Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte led 25, 2022 7:00 am

Home Assistant

Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Předchozí

Re: Home Assistant

Příspěvekod proasnet » čtv led 06, 2022 6:49 pm

Zacni tim, ze si zvolis platformu na jake to pobezi. Ja zkousel HA na virtualce v synology serveru a pak jsem to dal na raspberry pi 3. HA bezi na nekolika platformach ale jestli to chces mit jednoduchy a blbuvzdorny tak si kup RPI3 nebo 4, dobrou SD kartu ( napr. Do palubni kamery atd.) 16GB a stahni si ze stranek HA image pro kartu. Potom, treba s pomoci programu rufus na kartu nahraj stazeny image. Kartu dej do RPI, pripoj ethernet a zapni. Na pc zadej ip adresu maliny s portem 8123... napr. 192.168.0.100:8123 podle toho jakou ip prideli router maline. Otevre se ti uvodni stranka HA a hned zadefinujes uzivatele. To je cele. Pak vzuru do her
JV 1,38kWp + 1,1kWp JZ 700Wp, iSolar SMV 3KW 24V Plus, MPP Solar PIP3024MSXE , panely Chaori, CanadianSolar, NiCd , Pb
?
proasnet

Bydliště: Je to neobvyklé, jsem Čech žijící na Slovensku..Rajecké T.

Příspěvekod ringo » pát led 07, 2022 10:39 pm

mgx píše:...
Vyhoda dockeru je hlavne ta, ze mozete lahko danu konfiguraciu preniest na hocijaky iny system (+-), zalohy su mozne na urovni docker image, nefunkcnost jednej veci neovplyvnuje funkcnost celku (izolacia). Hocikedy sa do systemu viete prihlasit cez root ci uzivatela, je to plnohodnotny OS a mate pristup ku vsetkemu. Samozrejme, aj to sa da dojebabrat :)
...

Díky za vysvětlení. Jestli to dobře chápu tak tento způsob instalace mi umožní snadné upgrade HW, když si připravím pouze systém s nainstalovaným Dockerem a pak tam zkopíruji docker image předchozí verze a v HA budu mít vše tak jak na původním HW.
Určitě mě to zajímá, bohužel z lyží to příští víkend nedám :-)
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu+vlastní A/D řízení pomocí SDS
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4
?
ringo

Příspěvekod soami » pát led 07, 2022 11:28 pm

Za mě naprosto super nabídka @mgx. Mám Synology a Docker, ale nejsem schopen se dokopat ke zprovoznění. Navíc NAS dost žere a je k trochu jinému účelu, takže Raspberry je na cestě.
?
soami

Příspěvekod proasnet » sob led 08, 2022 11:03 am

soami píše:Za mě naprosto super nabídka @mgx. Mám Synology a Docker, ale nejsem schopen se dokopat ke zprovoznění. Navíc NAS dost žere a je k trochu jinému účelu, takže Raspberry je na cestě.

Taky jsem to mel jeden cas na synology, ale ne na doplnku HA z repozitare, ale jako Hassos ve virtualce. Slapalo to hezky ale vadila mi spotreba NAS a zavislost na funkcnim Nas. Dal jsem to zpatky na rpi v rozvadeci a od te doby jsem na to nesahnul. Funguje a zije svym zivotem. Synology zapinam uz jen podle potreby. Takze za me, doporucuju to mit jako autonomni zarizeni a je to temer bezudrzbove. Obcas to aktualizuji kdyz je v novych funkcich neco zajimaveho ale ja se ridim pravidlem ze pokud neni neco pokazene tak to neopravuju.
JV 1,38kWp + 1,1kWp JZ 700Wp, iSolar SMV 3KW 24V Plus, MPP Solar PIP3024MSXE , panely Chaori, CanadianSolar, NiCd , Pb
?
proasnet

Příspěvekod mihlit » sob led 08, 2022 11:54 am

Já jsem cestou RPi šel na začátku, ale už bych to neudělal. Možná tak pokud je někdo vysloveně IT antitalent a má minimální požadavky a tak je relativně jisté, že nikdy nic dalšího na tom nepoběží. Jak ale přijde InfluxDB pro lepší statistiky a sběr dat, doplnění proxy a dalších pro doplňkové služby... už se RPi dost zadýchá. Lepší je to hodit na nějaký serverový hw s nízkou spotřebou a naházet si virtuálek, co je potřeba. Žádné obavy o zadýchání se z nedostatku ram, žádné obavy o opotřebení uložiště, když máte SATA,... a pokud je chuť (a dovednosti), je možné na to hodit vlastní NAS, nextcloud a další služby
?
mihlit

Příspěvekod proasnet » sob led 08, 2022 12:16 pm

mihlit píše:Já jsem cestou RPi šel na začátku, ale už bych to neudělal. Možná tak pokud je někdo vysloveně IT antitalent a má minimální požadavky a tak je relativně jisté, že nikdy nic dalšího na tom nepoběží. Jak ale přijde InfluxDB pro lepší statistiky a sběr dat, doplnění proxy a dalších pro doplňkové služby... už se RPi dost zadýchá. Lepší je to hodit na nějaký serverový hw s nízkou spotřebou a naházet si virtuálek, co je potřeba. Žádné obavy o zadýchání se z nedostatku ram, žádné obavy o opotřebení uložiště, když máte SATA,... a pokud je chuť (a dovednosti), je možné na to hodit vlastní NAS, nextcloud a další služby

Jo s tim soulasim a nevylucuju ze se k tomu nekdy vratim, ale pokud to bezi na mikropocitaci je spotreba jednoznacne nejnizsi.
?
proasnet

Příspěvekod Nautilus » sob led 08, 2022 12:48 pm

mgx píše:Kolegovia,
vidim tu kopec otazok okolo HA a instalacie zakladnych veci.
..... mozem to natocit a vystavit niekde na youtube. Cielom cvicenia je urobit Vam doma funkcny HA system, ktory si budete dalej sami rozvijat bez toho, aby ste museli 2 mesiace pozerat a studovat zastarane videa...
Na YT bych něco podobného určitě uvítal. Navzdory tomu, že jsem automatizaci studoval a nějaký čas dokonce i pracoval v oboru, jsem teď po letech úplně mimo. Návod na něco nepříliš složitého by se hodil.
Nautilus

Předchozí

Zpět na Automatizace, měření, statistiky