Navrh FVE bungalov

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od rasto1 »

kodl69 píše:Tohle se možná dozvíme za těch 10 let... Některý "moderní" stavební technologie mi přijdou tak trochu na chvilku, viděl jsem dřevostavbu, kde drobek zatíkalo ze sprcháče, a museli vyměnit kusy trámů, osb desky a pod, při opravě díra několik m2 durch barákem, narušení statiky domu. Když ti zatíká ze sprcháče do klasické masivní stavby, tak ti maximálně po několika letech opadá někde omítka...
Tiez som to videl ale nie je to moj pripad robim si to vsetko sam a dobre.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od rasto1 »

Konečne prišli dlhé zimné večery mám čas na zostrojenie FV :-)
Asi som trosku prehnal velkost rozvodnice na combi boxy, ale riadil som sa pravidlom ze rozvodnica nie je nikdy dost velka :-)
Přílohy
IMG_20201125_193533.jpg
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od kodl69 »

Kde máš montážní plech? Budeš mít na ty výstupní jističe shazovací cívku?
Zas tak strašně velký mi to nepřijde, když pidáš měření po jednotlivých strinzích (třeba microlog a amploc proudový senzory, nebo aspoň hall) a z bujnosti třeba bistabilní relátka pro odpojování stringů (mám místo shazovací cívky, pojistkovej odpojovač cívkou neshodíš :) tak bude bedna skoro plná. Není lepší propojit jističe hřebínkem, než dávat tyhle propojovací svorkovnice?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od rasto1 »

kodl69 píše:Kde máš montážní plech? Budeš mít na ty výstupní jističe shazovací cívku?
Zas tak strašně velký mi to nepřijde, když pidáš měření po jednotlivých strinzích (třeba microlog a amploc proudový senzory, nebo aspoň hall) a z bujnosti třeba bistabilní relátka pro odpojování stringů (mám místo shazovací cívky, pojistkovej odpojovač cívkou neshodíš :) tak bude bedna skoro plná. Není lepší propojit jističe hřebínkem, než dávat tyhle propojovací svorkovnice?
Nakupil som tieto ekvipotencionalne svorkovnice, pricom na - pouzijem svorkovnicu a na + dam 3ks hrebenov, lebo hrubsi som nikde nevidel.
Tak daleko myslienkovo ako odpojovace nie som, ale necham si poradit aby som to o pol roka neprerabal :oops:
PS plech je oprety bokom toto mam len simulaciu
Naposledy upravil(a) rasto1 dne stř lis 25, 2020 8:05 pm, celkem upraveno 1 x.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od PavelR »

rasto1 píše:Konečne prišli dlhé zimné večery mám čas na zostrojenie FV :-)
Asi som trosku prehnal velkost rozvodnice na combi boxy, ale riadil som sa pravidlom ze rozvodnica nie je nikdy dost velka :-)
kodl má pravdu.

Žádný rozvaděč není zbytečně velký. Ono když tam naboucháš žlaby atp tak ono to místo mizí.
Pěkná kovováá skříňka. Tak to má vypadat.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od rasto1 »

PavelR píše:
rasto1 píše:Konečne prišli dlhé zimné večery mám čas na zostrojenie FV :-)
Asi som trosku prehnal velkost rozvodnice na combi boxy, ale riadil som sa pravidlom ze rozvodnica nie je nikdy dost velka :-)
kodl má pravdu.

Žádný rozvaděč není zbytečně velký. Ono když tam naboucháš žlaby atp tak ono to místo mizí.
Pěkná kovováá skříňka. Tak to má vypadat.
Dakujem.
Davam to na dreveny vaznikovy krov, tak chcem zamedzit pripadnemu poziaru a pre som si priplatil a nedal plastove haraburdy (budu 2 kombi boxy koli velkej) streche.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od kodl69 »

tak to přidělej na nějakou železnou konstrukci, ať ti zůstane toho 3.5cm od dřeva, nemusíš to pak složitě podkládat 1cm tlustým cetrisem. Párkrát jsem to při montáži na dřevěnou stěnu udělal tak, že pod rozvaděč jsem dal distanční trubičky - 4cm dlouhý odřezky pozink trubky a velkoplošný podložky. Když se dají pořádný vruty, tak je to taky pevný.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od rasto1 »

Dik dobry napad.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od Vitek »

po bitvě každej generál... já rozvaděče dávám železný OEZ
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od ota »

kodl69 píše:tak to přidělej na nějakou železnou konstrukci, ať ti zůstane toho 3.5cm od dřeva, nemusíš to pak složitě podkládat 1cm tlustým cetrisem. Párkrát jsem to při montáži na dřevěnou stěnu udělal tak, že pod rozvaděč jsem dal distanční trubičky - 4cm dlouhý odřezky pozink trubky a velkoplošný podložky. Když se dají pořádný vruty, tak je to taky pevný.
3,5 cm vzdálenost je předpis podle normy? Budu montovat neco podobného tak me to zajímá.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od kodl69 »

Omlouvám se za šíření nepravd, 3cm vzduchová mezera má být pod svítidlem nebo spotřebičem, co není určen k montáži na hořlavé hmoty, pod rozvaděčem mezera 5cm!! (ČSN 33 2312/ed.2, tab.1, nějak se mi to popletlo...) Ale 10mm nehořlavá tepelně izolační podložka pod (případně i kolem) rozvaděč jistě, pod krabici stačí 5mm. Další možnost je, že výrobce rozvaděče v návodu k použití uvede menší mezeru, potom je toto nutno doložit při revizi. Ale proč by to výrobce rozvaděče dělal, že jo... Ještě kousek z ČSN 33 2312/ed.2 : kabely na a v hořlavých hmotách mají být dostatečně mechanicky chráněny, např v trubkách, lištách. Takže naházený na půdě jako seno určitě ne.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od rasto1 »

Nechal som kombi boxy na neskor a zacal som s pripravou hlavnej rozvodnice.
Celu som ju odstrojil, rozobral, vycistil a pripravil na osadenie baterii na plnovysuvy.
Len nikde nemozem najst 45cm plnovysuvy s vacsou nosnostou ako 45kg, pricom by som potreboval dvojnasobok pre istotu.
Zatial to mam vymyslene, ze na kazdy sufel by som dal 2 pary plnovysuvov a ziskal by som s tym teoretickych 90kg na suflik.
Uz len aby to vydrzala rozvodnica :-)
Přílohy
IMG_20201126_191509.jpg
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od PavelR »

do podobných skříní jsem v práci dělal 2 takový kompaktní retrofity k ongridu. Komplet odpojovače, jističe, autromatický záskok, AC část ,DC část, Batrium, Octo GX. Místo na 20kwh článků. Měnič vedle na zdi. V případě výpadku sítě frekvenční řízení SMA....
Dá se to poskládat že je radost pohledět.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od rasto1 »

PavelR píše:do podobných skříní jsem v práci dělal 2 takový kompaktní retrofity k ongridu. Komplet odpojovače, jističe, autromatický záskok, AC část ,DC část, Batrium, Octo GX. Místo na 20kwh článků. Měnič vedle na zdi. V případě výpadku sítě frekvenční řízení SMA....
Dá se to poskládat že je radost pohledět.
Tak to i planujem :-) ale chcem dat i menice dovnutra nech trochu eliminujem hluk ventilatorov uvidim ako to bude s pomocnym chladenim chladenim skrine.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od PavelR »

no právě. Ta skříň vyzáří jen určitý výkon. To lze zjistit. Zbytek buděš muset ventilovat nuceně a máš tam dalěí větráky. To bych nedělal.
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od Dagus »

kodl69 píše:Omlouvám se za šíření nepravd, 3cm vzduchová mezera má být pod svítidlem nebo spotřebičem, co není určen k montáži na hořlavé hmoty, pod rozvaděčem mezera 5cm!! (ČSN 33 2312/ed.2, tab.1, nějak se mi to popletlo...) Ale 10mm nehořlavá tepelně izolační podložka pod (případně i kolem) rozvaděč jistě, pod krabici stačí 5mm. Další možnost je, že výrobce rozvaděče v návodu k použití uvede menší mezeru, potom je toto nutno doložit při revizi. Ale proč by to výrobce rozvaděče dělal, že jo... Ještě kousek z ČSN 33 2312/ed.2 : kabely na a v hořlavých hmotách mají být dostatečně mechanicky chráněny, např v trubkách, lištách. Takže naházený na půdě jako seno určitě ne.
Někdy mi přijde že ty normy jsou z roku 1900. Dnešní materiály přeci jsou jinde. Ono porovnávat solární kabel který ani na plynovém hořáku nechytne s kabelem s hedvábným opletem a vyžadovat stejné uložení je fakt nesmysl. Lišta a trubka je stejně pvc. To je jak vtip s povinností lsoh nebo lszh kabelem v únikové chodbě a pak se to nasere do pvc trubek a pvc lišt a do rozvaděčů z pvc a jističe a vypínače taky z pvc, ale hasič tě vypéruje za PVC plášť na utp v stoupačce.
To samé umístění rozvaděče. Pokud je rozvaděč ocelový a průchodky jsou od hořlavého materiálu 5cm, tak nechápu. V čem pomůže udávaných 5cm nechápu, copak plamen nemůže být větší než 5cm? Copak u plechu vadí přímý dotyk teplého kovu na dřevo? Samovznícení dřeva je daleko za možnostmi toho plechu a pokud to někdo rozporuje, tak jak tam tu krabici přidělává? Ocelovým vrutem samozdřejmě a ten to přenese stejně.
Někdy mi přijde že normy jsou dotaženy do extrému, aby se dalo hezky pobuzerovat a aby to nevypadalo tak snadné. To značnou většinu odradí a zbytek se případně exemplárně potrestá, když je to třeba. Respektive je to jako všude, pokud má být vážně, ale vážně vše dle normy, tak se z toho všichni po. Nevěřím že existuje stávající dům kde není nic mimo normu. Hranicí pozemku začínaje a druhou hranicí konče. Pokud si to někdo vytyčí jako životní cíl, tak to samo jde. Nebezpečí ale je, že si to musí dělat sám, protože řemeslo se na to vykašle při první buzeraci, že to není podle norem.
Sorry za OT.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od PavelR »

kabely které jsou patřičně odjištěny nehoří samy od sebe.
Požadavky na uložení chápu jako ochranu proti poškození kabelu a následnému oblouku a požáru. V součinnosti s patřičným vystrojením nadřazeného rozvaděče. (chrániče, detekce oblouku...)

ono kabel uloženej na stavbě na podlaze po kterým se půl roku šmatle než se udělají podlahy...
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od kodl69 »

Tys ještě neviděl vyhořelej rozvaděč? já už několik, takže mě těch 5cm nijak nepřekvapuje. A že ty instalace flákáte, nemáte požární prostupy, rozvaděče s požární odolností a bezhalogenový lišty, je vaše fušeřina (a taky revizáka, co se pod to podepíše). Dokud se nic nestane, je všecko v pohodě...
Na půdách je celkem obvyklý poškození od kun a podobnejch zviřátek, pokud je od těch drátů odděluje aspoň to pvc, tak je aspoň nějaká šance, já po půdách i ty solarflexy dávám každej do sváho tenkýho krku, aby byla aspoň zmenšená šance, že se natáhne oblouk a udrží se...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od Dagus »

Že instalace flákáme. Super. Pojďme vybrat náhodně 20 paneláků komunistické doby. Pojďme vybrat 20 novostaveb avsadil bych se ze z 20 jich nebude 100%centně ani dvě, vzdáleně ani 10. Jde o to jak moc hledáš. Pošli mi teda jaké používají plastové prvky typu vypínač, světla atd. Myslíš to dobře a každý by měl, ale ještě jsem tebou popisovaný ideál nepotkal. Tím neříkám že nelze vytvořit, ale jde o to zda to dává smysl. Na to poukazuji. Další věci je kabeláž. Klasická cyky všude použitá je pvc. V čem je jiný nově řešený panelák od komunistického. Lidi používají únikovou cestu stejně a přitom nikdo neobchází paneláky a neodpojuje kabely protože jsou cyky. To je prostě nesmysl a lobby. To je stejný jako že každý si zreviduje to svoje a zbytek mi je fuk. Já přišel revidovat tuto část a že vidím totální prasečinu a neřeším je ok? Běžný stav a přitom to mohou být věci i zvlášť závažné a stejně to mnoho lidi přejde a maximálně upozorní majitele.

K tomu vyhořelému rozvaděči. Ne neviděl jsem rozvaděč co by plamenem rozpustil ocel. Plastové jsem viděl jen ohořelé. Jsem mladý, neviděl jsem vše, ale pokud něco povrchově zapálí dřevo, tak by ta ocel musela snad odkápnout.

Požární prostupy. Nevím čím ss živíš, ale vážně si u domácnosti pokud děláš prostup skrz patra a na půdu necháváš delat certifikované pozarní prostupy? To teda smekám nikde jsem to neviděl. Jediné kde to znám jsou nemocnice a fabriky s německým vlastníkem.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Navrh FVE bungalov

Příspěvek od Martin P »

Ocel, která zapálí dřevo nemusí vůbec odkapnout. Úplně stačí temně červený žár. Je to moje vlastní zkušenost z kovárny, temně červený kus železa se nám zakutálel k dřevěné bedně a během pár sekund hořela plamenem. Pokud se k dřevu dostal kus železa jasně žluté barvy (1200-1250C°) tak dřevo vpodstatě zplynuje a to hoří velmi prudkým plamenem.
Jednou mne do předloktí ruky zasáhl poměrně malý (asi1,5kg.) kousek do žluta rozpáleného železa, který vyskočil že žlabu od pece. Modraky s nehořlavou úpravou zmizely, kůže se mi seskvarila a po umýt byla tuhá a měla šedobílohnedou barvu. Doktor to ohodnotil na třetí stupeň spáleniny a přestože to mělo jen několik cm2 se mi to hojilo cca tři měsíce. A faktem je to, že postižené místo bylo necitlivé, zato okolo to pálilo jako čert. A když se mi to místo dnes dostane na slunce, velmi rychle zčervená.
To je jen pro dokreslení, co dokáže patřičně rozpálené železo.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek