Regulátor na napájanie bojlera

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Odpovědět
ARPAD
Příspěvky: 47
Registrován: úte bře 26, 2019 6:57 pm
Reputace: 7

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od ARPAD »

dumi píše:proc porad kupujete ty srace z ciny, kdyz tady mame Eniku, ktera to vyrabi v cechach za super ceny i se zarukou a dodanim vradech dnu???

navic ma i takovy fajnovky jako SSR s fazovym rizenim, ktere je rizeno 0-10V....
no lebo potrebujem ssr ale pre spinanie DC, nie AC, a tych teda vela nieje v ponuke co som hladal. a take ze 80A alebo 100A som okrem ciny nevidel nikde ,ale zato cinania toho maju mraky v ponuke. navyse som chcel na co najvyssi prud, aby to bolo blbuvzdorne,a zbytocne to nehrialo , ale nejako sa nezadarilo. tie hodnoty udavane na ssr asi maju daleko k realite. tieto cinske ssr budu asi povestny cinsky produkt. kupil som 4 kusy spolu, naraz, ale kazde od ineho vyrobcu pre istotu. kazde vydrzalo v zapojeni rozdielne dlho, tak som nevedel ci je problem v zapojeni, alebo v ssr. ale jedno ssr pracovalo celkom dlho, ostatne skonali v podstate hned, takze hadam bude skutocne chyba v ssr. ak viete o nejakom nie cinskom dc ssr minimalne 50A, najlepsie 80, alebo az 100A kvoli vykonovej rezerve, bol by som vam vdacny za link.
3F FVE: panely 36x sunergy 335W, menice 3x easun sml-5k + paralel kit, zapejene do 3 fazovej prevadzky. bateria trakcna, olovo, tekuty elektrolyt 48v/420AH. ohrev vody: panely 6x amerisoar 285W, regulator vlastna vyroba, pulzny, pevne vystupne napetie podla mppt udaju stitku panelov, zmena spinacej frekvencie frekvencie v zavislosti na mnozstve prudu dodavaneho panelmy.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od youda »

Ach jo.

Když už se v tom chceš rýpat, tak tam místo DC SSR dej vhodný polovodič. Třeba IGBT s pořádným chladičem.
Tady určitě něco najdeš, hlavně přidej ten chladič:
https://www.tme.eu/cz/katalog/tranzisto ... ht_112842/

Až tě bastlení přestane bavit a budeš chtít řešení, které opravdu funguje, tak si ohřev TUV a zálohování oběhových čerpadel postav pomocí tohoto:
http://yorix.cz/cz/greenbono/greenbono.htm#aku
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od goodbie »

youda píše:Ach jo.

Když už se v tom chceš rýpat, tak tam místo DC SSR dej vhodný polovodič. Třeba IGBT s pořádným chladičem.
Tady určitě něco najdeš, hlavně přidej ten chladič:
https://www.tme.eu/cz/katalog/tranzisto ... ht_112842/

Až tě bastlení přestane bavit a budeš chtít řešení, které opravdu funguje, tak si ohřev TUV a zálohování oběhových čerpadel postav pomocí tohoto:
http://yorix.cz/cz/greenbono/greenbono.htm#aku
nebude lepší rovnou celej IGBT modul??
kodl69
Příspěvky: 7367
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 865
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od kodl69 »

Já to vidím jinak. U čínskejch DC SSR není nijak extra řešena rychlost pínání a rozpínání mosfetu, ochranný RC člen, příp. transil. Pokud obvod navrhnu a postavím jako evropan (američan, australan a dnes už asi i rus) tak bude fungovat jistě několik let (četl jsem nějaký články o degradaci spínacích mosfetů s počtem sepnutí, ale to jsme asi jinde)
Takže podle mě: Správně dimenzovaný spínací prvek. Jestli mosfet nebo IGBT nechám na vkusu každého soudruha, nad 100V je to celkem jedno, pro nižší napětí je nevýhoda min. 1V úbytku na IGBT. Vzhledem ke kmitočtu spínání pod 1kHz (490Hz PWM z arduina jako rozumný řešení) není potřeba řešit nějaký extra velký proudy do budiče, a předpokládám, že na 48V netřeba galvanický oddělení, tj. stačí nějakej 1-2A obecnej "low side driver" třeba tyhle zapojit to tak jak to má být. Co je důležitý, tak RC člen, kterej chrání mosfet proti nadměrnýmu dv/dt a transil, co omezí napěťový špičky od vedení. Kdo se chce dozvědět víc, proč to číňanovi nefunguje, stačí třeba pročíst tohle: AN-937
Ve výše uvedených je celkem jasně popsaný, že i tranzistor, co snese 200A a 400V pukne jak pecka z třešně, když nebude kolem něj to, co potřebuje ke spínání a rozpínání.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od DanoP »

Potvrdzujem slova kodl69. Nieco podobne je aj pri led ziarovkach - aspon tych co sa robia v eu. Ked sa znizovali naklady prve co bolo prikazane vypustit boli ochrany na prudovych zdrojoch s tym, ze je lacnejsie vymenit v ramci reklamacie par kusov ako mat ochrany vo vsetkych...
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2479
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 179
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od NOPARasito »

To:Vlkazajac.
Ty jsi mel tehdy otazku na Axperta 150V na MPPT s vytezovackou pres (Siton, Oplocky atd.)?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od vlkazajac »

Mal som výhradu k rezervovaniu celého výkonu panelov ( 7 ks ? ) len na ohrev vody, teda možnosť prepínania panelov na iný regulátor ( mppt ) sa ponúka. Je to problém rozdielnych napätí aj spôsobu prepnutia - ale niekto šikovný to vie ....

Myslím si, že pokiaľ nie je prepanelované, v pohode sa môže pre ohrev bojlera používať hlavný menič. Okrem spojitých možností je možná aj skoková zmena výkonu do troch či viacerých špirál. Hoci som úspešne používal tri páry HRN + stykač + špirála, z hľadiska cyklovania olova som problém nevidel. Cyklovanie bolo intenzívne v rozpätí krajnej hysterézie HRN, t.j. asi 1 V. Vzhľadom na frekvenciu prepínania ( výkon / kapacita batérie / stav nabitia ) by som volil radšej väčšiu výdrž po prepnutí. To by samozrejme chcelo riadenie aj podľa SOC aj podľa preferencií počasia a spotreby v čase.
Tak by som videl možnosť použiť Arduino a tri stykače ( podľa počtu špirál ). Na to nemám čas *fall*
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
vendavenda
Příspěvky: 3
Registrován: pon črc 25, 2022 8:41 am
Reputace: 0

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od vendavenda »

Všechny vás tu zdravím. Nechci zakládat nové vlákno, tak to hodím sem. Koupil jsem nový bojler Dražice OKCE 2/2 160l. Má dvě spirály. Jednu na DS a druhou na fve. Takže si lámu hlavu nad tím, jaký systém na fve zvolit. Rád bych primárně nahříval vodu v bojleru, takže mě napadla stavebnice Bell. To by bylo dobré, ale je mi líto nevyužité energie, kterou bych po nahřátí nechal na střeše a mohl ji využít doma. Panely budu mít 6x https://www.sonepar.cz/fotovoltaicky-pa ... 400m-titan bohužel víc jich zatím nejde a zapojil bych je do série. Takže mě napadlo, jestli by bylo možné použít MPPT Victron, který umí napětí z panelů 250V (bude to na hraně), nebo nějaký jiný, který by to zvládnul? Kdybste trochu poradili, díky.
cipis
Příspěvky: 4157
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 450
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od cipis »

A baterie a měnič a fázově řízené vytěžování ...
Za cenu několika roků nahřívání TUV ze sítě i za dražší cenu než teď.
Je ale dobré, že nad tím uvažuješ aspoň dopředu.
Máš dvě možnosti, buď jednoduchou (BEL) a návratnost do několika let, nebo složitou a hlavně drahou s návratností několika (desítek) let, ale zase s bonusem jisté soběstačnosti či jako drahý koníček.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
vendavenda
Příspěvky: 3
Registrován: pon črc 25, 2022 8:41 am
Reputace: 0

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od vendavenda »

No takhle tomu propadnout nechci. Nyní máme vše na plyn, takže moje spotřeba elektřiny je cca 250 kWh měsíčně (zimní období). Ani mi moc nejde o návratnost, spíš o takovou jistou soběstačnost, alespoň část roku. Ale nevím co bude třeba příští rok, tak proč se tomu trošku nevěnoval, každý někdy začal.
cipis
Příspěvky: 4157
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 450
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od cipis »

No problém je ale v tom, že nic mezi tím není.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
VitaZ
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 12, 2022 1:01 am
Reputace: 0

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od VitaZ »

Dobrý den vespolek.
Rád bych se zeptal, jestli někdo neví, zda Číňan na Aliexpressu nebo Alibabě nabízí nějakou alternativu k regulátoru Bel nebo ECO BOOST MPPT - 3000. Jde o to, jestli má nějaký čínský regulátor stejnou funkci a jestli umožňuje přímé připojení topné spirály a provoz bez akumulátoru.
Sám jsem nic podobného nikde nenašel.
Děkuji za odpovědi.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 689
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 53

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od shuty »

VitaZ píše:Dobrý den vespolek.
Rád bych se zeptal, jestli někdo neví, zda Číňan na Aliexpressu nebo Alibabě nabízí nějakou alternativu k regulátoru Bel nebo ECO BOOST MPPT - 3000. Jde o to, jestli má nějaký čínský regulátor stejnou funkci a jestli umožňuje přímé připojení topné spirály a provoz bez akumulátoru.
Sám jsem nic podobného nikde nenašel.
Děkuji za odpovědi.
Ahoj, ja osobne som nikde nic nenasiel. Ak ti ide o cenu, myslim ze to v pripade tohto typu menicov ani nema vyznam. ceny za napr. BEL su podla mna dost nizke a je fajn ze ak to kupis tu doma mas na to podporu. mas sa na koho obratit s problemom, servisom a pripadnou opravou. to od cinanov necakaj.
Napriklad ja som prvy menic kupil od mobilik-a, ten daval dokopy oplockeho menic. vsetko prebehlo v poriadku, ochotne vysvetlil co a ako, telefonicky mi poradil s prvotnym zapojenim a ked som potreboval nieco riesit tak bol vzdy k dispozicii poradit. potom som koli "displayu" a ze to hodne ludi ospevovalo kupil SITON. Taktiez s jeho tvorcom sme si vymenili hodne emailov kde mi bolo vsetko vysvetlene a zodpovedane vsetky moje otazky. bohuzial Tomáš Nevřela, tvorca menica, uz menic nepredava, je mozne si ho iba podla jeho navodov postavit.
Posledne mam BEL, z dovodu ze ma dc vystup a chcel by som po nahriati vody prepnut panely na regulator aby sa panely vyuzili aj ked bude bojler nahriaty. s panom Budinskym som si vymenil nespocet emailov a vzdy ochotne odpovedal na vsetko co som sa pytal. poradil ako by sa to dalo riesit, co fungovat nebude atd... stavebnica BELu je navyse za super cenu a ak si na to netrufas vzdy sa daju najist ludia co ti to zmontuju za teba a vedia ti potom poriesit aj nejaku tu napovedu a servis ako to bolo aj v mojom pripade.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
VitaZ
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 12, 2022 1:01 am
Reputace: 0

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od VitaZ »

Bel mám už objednaný, ovšem dodací lhůta až v druhé půli podzimu.
Spíše mi šlo o to, zjistit i nějaké alternativy. Momentálně mi jede bojler na Revo 3,2 kW od Hadexu, ten bych si chtěl ale nechat na světelné okruhy do baráku + plus nějaké ty zásuvky s WiFi routerem, domácí kamerou, akváriem a pod.
Navíc se mě na ohřev vody FV ptá docela dost lidí, tak jsem chtěl vědět, jestli nějakou možnost nenabízí i Číňan.
zbek
Příspěvky: 438
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od zbek »

Mam dotaz co doporučujete z regulátoru, co se dají tady koupit Siton , Bel a jiné .Jak je to s rušením u nich ?
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
ok2mbg
Příspěvky: 1
Registrován: úte srp 23, 2022 2:11 pm
Reputace: 0

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od ok2mbg »

Krabička na Bel.
Přílohy
mppsB.stl
(205.36 KiB) Staženo 113 x
mppsA.stl
(464.34 KiB) Staženo 74 x
Uživatelský avatar
Radon
Příspěvky: 2
Registrován: úte pro 12, 2023 9:39 am
Reputace: 0
Lokalita: Bratislava
Výkon panelů [Wp]: 2400
Kapacita baterie [kWh]: 110
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od Radon »

Je tu nejaký elektronik?
Mám iný koncept v hlave.
Nechcem kokmplikovať s nižším napatím (skladat panely paralelne).
Nechcem meniť špirály na nižšie napatie.
Chcem prispôsobiť napatie panelov na špirálu.

Vlastne som už to zatiaľ riešil na skúšku jednosmerným napatim napriamo a vypínal som bojler "ručne" podľa potreby.
Jednosmerný prúd sa nesmie spínať mechanicky pri vyššom napatí!
Pozor! Nebezpečné! (skúšal som na záhrade odpojiť skratovaný drôt z panelov cca 240 V - vznikol oblúk dlhý cca 7 cm!)

Mám 6x panelov seriovo = dokopy cca 220V (max power Voltage) cca 2500W (bojler má 1600W).
Bojler nemá elektroniku - iba tlejivku (doutnavku) a tá dokonca svieti aj na jednosmernom napati.
Fungujem tak asi 7 mesiacov.

Problém s ručným riadením chcem vyriešiť automaticky.
- prepínanie medzi =PV a ~sieťou cez arduino
- regulácia teploty, meranie napatia a rozhodovanie tiež cez arduino
- spínanie mosfetom (600V / 40A)
teraz to najhlavnejšie
- vstupná jednotka z PV by na začiatku mala kondenzátor, ktorý by sa nabíjal z PV napriamo
a vybíjal by sa cez mosfet na takú krátku dobu - kým napätie na kondenzátore neklesne na prahovú úroveň tak,
aby sa zachoval maximálny výkon panelov (MPTT) - a to pomocou merania napatia na kondenzátore operačným zosilňovačom,
ktorý zopne optický driver mosfetu

Výpočtom mi tam vychádal dosť veľký kondenzátor pri rozumnom kmitočte.
Použiť chcem ale foliovy kondenzator.
Veľkosť foliových kondíkov by nemusela byť príliš veľká keďže nebudem vybíjať kokndenzátor na plný "duty cycle" ale len pri nižšom výkone PV
a zároveň len cca do 1/5 výkonu PV.
Frekvencia spínania sa bude nastavovať automaticky v závislosti od nastavenia operačného zolisňovača, velkosti kokndenzátora, zaťaženia a výkonu PV.
Arduino bude merať napäatie a z odporu špirály vyráta výkon a následne sa rozhodne...
Ak klesne teplota v bojleri a slnko nebude svietiť, arduino zapne tyristor (alebo relé) na sieťový striedavý prúd.
Je tu nejaký elektronik, ktorý by mohol k tomu niečo dodať / poradiť overenú funkčnú schému tej spínanej časti s operačným zosilovačom?
Ďakujem.
(prosím, len odborné pripomienky, nie "kecy" :-)) )
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od Pawel »

Za mě nesmysl. Snad vás to neporazí:-)
cipis
Příspěvky: 4157
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 450
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od cipis »

A ani ten barak, kde to je, az nezafunguje havarijni termostat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kyocera
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 269

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od kyocera »

Kolego Radon,
metod MPPT je celkem 26 druhů. To co jste popsal je jedna z těch 26 metod. Dále popisujete možnost, jak nahradit elyt foliovým kondenzátorem, ale i to už se dávno používá . A dál už je to špatný koncept. I když jeden výrobce před mnoha roky, kdy byl ohřev vody z fotovoltaiky v začátku , šel tímto směrem.
Smyslem je vytvářet takové zařízení aby nepotřebovaly upravu běžného bojleru s termostatem. Zařízení MPPT pro ohřev vody by mělo mít výstupní kmitočet 50Hz a to Váš koncept nemá. A když už chcete použít arduino, tak pak už je lepší zapojení Siton 210, kde se Arduino používá . Dnešní trend je vyrábět AC regulátory MPPT na ohřev vody a s kmitočtem blízkým 50z. A takové zařízení se snadno kombinují s dohřevem bojleru z DS a k tomu přepínání na DS Arduino vůbec nepotřebujete .
Ale pokud něco takového budete výrabět aby jste si něco ověřil, tak se můžete i něco nového naučit. I když to
nebude třeba fungovat, jak by jste si přál. Zároveň budťe hodně opatrný na úraz nebo popáleniny elektrickým proudem aby Vám nebo Vaším blízkým nevznikla škoda na majetku nebo zdraví. To je i jeden z hlavních důvodů, proč
schéma zapojení kde se vyskytuje vysoké napětí na internet nebo na mypower nedávám.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek