Několik slabších vodičů paralelně místo jednoho silnějšího

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Několik slabších vodičů paralelně místo jednoho silnější

Příspěvek od mihlit »

Dobře, tak sehnat se dá, ale stejně by mě to zajímalo, co norma na to. Dávat 5x16 je už docela drahé (zde těch 10m nebude jediné místo) a 5x10 místo 3x16 by bylo vhodnější, kdybych někdy přeci jen přecházel z 1f na 3f, tak bych nemusel měnit kabely.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Několik slabších vodičů paralelně místo jednoho silnější

Příspěvek od Lubik »

Podívej se na bazos.cz
Je tam plno inzerátů za lepší cenu (zbytky). Třeba si vybereš.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Několik slabších vodičů paralelně místo jednoho silnější

Příspěvek od JiříK »

Dej to v hliníku, v těchto průřezech už to nevidím jako nedostatek a ušetříš spoustu peněz.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Několik slabších vodičů paralelně místo jednoho silnější

Příspěvek od mihlit »

Pánové, děkuji za tipy, alternativních řešení a kde co sehnat je hodně, ale hlavně by mě zajímalo, jak se na to dimenzování PE dívá norma.
Tomáš F
Příspěvky: 9
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:03 am

Re: Několik slabších vodičů paralelně místo jednoho silnější

Příspěvek od Tomáš F »

Pro inspiraci
Jinak v ČR - instalace dle projektu, realizace oprávněnou osobou a následně revize
Přílohy
Ochranný vodič.pdf
(441.69 KiB) Staženo 169 x
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Několik slabších vodičů paralelně místo jednoho silnější

Příspěvek od mihlit »

Díky. To jsem četl už před tím, ale doufal jsem, že by byl ještě nějaký odstavec někde jinde, který by byl benevoletnější. Protože takhle, když teda někdo předělá 3f na 1f kvůli FVE a teda alespoň si proti přetížení N vodiče ten zduplikuje z nevyužité fáze, což mám pocit, že je relativně běžné, tak to mají všichni špatně? Stejně třeba co si pamatuji, tak když jsem zapojoval indukční desku od siemensu, tak tam měl výrobce rovnou metr něco kabelu a v zapojení to bylo úplně stejně, že pro 1f přišlo hnědý, černý na L, šedý a modrý na N, žlutozelený PE a tam má tedy taky přímo z výroby PE poloviční průřez... Nj, tak tam dám 5x16, to protahování bude prdel... :D
martin2190
Příspěvky: 316
Registrován: pon čer 20, 2016 1:56 pm

Re: Několik slabších vodičů paralelně místo jednoho silnější

Příspěvek od martin2190 »

lemra79 píše:tak si rikam, ze jsem se jeste osobne nesetkal s nahryzanym kabelem typu cyky, snur cysy nespocet. vzdy hlodavec vlezl mezi svorky nebo siny.
cyky ohlodanej v delce nekolik cm sem jiz opravoval mozna vozdubanej vod ptactva nevim bylo to venku u vo v mistech kde kabel prechazel ze stozaru do vylozniku
FVE 4,9KWp kostal piko 5,5 , MVE 17KW , elektroauto ELTRA
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Několik slabších vodičů paralelně místo jednoho silnější

Příspěvek od kodl69 »

to Emsi88: solarkabel překouše taky. proto je pod střechu dávám jednotlivě o chrániček, protože kuna prej nedokáže moc otevřít tlamičku :) - ale spíš kvůli tomu, ze se tím jistě oddálí měď v kabelu od další potenciální mědi z druhýho pólu.
P.S: Včera tady hasiči řešili mírně doutnající fabii, pár měsíců zpátky známýmu u baráku shořela RAV4. Oboje je pravděpodobně vlivem biologických škůdců, nějak se nám ta příroda brání :) U mě momentálně kuny asi nebydlí, kolem baráku šmejdí dvě kočky, tak to snad bude stačit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Několik slabších vodičů paralelně místo jednoho silnější

Příspěvek od lemra79 »

pred davnymi lety jsem si prez pudu natahnul slabou mekou dvoulinku se signalem. Co tyden mi to kuna rozkousala. Vsimnul jsem si, ze vedle se vali stara anteni cerna dvoulinka a te si nevsimnou. Poslal jsem tedy signal po zminovane anteni doulince a byl klid. Tak verim tomu, ze nektery kabely jim proste nevonej, smrdej? Z ptakama zatim nema zkusenost, ale zavesny kabely normalne fungujou....
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek