Vyroba vlastniho panelu

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od abrams »

ResHacker píše:nádhera :D:D krása....tak ty už máš v LiFe 8 kWh?? to jsem teda nějak předběh s tim že je tu nikdo pořádně nedrtí :D to bys mě možná mohl poradit s tím mojím řešením....
no a co se týče odeštu, neni jednodušší tam dát digitální a odečítat impulsy?
Zdravím ,

8 u velkýho měniče a 2 na ostrovní FVE *sun* .
Sem s otázkama ......
Co bych pak děla s těma impulzama ? Přednost tohoto řešení je v pravidelnosti (pokud se něco nepos*re) , do výkazů
zapíšu čísla a tím to hasne .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

premyslel jsem taky nad nejakou poloautoamtikou. chci si kopupit nejaky hodne chytry mppt takze to by mohla byt cast problemu vyresena. jde mi hlavne o pripinani/ovladani menicu aby kdyz nic nejede nezrali, eventuelne pokud jsou trebas aku uz na 30% tak aby to odpojilo vykonny spotrebice a zustali jen svetla a tak nechtel bych porad chodit k rozvadeci a prepinat prepinace nedej boze to vysvetlovat nekomu.
neumi nekdo programovat atmel/pic? na to ja su uplne blbej a absolutne to nechapu :-((( navrhl bych si obvodovy reseni a co a jak a kdy to ma delat ale ten sw je nad mi sily. ze by me to nekdo za uplatu napsal?
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od matej »

Naprogramovat to by nebyl žádný problém ..
Pravda a Láska zvítězí!.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

matej píše:Naprogramovat to by nebyl žádný problém ..
tak to bych se na tebe na jare obratil az to bude aktualni .... nedavas lekce programovani? ja se o to pokousel mnohokrat ale vetsinou jsem u kazde knizky zkoncil hned na zacatku pac jsem to prestal chapat. .... jednou mi blikala ledka na PICu a ja byl stasnej :D :D
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 547
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od ResHacker »

Ok, já myslel nějak jednoduše je zpracovávat přes komp...ale jak myslíš, každej si na to jde nějak :) Otázka jednoduchá, předpokládám, že schvaluješ rozhodnutí pro life baterky, popíšu ti tedy, jak to plánuji.
Prozatím mám 12V systém a než došetřím, bude to nějakou dobu trvat. Plánuji prozatím nakoupit 4ks 200Ah TALL články, zapojit do série, nemám ještě jasno, kolik CBM modulů budu potřebovat atd...časem plánuji rozšiřovat rovnou na 48V, tzn dokoupit dalších 12 článků. Ten počet potřebných CBM se tedy ukáže asi až to pozapojuji, zda budou stačit nebo ne se uvidí...ale třeba už bys mi dal nějaký tip, kolik v mém případě bude potřeba..Pak mě ještě zajímá, ohledně Simple Battery Managementu, zda se dá rovnou koupit ten pro 16 čl, anebo musím nejprve pořídit pro 4 čl a pak ho prohodit..? Jak bys to tedy řešil? Díky!
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od abrams »

Vono je to myšlený jako poloautomat , jenže s mými znalostmi to furt dělá něco jinýho . Nejchytřejší součástka se
kterou něco svedu je 4013 (klopný obvod) ;) , jinak nejradši relátka , doidy , odpory , tranzistory a vypínače :yes: .
Z PICu bych se picnul :uh: , vůbec to nechápu :( . I tak furt bojuju se vším co je PNP nebo NPN , kromě FV :lol: .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

abrams píše:Vono je to myšlený jako poloautomat , jenže s mými znalostmi to furt dělá něco jinýho . Nejchytřejší součástka se
kterou něco svedu je 4013 (klopný obvod) ;) , jinak nejradši relátka , doidy , odpory , tranzistory a vypínače :yes: .
Z PICu bych se picnul :uh: , vůbec to nechápu :( . I tak furt bojuju se vším co je PNP nebo NPN , kromě FV :lol: .
ja nemam rad cislicovou techniku jako klopny obvohdy hradla a tak na skole jsem z toho silel ... mam rad analog zesilovace a tak to je moje :-)

u tech procesoru me to sere ze to neumim pac je to maly nezere to a kdyz to umis tak to umi kouzla ale v assembleru sem se dostal tak na secteni dvou cisel a proste sem nechapal jak muzu nekde na necem neco zobrazi nebo neco merit ovladat a tak.
u C sem na tom byl podobne. chci se dokopat a zaplatit si kurz protoze ikdyz to bude pro moje hobby ucely tak me to laka.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

pokud bys mel problem napis a muzeme to zkusit nekde v offtopicu poresit pokud to bude v mych silach....
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od abrams »

ResHacker píše:Ok, já myslel nějak jednoduše je zpracovávat přes komp...ale jak myslíš, každej si na to jde nějak :) Otázka jednoduchá, předpokládám, že schvaluješ rozhodnutí pro life baterky, popíšu ti tedy, jak to plánuji.
Prozatím mám 12V systém a než došetřím, bude to nějakou dobu trvat. Plánuji prozatím nakoupit 4ks 200Ah TALL články, zapojit do série, nemám ještě jasno, kolik CBM modulů budu potřebovat atd...časem plánuji rozšiřovat rovnou na 48V, tzn dokoupit dalších 12 článků. Ten počet potřebných CBM se tedy ukáže asi až to pozapojuji, zda budou stačit nebo ne se uvidí...ale třeba už bys mi dal nějaký tip, kolik v mém případě bude potřeba..Pak mě ještě zajímá, ohledně Simple Battery Managementu, zda se dá rovnou koupit ten pro 16 čl, anebo musím nejprve pořídit pro 4 čl a pak ho prohodit..? Jak bys to tedy řešil? Díky!
S tím co jsem zkusil bych už nic jiného než LiFe nebral :D .

Jednotlivé články jsou nejlepší , už jsem tu někde o tom psal . Pro balancování by měli stačit ty singl balancéry 3,6V 1,7A od i4wifi , za provozu stačí články jen trochu korigovat - kdyby by byla potřeba silného balancování , znamenalo
by to nějaký problém s bateriemi . Na začátek bych zkusil po jednom balancéru na článek . Stejnak se ty články musí
před prvním použitím dobít na 100% . Provozní napětí v rozmezí 3,0 až 3,7V a je to v klidu :yes: .
O Simple Battery Managementu toho moc nevím , ale řekl bych že 16 na 4 článcích nejspíš nepojede .
Teď na to čumím , ten SBM je k prdu ! Balanční proud jen 72mA ! To je snad jenom elektronický odpojovač ,
nebo co :roll: . Rozhodně http://www.i4wifi.cz/cell-ballancing-mo ... d2213.html ,
dyť je to za pár korun :D .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od abrams »

PavelR píše:
abrams píše:Vono je to myšlený jako poloautomat , jenže s mými znalostmi to furt dělá něco jinýho . Nejchytřejší součástka se
kterou něco svedu je 4013 (klopný obvod) ;) , jinak nejradši relátka , doidy , odpory , tranzistory a vypínače :yes: .
Z PICu bych se picnul :uh: , vůbec to nechápu :( . I tak furt bojuju se vším co je PNP nebo NPN , kromě FV :lol: .
ja nemam rad cislicovou techniku jako klopny obvohdy hradla a tak na skole jsem z toho silel ... mam rad analog zesilovace a tak to je moje :-)

u tech procesoru me to sere ze to neumim pac je to maly nezere to a kdyz to umis tak to umi kouzla ale v assembleru sem se dostal tak na secteni dvou cisel a proste sem nechapal jak muzu nekde na necem neco zobrazi nebo neco merit ovladat a tak.
u C sem na tom byl podobne. chci se dokopat a zaplatit si kurz protoze ikdyz to bude pro moje hobby ucely tak me to laka.
Nejradši mám relátka , cvaká = funguje , necvaká = nefunguje :arrow: do koše , ale u těch IO , jak poznat že je v haj*lu ? Pustím do něj víc šťávy a von chcípne :uh: . Když se to povede tak skáču radostí do stropu , v opačném
případě lítají plošňáky do koše ...... :roll: .

Edit : du chrápat , zítra je zase robota ..... :roll:

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 547
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od ResHacker »

Děkuju moc, já psal přímo do i4wifi tak sem si právěže myslel, že ten SBM řídí ty jednotlivý CBM....se v tom nevyznám...takže stačí pouze CBM na každý článek a je to v cajku jestli to dobře chápu??? Postará se o to aby se článek nepřebíjel a na druhou stranu taky příliš nevybil (je mi jasné, že takto se postarat bude nutno o článek s nejmenší kapacitou ze všech)....

napsali mi toto: Pokud Vám tedy mohu doporučit, použijte monitorovací obvod SBM04/60:
http://www.i4wifi.cz/simple-battery-man ... d2765.html
pro kontrolu článků a pro balancování využijte moduly
CBM1:http://www.i4wifi.cz/cell-ballancing-mo ... d2213.html

Tyto moduly lze paralelně propojovat pro dosažení vyššího balancovacího
proudu.

...pořád z toho nejsem moc chytrej....


edit: tak sem to trošku pročetl a ten SBM sice nebude nějak moc balancovat - to by měly ty CBM, nicméně monitoruje provoz baterie a umí v případě potřeby odpojit zátěž (asi pokud některý z článků zahlásí příliš vysoké nebo nízké napětí) ...jenže je určenej pro max 60A a to je pro mě limitující, z baterek plánuju brát klidně i 200 a možná víc - což by odpovídalo proudům max 1-2C a to pro LiFe snad není tolik....
Tak nevím, jak to máš pořešené ty? Máš tam teda jen ty CBMka a to by mělo stačit? Už se nezřízeně těšim jak to nakoupim a zprovoznim....
Mimochodem asi definitivně upustim od měniče Meanwell - na i4wifi maj přesně takovej jakej by se mi líbil, navíc by si měl poradit i s vyšším napětím, jaké by bylo na LiFe, takže je budu moct nabíjet úplně.... viz. http://www.i4wifi.cz/invertor-dc-ac-48v ... d2711.html
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

[/quote]
Nejradši mám relátka , cvaká = funguje , necvaká = nefunguje :arrow: do koše , ale u těch IO , jak poznat že je v haj*lu ? Pustím do něj víc šťávy a von chcípne :uh: . Když se to povede tak skáču radostí do stropu , v opačném
případě lítají plošňáky do koše ...... :roll: .

Edit : du chrápat , zítra je zase robota ..... :roll:

Elektronům zdar[/quote]


IO v hajzlu? on vetsinou vysmrdi pokud mu udelas neco co se mu moc nelibi. ale to je spis chyba navrhu. chtel bych pouzit prave budto procesor nebo nejaky IO a relatek co nejmin bo ty zerou vic. nechtel bych se s tim aparatem kolem dostat na nejakou velkou vlastni spotrebu. tzn. pokud se nic nedeje a nepotrebuju nic zobrazovat tak nechci aby nic svitilo a tak takovej standby mod pokud chci neco merit a tak tak si to aktivuju.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Reshackere , jak píšeš , ten SBM je jen monitor článků s tranzistorovým relé . Pro balancování slouží CBM , jsou to nezávislý moduly - fungují samostatně . CBM jen vybíjí proudem 1,7A při překročení 3,6V , nemá žádnou funkci ochrany
při nízkém napětí (pod 3,5V nic nedělá) . Dají se ředit paralerně pro větší balanční proudy (např. 5 x 1,7A = 8,5A) .
Články bych při provozu víc jak nad 3,7V jenabíjel - výšší životnost / počet cyků :-) .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od tomas »

PavelR píše:
matej píše:Naprogramovat to by nebyl žádný problém ..
tak to bych se na tebe na jare obratil az to bude aktualni .... nedavas lekce programovani? ja se o to pokousel mnohokrat ale vetsinou jsem u kazde knizky zkoncil hned na zacatku pac jsem to prestal chapat. .... jednou mi blikala ledka na PICu a ja byl stasnej :D :D
Na Linuxsoftu je seriál o programování pro začátečníky na Arduinu
http://www.linuxsoft.cz/article_list.ph ... tegory=260
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

tomas píše:
PavelR píše:
matej píše:Naprogramovat to by nebyl žádný problém ..
tak to bych se na tebe na jare obratil az to bude aktualni .... nedavas lekce programovani? ja se o to pokousel mnohokrat ale vetsinou jsem u kazde knizky zkoncil hned na zacatku pac jsem to prestal chapat. .... jednou mi blikala ledka na PICu a ja byl stasnej :D :D
Na Linuxsoftu je seriál o programování pro začátečníky na Arduinu
http://www.linuxsoft.cz/article_list.ph ... tegory=260
dik podivam se na to. neumim v c vubec nic nejak sem to nepochopil tak to tam snad bude od uplnych zacatku jako popis co ktery slovicko dela a tak ...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od tomas »

Nebo potom občas existují i takové nabídky:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=49472 ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

tomas píše:Nebo potom občas existují i takové nabídky:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=49472 ;)
tak to je uplne super majl sem si poznamenal..... halt kazdej by mel delat to co umi :)
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 547
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od ResHacker »

Abrams: Ok, já si to myslel ... to by se pak ale vubec nemělo jmenovat "balancovací" modul....jde spíše o jakýsi ochranný modul proti přepětí. S ostatními moduly nijak nekomunikuje, tzn ani nemůže fakticky balancovat celý akupack - podobně jako u modelářských balancérů...tam se balancér skutečně snaží udržovat všechna napětí na stejné úrovni a to jak během nabíjení tak i vybíjení - vždy ten, co má nejvyšší napětí vybíjí.

Hádám, že pro mou aplikaci tedy asi úplně stačí pořídit články a k nim tyhlety CBM ...a hotovo, články by měly být víceméně vyrovnané, "vybalancují" se právě během nabíjení, během vybíjení už by pak neměly být napěťově příliš rozhozené.....

Pokud ale někdo chce opravdové balanování a hodlá do toho i investovat - jestli dobře chápu, bude třeba hlavně u aplikací kde tečou vyšší proudy než třeba jen 1C a tam, kde je vyšší počet článků, bude potřebovat tuto balancovací řídící jednotku plus ten CBU pro každý článek: http://www.ev-power.eu/index.php?p=p_47 ... t-bms-3.2v a to už je cenově někde jinde....
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

přesně tak .... :yes: . To RT-BMS je určeno především pro Euta :-) .
Sám jsem si nějaký typ BMS vymýšlel - https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=99&p=3780#p3780 :idea: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 547
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od ResHacker »

Noo to bude vpohodě....aspoň už vím, co koupit...teď jen sehnat penízky a hurá jdu do LiFe.....vše asi nakoupím na ev-power.eu, mají sice jen roční záruku ale zase odost lepší ceny LiFe a já myslím že za ten rok by se asi ukázalo že je nějaký článek špatný, v létě dostanou céres :)

edit: tak jsem teď počítal cenu na ev-power.eu...ty 4 200Ah *batt* články plus 4 CBM by měly stát v přepočtu do 20tis...tzn cenově cca 8000/kWh :eek2: a to asi fak nemá cenu kupovat cokoli jinýho.... :uh: :D
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek