Přepínání sítí

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
pixall
Příspěvky: 10
Registrován: sob bře 11, 2023 6:12 pm
Lokalita: Košice

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od pixall »

Na prepinanie sieti existuju na to urcene zariadenia, od Cinana za par korun, a dokonca to aj funguje:
https://www.aliexpress.com/item/4000081470399.html
Vovnutri su dve siete privedene na dva pevne kontakty vzdialene asi 2 cm (ktore sa urcite nikdy nestretnu) a medzi nimi sa na osi pohybuju (pootocia) kontakty z vystupu. Teda skutocne sa jedna zataz prepina mechanicky medzi dvoma sietami. Bud si to clovek prepne v manualnom rezime sam, alebo to prepne jeden z dvoch elektromagnetov.

Pre 3fazovu siet sa to da nakombinovat napriklad s tymto napatovym rele (pre kazdu siet)
https://www.aliexpress.com/item/1005002189914929.html
ktore moze vyhodnoti kvalitu siete podla nastavenych hodnot, a az potom da povel ATSku na prepnutie sieti. Bez toho sa to riadi pritomnostou jednej z faz.

Zatialco profesionalny prepinac sieti s dvojicou mechanicky blokovanych stykacov (k dieselgeneratoru) mi prepina siete s dobou v nulovej polohe asi 1 sekunda (pocitace to neustoja), tak tato cinska sranda to robi za par milisekund a pocitace si to ani nevsimnu.

Jedinu vyhradu mam pri tom prepinaci ku kvalite vystupnej kontroly, na jednom z kusov bol od vyroby tvrdy skrat, po rozobrati sa tam nasiel kusok vodica precuhovat od fazy na fazu. Odvtedy pred montazou pre istotu pozerame na kazdom kuse dovnutra...
Dagus
Příspěvky: 1945
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od Dagus »

A jsme opět na začátku :uh: , můžeme znovu začít kolečko jak je čínské ars dobré a špatné a znovu začínat hledat ideální náhradu :yes:
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
ElektroEzs
Příspěvky: 1109
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od ElektroEzs »

Nekomu vyhovuje cina nekdo si da neco kvalitnejsiho ale urcite nejde srovnavat kvalitou stykace renomovanych vyrobcu s cinskym ATS. V priloze jsou casy vypnuti a sepnuti, vzhledem k tomu ze to ovlada vetsinou dalsi rele tak by tam melo byt dostatecne zpozdeni na zhasnuti oblouku. Stykace LC1D … jsou urcene pro motory takze maji dost velkou mezeru mezi kontakty.
Přílohy
8D4C5B44-4656-476C-B48C-10950ABFE9EA.jpeg
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od PetrDubi »

Dagus:
Když on se vždycky zaregistruje nějaký nováček, který si nepřečte co se tu už x krát řešilo a začne opětovně vymýšlet kolo, který tu už dávno bylo několikrát vymyšlený a popsaný a jsou k němu známé i negativa a pozitiva..

Mimochodem plno uživatelů čínského ATS (mě nevyjímaje) od něho uteklo ke klasickým stykačům, ale neviděl jsem tu informaci o nikom, kdo by ze stykačů přešel na čínský ATS - už tenhle fakt o něčem vypovídá..
Takže pokud do toho někdo chce jít kvůli ceně a je smířený s tím, že kvalita odpovídá ceně tak ok, ale rozhodně bych to nevychvaloval jako dobrý řešení za málo peněz, spíš je to taková z nouze ctnost nebo přechodný řešení než našetřím na něco lepšího.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1257
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od TomHC »

Ja sa ani nečudujem, že sa nováčikovia pýtajú to isté dokola. Vyhľadávanie funguje trochu rozpačito, a hlavne treba trafiť správne kľúčové slová. Je tu mix češtiny, slovenčiny aj angličtiny, komunitné slová ako "kybos" a kopu iných. Chcelo by to urobiť nejakú Wiki, kde by bol základný popis FVE, možnosti, odkazy na relevantné témy... Veľa zaujímavých diskusií je utopených ako offtopic v téme s úplne iným názvom.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
glottis
Příspěvky: 2015
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od glottis »

TomHC píše:Ja sa ani nečudujem, že sa nováčikovia pýtajú to isté dokola. Vyhľadávanie funguje trochu rozpačito, a hlavne treba trafiť správne kľúčové slová. Je tu mix češtiny, slovenčiny aj angličtiny, komunitné slová ako "kybos" a kopu iných. Chcelo by to urobiť nejakú Wiki, kde by bol základný popis FVE, možnosti, odkazy na relevantné témy... Veľa zaujímavých diskusií je utopených ako offtopic v téme s úplne iným názvom.
Je to tak, neco tu najit je horor ikdyz vim ze jsem to psal ja natoz kdyz nevim presne co hledat. Kola se tu vynalezaji porad dokola :) Nejaka knowledge base, kam by se vytesali zarucene veci, postupy, schemata. To by byla pecka.
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od PetrDubi »

Něco jako tohle? ;)
https://wiki.mypower.cz/

A to co tam chybí není problém dodat, stačí když někdo vytvoří vhodné téma a pošle adminovvi, který to tam určitě bez problémů přidá. On jeden z problémů je, že plno lidí žbrblá, že tu není to či ono, ale když se informace dozví, tak nikdo z nich nesedne a nesepíše to pro ostatní a nepošle to adminovi, aby to tu bylo..

Ale jinak uznávám, že vyhledávání občas docela drhne, kolikrát je lepší jít podle seznamu vláken (pokud to není utopený ve vlákně s jiným názvem). Google to hledání kolikrát vyřeší líp a rychleji.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
glottis
Příspěvky: 2015
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od glottis »

neco tak kdyby tam toho bylo vic :) Ale jak pises, cele to pada na lidske lenosti :)) nejsem vyjimka.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od lzahradil »

Wiki jako takovou jsem při havárii instaloval na poslední verzi. Měla by teda fungovat.
Nikdo tam však nic nepíše, i když ta možnost je. Kdo účet nemá, vytvoří se.
Zároveň bych byl pro, že se udělá něco na způsob Githubu. Spoustu věcí se odkazuje a pak jsou tu neexistující linky.
O vyhledávání včera někdo psal v souvislosti s JK BMS že nevyhledává.
Nastavil jsem teda včera večer nativní phpbb vyhledávání v příspěvcích a provedl indexaci. Teď by to vyhledávat již mělo.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
pixall
Příspěvky: 10
Registrován: sob bře 11, 2023 6:12 pm
Lokalita: Košice

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od pixall »

ElektroEzs píše:Nekomu vyhovuje cina nekdo si da neco kvalitnejsiho ale urcite nejde srovnavat kvalitou stykace renomovanych vyrobcu s cinskym ATS. V priloze jsou casy vypnuti a sepnuti, vzhledem k tomu ze to ovlada vetsinou dalsi rele tak by tam melo byt dostatecne zpozdeni na zhasnuti oblouku. Stykace LC1D … jsou urcene pro motory takze maji dost velkou mezeru mezi kontakty.
Stykace renomovaneho vyrobcu mam na prepinanie sieti viac ako 10 rokov, odhadnem ze na stovku prepnuti pripadaju jednotky pripadov, ked to nezoplo spravne (nespojili sa vsetky kontakty). Cinske ATS mam podstatne kratsie, no vo vacsom pocte kusov, pocet prepnuti mozeme tiez ratat uz na stovky, a chybne zopnutie sme zatial nezaznamenal ani jedno. Porovnatelny pocet prepnuti ta cina zvladla lepsie.

Faktom je, ze dvojica stykacov teoreticky umoznuje spojenie dvoch sieti, pretoze kazda siet sa spina samostatnou sadou kontaktov, a iba sa zabezpecuje (elektricky/mechanicky), aby neboli spojene vystupne kontakty na obe siete naraz. Mechanicke blokovanie moze sposobit, ze kontakt za nezopne, aj keby mal (staci aby mechanicke blokovanie nedoslo nadoraz do koncovej polohy).

V cinskom ATS nie su dve sady vystupnych kontaktov, ale jeden vystupny kontakt sa pohybuje medzi dvoma sietami. Pokym plati zakladna fyzika a jeden vystupny kontakt (hruby par milimetrov) nemoze byt naraz na dvoch miestach vzdialenych par centrimetrov, tak k spojeniu na dve siete nemoze dojst. Obluk sa tam pri mnou spinanych prudoch na vzdialenost 2 centimetre nenatiahne ani teoreticky, a ak by aj ano, tak sa natiahne aj v tom stykaci, kde su kontakty k sebe blizsie, nez v tej Cine.

Ked mate k tomu nejake zaujimave poznatky (najlepsie z praxe), ktore som si tu vo fore nevsimol, poslite odkaz, rad si precitam..

Ale kazdy nech si pokojne pouzije co chce :)
ElektroEzs
Příspěvky: 1109
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od ElektroEzs »

Pouzivame stykace jak Siemens tak Schneider v praci a nikdy nebyl problem.
pixall píše:
ElektroEzs píše:Nekomu vyhovuje cina nekdo si da neco kvalitnejsiho ale urcite nejde srovnavat kvalitou stykace renomovanych vyrobcu s cinskym ATS. V priloze jsou casy vypnuti a sepnuti, vzhledem k tomu ze to ovlada vetsinou dalsi rele tak by tam melo byt dostatecne zpozdeni na zhasnuti oblouku. Stykace LC1D … jsou urcene pro motory takze maji dost velkou mezeru mezi kontakty.
Stykace renomovaneho vyrobcu mam na prepinanie sieti viac ako 10 rokov, odhadnem ze na stovku prepnuti pripadaju jednotky pripadov, ked to nezoplo spravne (nespojili sa vsetky kontakty). Cinske ATS mam podstatne kratsie, no vo vacsom pocte kusov, pocet prepnuti mozeme tiez ratat uz na stovky, a chybne zopnutie sme zatial nezaznamenal ani jedno. Porovnatelny pocet prepnuti ta cina zvladla lepsie.

Faktom je, ze dvojica stykacov teoreticky umoznuje spojenie dvoch sieti, pretoze kazda siet sa spina samostatnou sadou kontaktov, a iba sa zabezpecuje (elektricky/mechanicky), aby neboli spojene vystupne kontakty na obe siete naraz. Mechanicke blokovanie moze sposobit, ze kontakt za nezopne, aj keby mal (staci aby mechanicke blokovanie nedoslo nadoraz do koncovej polohy).

V cinskom ATS nie su dve sady vystupnych kontaktov, ale jeden vystupny kontakt sa pohybuje medzi dvoma sietami. Pokym plati zakladna fyzika a jeden vystupny kontakt (hruby par milimetrov) nemoze byt naraz na dvoch miestach vzdialenych par centrimetrov, tak k spojeniu na dve siete nemoze dojst. Obluk sa tam pri mnou spinanych prudoch na vzdialenost 2 centimetre nenatiahne ani teoreticky, a ak by aj ano, tak sa natiahne aj v tom stykaci, kde su kontakty k sebe blizsie, nez v tej Cine.

Ked mate k tomu nejake zaujimave poznatky (najlepsie z praxe), ktore som si tu vo fore nevsimol, poslite odkaz, rad si precitam..

Ale kazdy nech si pokojne pouzije co chce :)
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od bahora »

pixall píše:Mechanicke blokovanie moze sposobit, ze kontakt za nezopne, aj keby mal (staci aby mechanicke blokovanie nedoslo nadoraz do koncovej polohy).
když jsem kupoval mechanické blokování mezi dva Moeller stykače, tak si o mechanickém blokování made in EU a china ATS myslím svoje, ten pidikousek umělé hmoty co jsem mezi stykače dal, tak doufám je z hodně kvalitního plastu a nepraskne časem.
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od PetrDubi »

Ono u těch stykačů záleží taky v jakém jsou stavu a jestli jsou jejich provozní podmínku v souladu se specifikací od výrobce a podobně.
Ale všeobecně bývají kvalitní stykače hodně spolehlivý, v práci máme ve strojích desítky stykačů, který mají i desítky cyklů za hodinu a vydrží bez problémů 10 let a víc. V předchozí firmě jsme používali stykače třeba v ČOV, kde spínaly i několikrát za hodinu a výdrž taky byla minimálnně 10 let. Doma mi ty stykače běhají od podzimu prakticky každý den a ani jednou se nestalo, že by špatně sepnul, ministykač mi zapíná centrální vysavač 15 let bez poruchy a další zase domací vodárnu (minimálně 10-15 sepnutí za den) už přes 13 let a taky v pohodě. Takže já osobně žádný špatný zkušenosti se stykačema nemám, ale samozřejmě někdo jiný je mít může (otázkou je proč tomu tak je).
U toho čínského ATS na 100A se mi časem občas stávalo, že půlka varné desky od polovičního výkonu výš dělala blbosti, při přepnutí pomocí ručního přepínače Hager bez problémů, po několika přepnutích ATS zase bez problémů, potom to zase blbnulo (ale ostatní spotřebiče na stejné fázi fungovali bez problémů).. Po výměně za stykače už se to neobjevilo ani jednou. To jsou zase moje zkušenosti s čínským ATS. Kdybych neměl připojenou i indukční desku, tak bych byl třeba spokojený. Ale stejně jsem to měnil i z preventivních důvodů, protože když čínský výrobce napíše elektrická životnost 1000 přepnutí, tak jsem raději nechtěl čekat, co mi to bude dělat třeba v půlce životnosti.

JInak jak tady byl dotaz na zkušenosti s čínskýma ATS, tak tady je třeba vlákno věnovaný přepínačům a jsou tam i informace o čínských ATS:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=117&t=311
Někde kolem stránky 21 se začínají objevovat první informace o přepínačích z Ali (nejdřív ty, co přepínaly mototrově pomocí dvou "jističů", později i ty klasické co se používají teď) a cca. od strany 25 ty současné ATS.
Na straně 27 je například:
koupil jsem v září 2020, 4 pólové 125A (hlavní kontakty na levé straně) a mají to ovládání přepínacích cívek uvnitř chybně zapojené.
Obě cívky mají napájené ze svorek BR a BN. Takže pokud není napětí na svorkách BR a BN tak se přepínač nepřepne na zdroj A i když je napětí na AR a AN a rudá LED svítí. Aby přepínač přepnul na zdroj A musí být napětí na AR a AN i BR a BN.
Stejný problém jako zde:
https://ae01.alicdn.com/kf/U5afdf47eed5 ... 9ad1cG.jpg
Ale pokud máte na BR a BN svorkách vždy napětí, tak se ten problém neprojeví.
Oproti té předchozí verzi tam také u hlavních kontaktů chybí plechy na zhášení oblouku.
Strana 28:
Zkus si ho prohlédnout termokamerou, jestli nehřejí silové kontakty.
Číňan nemá moc kvalitní povrchovou úpravu a pokud jsi je párkrát přepnul pod zátěží, tak bacha na ně.
Používám Jotty a u jedné 100A kontakty nevydržely, když přes ně šlo 30A. Cca po 250 přepínacích cyklech bez zátěže a po celkem 300h provozu (po hodinách) začaly hřát, až se deformoval plast. Používal jsem ji jako odpínač nabíjecího sloupku mimo pracovní dobu.
U druhé se slepil přepínací kontakt ovládání. Po nějaké době přehořela cívka relé.
U jednoho zákazníka ČEZák nedávno lomcoval ze sítí tak, až se těmi nárazy kontakty v přepínači TOMZN posunuly a už na sebe dobře nedosáhly, jiskřila a následně chyběla jedna fáze. Musel jsem oddělat tu černou krytku na přepínači a kontakty trochu ohnout zpátky. Ty pevné kontakty by měli mít také odpružení, nebo nějaké pevnější ukotvení aby se těmi nárazy neohýbaly.
A takových informací je tam různě víc..
Jo a ještě u těch čínských ATS pozor na jednu věc, ty pomocné kontakty nepřepínají podle stavu přepnutí silových kontaktů, ale podle přepnutí ovládacích relátek (nezávisle na tom, jak jsou přepnuté silové kontakty) , takže se to nedá bezpečně použít pro signalizaci stavu nebo pro další ovládací funkce.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
pixall
Příspěvky: 10
Registrován: sob bře 11, 2023 6:12 pm
Lokalita: Košice

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od pixall »

Dik za odkazy, preliezol som to tam, a v zasade by som okomentoval tolko:
- nema zmysel kupovat okrajove znacky ktore maju mizernu vystupnu kontrolu, radsej vacsie znacky ktore to maju ako tak zvladnute, no aj tam sa oplati kontrolovat pred namontovanim,
- na moznost zahorenia cievky pri nevhodnom napajani vyrobca upozornuje, ako aj na vhodnost predradenia napatoveho rele - pouzivam, kedze nim hlidam kvalitu vsetkych 3 faz, vratane ich poradia
- cinskych 100A je inych nez europskych :) takze na moje 16A az 32A istice je 63A ATS tak akurat,
- preventivne budeme kontrolovat teplotu kontaktov
a snad budeme dlho zivi a spokojni :o)
Dagus
Příspěvky: 1945
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od Dagus »

No však číňan v čínském manuálu mi sám napsal, že si před montáží mám změřit izolační odpor. Vy ty čínské manuály nečtete? :yes: Mě ty jejich znaky baví a čtu si co tam vymýšlí.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od PetrDubi »

Jasně, u těhle věcí je holt potřeba být opatrnej.
Já jsem měl 100A na dům s hlavním jističem 25A, takže taky žádný přetěžování. Kupoval jsem značku Geya (označovaná na internetu jako taková lepší čínská značka) a je pravda, že ten ATS byl dražší než ten samý od Tomzn (a co jsem koukal, tak i jejich další výrobky bývaly o něco dražší), který je většinou doporučovaný. Ale pravdou je, že je to všechno dělaný na jedno brdo a jednotliví výrobci mezi sebou opisují. A postupně vylepšují (snižují výrobní cenu) výrobky, takže to co prodávali třeba před dvěma lety mohlo fungovat líp než to, co prodávají teď.
Taky jsem musel externě řešit napájení toho ovládání (jak je v tom odkazovaném vlákně), protože to bere napájení pro obě možnosti přepnutí jenom z jednoho vstupu.

Jo a teď jsem si vzpoměl, že jsem viděl dost upozornění na to, že se ten přepínač nemá dávat do plechových rozvaděčů, protože při přepnutí v zátěži z něj vyletí ionizovaný vzduch a při nevhopdných podmínkách potom dojde k výboji na plechovou skříň rozvaděče (pokud je uzemněná). Teoreticky by to mohlo být nebezpečný i pro člověka (i v plastovém rozvaděči), pokud při přepnutí bude mít ruku někde poblíž. Ale osobní zkušenost s tím nemám, jenom jsem viděl tyhle upozornění a jednou i video, kde to ukazovali v praxi (co to udělá).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Bobo84
Příspěvky: 43
Registrován: pát říj 07, 2022 8:03 pm

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od Bobo84 »

Ahote vespolek.
Doma mi už leží na stole Tomzn 100A na připojování FVE a jak tak koukám, tak bych časem taky přešel na zapojení s blokovanými stykači.
Jen mně teď do oka padl další výrobek od soudruhů v Číně : https://www.fruugo.cz/4p-63a-380v-mcb-t ... anguage=cs
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... ainProduct
Co vy na to? Vypadá to jako dva samostané stykače navzájem blokované i s řízením :D
mirekcafa
Příspěvky: 335
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od mirekcafa »

jsou v tom dva jističe přepínané motorkem....
https://www.youtube.com/watch?v=babtv00R-Nc
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
eman
Příspěvky: 924
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od eman »

Chlapi, chtěl jsem pro "generální" odpojení FVE od domu použít tenhle přepínač na DIN lištu, ale zaujala mě poznámka pod popisem. Jak se můžou kontakty přepínat přímo, když má nulovou polohu?

https://www.emas.cz/ssq-440
Soban
Příspěvky: 3446
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od Soban »

A proč by nemohly?
A to kolem N je jasné jsou to stejné moduly seskládané do 4.

Prostě jednoduše se na N vykašly a vůbec ho nepřepínej! (neveď přes vypínač)

Použij https://www.emas.cz/ssq-340
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek