wp.php
Potom zvažuj batériu - na aké napätie bude ? Na 12 V s mppt prerobíš. Možno by bolo lepšie dať to na menovitých 24 V a potom konverziou dolu na 12 V.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
iv0
Příspěvky: 19
Registrován: stř led 01, 2020 11:34 am
Reputace: 0

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od iv0 »

Díky, já na to možná koukám blbě, ale pro mě je lepší, když mi panel dá málo, ale delší dobu. Ta moje současná elektrárna s polykrystaly se zapne, až když každý panel dává aspoň 25W, a v zimě to jelo jenom pár hodin denně. Tady budu stíněný z různých stran, každý panel jinak a jindy. Raději bych výkon nahnal plochou (ještě mám cca 80 - 140 dalších metrů, které chci zastřešit, ale jsou to problematická místa co se týče stínu (na některé se ani nedostane přímé světlo, mírný severní sklon, z jihu vyšší budova). Takže to je primárně krytina resp fasáda, a jenom zkouším najít způsob, jak něco vyrobit, když už tam něco dávám)...
iv0
Příspěvky: 19
Registrován: stř led 01, 2020 11:34 am
Reputace: 0

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od iv0 »

vlkazajac píše:Potom zvažuj batériu - na aké napätie bude ? Na 12 V s mppt prerobíš. Možno by bolo lepšie dať to na menovitých 24 V a potom konverziou dolu na 12 V.
Doma mám 24V rozvod, ze kterého krmím světla, veškerou domácí elektroniku a taky mám 24V topné kabely v koupelnách (paralelně k teplovodní podlahovce, myšleno pro využívání přebytků během letního provozu). Takže by se mi víc líbilo ukládat 24V - úlohou baterie je primárně zálohovat tento okruh pro případ výpadku DS. Těžit krypto z baterky nechci resp. na tak velkou baterku nemám peníze (tam je spotřeba v jednotkách kilowatt), chtěl jsem pouze pomocí přebytků přikrmovat (odlehčovat) odběr ze sítě a myslel jsem, že bude snazší a levnější to dělat přímo do 12V větve (používám oddělené zdroje na 12V napájení grafických karet). Podle množství přebytků jsem chtěl zapínat a vypínat jednoltivé karty/počítače, ale to nejde dělat moc rychle - počítač musí běžet nějakou minimální dobu, aby vůbec dávalo smysl ho zapínat. Taky vypnutí chvilku trvá.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek