FVE v televizi, rádiu, novinách

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od fukuši »

Plně souhlasím,vláda poslanci a podobní zlojedi nedokáží nic co by fungovalo jednoduše a dobře.Nakonec to vše sežere to dokola a dotace je o ničem.Sobotka přiznává ,že propadne 20 miliard jeho neschopností a neschopností všech co si pěkně rozdělí šílené miliony na odměnách za dřinu pro blaho našeho státu.V tomto blbákově se není opravdu čemu divit.Jedno je jisté do nekonečna to takhle dělat nejde a až se to opravdu pos... tak doufám,že se na ně nezapomene.Jestli je pravda ten článek o zeleném tunelu tak to je parádní prasárna!!!
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od vata »

Taky nemám pocit, že by tam psali něco, co bychom už nevěděli, akorát to mají hezky podtrženo a sečteno.
Unii na ně :wood: protože čezkej národ toho není evidentně schopen :wall:
evidentně :(
Nechci se nikoho dotknout, ale i tohle fórum ukazuje naši zvláštní tvář - místo toho, abychom šli dál, točíme se v kruhu a opakujeme věci vyřešené první nebo druhou generací ostrovníků. Do zblbnutí budeme kupovat neustále šmejdovatější čínské šmejdy, budeme vymýšlet vlastní měniče, regulátory, každý nově svou vlastní automatizaci, pořád budeme nakupovat olověné baterky...
Zkrátka - nechceme se poučit, chceme si jenom hrát. Na hraní si není nic špatného, jenže kdo si hraje, nezlobí :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od fugas »

vata píše:Taky nemám pocit, že by tam psali něco, co bychom už nevěděli, akorát to mají hezky podtrženo a sečteno.
Unii na ně :wood: protože čezkej národ toho není evidentně schopen :wall:
evidentně :(
Nechci se nikoho dotknout, ale i tohle fórum ukazuje naši zvláštní tvář - místo toho, abychom šli dál, točíme se v kruhu a opakujeme věci vyřešené první nebo druhou generací ostrovníků. Do zblbnutí budeme kupovat neustále šmejdovatější čínské šmejdy, budeme vymýšlet vlastní měniče, regulátory, každý nově svou vlastní automatizaci, pořád budeme nakupovat olověné baterky...
Zkrátka - nechceme se poučit, chceme si jenom hrát. Na hraní si není nic špatného, jenže kdo si hraje, nezlobí :)
:) Vždyť to tak hezky navazuje.Čezkej národ není ničeho schopen a proto se neubránil vstupu do matičky EU.Co jsme měli a uměli,jsme ji odevzdali,takže už jsme v (_._) a nikoliv cukrovková,nebo jinak proslavená velmoc,jak napsal camel.Místo plodin všude smrdí řepka,my se jí nenajíme a dorazíme si s ní motory našich aut.No a dotace na cokoliv jsou rozkradeny transparentním,nebo odkloněny netransparentním způsobem k manželkám,tetám a babičkám zůčastněných,případně odneseny v krabici na cosi...Je prostě nutno spolehnout se sami na sebe.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

camel1cz píše:Dokud někoho nenapadne, že jediný, kdo dokáže udělat správné rozhodnutí je ten, kdo v tom žije - teda např. u vytápění/zateplení majitel/uživatel domu - tak to bude pořád stejné.
zajímalo by mne co bylo myšleno souslovím "správné rozhodnutí". Vím totiž z vlastní zkušenosti (spolumajitel), že lidé se nerozhodují předvidatelně ani se znalostí problematiky, ani dle ekonomických kritérií. Nahodile si v dané situaci vyberou řešení dle klíče "nikdo není schopen vám dodat co my jsme schopni vám slíbit". Tito "majitelé" by se chovali stejně, pokud by byli výlučnými vlastníky. A v tomto je - nezlobte se na mne, chování zcela totožné s chováním našich mocných. Až na jednu drobnost, ukazuje se, že politici narozdíl od majitelů mají na příslušných akcích svůj vývar. Výsledek ale je absolutně stejný. Nevzbouříme-li se v dostatečném počtu a dostatečně hlasitě, budou si mocní dělat co chtějí neustále dál a dál. Chcete odpovědět, že to nemá cenu? Klidně spěte dále ve své ulitě. Třeba vám vydrží déle než sousedova. A to je rozdíl mezi "západem" a námi - balkánem a v něm všudypřítomnými mužiky. Umět myslet nejen na sebe, ale i na souseda, protože kdo mne bude živit? Kdo mi dá práci? Kožený, Kellner, nebo soused? Sami si sobě bychom v prvé řadě měli přestat lhát.
camel1cz píše:- raději podporujeme podle vzoru EU řepku a ničíme s ní motory aut, které na to nejsou dělané,
Chválabohu za to, že ubyde traktorů ve městě. Hodnoty polétavého prachu budou po vymizení traktorů z měst výrazně nižší a ubyde respiračních onemocnění.
camel1cz píše:- veškeré dotace, které u nás jsou (např. kotlíková, zateplení, atd.) jsou naprosto k ničemu. Vlastně celou tu dotaci spolkne certifikovaná realizační firma za své audity. Žádnou dotaci jsem nedostal a udělal jsem vše (zateplení dvou domů, rekonstrukce otopné soustavy, nový kotel na PP) levněji než s dotací... nechci být tendenční, ale jsem přesvědčený, že i lépe - ale to už je věc názoru.
Jenže lidé ze SVJ a bytových družstev si sami zateplovat nebudou. A bez dotací se nenajde dostatek "okrajových bytů", aby byly schopny přehlasovat v otázkách snižování energetické potřeby ty co netopí, protože je vytápějí právě tyto okrajové byty. A mezinárodní závazky a logika hovoří jasně - vystačit si s místními zdroji energie a snižovat svůj vliv na okolí. Jaké jiné řešení, které je politicky průchozí tak jako dotace by bylo možné?
camel1cz píše:Prostě pořád se utahují šrouby místo aby se systém energetiky ladil do optima.
Asi to někomu sakra vlivnému plně vyhovuje. Dokud jej toho vlivu nezbavíme, nemůžeme se ničemu divit a je to divením se zbytečně promarněný čas.
vata píše: Nechci se nikoho dotknout, ale i tohle fórum ukazuje naši zvláštní tvář - místo toho, abychom šli dál, točíme se v kruhu a opakujeme věci vyřešené první nebo druhou generací ostrovníků. Do zblbnutí budeme kupovat neustále šmejdovatější čínské šmejdy, budeme vymýšlet vlastní měniče, regulátory, každý nově svou vlastní automatizaci, pořád budeme nakupovat olověné baterky...
Zkrátka - nechceme se poučit, chceme si jenom hrát. Na hraní si není nic špatného, jenže kdo si hraje, nezlobí :)
Souhlasím s Tebou Vato pouze částečně. Lidé objevující se zde na tomto fóru totiž dle mého ůsudku chtějí mít nad svými věcmi svou vládu, nebo vědět, že je ta možnost. Z tohoto pohledu je vyřešeným bodem desulfátor. Každý má možnost si jej koupit, udělat, pochopit jak funguje, protože jsou známa střeva, jeho použití i způsob fungování. Dobře zvolený produkt a zajímal by mne názor Mateje, zda i dobře zvolený způsob financování. Také Adminův monitoring má pro mnoho lidí vysoký přínos. Na druhou stranu zde jsou v ešopu produkty, které si člověk koupí a protože do nich nevidí (obecně regulátory) tak volí menší zlo - nižší cenu. A z toho vyplývá Tebou zmíněná nekončící spirála. Prostě nemáme nově příchozím dychtícím po informacích co nabídnout. Oni nechtějí produkt, oni žádají svobodu. Což jim komerce nenabídne. Každý produkt má svá pro a proti a žádný nenabízí to podstatné - možnost eliminace toho problému, který jedince tíží. Úplné fiasko pro mne pak je osud PowerJacků - začaly prosakovat způsoby možných úprav ale jak jsem si já vyložil, výrobce začal "oje.ávat" původní produkt tak, že člověk neví co mu v balíku přijde..... No a už nejsou k dodání ani již upravené kousky.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne ned pro 14, 2014 1:33 pm, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od camel1cz »

brumlaj píše:zajímalo by mne co bylo myšleno souslovím "správné rozhodnutí". Vím totiž z vlastní zkušenosti (spolumajitel), že lidé se nerozhodují předvidatelně ani se znalostí problematiky, ani dle ekonomických kritérií. Nahodile si v dané situaci vyberou řešení dle klíče "nikdo není schopen vám dodat co my jsme schopni vám slíbit".
Ano, nenapsal jsem to šťastně :) Myšleno to bylo v součinnosti se spotřebními daněmi jako regulačním parametrem spotřeby - resp. volby paliva pro topení/automobily/kamiony/cokoliv.

Tedy, že není šťastné dotovat a pak se snažit vymoci, aby např. příjemce peletkové dotace netopil někde zašitým kotlem krmeným vyjetým olejem.

Myšlenka byla taková: Jediné co funguje je, že nastavíme pravidla tak, že se majiteli vyplatí topit tak, jak nenergetická koncepce státu chce.

Jenže ne tak, že zdražíme všechno a to co chceme podporovat zdražíme nejmíň :)
brumlaj píše: Jenže lidé ze SVJ a bytových družstev si sami zateplovat nebudou. A bez dotací se nenajde dostatek "okrajových bytů", aby byly schopny přehlasovat v otázkách snižování energetické potřeby ty co netopí, protože je vytápějí právě tyto okrajové byty. A mezinárodní závazky a logika hovoří jasně - vystačit si s místními zdroji energie a snižovat svůj vliv na okolí. Jaké jiné řešení, které je politicky průchozí tak jako dotace by bylo možné?
Nejsem znalý poměrů v SVJ, ale myslím, že topení se platí rozpočtené na m2/m3 ne? Alespoň tak to máme v kanceláři... pak je to stejné jako u baráčníka - SVJ jako sdružený plátce bude jednoho dne přiveden na myšlenku ušetřit za topení - teda změnit zdroj nebo snížit spotřebu.

@brumlaj: s tím názorem ke komentáři @vata plně souhlasím. Něco mi v tom drhlo, ale neuměl jsem to napsat - je to tohle co píšete. Ten komentář mi příjde spíš jako postesknutí typu "raději něco vymýšlíte, než aby jste kupovali valc" - to mi teda ani trochu nesedí.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

camel1cz píše:Nejsem znalý poměrů v SVJ, ale myslím, že topení se platí rozpočtené na m2/m3 ne? Alespoň tak to máme v kanceláři...
Inu právě, že tomu tak není. V lepším případě mají poměrové měřiče a rozpočítávání se děje částečně podle m2 a částečně podle číslíček z měřiče. No a kdo má vypnuto (střední byty) má možnost vyzrát na druhé. A není takových málo. Smůlu mají tam, kde je pouze jeden vstup tepla do bytu. Tam od nového roku musí být osazen kalorimetr. A chtěl bych vidět kde se v takovém případě bude zohledňovat poloha bytu v domě. Na 100 proc. to bude pouze rozpočítání dle odebraného tepla.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Kostěj
Příspěvky: 584
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Kostěj »

brumlaj píše:V lepším případě mají poměrové měřiče a rozpočítávání se děje částečně podle m2 a částečně podle číslíček z měřiče. No a kdo má vypnuto (střední byty) má možnost vyzrát na druhé.
"Dle zákona č. 318/2012 Sb., který je novelizací zákona č. 406/2000 Sb., platí povinnost instalovat na bytových domech rozdělovače topných nákladů, tzv. poměrové měřiče tepla. Instalace těchto poměrových měřičů musí být realizována v termínu do 1.1.2015." Co vím, tak jsou tyto měřiče na všech bytových domech už docela dlouho.
Rozúčtování upřesňuje vyhláška 372/2001. Nikomu se nelíbí. Ti, co v bytě nebydlí (ale drží ho pro děti) naříkají, že ač netopí, musí platit +/- polovinu toho, co platí ten soused, co přetápí a ještě pořád větrá. No a ten soused brblá, že má studené stěny, dělá se mu tam plíseň a ještě musí mnohem víc topit, aby neměl v bytě zimu. Osobně se domnívám, že ta vyhláška není špatná a že motivuje všechny k úsporám.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od camel1cz »

Jak jsem napsal - nevím, jak se náklady rozpočítávají, ale jestli je to nějak nespravedlivé, tak je třeba pracovat na nápravě této konkrétní nespravedlnosti (poškození krajních bytů např.) a nezáplatovat to plošnou dotací. Myšlenka typu "krajích bytů je minorita a neprotlačí izolaci, tak tam nalijeme peníze a oni to udělají" je prostě nepřirozená - lidé to musejí chtít, aby to fungovalo.
Jinak, než namotivovat majitele k úspoře to prostě nepůjde... vše ostatní budou lidé akorát obcházet a ždímat.
A žádná lejstra, certifikáty ani narušení domovní svobody (kontroly topenišť rodinných domů) to nezmění.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

Ach jo, spokojíme se s částečným výkladem........ proč jsem asi psal předchozí příspěvek? ........ Tak jo, nestačí předžvýkat, pokusím se tedy i natrávit. Cituji:
"Zákon č. 318/2012 Sb., kterým se mění znění zákona č. 406/2000 Sb., ukládá dotčeným subjektům v §7 odst. (4) písmene a) vybavit tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem."

no a prováděcí právní předpis je vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu č. 237/2014 Sb, která v Čl. I odst. 3) říká:
"Za § 7 se vkládá nový § 7a, který včetně nadpisu zní:

˙§ 7a
Vybavení přístroji registrujícími dodávku tepelné energie

(1) V budovách se vnitřní rozvod tepla pro vytápění a vnitřní rozvod chladu vybaví v případě, že
a) vstupuje a vystupuje z bytu nebo nebytového prostoru v jednom místě, pracovním měřidlem stanoveným určeným k měření tepla nebo chladu podle zákona o metrologii v místě vstupu vnitřního rozvodu tepla pro vytápění nebo vnitřního rozvodu chladu do bytu nebo nebytového prostoru,

b) vstupuje a vystupuje z bytu nebo nebytového prostoru v několika místech,
1. zařízením pro rozdělování nákladů na vytápění, nebo
2. pracovním měřidlem stanoveným určeným k měření tepla nebo chladu podle zákona o metrologii. "

Ústav pro normalizaci a měření vysvětluje pojem "stanovené měřidlo" takto:
"Protože však v některých případech měření je žádoucí, aby správnost měřidel a objektivnost měření garantoval stát, jsou příslušná měřidla zařazena do kategorie měřidel stanovených. Do této kategorie jsou proto zařazena zejména měřidla, jejichž údaj může být důvodem pro uplatnění sankcí nebo může ovlivnit zdraví člověka, a v neposlední řadě také měřidla používaná v obchodním styku."

Co já vím, tak instalační firmy právě mají žně. Ale je to tvrzení proti tvrzení.

Jo a pro představu o zmíněném rozúčtování již bylo napsáno jak je logická nynější úprava.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

camel1cz píše:........ je třeba pracovat na nápravě této konkrétní nespravedlnosti (poškození krajních bytů např.) a nezáplatovat to plošnou dotací. Myšlenka typu "krajích bytů je minorita a neprotlačí izolaci, tak tam nalijeme peníze a oni to udělají" je prostě nepřirozená - lidé to musejí chtít, aby to fungovalo.
Jinak, než namotivovat majitele k úspoře to prostě nepůjde... vše ostatní budou lidé akorát obcházet a ždímat.
A žádná lejstra, certifikáty ani narušení domovní svobody (kontroly topenišť rodinných domů) to nezmění.
Takže za drahé peníze budeme dělat reklamní kampaně abychom lidem vysvětlili nutnost zateplovat (mezinárodní závazky) a v podstatě je k tomu donutili nástrojema, které oni nechápou (zdražování huhlí, plynu, uhlíková daň, vyšší poplatky za znečišťování.....), místo jednoduché motivace formou dotace? Nikdo nikoho nenutí dotaci přijmout, obyvatelům rodinných domů se nevyplatí a ti, kteří si holt musí objednat firmu na zateplení (fakt neznám panelák, který byl zateplen svépomocí) a mají tak dvojnásobné náklady na zateplení holt dostanou příspěvek formou dotace. Výsledek je, že bude cíle dosaženo. Který formát je za stejné peníze férovější? Ohlupování PR agenturami, nebo motivace nabídkou výhody (dotace)?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od camel1cz »

Já prostě jsem proti dotování... postavit to jako "Ohlupování vs. motivace" není zrovna fér. Můžu to napsat jako "Osvěta vs. rozkrádačka" - co si vyberete pak?

Úlohu státu vidím právě v té osvětě a ne přerozdělování peněz - proč trochu lidem nenatlačit do hlavy tu zodpovědnost za sebe? Mám barák a vím, kolik zaplatím za plyn, umím si spočítat, kolik ušetřím přechodem k jinému dodavateli, kolik změnou paliva a celkem se dá odhadnout i úspora izolací... ten odhad nákladů po zaizolování je u RD asi největší problém, ale paradoxně u SVJ, jsou řešitelné snadněji - modelově - paneláky jsou všechny stejné a dají se tedy s rozumnou chybou vyčíslit. A pokud stát řeší od tlustých k tenkým, tak paneláky jsou první na ráně.

Dotace prostě zdražuje službu a efektivita využití peněz státu (a doufejme, že jen těch státních) je dost mizerná - padá na věci, které nesnižují tepelné ztráty. Letos je v dotačním programu Nová zelená úsporám 1,9mld Kč - kolik z těch peněz "vyletělo komínem"? Kdyby za 100mil Kč (a to je také předražené) vytvořili metodické postupy a modelové výpočty a zveřejnili je na webu a každému SVJ poslali dopis (SVJ jsou dobře evidovány) s brožurkou jak postupovat - nevím, klidně za dalších 100mil Kč, tak jsme na desetině nákladů a jsem přesvědčený, že SVJ by bylo schopné vypsat výběrové řízení a vysoutěžit si podstatně lepší ceny než mají teď po odečtení dotace...
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

camel1cz píše:.......... SVJ by bylo schopné vypsat výběrové řízení a vysoutěžit si podstatně lepší ceny než mají teď po odečtení dotace...
výborně a začínáme se točit v kruhu. Ono totiž "vysoutěžit si podstatně lepší ceny" znamená dopadnout jako cestující ve vlaku u Studénky, zaměstnanci při stavbě mostu v Kurimanoch, pod mostem ve Vilémově, či jako ŘSD při reklamaci stavu D47 a mostů s nájezdy na ni....... Bytový dům není rodinný domek. Znovu opakuji, že v davu majitelů rozhodují tydlidáti, kteří o stavařině nic neví. Ale mají tu drzost ekonomicky prohlasovat zničení cizího majetku za cizí část společných peněz. Pokud by nebyly "zbytečné" papíry a nebyl by požadavek na základní kvalitu, tak za chvíli nám zbydou k bydlení pouze zemljamky. Nechá-li si někdo zničit svůj rodinný dům, je to jeho máčka, ale já jsem rád, že v bytovém domě mne stát aspoň občas chrání před stavební debilitou mých sousedů...... Všichni jít bydlet do RD nemohou, na to v ČR máme málo prostoru.
Fakt už běžte s tím ekonomismem do kopru. Nevydržel ani 25 let a je jasné, že za něj se klíčkama necinkalo.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od camel1cz »

brumlaj píše:Pokud by nebyly "zbytečné" papíry a nebyl by požadavek na základní kvalitu, tak za chvíli nám zbydou k bydlení pouze zemljamky.
Myslíte, že v těch Vámi citovaných průšvizích nebyly normy, dozor, audity a atesty? Byly! A nesrovnatelně vyšší úrovně než u nějakého zateplení bytovky.
Já jen tvrdím, že to co Vás uklidňuje a považujete za záruku udržení domu nad standardem zemljanky, má jen minimální dopad na výsledek a že by bylo mnohem lepší, kdyby majitel tepal dodavatele a najal si dobrého stavebního dozora.

Teď to funguje tak, že realizátor šulí co jde, aby stlačil náklady a dostál právě tomu čemu musí dostát (a jen tomu) a investor mu k tomu pomáhá, protože přece dostává dotaci a je to tak výhodné. Stát je v roli jelimana. A ve finále prohrává investor - v lepším případě jen zaplatí víc než by musel.

Je to prostě tak, že vždycky lze udělat něco blbě i dobře. Záleží jen na tom, jak se to ohlídá - a stát je ten nejhorší dozor jaký může být.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

Jsem přesvědčen, že nebyly. Inu každý z nás má jiný názor, holt jsme lidé. Jeden druhému jsme nedokázali dát přijatelný argument, každý vidíme u druhého mezery v logice, tak zřejmě nic nového zde už nevzejde. Přeji příjemný zbytek dne.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

Za 15 minut v 17:00 na Radižurnálu budou ve 20 minutách probírat návrh státní energetické koncepce. Jestli jsem dobře pobral, tak hostem má snad být někdo z MPO, tedy autor...... pche a prý 3 pilíře demokracie......
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od camel1cz »

5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od honzasl »

A komu se to nechce poslouchat celé, tak diskutovaná SEK počítá s tím, že v ČR bude 70 % využitelných ploch (střech a brownfieldů) pokryto fotovoltaikou.

Zbytek diskuze byl o jádře, zde se zásadní změna neočekává = počítá se s novými 2 bloky JETE a jedním blokem JEDU.

Počítá se navýšením podílu plynu v dopravě.

V plánu jsou úspory, především ve vytápění. Tj. celková spotřeba klesne, spotřeba EE vzroste.

Pro FVE z toho plyne, že snad nějakým způsobem dojde k rozumným podmínkám pro připojení FVE do sítě, na což čekáme my, co v bateriích nevidíme spásu.....
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

dobré zprávy vespolek :)
Vypadá to , že se na MPO našel někdo rozumný : http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... ledna-2015 ;) .

A ještě něco pro zasmání : http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... ich-dotaci , nebo k pláči ? :? ... že sou Angičani blázni věděl už Obelix :lol: .

Elektronům zdar *sun* :celebrate2: :celebrate2: :celebrate2:
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od camel1cz »

Ta anglická dohoda je krapet nastrelena, ale musíme to vidět v kontextu těch desítek let - anglani prostě spekulují na růst ceny EE, což zase taková blbost není. A pořád v tom modelu odpadají úroky z hrozných půjček, co by si museli vzít. Tak ono to zase tak zle, jak je to napsáno nebude.

Vůbec je ten článek dost jednostranný ve prospěch OZE. I naši vládní "raketovi inženýři" došli v navrhované koncepci k tomu, že jádro bude spíš kmenem zajištění EE a pro OZE zustane obrovský prostor ve výrobě.

Jadro je prostě velký a spolehlivý zdroj, který běží léta na plný kotel a k tomu se doregulovava dalšími a menšími zdroji (přečerpávačky, plyn,...) - bez jádra to bude hooodne drahé (nákup regulace ze zahraničí - viz Německo) a se 100% pokrytím spotřeby pomocí jádra je to zas extrémně neefektivní a drahé.

I v kontextu toho rozhovoru na radiozurnalu mi to přijde celkem rozumné.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od gupa »

abrams píše:Zdravím ,

dobré zprávy vespolek :)
No to ukáže čas.

Našel jsem stránku s dokumenty, hledat slovo "domácnost" a "10 kW", (pozn.mezi 10 a kW mezera).

http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=7&CT=351&CT1=0
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT