Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od brumlaj »

ono možná bohatě stačí klasické kachláky - byl jsem u výstavby a měření něčeho takového. Vždy je to o tom jak dlouho potřebuješ mezeru mezi přikládáním. Z grafu je vidět, že i jen takováto "malá" kamna mají periodu akumulace více než 12 hodin. Ale to neohřívaly TUV, to přiznávám.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od kodl69 »

To co mám navržený, se dost blíží té těžké peci z odkazu, akorát trochu víc akumulace, a omítaná většina povrchu, ne kachle. Zase nechci, aby doba náběhu byla nějak extrémní. Podobný kamna máme na chatě, a i to přetížení topidla probíhá obdobně jako při těchto zkouškách, v podstatě jenom potvrzení pro nevěřící tomáše. Ještě se dá prvozovat jeden režim, když nestačí topení po 12 hodinách, tak topit po cca 8-mi hodinách nepatrně menší dávkou...
Spíš mi chybí povrchový teploty těch těžkejch kamen, nikde jsem to nenašel.
Ještě otázečka, ty těžký kamna neměly roztápěcí klapku, "bouchací klapku" ani tzv žárovou štěrbinu, tj přímou cestu o průřezu cca 10cm2 se spal. komory do komína? Podle vyobrazení to není moc patrný - podle normy by tam něco takovýho mělo být kvůli dostatečné teplotě spalin
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od brumlaj »

roztápěcí klapka tam je, když si ty tahy nakreslíš 3D tak výstup do komína a výstup z topeniště jsou vedle sebe. Tam je klapka, která tahy po roztopení oddělí a nahřátý komín pak již spaliny přes tahy protáhne. I z toho důvodu pozor na délku tahů, aby nebyly vůči komínu dlouhé - aby to komín po uzavření klapky dal.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od SJM »

Už jsem to psal na více místech ve svých příspěvcích (většinou jako reakce). Hlavní důvod je specifikum staveniště -- místo stavby je asi 50 m od komunikace. A nejen to, i od nejbližšího místa příjezdu čehokoliv nad 1,5 m šířky... Takže všechen materiál se bude muset "donést", případně s pomocí nějaké miniaturiní machanizace. Ani ten UNC tam nejspíše neprojede (přesně změřeno nemám)


K tomu technická: pokud jste uvedl, že máte 30 let praxi ve stavebnictví, potom jste zřejmě již dosáhl věku cca 55; mohou ovšem přijít i zdravotní potíže - potom docházková vzdálenost 50 metrů se vším zásobováním může být obtížná, i na ruční zásobování stavby; dojezd autem k domu bude zřejmě důležitý - pokud projede auto, projede i UNC.
K tomu faktická: máte vyzkoušeno, že v dřevodomě resp. v domě ze SDK nebo z dřevoštěpkových desek s betonovou podlahou je Vaše (a Vaší patnerky) vnímání "pohody z bydlení" rozdílné od stejného domu s podlahou pouze z dřevěných desek a tepelné izolace?
Další technická: stavba těžkých kamen též obsahuje mokré procesy. Bude založená na dřevěné podlaze?
Ale i bez tohoto omezení bych nejspíše uvažoval o dřevostavbě...místo těžké stavby. Důvody by se daly rozepisovat...ale většinou by to stejně byly subjektivní názory, pocity a teorie. Mám osobní zkušenost z pobývání (bydlení, práce) v různých druzích staveb a osobně nejpříjemnější je mi právě ta dřevostavba. Ideálně pouze z přírodních materiálů, žádná chemie atd.
Takže srub? Nebo dřevěné sloupky a mezi nimi tepelná izolace (s igelitovou parozábranou či bez)? Podlahy a stropy s izolací či bez (s igelitovou parozábranou či bez)?

Je zarážející Vaše tvrzení, že nejlépší ochrana lehké dřevostavby RD před letním žárem je zastínění stromem, když současně uvažujete o FV panelech (bývají většinou na střeše); zastínění panelů je kontraproduktivní s jejich účelem, resp. výrazně sníží účinnost.

Děkuji za Vaše reakce a zkušenosti, samozřejmě i Ronna ad.
jahodovák
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od jahodovák »

Mohu-li se vyjádřit ke stáří,tak jsem viděl mladé staříky a staré mladíky,ono mnohdy nezáleží na věku ale na celkovém stavu jedince,někteří jsou už od mládí ne-mocní a vcelku jim nikdo nepomůže,je to stav jejich mysli..le-kaři jim nejsou schopni pomoct o zdraví se musí zasloužit každý sám,jistě se tu asi najde i mnoho jedinců co budou oponovat ale to je jejich věc...hodně slunce a zdraví všem...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Mars
Příspěvky: 42
Registrován: čtv pro 19, 2019 11:57 am

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Mars »

SJM píše:
Už jsem to psal na více místech ve svých příspěvcích (většinou jako reakce). Hlavní důvod je specifikum staveniště -- místo stavby je asi 50 m od komunikace. A nejen to, i od nejbližšího místa příjezdu čehokoliv nad 1,5 m šířky... Takže všechen materiál se bude muset "donést", případně s pomocí nějaké miniaturiní machanizace. Ani ten UNC tam nejspíše neprojede (přesně změřeno nemám)


K tomu technická: pokud jste uvedl, že máte 30 let praxi ve stavebnictví, potom jste zřejmě již dosáhl věku cca 55; mohou ovšem přijít i zdravotní potíže - potom docházková vzdálenost 50 metrů se vším zásobováním může být obtížná, i na ruční zásobování stavby; dojezd autem k domu bude zřejmě důležitý - pokud projede auto, projede i UNC.
K tomu faktická: máte vyzkoušeno, že v dřevodomě resp. v domě ze SDK nebo z dřevoštěpkových desek s betonovou podlahou je Vaše (a Vaší patnerky) vnímání "pohody z bydlení" rozdílné od stejného domu s podlahou pouze z dřevěných desek a tepelné izolace?
Další technická: stavba těžkých kamen též obsahuje mokré procesy. Bude založená na dřevěné podlaze?
Ale i bez tohoto omezení bych nejspíše uvažoval o dřevostavbě...místo těžké stavby. Důvody by se daly rozepisovat...ale většinou by to stejně byly subjektivní názory, pocity a teorie. Mám osobní zkušenost z pobývání (bydlení, práce) v různých druzích staveb a osobně nejpříjemnější je mi právě ta dřevostavba. Ideálně pouze z přírodních materiálů, žádná chemie atd.
Takže srub? Nebo dřevěné sloupky a mezi nimi tepelná izolace (s igelitovou parozábranou či bez)? Podlahy a stropy s izolací či bez (s igelitovou parozábranou či bez)?

Je zarážející Vaše tvrzení, že nejlépší ochrana lehké dřevostavby RD před letním žárem je zastínění stromem, když současně uvažujete o FV panelech (bývají většinou na střeše); zastínění panelů je kontraproduktivní s jejich účelem, resp. výrazně sníží účinnost.

Děkuji za Vaše reakce a zkušenosti, samozřejmě i Ronna ad.
Těch třicet let jsem o tři roky zaokrouhlil -- a projektoval jsem už na fakultě... -- takže je mi o pár let méně, než jste se dopočítal Vy. Ale jen o pár... Zdravotní potíže ale zatím neplánuji. :D (A na nejhrubší práce a přesuny hmot si někoho najmu, samozřejmě. Sám chci dělat jen kvalifikovanou práci, kterou umím.)

Dojít 50 metrů k domu od auta... Vy žertujete... Víte, co je to bydlet ve městě s rezidentním parkováním? To jdete od auta někdy i půl hodiny... :D

Zatím je to stále ve fázi příprav, projekt je dlouhodobě v začátcích (kovářova kobyla...), a pozemek má také řadu problémů. Ale pokud to na něm vyjde, tak -- s využitím konfigurace terénu -- to bude dřevostavba nad terénem, na patkách. (Jednou z "patek" bude i pilířový základ pro pec; na dřevěné podlaze stát samozřejmě nemůže... ;-) )

Zatím je představa difuzně otevřené rámové konstrukce s přírodní izolací (drcená sláma nejspíše). Roubenka určitě ne. Vzhledem k okolnostem potřebuji nejméně na dvě strany požárně uzavřenou konstrukci, takže trocha omezení navíc ve skladbě konstrukce. Ale možnosti jsou.

Igelity samozřejmě žádné. :D (Igelit jako zábrana čemukoliv je opravdu nesmysl; nepřežije většinou ani zabudování.) Dřevoštěpky a podobných močovinových věcí minimálně, asi jen jako parobrzdnou vrstvu do skladby střechy. Ve stěnách se ještě uvidí, ale jsou i skladby, které jsou samy o sobě se správně navazujícím difuzním odporem vrstev, takže samostatnou parobrzdnou vrstvu ani nepotřebují. Opět komplexní otázka s celou řadou možností. Ale i zde, čím jednodušší a čím méně různých vrstev, tím lépe... (Naneštěstí to nejde dohromady s tím požadavkem na požárně uzavřenou konstrukci.)

Podlahy každopádně dřevěné. Zkušenosti máme... :)

Pec samozřejmě znamená mokrý proces (i když s plošně vylitým potěrem se to srovnávat nedá). Stejně mokrým procesem (s tím potěrem už srovnatelným) by byly vnitřní hliněné omítky. Ale ty jsou drahé a pracné. Uvidíme...

Je to sice "kovářova kobyla", ten vlastní projekt, ale chci konečně zužitkovat zkušenosti a inspiraci, co jsem za ta léta nasbíral. A jak jde čas, snažím se stále více zjednodušovat a zjednodušovat... Podle motta: "Alle sagten, das geht nicht! Da kam einer, hat's nicht gewußt, und der hat es getan..." (Všichni říkali, to nejde! Pak přišel jeden co to nevěděl, a ten to udělal...) :D

A na tom stromu přece není nic zarážejícího... :D Jako zastínění domu je takový vzrostlý ořešák, kaštan, lípa ze všeho nejlepší! Předci věděli...
Kdyby na pozemku rostl vysoký strom, bylo by to ideální. Ale žádný takový strom tam není a než by vyrostl... (FVE by pak samozřejmě nešla a nebo by musela být jinde než na střeše. Ta přece není podstatná -- i když mě na tohle fórum přivedla... :) )

Zdravím!
Mars :)
Naposledy upravil(a) Mars dne pon pro 23, 2019 10:42 pm, celkem upraveno 1 x.
Mars
Příspěvky: 42
Registrován: čtv pro 19, 2019 11:57 am

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Mars »

jahodovák píše:Mohu-li se vyjádřit ke stáří,tak jsem viděl mladé staříky a staré mladíky,ono mnohdy nezáleží na věku ale na celkovém stavu jedince,někteří jsou už od mládí ne-mocní a vcelku jim nikdo nepomůže,je to stav jejich mysli..le-kaři jim nejsou schopni pomoct o zdraví se musí zasloužit každý sám,jistě se tu asi najde i mnoho jedinců co budou oponovat ale to je jejich věc...hodně slunce a zdraví všem...
le-kaři... :lol: :lol:
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od kodl69 »

To Brumlaj: bude to těch stejnejch 6m tahů jako tohle, akorát trochu jinak seskládaný, podle některejch výpočtů by na 6m účinné výšky komína mělo vyjít i 8m, ale nechci hrotit pár procent účinnosti na úkor dehtování v komíně. Sice se to díá řešit plynocou štěrbinou, ale zase na úkor účinnosti. Topeniště s tvarovkama se sekundárním vzduchem KTS Janča, dvířka s dvojsklem s pokovením Jokr, když by se mi to zdálo moc, tak na půlku skla dám vermikulit, sice to nebude krásný, ale co už...
Spíš přemejšlím krom zavírání vzduchu i o klapce do komína a aktivním řízení podtlaku během hoření, jak začne docházet palivo, tak roste přebytek vzduchu a klesá teplota hoření, což by zachránilo přivírání vzduchu a případně i komína, uvažuju o komínové automatice, která by udržovala tah někde na 10Pa a ne víc (klapkou, ne přisáváním vzduchu, to považuju za prasárnu), otázka je, jestli to stojí za tu námahu a vlastně za snížení spolehlivosti topidla, kdyý to doženu do extrému....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od SJM »

Podlahy každopádně dřevěné. Zkušenosti máme... :)
Ovšem. Je skutečně citelný rozdíl v "pocitu z bydlení" v lehké stojinové dřevostavbě s betonovou podlahou a bez betonu?
A na tom stromu přece není nic zarážejícího... :D Jako zastínění domu je takový vzrostlý ořešák, kaštan, lípa ze všeho nejlepší! Předci věděli... Ale žádný takový strom tam není ...
Vy jste psal, že první dvě léta byste měl zájem vyzkoušet pouze zastínění, nejlépe stromem, než budete instalovat klimu. Také jste uvedl, že je pozemek zarostlý tak, že 50 metrů na místo uvažované stavby není ani 2 metry široká cesta pro dopravu materiálu.
Mars
Příspěvky: 42
Registrován: čtv pro 19, 2019 11:57 am

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Mars »

SJM píše:
Podlahy každopádně dřevěné. Zkušenosti máme... :)
Ovšem. Je skutečně citelný rozdíl v "pocitu z bydlení" v lehké stojinové dřevostavbě s betonovou podlahou a bez betonu?
A na tom stromu přece není nic zarážejícího... :D Jako zastínění domu je takový vzrostlý ořešák, kaštan, lípa ze všeho nejlepší! Předci věděli... Ale žádný takový strom tam není ...
Vy jste psal, že první dvě léta byste měl zájem vyzkoušet pouze zastínění, nejlépe stromem, než budete instalovat klimu. Také jste uvedl, že je pozemek zarostlý tak, že 50 metrů na místo uvažované stavby není ani 2 metry široká cesta pro dopravu materiálu.
Já Vás ale nechci přesvědčovat o svém řešení... A neberu Vám ani to Vaše.

Samozřejmě, že pocitově se podlaha s betonem a bez betonu nejspíše ani nepozná. Jen je ve stavbě -- z mého pohledu -- zbytečných 10 kubíků speciálního armovaného betonu navíc. Akumulačně to jakýsi význam mít bude, ale stejná hmota se dá do domu dostat i levněji.

Pokud bych chtěl podlahovku (vodní nebo s topnými kabely v betonu), tak by tam ten beton nebo anhydrid samozřejmě byl. Propočítal jsem, zvážil všechna pro a proti -- a nechci. Tečka. :D

Ten zarostlý pozemek jste si doplnil sám, to jsem nikde nepsal. Zarostlý není, je ale napojen na komunikaci přes jinou, uzounkou parcelou. Psal jsem, že chci zkusit rok, dva bez chlazení. A že se dům budu snažit zastínit proti letním slunečním ziskům co nejlépe. Protože tam žádný vysoký strom nemám (což by bylo nejlepší a nejjednodušší řešení, jak jsem psal...), tak musím jen co nejlépe zastínit jižní okna a udělat ptášť budovy tak, aby zisky co nejméně vstřebával. (Provětraná mezera ve fasádě i ve střeše, možná IR-reflexní pojistná vrstva pod mezerou.)

Jak jsem psal již panu Ronnovi, nechci nikoho přesvědčovat... :D
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od chatař »

Určitě má u novostavby FVE smysl. Jen se nesmí vše napájet z baterií. Podle mě je drahým luxusem bateriemi topit bojler, na to stačí osm panelů v sérii a levný střídač Siton. Anebo dvakrát osm panelů a dva Sitony. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od diablo007 »

chatař píše:Určitě má u novostavby FVE smysl. Jen se nesmí vše napájet z baterií. Podle mě je drahým luxusem bateriemi topit bojler, na to stačí osm panelů v sérii a levný střídač Siton. Anebo dvakrát osm panelů a dva Sitony. :D
Otázka je jestli ti někdo na siton v rámci kolaudace bude chtít udělat revizi .
Mars
Příspěvky: 42
Registrován: čtv pro 19, 2019 11:57 am

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Mars »

diablo007 píše:
chatař píše:Určitě má u novostavby FVE smysl. Jen se nesmí vše napájet z baterií. Podle mě je drahým luxusem bateriemi topit bojler, na to stačí osm panelů v sérii a levný střídač Siton. Anebo dvakrát osm panelů a dva Sitony. :D
Otázka je jestli ti někdo na siton v rámci kolaudace bude chtít udělat revizi .
A není nějaká srovnatelná (cena, funkce) alternativa, u které by ta revize byla bez problémů?
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 443
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od lemra79 »

vramci kolaudace u me nikdo nebyl a revize jsem nikomu neukazoval, tim nechci tvrdit, ze je to zbytecny. zacatkem tohoto roku.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od chatař »

diablo007 píše:
chatař píše:Určitě má u novostavby FVE smysl. Jen se nesmí vše napájet z baterií. Podle mě je drahým luxusem bateriemi topit bojler, na to stačí osm panelů v sérii a levný střídač Siton. Anebo dvakrát osm panelů a dva Sitony. :D
Otázka je jestli ti někdo na siton v rámci kolaudace bude chtít udělat revizi .
Existuje dražší náhrada za Siton, ale také je možnost namontovat Siton až po revizi. :lol:
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od SJM »

Zdravotní potíže ale zatím neplánuji.
To většinou nikdo, ale někdy přicházejí.
...Jednou z "patek" bude i pilířový základ pro pec; na dřevěné podlaze stát samozřejmě nemůže...
...tak by tam ten beton nebo anhydrid samozřejmě byl. Propočítal jsem, zvážil všechna pro a proti -- a nechci.
Nějak to nejde dohromady - ty patky budou betonové nebo kovové, nebo dřevěné?
Pokud bude pilíř pod těžká kamna (2-3 t) betonový či kovový, tak okolo bude celodřevěná skladba podlahy na patkách?
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Bydliště: Trnava

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Brčo »

Nějak to nejde dohromady - ty patky budou betonové nebo kovové, nebo dřevěné?
Pokud bude pilíř pod těžká kamna (2-3 t) betonový či kovový, tak okolo bude celodřevěná skladba podlahy na patkách?

Mam slamenný dom na betonových pileroch cca 1m nad zemou(Kôli vysokej spodnej vode,vid foto).Na pilieroch je drevený rošt a na nom postavený celý dom. Pod pecou je zaklad 120x120 cm. pec je cez 2 podlažia cca 5 m výška,vyhrievana lavica je na drevenom rošte- a funguje to dobre.cela pec je necelých 2000 tehal(z toho 400 šamotiek) vykuruje celý dom (200 m2) a ohrieva TUV....
P1190901.JPG
P1190900.JPG
P1190902.JPG
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od 007ToMMaS »

chatař píše:Určitě má u novostavby FVE smysl. Jen se nesmí vše napájet z baterií. Podle mě je drahým luxusem bateriemi topit bojler, na to stačí osm panelů v sérii a levný střídač Siton. Anebo dvakrát osm panelů a dva Sitony. :D
Otázka je jestli ti někdo na siton v rámci kolaudace bude chtít udělat revizi

Existuje dražší náhrada za Siton, ale také je možnost namontovat Siton až po revizi. :lol:
Mám regulator od solareco a na ich mape na stránke sú inštalácie len na SK v CZ minimum :D..
Riešil som revíziu nedávno, a nikto to neriešil, taktiež pri kolaudácii sa nikto o žiadnu fotovoltaiku nezaujímal.


Čo sa týka toho či má FVE zmysel na novostavbu som za to že áno, nie preto že mám novostavbu. Ale už keď bude len na ohrev vody je to značná úspora. Momentálne hrejem bojler stonací 200l s tým že špirála je v v strede. TJ hreje sa cca polovica z pohľadu toho že ohreje vodu ktorá sa spotrebuje v ten deň ôk. Plánujem ohrev Akumulačnej nádrže 800l na občasné pri kúrenie v lete pripadne prechodnom období. Nakoľko v RD mám urobenú zonovú reguláciu tak sa kúri reálne tam kde treba a nie zbytočne všade a ďalšia vec cez zimu keď svieti slnko tak kúrime slnkom ktoré prejde cez okno 2x2,3m dnu. Človek by povedal že je malé, ale verte že stačia 4 hodiny slnka a v obývačke kde je okno je trenková teplota. Ako sa dni budú predlžovať a oteplovať tak slnko stúpa až do domu nezasvieti v čase od 9:30 -17 TJ keď najviac hreje ale na panely bude svietiť a bude vyrábať energiu na ohrev vody.

Montoval som systém začiatkom decembra 3,2kW a keď je pekne vodu o hreje aj o 20C a keď je také počasie o ničom aspoň udrží teplotu na rovnakej celý deň....cez leto to bude záhul a energie bude viac ako dosť. Časom plánujem urobiť zálohu domácej automatizácie a malý hybrid ma stále žrúty....
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Mars
Příspěvky: 42
Registrován: čtv pro 19, 2019 11:57 am

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Mars »

SJM píše:
Zdravotní potíže ale zatím neplánuji.
To většinou nikdo, ale někdy přicházejí.
...Jednou z "patek" bude i pilířový základ pro pec; na dřevěné podlaze stát samozřejmě nemůže...
...tak by tam ten beton nebo anhydrid samozřejmě byl. Propočítal jsem, zvážil všechna pro a proti -- a nechci.
Nějak to nejde dohromady - ty patky budou betonové nebo kovové, nebo dřevěné?
Pokud bude pilíř pod těžká kamna (2-3 t) betonový či kovový, tak okolo bude celodřevěná skladba podlahy na patkách?
Asi obdobně, jako píše kolega Brčo... Jen to bude na prudším svahu, takže nejnižší patky/sloupky budou mít půl metru a ty nejvyšší 2-3 m. A asi se částečně zahrnou, aby ten dům tak "nevisel" ve vzduchu. Prostor pod domem se využije. Důvodem je snaha využít nejvyšší místo pozemku, odkud je kouzelný výhled... ;-) Pokud bychom terén srovnali a vytvořili pro dům rovnou terasu, o ten výhled bychom přišli.

Takže patky/sloupky betonové, pod pecí větší pilíř.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od SJM »

...beton...zvážil všechna pro a proti -- a nechci.
Takže patky betonové, pod pecí větší pilíř.
Psal jste, že beton nechcete a že ani nevíte, jak ho tam dostat - mimo betonpumpy.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek