FVE v televizi, rádiu, novinách

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2721
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od kybos »

JML... píše:Já si kupuju bicí, co vy?
Jde o to, zda zvládneš "frekvenci 75 decibelů".
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
mobilik
Příspěvky: 2678
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od mobilik »

Frekvenciu, alebo hlucnost? :wink:
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Victron Energy, 12kWh Pylontech+GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,6kWp, FRONIUS AC Coupling+VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2721
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od kybos »

To je právě o tom koktejlu informací navíc ve zkratce. Informační obsah takových článků je potom nulový. Pak se čtenář nedoví ani frekvenci ani hlučnost.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

hurá, mocní nám povolili kupovat levnější zboží.
http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... lesnou-o-5
jsem zvědav co s tím udělají kšeftaři (dnešní synonymum pro prodejce či obchodníky v ČR)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

možná OT, není to primárně o FVE, ale o energeticky soběstačné obci
http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... parlamentu
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od střídač »

brumlaj píše:možná OT, není to primárně o FVE, ale o energeticky soběstačné obci
http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... parlamentu
To je bomba, sednu do auta a chci jet podívat se jak se to vlastně dělá, když se tady tak přeme o ekonomice provozu našich FVE.

Pročítám podklady pro cestu a tu mne znejistila poznámka z Parlamentní slyšení pod názvem „Budování politické vůle......" opora i finanční podpora by mohla přijít právě z Bruselu., tudíž se nedá nic dělat a upaluji na stránky obce. A ano, je to tak. Vyžírkové, i když soběstační. Pakáž jedna, a za naše.
Přílohy
knezice.JPG
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

stary spor, nove tema. teprve kusovost dělá konkurenceschopnou cenu (viz. FV) bez dotaci jsme v bludnem kruhu, kdy se maslo stloukalo v dizi. Tim se snad dostaneme k normalnimu zivotu - nepomerovat pindiky tim co jsem nakradl a odmitam z toho platit desatek.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

Tak chlapci zase cucají ceny z paty - porovnání FV a FT ohřevu H2O
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3119
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od PavelR »

Tak to si delaji prdel. Nevim kde ty ceny zebral 250Wp panel + kostrukce jde poridit á 5000,- s DPH. Ta cena MPPT sledovace je taktez vtipna.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brin »

To sice ano, ale stejně tak jde použít i solární konstrukci za pár kaček koupenou v bazaru. Srovnávejte srovnatelné.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od solárník »

No ona i technologická náročnost a pracnost výstavby fototermického ohřevu je několikanásobně vyšší. Oproti dvěma drátům z půdy při FV ohřevu. Ani to tedy nebude zdaleka srovnatelné. Nemluvě o riziku závad a složitosti oprav.

Co budete v zimě dělat, až vám v lednu při -20 praskne potrubí s nemrznoucí kapalinou?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od mypower.cz »

solárník píše:No ona i technologická náročnost a pracnost výstavby fototermického ohřevu je několikanásobně vyšší. Oproti dvěma drátům z půdy při FV ohřevu. Ani to tedy nebude zdaleka srovnatelné. Nemluvě o riziku závad a složitosti oprav.

Co budete v zimě dělat, až vám v lednu při -20 praskne potrubí s nemrznoucí kapalinou?
K tomuhle bych podotknul zajimavy poznatek, ktery jsem zjistil behem prednasek na Amperu 2014, byl tam jeden pan, na ktereho mam vizitku a ktery se prave zabyva spise montazemi fototermickeho ohrevu a rekl bych, ze v jeho pripade s jeho znalostmi bude prave jednodussi udrzet v chodu termicky system, nez FVE. Ja se take citim blize k FVE, jen jsem jednoduse chtel podotknout, ze muze v teto souvislosti zalezet na zkusenostech toho, kdo ten system bude provozovat a co mu bude technologicky blizsi :))
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od fukuši »

solárník píše:No ona i technologická náročnost a pracnost výstavby fototermického ohřevu je několikanásobně vyšší. Oproti dvěma drátům z půdy při FV ohřevu. Ani to tedy nebude zdaleka srovnatelné. Nemluvě o riziku závad a složitosti oprav.

Co budete v zimě dělat, až vám v lednu při -20 praskne potrubí s nemrznoucí kapalinou?
Není to úplně pravda náročnost přimontování 8Ks panelů hlavně u členité střechy je taky dost problém.Mám obojí a tvrdím termika je zatím nepřekonatelná.Také ohřívání mrtvou vodou má blahodárný vliv na životnost bojleru.Dnes koupíš čerpadlovou skupinu která obsahuje vše a pak jen spojit lisovacíma kleštěma potrubí(kleště se daj v poho zapůjčit).
A toho ušetřeného místa na střeše.Tlakuji to čepadlem alko za pár kaček.Kdo chce opravdu ušetrřit a má větší spotřebu tak
termika jednoznačná volba.Kdo si chce hrát ,má to jako koníček a pod at blbne s FV.Ale tady se to nikdy nezaplatí ale proč taky,hlavně pokud začnou baterie střídače ,regulátory MPPT a pod.Někomu stačí ten pocit aspon částečné soběstačnosti a je štastnej a dost ten pocit chápu....
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

no jo , rozhořívá se válka mezi fototrmickým ohřevem vody a fotovoltaickým ohřevem vody :hell: . Obojí má své přednosti ale i nedostatky :? .
Fototermika = výší účinnost/m2 kolektoru , zřítka snadná instalace potrubí (pominu-li instalaci při stavbě domu) , velká akumulační bečka , pravidelný servis (médium , těsnost ...) , v létě riziko přehřátí systému , v zimě mnohby kulový .
Fotovoltaika = niší účinnost/m2 panelu , lehčí konstrukce , dráty vedené kdejakou škvírou , použití stávajícího bojleru ale se spešl MPPT měničem , nebo AC + DC bojler , minimální servis , žádné riziko přehřátí systému , v zimě se bojleru dostane každý watt jež ::pv:: zachití .
Jako technologii zvolit si musí každý odpovědět sám , je z čeho vybírat :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3119
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od PavelR »

no ten MPPT neni az takovej slesl. Zrovna na tzb o tom byl clanek a borec tam vyrobil krasnej MPPT prave pro bojler ... a vubec to nebylo nejak jooo drahy.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

nemusíš chodit daleko pokud by odkaz na tam uvedený systém někdo dokázal vložit na to tzb, tak by byl cenový oheň na střeše ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Dreambox
Příspěvky: 279
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Bydliště: Dolní Podluží

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Dreambox »

3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
Kostěj
Příspěvky: 590
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Kostěj »

brumlaj píše:Tak chlapci zase cucají ceny z paty - porovnání FV a FT ohřevu H2O
Podle mne si v tom článku z prstu cucají nejen ceny, ale i jiná čísla. Vložil jsem jim do diskuse pod článek graf porovnání výkonů mého termického systému (plocha 7m) a mého FV systému (plocha 10m, 1,2/1,4kW). FVE mám od října 2103 a od října do dubna v měsíční výrobě vždy vyhrála FVE. A co se týče instalace: FVE jsem v pátek ve škodovce dovezl (v jednom autě komplet včetně konstrukce) a v neděli bylo namontováno a připojeno - vyrobila první waty. Vše sám, jen s vynesením panelů na střechu jsem měl pomocníka. Na termiku jsem měl tehdy firmu.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

Sic nepřímo o FVE, ale novinka z oblasti aut a baterií
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2721
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od kybos »

O bateriích jsem četl zajímavější zprávy: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-e ... ru-1064913
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012