Ostrov v Trnave

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od Vitek »

Pokud zařízení s elyty stojí víc než půl roku je lepší použít před startem ( zasunutí nožovek ) nabíjecí rezistor, k omezení nabíjecího proudu do kondenzátorů na DC větvi. Dělal jsem to u střídačů také, stejně tak v minulé práci když jsme zapínali frekvenční měniče co byly 5 let ve skladu... je potřeba elektrolyty "naformátovat" a to malým proudem nabít na jmen provozní hodnotu.
To si myslím já a já mám takové reálné zkušenosti. Nicméně může to být u studerů i jinak....
FRSO
Příspěvky: 2271
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od FRSO »

DanoP píše:Tak dnes pribudli dalsie veci, tentoraz od fungpasung. Naucil som sa co je to EORI, a ze financna sprava vie urobit registraciu do 30 minut online!!! Celkovo to vyslo 337€ (z toho clo+DPH+colny poplatok 81€), doprava fedex objednane 18.8 dnes 27.8 zlozene ku dveram.
BSP500
IMG_20200827_104844.JPG
a MPPT 150/45 Tr - zaujimave je upozornenie na zakaz updatu.
IMG_20200827_104855.JPG
Jj, asi Victron dělá opatření na plagiáty, po upgrade zřejmě nebude nabíjet správně, nebo vůbec.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od Vitek »

FRSO píše:
DanoP píše:Tak dnes pribudli dalsie veci, tentoraz od fungpasung. Naucil som sa co je to EORI, a ze financna sprava vie urobit registraciu do 30 minut online!!! Celkovo to vyslo 337€ (z toho clo+DPH+colny poplatok 81€), doprava fedex objednane 18.8 dnes 27.8 zlozene ku dveram.
BSP500
IMG_20200827_104844.JPG
a MPPT 150/45 Tr - zaujimave je upozornenie na zakaz updatu.
IMG_20200827_104855.JPG
Jj, asi Victron dělá opatření na plagiáty, po upgrade zřejmě nebude nabíjet správně, nebo vůbec.
Asi a nebo? je to nějak podložené ? já si fang kupoval před 4 měsícema. tam varování nebylo. takže by mě zajímalo jak jsi k tomu přišel ? pokud to není domněnka ??? děkuji V.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od DanoP »

Kobra23 píše:
DanoP píše: Prve co ma zaskocilo ze nabehol do On rezimu, tazke som musel pouzit mensi nabijaci odpor miesto obvyklej ziarovky, na nabijanie elektrolytov.
Můžeš se více rozepsat? Dreambox mi vyprávěl, že když mu Matěj přijel spouštět ty jeho XTM, tak vzal právě žárovku a vše vybil přes ni.
Tie dva velke elektrolyticke kondenzatory (spolu 1mF) su pripojene paralelne k baterii, a pri odpojenom menici boli vybite.
Nemam to srdce nechat tieto kondenzatory nabijat skratovym prudom (co urcite neprospieva zivotnosti), tak ich nabijem pomocou ziarovky, alebo odporu a az potom definitivne zasuniem nozovu poistku (alebo odpinac).
Cize najprv paralelne k rozpojenej poistke pripojim ziarovku (odpor), pockam chvilku kym sa kondenzatory nabiju na napatie blizke napatiu baterie. Tymto opatrenim sa je pociatocny nabijaci prud obmedzeny odporom ziarovky (odporu), a az potom zasuniem poistku a odpojim nabijaciu ziarovku.
Studer to sice priamo nepise, len upozornuje na iskru ktora vznikne.
BatteryConnection.PNG
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od redcrown »

A jakou žárovku použít pro to XTMko?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od youda »

Ja dal jako softstart kazdeho 5kW menice zarovku 230V 20W.

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=75095#p75095
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od kodl69 »

vidíš, já používám 48V/ 40W podobný jak https://www.elektro-svitidla.com/zarovk ... 078699.php ale kupoval jsem je jistě levněj. A nemám to tak sofistikovaně, naklapnu nožovku jedním koncem a mezi držák a konec pojistky přiložím patici žárovky.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od ota »

redcrown píše:A jakou žárovku použít pro to XTMko?
230V 100W tepelná koule 2 vteřiny žhne a kondíky jsou nabitý.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od Vitek »

Prosím Vás, žárovka je jedna z variant, nicméně každý ví že odpor zastudena bývá malý a že odpor za žhavého vlákna velký. Doporučuji použít rezistory např 50 ohm ( pro omezecní proudu cca na 1A při vybitých kondech a 50V baterce)
Klidně si dej i větší odpor jde jen o přednabití DC konvů, které po nabití stejně zapojíš na tvrdou baterii.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od DanoP »

Hodnotu odporu treba volit tak aby nabila kondenzatory. V mojom pripade ked menic nabiehal do zapnuteho stavu, tak bezna 40W halogenka na 220V nestacila, a pouzil som odpor 2,2 Ohm, lebo odber menica v zapnutom stave bez zataze je 0,2A.
Idealny by bol zdroj prudu, ale kto by sa s tym, vsak sa to robi parkrat v zivote.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od chatař »

Na nabití kondíků jsem u 3kW Axperta použil žárovku 100W/230V. Nezajiskřila, nežhnula, po pár minutách (pro sichr) jsem zacvakl pojistku - opět bez zajiskření, a bylo hotovo.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od DanoP »

Tak som si doplnil zobrazovanie info zo studeru - test interface pre citanie udajov cez XCom232i, zatial BSP, lebo stale este bezim na PIP4048. Zatial si posialm udaje cez POST na server kde uz mi bezi vizualizacia udajov PIPu.
Test uz bezi niekolko dni, zatial bez problemov, priebezne testujem dalsie druhy parametrov (enumeracie a pod).
StuderDataWeb.PNG
Dalsi krok, ked bude cas, bude dorobenie posielania vo formate MQQT https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... QT#p132195
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od DanoP »

"Vdaka" zamracenemu pocasiu som zacal testovat prepinanie na DS na studeri. Prve poznatky oproti PIP4048MS (Axpert) su nasledovne:
1. v ostrovnom rezime (rozpojene transfer rele) ma studer lepsiu regulaciu vystupneho napatia - blikanie od direct drive motora pracky zmyzlo, ani teplovzdusna pistol uz ho nerozhadze.
2. prifazovanie (zopnutie transfer rele) je naopak pozorovatelne (ziarovka) - nastane kratky vypadok, toto sa mi zda u PIPa lepsie. Pozriem ci sa tam da este nieco upravit v nastaveni. Podla manualov trva vypadok max. 15ms.
Zda sa mi vsak, ze je rozdiel ci dojde k prifazovaniu z dovodu dosiahnutia hranicneho vykonu (prepnutie do boost rezimu) - vtedy je pripnutie na DS takmer nepozorovatelne, naopak ak ide o prepnutie z dovodu poklesu napatia baterie pod hranicnu hodnotu, vtedy je prebliknutie viditelnejsie.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od ikovlabs »

Opravdu bude stacit na 10kW baterek a 2x xtm 4000 jeden 150/45Tr..?
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od DanoP »

Momentalne pouzivam PIP4048MS ako MPPT regulator, zatial som sa za 3 roky cez 30A nedostal. 10kW v bateriach sa v lete v pohode za den nabije, v zime je to horsie. Primarne som fangpusun 150/45Tr bral koli tomu aby som sa naucil robit s victron VE.Direct rozhranim a HEX protokolom pre komunikaciu s MPPT a mohol riadit regulator v BMS mode podla udajov z balancerov. Vo vyhlade bol potom original 250V/60A - planujem updatovat panely a vacsina sa uz robi s Voc blizko alebo cez 50V (v 3S to je cez 150V), ale ak sa bude dat chcem zostat pri 150V. Za tu cenu je ten fangpusun na pokusy dobry.
Hneva ma aj dost vysoka vlastna spotreba PIPa aj ked je vypnuty a ozije len MPPT regulator tak berie skoro 0.4A.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od DanoP »

Pozeral som rano do logov a vyzera to tak ze ma opusta PIP4048. Asi sa nahneval ze ho uz pouzivam len ako MPPT regulator. Z logov som zistil ze mu neumerne stupla spotreba naprazdno (mierne cca tyzden dozadu, viac vcera a dnes) aj ked menic je vypnuty, dokonca aj ked sa komplet vypne (noc) tak stale berie okolo 1,4A. Povodne vo vypnutom stave bral menej ako 0,1A. Typujem to na odchadzajuci elektrolyt v DC casti co je spojena s akumulatorom. Rele v MPPT to nie je, to rozopina - skusal som aj odpojit odpojovace od panelov (ak by to bol spatny prud), ale odber zostal.
No nic aspon ma to motivuje dopojit fangpusuna (victron) 150/45. Inak MPPT vyzera ze stale funguje.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od DanoP »

DanoP píše:"
2. prifazovanie (zopnutie transfer rele) je naopak pozorovatelne (ziarovka) - nastane kratky vypadok, toto sa mi zda u PIPa lepsie. Pozriem ci sa tam da este nieco upravit v nastaveni. Podla manualov trva vypadok max. 15ms.
Zda sa mi vsak, ze je rozdiel ci dojde k prifazovaniu z dovodu dosiahnutia hranicneho vykonu (prepnutie do boost rezimu) - vtedy je pripnutie na DS takmer nepozorovatelne, naopak ak ide o prepnutie z dovodu poklesu napatia baterie pod hranicnu hodnotu, vtedy je prebliknutie viditelnejsie.
Takze definitivne experimenty potvrdili, ze minimalne v prave testovanom kuse XTM je niekde chyba. Evidentne prifazovanie nedokaze prepnut menic -> DS v case do 15ms (nemylit si s casom na synchronizaciu ked este bezi vystup z menica). Ak je externe odpojena DS a na menici poziadavka na zopnute transfer rele, tak prechod z menica na DS je nepozorovatelny a co je zujimave aj zelena ledka pri tlacidle on svieti aj po prechode trvalo - neblika).
Podla zvuku pocut ze v tomto pripade cvakne len jedno relatko, zatial co pri pripojenej DS a prepnutie na povel Aux1. tam toho cvaka viac. Aux1 pritom rusi zakaz zopnutia transfer rele. V druhom pripade aj po prepnuti blika zelena ledka (podla popisu vraj signalizuje restart)
Neviem ci je to chyba SW (alebo mojho nastavenia) alebo HW (odchadzajuce rele ?).
Ak bude cas otestujem druhy kus XTM ci je to spravanie zhodne. K testu ma inspirovalo nemecke forum, kde popisovali podobne spravanie.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od DanoP »

Prehodil som menice (tento je novsi z r. 2015). Prve co som si vsimol je kultivovanejsi chod relatok. Updatol som FW, resetol a nastavil parametre ako na prvom kuse. Co som si hned vsimol, niektore parametre mali ine default (oznacene hviezdickou) hodnoty. Prve testy zatial ukazuju ze prebliknutie pri vypnuti a zapnuti transfer rele (aj pod zatazou) ma prejavy podobne PIPu, teda citelne lepsie ako prvy kus. Testovanie som musel prerusit, lebo podla marfiho zakonov vypadla DS v 1/3 Trnavy (v tom nemam prsty). Este ze som to stihol nahodit. Budem to pozorovat a dam vediet. Ked bude cas pozriem na relatka v tom prvom menici.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od kodl69 »

Trochu nechápu, co všichni řešíte s tím přepínáním za milisekundy. Předse to nepřepíná každej den několikrát, tak o co de?
Na druhou stranu já mám spoustu spotřebičů přímo na DC, takže nemám co přepínat. A nakonec ty hodiny na troubě vydrží i to schválně zpomalený přepnutí, který trvá víc než 1s, bez toho, aby se resetovaly.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Ostrov v Trnave

Příspěvek od DanoP »

kodl69 píše:Trochu nechápu, co všichni řešíte s tím přepínáním za milisekundy. Předse to nepřepíná každej den několikrát, tak o co de?
Na druhou stranu já mám spoustu spotřebičů přímo na DC, takže nemám co přepínat. A nakonec ty hodiny na troubě vydrží i to schválně zpomalený přepnutí, který trvá víc než 1s, bez toho, aby se resetovaly.
Ale ked sa mi vypne a zapne TV pri pozerani tak to zistim (teda pokial nespim). Pokial to funguje ako ma, to je cca 10-15ms, tak to TV nepozna a tak to ma fungovat (studer, pip). Ak to tak nefunguje tak je nieco zle, a treba zistit co, a opravit to aby nebol neskor este vacsi pruser.
Jesen a zima je prave obdobie ked sa u mna bezne prepina ostrov na DS vo vecernych/nocnych hodinach. V lete to byva po uprsanom tyzdni alebo manzelkinom multitaskingu (subeh nahrievania pracka, umyvacka).
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek