FVE v televizi, rádiu, novinách

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od kodl69 »

Jasně, ale to zvládne nějakej blbej jednočip, kterej většinu doby spí na odběru pár mikroampér. A poslat nějakej kilobajt zakódovanejch dat, že si někdo tu věc vyzvedl, příp co je kde uložený ( to asi bude ten BT) taky není žádná věc, co by potřebovala kilowathodiny energie.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od PavelR »

i kdyby. Když to bude zasilkovna plnit jakej je problem vymenit baterku? Pri vhodne konstrukci ala akuvrtačka tak 10s? a vybitou cvaknout na nabiječku do dodávky? baterka se zase dobije při cestě k dalšímu boxu. Třeba jen na zimní provoz. Toto považuju za naproto úžasnej nápad. Není třeba se přizpůsobovat otevíracím dobám výdejen
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od redcrown »

Výměnou nebo dobíjením baterek se ale provozovatel boxu omezuje na vlastního plniče. Pokud jde jen o naplnění nebo vyprázdnění v boxu, tak si myslím, že to může dělat jakákoliv kurýrní služba.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
padre
Příspěvky: 70
Registrován: pát říj 03, 2014 9:11 pm
Bydliště: SM

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od padre »

Doufejme,že je uvidíme dříve než ty HE3DA.
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/bateri ... zpravy_mls
FV ohřev vody -> 2040Wp + Arduino střídač Siton 210 + 2x topná vložka 2kW s prioritou
12x Suntech 295Wp (3540Wp) JV + 12x Suntech 300Wp (3600Wp) SZ; PIP5048MK; Aku. 52V 100Ah (16s EvBattery) + 140Ah (16s24p 32700); DiyBMS_v4
Tom http://tnweb.tode.cz ... http://46.174.61.40/emoncms/eemon/fotovolt
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od youda »

youda píše:Chudák kluk,

další přírůstek do stáda zákazníků, které napálily instalační firmy. Když jsem slyšel, kolik jeho rodinu ta nedodělaná FVE stála, tak jsem málem spadnul z gauče.

Video je zbytečně dlouhé a moc roztahané, ale nosná myšlenka je jasná.
Firma prostě uplatňuje strategii Sbal prachy a vypadni:
- odfláknutý projekt
- odfláknuté papírování
- odfláknutá fyzická instalace zařízení

Doufám, že jim příští rok nepoteče do té střechy a neshnije jim celej barák. Já tipuji, že ano.

https://www.youtube.com/watch?v=QCxQSUD7v1o
t-powerr.JPG
t-powerr.JPG (43.11 KiB) Zobrazeno 829 x
Hele, má to dohru :)
https://www.youtube.com/watch?v=U17TLrc8MNg
T-Power.PNG
Takže za všechny problémy s touto FVE nakonec může střešní okno. Kvůli zatrolenému oknu se budovalo a papírovalo celý rok. A hlavně perla v čase 19:30:

"Administraci Nové Zelené máte od nás v ceně systému. Nicméně komunikace s distributorem, všechny žádosti a všechny věci s tím spojený nejsou a nikdy nebyly součástí fotovoltaiky, kterou máme u vás montovat a dodat."

Takže v tomto případě vykutálená firma narazila na vykutáleného zákazníka a jinak než průserem to ani dopadnout nemohlo. Na druhou stranu, nedělám si iluze, že tahle firma je nějak vyjímečně neschopná. Podle zkušeností kolegy, kterému podobná parta také uváděla FVE do provozu cca půl roku, to spíše vypadá, že se jedná o běžný standard.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od kodl69 »

Co jsem zatím viděl, tak všechny instalace na dotace byla obžaloba, třeba kdo si dobrovolně nechá přemístit hlavní proudovej chránič (už jenom to sousloví je špatně) z rozvaděče měření u vchodu, do sklepa bez okna?!!!
Navíc instalační firma o tom neřekla nikomu ani půl slova, a já jsem tam lítal jak debil, když se mi ten chránič podařilo nechtěně vyhodit, protože jsem o něm neměl tušení.
3.5kWp 1f instalace, wattrouter do 80l boileru a hotovo. Neměl jsem odvahu těm lidem říct, že to samý by jim splnil systém jenom na ohřev vody (přes den nespotřebují skoro nic) za polovinu ceny, co zaplatili po odečtení dotace...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od goodbie »

čekal jsem .že pan majitel firmy vysvětlí ceny kabelu 5x10 za 1500Kč a utp za 150Kč??říkal že kabely jsou v ceně ,i když jsou na faktuře.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od mypower.cz »

Ad video ... *fall* neni fakt lepsi jit sem na mypower.cz se poradit, nakupit matros, a pak s kamosama vylezt na strechu, nahodit konstrukci, panely, kable, regly, jisteni, baterky a menic, zapojit a jedem? To je blazinec tohle. A pritom je to tak jednoduche :D No dobra... teda aspon me se to uz zda rozhodne jednoduche :))

No nic.. to bude jeste zajimave ... jdu si pro pokorn ... ::popcorn::

Co jsou lidi schopni vymyslet za komplikace ::facepalm::
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od goodbie »

no za pul mega to mohla bejt luxusní ostrovní elektrárna s pozlacenejma šroubama a ještě ke vší hrůze by byla funkční,alespoň teda.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od PavelR »

goodbie píše:čekal jsem .že pan majitel firmy vysvětlí ceny kabelu 5x10 za 1500Kč a utp za 150Kč??říkal že kabely jsou v ceně ,i když jsou na faktuře.
proč by to vysvětloval? byla nabídka, následně smlouva o dílo. podepsaná investorem.
podnikání je činnost za účelem tvorby zisku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od NOPARasito »

goodbie píše:čekal jsem .že pan majitel firmy vysvětlí ceny kabelu 5x10 za 1500Kč a utp za 150Kč??říkal že kabely jsou v ceně ,i když jsou na faktuře.
No rekl bych ze "Sobestacnej zazrak" je taky stejna dira na penize jako instalacni firmy FV.
Takze ano, PavelR to trefil, kazdej by si mel zjistit aspon orientacni cenu komponentu a prace se da zjistit a vi cca co si firma vydela.
Takze klasika, byl to taky planovanej "o.eb" na rodice mladika, kterej se snazil rodicum oo bitve pomoci.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od lubomirz »

panove a teraz ze aku elektraren by sme mohli dnes dosiahnut za pol miliona korun ? Dajme to vratane DPH.

Ja to vidim aspon na 2x paleta 26x 450Wp cize 23kWp (150.000 Kc v Prahe)
Baterie z Ciny a poskladat doma (ano, jasne nevyhody samo-domo, neexistujuca zaruka atd) 100.000 Kc za 15kWh.

Cize panely aj baterie stvrt miliona presne. Mam prilis vela promile ale citim dostatocny priestor aj na menice, nabijacky, montazne profily pre 52 panelov atd aby to bolo ucelene riesenie za ten polmilion.

Ked nahrubo uvazujem, mozno by sa do celkovej ceny vosli aj 3 palety panelov teda 35kWp (panely 220.000Kc, baterky 100.000Kc) ale to uz fakt nespocitam terazki fuj ale sa mi grglo :)
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Dagus »

Jsi moc optimistickej v těch výpočtech. Za tolik co by jsi to udělal pro sebe to nikomu cizimu stavet nebudeš. Evidentně nepodnikáš. Osobně ceny montážních firem chápu, ne ty za kabel a ftp, tam jen chteli schovat nějakou práci na kterou neměli právo a je to napadnutelný. Klučina má chápání někdy jak na základní škole, jako jo mají v montáži pochybení, mají fakturováno jiné ceny než ceny obvyklé v čase a místě. Myslím si ale že nic co by se z firmy nedalo dostat. Jelikož to bude snad koupeno na fyzickou osobu, tak má prostředků dost. Že se za půl míče dá postavit ledasco je hezký, ale bez zisku ti to na střechu montovat nikdo nepůjde, ani ČEZ. Jestli klučík nechápe nabídku smlouvu a dílo, tak je idiot. Pánové z té firmy jsou taky paka a pokud nevím, že mám vše dokonale zapojené a své peníze si zasloužím, tak hold musím jít sakra zákazníkovi na ruku. Fakturovat něco za nesmysl a něco co tam není je prakticky krádež a s tím se dá něco dělat.
Ten brek nad hdo, no upřímně co maj dělat no, prostě to distro chce. Jako firma kdyby byla slušná, sundá marži, zapláče a řekne si o 3500 za materiál a rozdejchá to. Jinak 13Kč za km je nic neobvyklého. Klučík si musí uvědomit, že v tom jsou náklady auta, ale taky v tom sedi technik, který za svůj promarněnej život v autě dostává zaplaceno a jasně se domluvili na 13ti kačkách. Za mě smutnej příběh o nepochopení a nenažranosti.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od tomas »

Když to porovnám s tím jak ČEZ dělal na kopírce rentgenové snímky svarů v Dukovanech a ohrozil tím prakticky celou Evropu ne-li celou Zemi a nikdo nic, ani licenci mu neodebrali, tak jsou ty důvody poslaní těch lidí za mříže úplně trapné.
Tu škodu co způsobili nebo by za 20 let způsobili (mimochodem jim to spočítali bez srážkové daně, a už neplatí ani těch 20 let ale méně jak 15), to politici nebo ČEZ dokážou udělat za několik dní aniž by to někoho vyvedlo z míry a dal to třeba k soudu. No hlavně že tu máme justici a úřad ERÚ co o sobě tvrdí že je nezávislý.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
unicast
Příspěvky: 1214
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od unicast »

tomas píše:Tu škodu co způsobili nebo by za 20 let způsobili (mimochodem jim to spočítali bez srážkové daně, a už neplatí ani těch 20 let ale méně jak 15), to politici nebo ČEZ dokážou udělat za několik dní aniž by to někoho vyvedlo z míry a dal to třeba k soudu. No hlavně že tu máme justici a úřad ERÚ co o sobě tvrdí že je nezávislé.
Jenže právo nefunguje komparativně a to, že někdo spáchal ještě horší čin, nezajišťuje beztrestnost toho méně závažného.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od ikovlabs »

Jiste - az bude funkcni rovnost pred zakonem.Zatim to funguje jak ten vetsi pes...
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od NOPARasito »

Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od diablo007 »

820kw za 60 milionů . 73t za kW akorát nevím jestli to je čistě za fve nebo i za to zastřešení
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Dagus »

Oboustranný panel na tento sklon. Spíš jím asi jde o průhlednost kolem článků. Kéž by stavěli takové el i města.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS