Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Vyjadreni Marka na uvod:
Milí fotovoltaičtí přátelé,

rád bych uved několik skutečností na pravou míru. Nejsem autorem toho zapojení, ani autorem návrhu DPS.
Autorem zapojení je místní uživatel vim (viewtopic.php?f=115&t=1592&p=63931&hilit=f%C3%A1zov%C4%9B+%C5%99%C3%ADzen%C3%BD#p63931), resp. schéma je upraveno a převzato z webu pana Miroslava Svatoše http://sel.wz.cz/mapa.php
konkrétně vychází z tohoto projektu:
http://sel.wz.cz/download2/ty_nab5.zip

Návrh DPS jsem inicioval, ale finální verzi upravil a CAM data připravil můj modelářský kamarád Marek Pospíšil z Mohelnice.

_______________________



Protože jsem se tu na fóru někde dočetl, že Kybosův vytěžovač není zcela vhodný v kombinaci s Axpertem, našel jsem tady na fóru ještě jeden, triakový, fázově řízený vytěžovač, postavený na TL494CN.
Součástky mám na stole, kamarád mi pomohl odladit DPS, v garáži mám další 2+2kWp panelů, tak snad až odezní ten humus venku, spustím i tu poslední "vytěžovací" větev instalace. Tím bude instalace dle mých představ hotová.
Díky všem, co pomohli radou.

M.
Přílohy
fazove_rizeny_vytezovac.png
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: FVE Blansko

Příspěvek od lzahradil »

Čau Marku,
pár příspěvků zpět vidím Tvojí instalaci kde si všímám baterií. Vidím "modrou", jen nedokážu z foto určit zda se jedná o Liion nebo Lifepo.
V případě tohoto schématu mě však zajímá, zda máš vyzkoušené jestli to opravdu bude fungovat.
Napětí u Lifepo se v případě dostatečné kapacity baterie prakticky nehýbe. Na základě čeho teda takový vytěžovač reaguje ?

Co se týče vytěžování.
Mám několik Axpertů (a zatím žádnej Axpert nezařval) a vytěžování provádím stylem ala kybos.. Jen jsem si jej udělal trochu po svém. OrangePi, data se nečtou analogově přímo z baterií ale stahují po síťi z monitorovacího Raspberry kam jdou veškerá data. (vytěžování do vody mám úplně jinde než baterie) OrangePI stažené hodnoty zpracuje, vyhodnotí dle nastavené logiky a pomocí GPIO jako PWM ovládám SSR relé pro jednotlivé topné tělesa.

Tohle triakové řešení může být dobré že pak nedochází k flickeringu, ale doufej že u tebe v okolí není žádný radioamatér. Protože triaková regulace a rádio se nemá rádo :)
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

lzahradil píše:Čau Marku,
pár příspěvků zpět vidím Tvojí instalaci kde si všímám baterií. Vidím "modrou", jen nedokážu z foto určit zda se jedná o Liion nebo Lifepo.
V případě tohoto schématu mě však zajímá, zda máš vyzkoušené jestli to opravdu bude fungovat.
Napětí u Lifepo se v případě dostatečné kapacity baterie prakticky nehýbe. Na základě čeho teda takový vytěžovač reaguje ?

Co se týče vytěžování.
Mám několik Axpertů (a zatím žádnej Axpert nezařval) a vytěžování provádím stylem ala kybos.. Jen jsem si jej udělal trochu po svém. OrangePi, data se nečtou analogově přímo z baterií ale stahují po síťi z monitorovacího Raspberry kam jdou veškerá data. (vytěžování do vody mám úplně jinde než baterie) OrangePI stažené hodnoty zpracuje, vyhodnotí dle nastavené logiky a pomocí GPIO jako PWM ovládám SSR relé pro jednotlivé topné tělesa.

Tohle triakové řešení může být dobré že pak nedochází k flickeringu, ale doufej že u tebe v okolí není žádný radioamatér. Protože triaková regulace a rádio se nemá rádo :)
Jsem zcela klidný. Baterie jsou LiFePO4. Vytěžování se aktivuje jedině v momentě, kdy na baterkách bude 54V a víc, tedy typicky zhruba 90%SOC. Větev, která vytěžuje to, co dva Victrony a jeden Axpert MAX budou tlačit do DC okruhu, je samostatná jen a výhradně pro bojler, a není nijak spojená s DS. Takže pokud bude dělat nějaký bordel triaková regulace, pak jen mezi měničem a spirálou bojleru.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE Blansko

Příspěvek od kybos »

lzahradil píše: Napětí u Lifepo se v případě dostatečné kapacity baterie prakticky nehýbe. Na základě čeho teda takový vytěžovač reaguje ?
Myslím si že mám dostatečnou kapacitu LiFePO (780 Ah) a napětí na úložišti se dle SOC pohybuje v dostatečném rozsahu na to, aby podle něj bylo možno řídit vytěžovače (+-4,4% od střední hodnoty). Mám dokonce dva, každý je nastaven na jinou úroveň prahového napětí (53,6 a 53,75 V).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rva
Příspěvky: 3510
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE Blansko

Příspěvek od rva »

Řídit vytěžovače podle napětí má smysl u takových (malých) instalací, kdy je šance veškeré přebytky někam rozumně poslat a pokud se podaří tyto přebytky začít posílat dříve, než regulátory začnou omezovat dobíjecí proud.
Jinak je lepší řídit se dle SOC a zapínat vytěžovače s předstihem, popřípadě se ještě řídit dle proudu do baterie a zapínat vytěžovače i pokud tento proud překročí nějakou hodnotu.
Například už teď ohřívám boiler a vytápím barák 4x klimatizací i když jsou baterie dle SOC někde na polovině, protože proud do baterií byl vysoký a teď tam teče 80 A, což by mělo stačit na jejich nabití do večera.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE Blansko

Příspěvek od kybos »

Problém je v tom, že SOC se v období temna (když je týden zataženo) začne poněkud rozjíždět a nedává informaci o skutečném stavu nabití, jelikož nedojde k synchronizaci (dosažení horní nebo spodní meze napětí). To se ale při řízení vytěžování dle napětí nemůže stát. Mám několik samostatných měřičů SOC a po týdnu temna se jejich hodnoty rozcházejí o více než 30% i přesto, že mají možnost kalibrace offsetu proudového snímače. Takové řízení (na základě SOC) lze využít tak nanejvýš v systému, kdy se pokaždé nabíjí do znaků plného nabití a tím dojde synchronizaci SOC. Ale v režimu FVE, kdy se skutečné SOC udržuje v mezích 30 až 70 % nevím o systému, který by byl schopen udržet při cyklickém provozu informaci o měřeném SOC déle než týden s přesností lepší než 20%.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rva
Příspěvky: 3510
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE Blansko

Příspěvek od rva »

SOC se rozchází, používám čínský HB404 (ECPC404 JLD404 ) https://www.aliexpress.com/item/32690913859.html s bočníkem 300A/75mA (s proudy do baterií se držím pod 150A). Jak moc jsem nezjišťoval, ale u mých 800Ah to odhaduji za týden do 60Ah a to směrem, že mi to po týdnu ukazuje vyšší SOC, než je realita. Částečně za to asi může spotřeba BMS a přelévacích balancérů.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE Blansko

Příspěvek od kybos »

Pro měření SOC ve svém úložišti používám pro každý string samostatný měřič. Tři stringy jsou měřeny přesným coulombmetrem typu TK-15. Jeden ze stringů je duplicitně měřen pomocí BMS EMUS. BMS EMUS využívá k měření proudu dvourozsahové snímání pomocí kalibrovatelného snímače s Hallovou sondou do 1000 A. TK -15 používá klasický odporový bočník 75 mV. Mám tedy možnost porovnání obou systémů. Dnes po pěti dnech bez kalibrace (napětí úložiště nedosáhlo hraničních hodnot), vykazuje EMUS SOC 30% a TK-15 81% na stejném stringu článků. TK-15 umožňuje pouze nastavení offsetu. EMUS umožňuje kromě nastavení offsetu také nastavení pásma necitlivosti kolem nuly proudu, přesnost dohání dvourozsahovým měřením proudu s automatickým přepínáním. Takže z hlediska přesnosti bych mohl říci, že po týdnu zataženého počasí je úplně lhostejné, jak sofistikované měření SOC je instalováno. V rámci 20 % se dá těmto měřičům věřit tak do třetího dne běžného provozu FVE, pak už lze informaci o stavu úložiště získat jedině z napětí. V mé instalaci se napětí úložiště pohybuje od 50 V do 54,5 V, což je dostatečně široký rozsah na určení stavu úložiště. Proto mám řízení vytěžování odvozené nikoliv od hodnoty SOC ale podle napětí úložiště, které se měří přímo na svorkách akumulátoru s největší kapacitou (i úbytek na pojistce dokáže měření snadno zmást). Takto to již několik let spolehlivě funguje. Mohu tak ignorovat i proudy, které tečou do balancérů.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE Blansko

Příspěvek od rottenkiwi »

Jak pise kybos, ja som zatial nenasiel ani u Victronu po niekolkych rokoch presne nastavenie
aby to vydrzalo napr. 3 tyzdne bez synchronizacie.
Zatial co Arduino Mega 3-prioritny palic, reaguje 8 rokov na zmeny napatia LFP uplne spolahlivo.
Ide do LFP 150 A z MPPT, tak napatie ide hore a zapne sa 1. spirala 1200 W.

POdobne dole, ked som mal este DS, tak podla napatia sa spinali nabijacky LFP stykacmi.

Teraz ked nemam DS, tak dobijam 24 V FVE zo 48 V FVE, DC-DC 100 A OUT / 96 - 97 % ucinnost.
Pripravujem 150 a 200 A prelievacku.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Heuréka :celebrate2:
Protože ještě nemám “vytěžovač”, zkusil jsem to dnes “ručně” a poprvé z přebytků nabil OKCE100 ntr / 2200w.
Už se těším, až to pojede samo. Tišťák je na cestě z Hongkongu… :yes:
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Ještě jeden rychlý, zvědavý dotaz:

Máte někdo FVE s AXPERT Max 7,2kW oficiálně přihlášenou a schválenou u EG.D?

Reakce prosím do SZ.

Děkuji
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Marek_Kuřim píše:Protože jsem se tu na fóru někde dočetl, že Kybosův vytěžovač není zcela vhodný v kombinaci s Axpertem, našel jsem tady na fóru ještě jeden, triakový, fázově řízený vytěžovač, postavený na TL494CN.
Součástky mám na stole, kamarád mi pomohl odladit DPS, v garáži mám další 2+2kWp panelů, tak snad až odezní ten humus venku, spustím i tu poslední "vytěžovací" větev instalace. Tím bude instalace dle mých představ hotová.
Díky všem, co pomohli radou.

M.
Kdyby měl někdo zájem, mám ještě 3 DPS pro uvedený, fázově řízený vytěžovač.
Cena 250,- + 52,- poštovné.

Dnes dokončeno, oživeno, nastaveno, čekám jen na slunce a plné baterky ;)
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »


Kdyby měl někdo zájem, mám ještě 3 DPS pro uvedený, fázově řízený vytěžovač.
Cena 250,- + 52,- poštovné.

Dnes dokončeno, oživeno, nastaveno, čekám jen na slunce a plné baterky ;)
Tak to bylo rychlý… DPS už nejsou
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Občas se objeví další poptávka tišťáku pro fázově řízený vytěžovač, viz níže v threadu.
Pokud se dá dohromady 5 a více zájemců, udělám novou objednávku.


Cena se bohužel mírně zvedla na 280,-/ks + 60,- poštovné.

Takže zájemci pište, ať vím, jak jsme na tom.

Schéma, tišťák a info v přiloženém zipu.
Přílohy
Vytěžovač.zip
(267.64 KiB) Staženo 463 x
Naposledy upravil(a) Marek_Kuřim dne čtv čer 09, 2022 10:01 pm, celkem upraveno 1 x.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
cipis
Příspěvky: 4317
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE Blansko

Příspěvek od cipis »

Já beru dva kousky :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Mám k dispozici poslední dva kousky DPS pro regulátor zmíněný v tomto diskusním stromu.
Cena za ks 280,- + poštovné.
Objednávky do zprávy.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Bramborak
Příspěvky: 12
Registrován: čtv čer 02, 2022 12:18 am

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Bramborak »

Ahoj, nejdú mi posielat SZ mal by som záujem.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Bramborak píše:Ahoj, nejdú mi posielat SZ mal by som záujem.
Sorry, první objednávka přišla v 08:27.
Desky už jsou pryč.

M.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Omlouvám se případným dalším zájemcům o DPS triakového vytežovače, ale nemám v plánu objednávat další kusy.
Též bych rád podotknul, že není v mých silách vysvětlovat funkci celého obvodu a tím pádem dimenzování součástek.
Nedoporučuji, vzhledem k práci se síťovým napětím a tudíž bezpečností, pouštět se do toho úplným začátečníkům, bez odpovídajícího elektrotechnického vzdělání.
Děkuji za pochopení.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
cipis
Příspěvky: 4317
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od cipis »

Jen doplním, že 2x 1kW spirála přes tento vytěžovač přetíží 2kW měnič. Na 4kW to jede jedna báseň a v obou bojlerech je teplá voda, ikdyž je občas pěkně hnusně.
K oživení se hodí laboratorní zdroj (o uvažovaném napětí) a osciloskop. Na něm je totiž krásně vidět, kdy a jak to začne kouskovat tu sinusovku a kdy už jede naplno.
Ještě jednou děkuji Markovi, že o tom napsal, je to dobrá věcička, místo toho on/off režimu dle napětí. Teď už nejsou žádné zuby na křivkách :)

Marek_Kuřim píše:Omlouvám se případným dalším zájemcům o DPS triakového vytežovače, ale nemám v plánu objednávat další kusy.
Též bych rád podotknul, že není v mých silách vysvětlovat funkci celého obvodu a tím pádem dimenzování součástek.
Nedoporučuji, vzhledem k práci se síťovým napětím a tudíž bezpečností, pouštět se do toho úplným začátečníkům, bez odpovídajícího elektrotechnického vzdělání.
Děkuji za pochopení.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek