Chatovy ostrovny system

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Chatovy ostrovny system

Příspěvek od vlkazajac »

Nechce. On sa zamýšľa :
"...Zamyslal som sa nad hybridnym menicom (dovod je taky, ze tam mam vsetko v jednom a baterie mozem cez to dobit aj pomocou centraly v zime, ked nebude dost slnka). Konkretne som rozmyslal, a chcel by som vediet aj vas nazor na hybridny menic z Aliexpress - Isolar 2.4kW, 24V system. Alebo je lepsie pouzit osobitne regulator a menic?..."

V zime by mal z nejakých 1,5 kWp priemerne 0,75 kWh denne. To by mu zaistilo udržiavanie batérií v kondícií až po víkend. A cez víkend, ak tam pôjde, sa musí pani Zime prispôsobiť. Zdôrazňujem slovo priemerne.

Ak to nepôjde, tak centrála môže byť stále možnosť. Pre mňa je to započítateľná položka do limitovaných nákladov.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
cibalko
Příspěvky: 13
Registrován: ned led 13, 2019 1:36 pm
Bydliště: Žilina, SR

Re: Chatovy ostrovny system

Příspěvek od cibalko »

Prave preto ako pisal "mobilik" som vsetko prehodnotil. Vela uzivatelov tu na fore tak pisalo, ze stale prerabaju, upgrade-uju, a preto som sa rozhodol, ze radsej trosku priplatim za viac vykonu (teda panelov), a baterie s vyssou kapacitou, aby bolo dost vykonu aj v zime, pripadne pre napojenie vrtacky, priamociarej pily a podobnych prkotin.
Co sa tyka centraly, ta je kupena, pretoze chata je v rekonstrukcii a elektriku mi tam proste na stroje bolo treba.
Cize kupujem hybridny menic, kde je "all in one" - teda regulator spolu s menicom, a je moznost dobijania cez centralu.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Chatovy ostrovny system

Příspěvek od vlkazajac »

Potom ešte ďaľší upgrade na umývačku riadu, vlastný vlek, kolotoč a videohry...... A prístavba k chate kvôli ploche pre panely.

Takto sa diskutovať nedá. Buď viem, čo chcem, alebo píšem román na pokračovanie. Škoda strateného času.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Chatovy ostrovny system

Příspěvek od mobilik »

Vlkzajac, klidanko, je to jeho život a osobná skúsenosť je žiaľ taka, človek je pohodlný a časom bude chcieť viac aj na chatu. Tiež mi na začiatok stačili len svetlá a dnes to tam mam ako doma.

Ešte upozorňujem, axpert nezoberie hocijakú centrálu.
Musí mať presne napätie a frekvenciu, väčšinou sú to drahšie centrály ktoré axpert pripojí. Ostatne bude odpajat a dobre je na začiatok nastaviť malý prúd na axperte a keď ho pripojí tak potom zvyšovať nabíjanie.
Niekedy centrála nestačí a axpert chce napríklad 30A podľa nastavenia. Centrála zareaguje poklesom napätia, alebo frekvencie a axpert ju odpojí. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Chatovy ostrovny system

Příspěvek od JonasPP »

cibalko píše:Prave preto ako pisal "mobilik" som vsetko prehodnotil. Vela uzivatelov tu na fore tak pisalo, ze stale prerabaju, upgrade-uju, a preto som sa rozhodol, ze radsej trosku priplatim za viac vykonu (teda panelov), a baterie s vyssou kapacitou, aby bolo dost vykonu aj v zime, pripadne pre napojenie vrtacky, priamociarej pily a podobnych prkotin.
Co sa tyka centraly, ta je kupena, pretoze chata je v rekonstrukcii a elektriku mi tam proste na stroje bolo treba.
Cize kupujem hybridny menic, kde je "all in one" - teda regulator spolu s menicom, a je moznost dobijania cez centralu.
Iba drobnosť,jak to budeš mať,otestuj centralu,či ma tak dobru vlnu,alebo napätie,že začne nabijať menič. Ak nahodou nepôjde,skus nahodiť na centralu dajaku zaťaž,že sa to kusok napravi. Ono maloktora centrala sa znaša z citlivo nastavenym meničom. Ak to nahodou nerozchodiš,tak ostane kupiť externu nabijačku.

vlkazajac,pohoda.Aj tak je to na kupujucom,čo si tam da. Ja keď som začinal,keď toto forum nebolo ani v plane rozbehovať,tak 75Wp a stara autobateria uplne postačovala mojim predstavam a narokom,dokonca aj v zime. Teraz aj to čo mam je buď malo,alebo na hrane toho čo potrebujem,teda treba ratať z tym,že s jedlom rastie chuť. Teda časom aj to čo sa navrhne teraz bude neskôr malo,alebo na hrane použitelnosti. Za to sa ani neoplati brutalne investovať do niečoho,ak to nakoniec nebude stačiť.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Chatovy ostrovny system

Příspěvek od mobilik »

Inak odkiaľ si ak to môžeme vedieť? Možno máš po blízku niekoho z axpertom a vieš vyskúšať tu centrálu... Ú mňa by to šlo. :)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Chatovy ostrovny system

Příspěvek od JonasPP »

mobilik píše:Vlkzajac, klidanko, je to jeho život a osobná skúsenosť je žiaľ taka, človek je pohodlný a časom bude chcieť viac aj na chatu. Tiež mi na začiatok stačili len svetlá a dnes to tam mam ako doma.

Ešte upozorňujem, axpert nezoberie hocijakú centrálu.
Musí mať presne napätie a frekvenciu, väčšinou sú to drahšie centrály ktoré axpert pripojí. Ostatne bude odpajat a dobre je na začiatok nastaviť malý prúd na axperte a keď ho pripojí tak potom zvyšovať nabíjanie.
Niekedy centrála nestačí a axpert chce napríklad 30A podľa nastavenia. Centrála zareaguje poklesom napätia, alebo frekvencie a axpert ju odpojí. :wink:
:lol:
Neni sme bratia??? Ja som to iste napisal,len v inom zneni.
:lol:
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Chatovy ostrovny system

Příspěvek od mobilik »

:mrgreen: hmm bratmmm, ta neviem. Musíme skočiť už dakde na pivec. :)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Chatovy ostrovny system

Příspěvek od vlkazajac »

Brothers in arms ? Budem musieť aj ja zmobilizovať príbuzenstvo..... ::facepalm::
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
cibalko
Příspěvky: 13
Registrován: ned led 13, 2019 1:36 pm
Bydliště: Žilina, SR

Re: Chatovy ostrovny system

Příspěvek od cibalko »

vlkazajac píše:Potom ešte ďaľší upgrade na umývačku riadu, vlastný vlek, kolotoč a videohry...... A prístavba k chate kvôli ploche pre panely.

Takto sa diskutovať nedá. Buď viem, čo chcem, alebo píšem román na pokračovanie. Škoda strateného času.
Ale vsak klidek, mal som nejaku mylnu predstavu o vykonoch a kapacitach baterii, preto som zasiel na toto forum, aby som nacerpal od vas skusenejsich cenne rady.
Mal som poziadavku, dostal som rady a podla toho som si prisposobil zostavu. Neplanujem ziadne videohry, vleky, ano kolotoce.
Len chcem mat istotu, aby mi to cerpadlo bez problemov utiahlo a dalo sa k tomu pripojit aj nejaka vrtacka, kanvica a podobne.
cibalko
Příspěvky: 13
Registrován: ned led 13, 2019 1:36 pm
Bydliště: Žilina, SR

Re: Chatovy ostrovny system

Příspěvek od cibalko »

mobilik píše:Inak odkiaľ si ak to môžeme vedieť? Možno máš po blízku niekoho z axpertom a vieš vyskúšať tu centrálu... Ú mňa by to šlo. :)
Som zo Ziliny.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Chatovy ostrovny system

Příspěvek od vlkazajac »

No tak vyhodňare, aspoň viete, kam žiadať víza ! Dajte potom vedieť ! :handshake:
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek