Automatický prepínač FVE a Public power

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
soami
Příspěvky: 545
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Bydliště: Posázaví

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od soami »

Tak jsem zjistil, že ten CN ATS (v různých modifikacích se tady x-krát zmiňuje- Tomzon/Geya) se nevleze do rozvaděče. Rozměr čelního panelu je OK, ale zbytek příliš vystupuje, takže se nevejde kryt.
Var 1 - vyříznout díru v plastovém krytu
Var 2 - vyměnit za jiný?
Jak to máte řešené?
cipis
Příspěvky: 4323
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od cipis »

On se nevleze ani ten český, tak jsem to pořešil extra rozváděčem z plastové krabice s DIN lištou a třema průchodkama.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jova
Příspěvky: 175
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od jova »

Na to že je vyšší jsem už upozorňoval v jiném vlákně.
Já to vyřešil tak, že jsem u konců DIN lišty, kde se upevňije v rozvaděči, odřezal ten profil a rovné dno ohnul do tvaru Z. Tím jsem posunul celou lištu o pár mm níže a už se to dá normálně zakrýt.
soami
Příspěvky: 545
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Bydliště: Posázaví

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od soami »

cipis píše:On se nevleze ani ten český, tak jsem to pořešil extra rozváděčem z plastové krabice s DIN lištou a třema průchodkama.
Už mám 3 rozvaděče - 1x silový AC (54M), 1x MaR pro TČ a FV (54M), a 1x menší na FV DC(18M). Na stěně dochází místo :D
Asi to říznu tím "multifunkčním kmitačem" a dočistím pilníkem. Rozvaděč je https://rozvadece.heureka.cz/eaton-bc-o ... /#prehled/ a ten ABS (nebo co to je) je docela tenký.
Soban
Příspěvky: 3447
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od Soban »

Já jsem tu din lištu připevnil na zadní stranu rozvaděče, normálně je 1cm od stěny.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1259
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od TomHC »

Ahojte, asi viem v podstate použiť GEYA switch spôsobom, že FV source bude 1F (premostené na všetky tri fázy) a distribúcia 3F. Chcem ho iba ako manuálny prepínač na zimné obdobie, prípadne ako rýchle prepnutie na distribúciu ak by sa pokazil menič alebo niečo podobné...
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od PetrDubi »

TomHC:
Taky jsem ho měl takhle zapojený a fungovalo to. Jenom nechápu ten příspěvek - jestli to má být dotaz a něco tam chybí nebo jenom oznámení?

Jinak na manuální přepínání je asi lepší koupit například Hager SFT340. Cenově to vyjde asi i o něco levněji a kvalita se nedá s tím čínským srovnávat. K tomu zabere míň místa, má správnou výšku, násobně větší životnost a jde s ním přepnout (s trochou šikovnosti) i bez výpadku elektřiny.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od Kobra23 »

Radši bych vzal SFT440 a přepínal i N vodiče.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1259
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od TomHC »

PetrDubi píše:TomHC:
Taky jsem ho měl takhle zapojený a fungovalo to. Jenom nechápu ten příspěvek - jestli to má být dotaz a něco tam chybí nebo jenom oznámení?

Jinak na manuální přepínání je asi lepší koupit například Hager SFT340. Cenově to vyjde asi i o něco levněji a kvalita se nedá s tím čínským srovnávat. K tomu zabere míň místa, má správnou výšku, násobně větší životnost a jde s ním přepnout (s trochou šikovnosti) i bez výpadku elektřiny.
Dík za tip na SFT 340/440. Chcel som len potvrdiť, že je to v pohode riešenie :) Inak pozerám že ten prepínač SFT je skoro všade nedostupný, ETI robí SSQ 440, vyzerá to byť ekvivalent.

EDIT: ešte aj Tracon SVK4-63, tiež všade nedostupný...
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Damned
Příspěvky: 20
Registrován: pon led 09, 2023 10:20 pm

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od Damned »

dano píše:Prave som zistil, ze v ponuke su prepinace siete, ktore su urcene na pouzitie pre FVE a niektore maju dokonca vyslovene napisane ze niesu urcene pre FVE.

Only for city power and Generator, not for PV system.
https://bit.ly/2Wlu0KP

Tento je urceny specialny pre FVE
https://bit.ly/3h4Ax4s

Nevie niekto aky je medzi nimi rozdiel ?
Vím, že reaguji na starý příspěvek, ale zrovna přepínač řeším.
Já myslím, že hlavní rozdíl je, že ten pro fve má jako prioritní stranu tu fve a jako zálohu má disribuční síť.
Někdo přepínač používá při výpadku ds a někdo pro vykrývání výpadků z fve.
Ten s prioritou na fve straně zrovna chci použít, tak by mě zajímalo, jestli s ním jsou nějaké problémy, jestli už to někomu vytáhlo jiskru z ds na měnič, či zustal viset nějaký kontakt. Ani nevím, jak je tam zabezpečena blokace.
Napiště sem prosím někdo, kdo už ho delší dobu provozuje nějaké poznatky.
Už jsem se ptal vedle v tématu, ale tohle je přesně to téma, které jsem předtím neobjevil.
Díky moc!
Přílohy
20230219_143224.jpg
cipis
Příspěvky: 4323
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od cipis »

Poznatky jsou tu uz delsi dobu.
Nekomu to shorelo.
Nekomu to proslehlo mezi svorkami, dokonce pak u novejsich typu zacali davat "stinici" plast.
Nekomu vyhorela "elektronika".
Nekomu se to mechanicky rozpadlo.

Nicmene ti, co to provozuji na zlomkach cinskeho jmenoviteho proudu, tak jsou vesmes spokojeni.
Je to proste levny cinsky srot, co svou funkci zastane, nicmene pokud to nekdo potrebuje spolehlive, tak se kloni k reverzacnim stykacum za nasobky ceny, ci treba i k profi zarizenim, co jsou s o rad vyssi cenovkou.

Osobne bych to uz nepouzil, rozhodne ne ty levnejsi starsi typy.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Damned
Příspěvky: 20
Registrován: pon led 09, 2023 10:20 pm

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od Damned »

Ahoj, díky moc za info.
Myslel jsem si že to tak bude.
Nechce se mě furt předělávat rozvaděč.
Mohl by jsi prosím dát nějaké info ohledně těch reverzních stykačů?
Něco jsem zachytil vedle v tematu, ale není tam žádné info step-by step a co se týká ovládání stykačů (priorita na jedné straně) tam není vůbec nic. Profi zařízení jsem žádné nevygoogloval, bohužel ani žádný novější model té číny.
Peníze zase nejsou uplně problém, preferoval bych spíše abych se o to do budoucna nemusel starat, aby to nevyžadovalo stálou pozornost. Klidně bych si to nechal i od někoho za uplatu udělat, i když budu vědět jak, tak to také prodrátuji. Ale třeba někdo nechce zveřejňovat své nouhau. :)
Předem díky moc za každou informaci a radu!
mirekcafa
Příspěvky: 337
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od mirekcafa »

jj...taky bych uvítal nějaké doporučení co koupit abych za to nedal paletu a jak to splichtit, případně i nabídku na hotovou věc..
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od vanilka »

Provozuju 3 měsíce TOMZN 3p 125A ATS z Ali, zatím přepnul cca 50x při zatížení obvykle 1-2,5kW a funguje. Přepíná 1f FVE / 3f DS na 3f bytový rozvod. Při přepnutí se občas samovolně zapne nVidia Shield (což následně zapne telku), jinak se samovolně nic nevypne ani nezapne. Chtěl bych kodlův stykačomat, ale jen jediná elektromechanická západka vychází na dvojnásobnou cenu než tenhle přepínač. A jsou potřeba dvě. A dva stykače. A ještě mechanická blokace..
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od Plazivec »

Já používám 4pólový. Ale žádnou automatiku. Používám jej jenom na manuální odstavení FVE v době "tmy", tedy tehdy, když vidím, že to bude se sluncem bída víc dní po sobě. Jinak se mi o "přepínání" stará Axpert King, který si prostě docucne z jedné fáze do baterek.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
yare
Příspěvky: 116
Registrován: pon zář 19, 2022 8:02 pm
Bydliště: ZM-SK

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od yare »

Používam 2 pólovy a tiež len manuálne na trvalé prepnutie na DS. Zásuvky s "kritickými" spotrebičmi (chladničky, obehové čerpadlo, PC, TV atď. ) mám zapojené cez UPS, kvôli výpadku pri prepínaní.
Kerberos 315C, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - VÝCHOD, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - JUH
Growatt SPF 5000ES, 8x Hiwatt Solar Limited HW-M10/144H 550W - JUH , 4x Tigo Energy TS4-A-O, 5x LiFePO4 Pylontech US3000C Plus 48V, 18 kWh,
Solar-Assistant - monitorovanie
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od kuli »

Damned píše:
dano píše:Prave som zistil, ze v ponuke su prepinace siete, ktore su urcene na pouzitie pre FVE a niektore maju dokonca vyslovene napisane ze niesu urcene pre FVE.

Only for city power and Generator, not for PV system.
https://bit.ly/2Wlu0KP

Tento je urceny specialny pre FVE
https://bit.ly/3h4Ax4s

Nevie niekto aky je medzi nimi rozdiel ?
Vím, že reaguji na starý příspěvek, ale zrovna přepínač řeším.
Já myslím, že hlavní rozdíl je, že ten pro fve má jako prioritní stranu tu fve a jako zálohu má disribuční síť.
Někdo přepínač používá při výpadku ds a někdo pro vykrývání výpadků z fve.
Ten s prioritou na fve straně zrovna chci použít, tak by mě zajímalo, jestli s ním jsou nějaké problémy, jestli už to někomu vytáhlo jiskru z ds na měnič, či zustal viset nějaký kontakt. Ani nevím, jak je tam zabezpečena blokace.
Napiště sem prosím někdo, kdo už ho delší dobu provozuje nějaké poznatky.
Už jsem se ptal vedle v tématu, ale tohle je přesně to téma, které jsem předtím neobjevil.
Díky moc!
Ja ho pužívam rok a pol bez problémov, zatiaľ iba manuálne. Najlepšie je to prepínať, keď nie je veľká záťaž.
Keď ho budem dávať automaticky, tak to chcem ošetriť prúdovým relé, aby ho nepreplo, keď bude veľká záťaž.
Keď ho prepínam potme tak trošku iskrí, ale prijateľne iba oblúk keď rozpína.

Na druhej FVE som zapojil automaticky ( skúška asi 5 prepnutí ) všetko ok.

Priorita je u obidvoch vždy hore. Rozdiel je taký, že ten na FVE prepína z DS na FVE za 3,5 sekundy, po obrdržaní signálu asi aby sa menič naštartoval. Spotrebičom to vlastne nevadí, ide plynule, bez prerušenia nevypadnú wifi, hodiny na peci, TV. Keď vypadne FVE tak prepne okamžite na DS.

Ten ATS na generátor prepína ihned na prioritu ( Source A )

Kupoval som tieto, najlepšie ti je aspoň 125 A, nech tam je rezerva.
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... f19chmMYoe

https://www.aliexpress.com/item/4000944 ... f19chmMYoe

Viem, že ich tu chlapi na fóre nemajú moc radi, ale keď to funguje v Číňe tak hadam to bude aj v Európe.

Že vraj to nie je na denné prepínanie, ja to prepínam asi 20 krát to roka.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
ElektroEzs
Příspěvky: 1109
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od ElektroEzs »

Ja jsem koupil novou sadu reverzacnich stykacu 60A od Schnideru za 1000,- na inzeratu jinak je to dost draha sranda ale nechce se mi davat zapadky za 3000,- tak jsem se smiril se spotrebou stykacu. Ten cinsky prepinac se mi libi ale chtel jsem neco u ceho se nemusim bat odepnout i pri 4kw kdyz to prepne pri pretizeni menice na DS.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
pavelsiman
Příspěvky: 200
Registrován: čtv lis 01, 2018 9:36 am

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od pavelsiman »

Mam tieto stykace ale 40A a natiahne to oblúk a urobí skrat. Ten čas je veľmi krátky pri 20A.

Dokonca časť od siete mam ešte cez stykač ďalší a aj tak to ťahá oblúk jedine riešenie je cca pol až jedna sekunda spozdenie
ElektroEzs
Příspěvky: 1109
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Automatický prepínač FVE a Public power

Příspěvek od ElektroEzs »

Tak to jsi me nepotesil. Tak to budu muset nejak vyresit:) mel sem za to ze tam bude dost velky cas na zhasnuti oblouku
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek