Jaký regulátor? MPPT nebo bez MPPT

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Jaký regulátor? MPPT nebo bez MPPT

Příspěvek od Toul »

Zdtravím,
prosím máte někdo zkušenost zda se vyplatí použít MPPT regulátor na systém kde mám 8 panelů po cca 85Wp. 4 panely mají sklon 90° a 4 80°. Je to instalace na balkoně a často se stává že je část krajních panelů zastíněná. Jelikož to nejsou úplně OK panely tak se mi jejich výkon rozchází, napž před měsícem při stejném osvitu nejsilnější dodává 60W a nejslabší 49W.
Co myslíte má cenu na takovouto instalaci dát MPPT regulátor nebo bude lepší bez MPPT?
Rozhlížím se po Morningstaro 60A.

Díky za názory
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Jaký regulátor? MPPT nebo bez MPPT

Příspěvek od matej »

Rozhodně bych dal MPPT. A pokud se panely při stejném osvitu rozcházejí v napětí, dal bych je co nejvíce do série, pokud se rozcházejí v proudu, zapojit co nejvíce paralelně. Podle toho, jaké je napětí panelů a baterek.
Pravda a Láska zvítězí!.
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: Jaký regulátor? MPPT nebo bez MPPT

Příspěvek od jhladik »

matej píše:Rozhodně bych dal MPPT. A pokud se panely při stejném osvitu rozcházejí v napětí, dal bych je co nejvíce do série, pokud se rozcházejí v proudu, zapojit co nejvíce paralelně. Podle toho, jaké je napětí panelů a baterek.
Záleží jaký algoritmus má ten MPP tracker. Spojením různých panelů ať seriově nebo paralelně nakonec vznikne jakási pseudo voltampérová charakteristika, která bude kombinací toho co tam bude pospojováno. Tudíž MPPT regulátor by nemusel přinést očekávaný přínos, prože by se mohl zachytnout na jednom bodu maxima výkonu, ale ono tam může být třeba ještě další maximum. Vše záleží jaká bude VA charatkeristika a jak šikovný je MPP tracker.
Pospojování panelů jak píše Matěj má logiku....
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Jaký regulátor? MPPT nebo bez MPPT

Příspěvek od brin »

Odkud jsi? Pokud bys byl blízko, můžu zajet a vyzkoušíme morningstar u tebe doma. Pár mi jich tu ještě zbývá...
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: Jaký regulátor? MPPT nebo bez MPPT

Příspěvek od Toul »

brin píše:Odkud jsi? Pokud bys byl blízko, můžu zajet a vyzkoušíme morningstar u tebe doma. Pár mi jich tu ještě zbývá...
Pokud se nepletu tak jsem krapet z ruky. Konkrétně Praha.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Jaký regulátor? MPPT nebo bez MPPT

Příspěvek od brin »

Ale máš štěstí, neb do Prahy jezdím. Takže pokud budeš mít čas někdy v týdnu, tak dej vědět, pojedu tam pro peníz.

Josef
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: Jaký regulátor? MPPT nebo bez MPPT

Příspěvek od Toul »

Tak jak budu mít volno a vysvitne sluníčko tak se určitě domluvíme.
dlabas
Příspěvky: 67
Registrován: pon led 02, 2012 10:38 am

Re: Jaký regulátor? MPPT nebo bez MPPT

Příspěvek od dlabas »

Dobrý den,
hledám rady ohledně regulátoru (je jedno zda s MPPT nebo bez), používám panely klasika 28-30V na 24V grid-off systém s 2ks 100Ah-12V baterií - 6FM100D-X, měnič 24V/230V HQ-INV1700/24F
Současný regulátor Phocos CX40 chci dát pryč (data zkreslena-kecá a nejde připojit přes RJ45 jako web)

Požadavky:
- baterie olovo, gel, LiFeYPO4
- nastavitelné minilální a maximální napětí
- svorky na přebytky energie (Phocos podle mě neumí)
- data (aspoň přes USB, lépe přes web rozhraní)
- výrobce v EU (nechci made in China nebo USA) - jde mi o podporu, servisovatelnost např v DE
- Ceny od cca 150 do 350 EUR max. (malá instalace např. k filtraci k bazénu)

Svorky pro přebytek - sehnal jsem výrobce na 24V topné DC spirály (650W) - zatím nekoupeno, neodzkoušeno kvůli Phocosu

Díky za toto forum a případné Vaše rady

Dlabas
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Jaký regulátor? MPPT nebo bez MPPT

Příspěvek od vata »

O Phocosu jsme na jiných vláknech už namluvili romány :)
Jistý tip je samozřejmě Tristar MPPT v kombinaci s jednotkou relé - přebytek máte na 100% v případě, že jste dostal baterie do floatu. Pak bych zapnula veškerou zbytnou zátěž. Vypnout pak zátěž při poklesu napětí baterie pod nějakou hodnotu v nějakém čase. Cenově je to sice mimo Vaše limity, ale podle mých zkušeností to co ušetříte na regu, vrazíte za rok několikrát do nových baterií.
Nevím, jak přebytek implementuje Phocos, ale podle toho, jaké s ním mám zkušenosti, očekávala bych v něm nějaký sofistikovaný generátor náhodných čísel.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
dlabas
Příspěvky: 67
Registrován: pon led 02, 2012 10:38 am

Re: Jaký regulátor? MPPT nebo bez MPPT

Příspěvek od dlabas »

Chápu že TS-MPPT-60 je dobrá volba, ale na malý ostrovák se nehodí, kvůli ceně. Zkrátka se snažím najít nějakého výrobce poměr / cena /výkon. Výrobce a prodejce z EU. Jak je to vlastně se zárukama TS-MPPT-60? - pro mě jako koncáka 2 roky a kdyby byla nějaká reklamace, tak to tady nikde neuplatním. Možná ještě zkusit českou společnost BKE, zda nemají v plánu nějaké inovace - dělají prý na zakázku..
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký regulátor? MPPT nebo bez MPPT

Příspěvek od PavelR »

dlabas píše:Chápu že TS-MPPT-60 je dobrá volba, ale na malý ostrovák se nehodí, kvůli ceně. Zkrátka se snažím najít nějakého výrobce poměr / cena /výkon. Výrobce a prodejce z EU. Jak je to vlastně se zárukama TS-MPPT-60? - pro mě jako koncáka 2 roky a kdyby byla nějaká reklamace, tak to tady nikde neuplatním. Možná ještě zkusit českou společnost BKE, zda nemají v plánu nějaké inovace - dělají prý na zakázku..
V BKE jsem jednu dobu pracoval. Verim ze ti na zakazku udelaji co potrebujes.
vanous
Příspěvky: 116
Registrován: sob říj 15, 2011 7:28 pm

Re: Jaký regulátor? MPPT nebo bez MPPT

Příspěvek od vanous »

dlabas
Příspěvky: 67
Registrován: pon led 02, 2012 10:38 am

Re: Jaký regulátor? MPPT nebo bez MPPT

Příspěvek od dlabas »

Tak jsem možná našel typ který by nemusel být špatný - cena OK, nastavitelné napětí, výrobce DE, umi USB do PC (Steca PA CAB1 Tarcom)
http://www.stecasolar.com/index.php?Steca_Tarom_en

+ datalogger: http://www.stecasolar.com/index.php?Steca_PA_Tarcom_en
v manuálu na poslední straně je verze: - TarCom ETN logger with ethernet connection (LAN)

Máte někdo zkušenost s tímto výrobcem?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Jaký regulátor? MPPT nebo bez MPPT

Příspěvek od drama »

Řešení od Steca je moc hezké, líbí se mi ta modulárnost, kdy vše spolu komunikuje (třeba regulátor se střídačem), ale aby to bylo opravdu ono, tak od ní člověk musí mít všechno. Když se to pak sečte, tak mi to tak výhodné nepřišlo. Ale možná už jsou ceny jinde... Nevím.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek